Gönderen Konu: ismail AKYÜZ Arılığı  (Okunma sayısı 219851 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
Ynt: ismail AKYÜZ Arılığı
« Yanıtla #2670 : Temmuz 24, 2019, 10:17:46 »
Süper görüntüler. Allah bereket versin.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #2671 : Temmuz 24, 2019, 11:19:18 »
Müdür berektli olsun da senin arılar harbi agresif...
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #2672 : Temmuz 24, 2019, 13:31:11 »
Bereketli olsun İsmail.

Geçmiş olsun.

Sen ana arıları en kısa zamanda, bence değiştir.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #2673 : Temmuz 25, 2019, 05:56:51 »
Bereketli olsun Rabbim agiz tadıyla yemek nasip etsin inşallah...

Venus Z20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #2674 : Ağustos 02, 2019, 13:49:47 »
Kışa girerken diğer arıliktan gelen yağmacı ve kıştan çıkarken sönen  3 koloni ile beraber 26 kovan kaybım olmuştu...
Harıl harıl bir bahar hazırlığı ve bahar başında yüksek meblağla satin aldiğım  aldığım 25 kolloni ile bahar mevsiminde kovan sayısımı 120 lere çikardım,nisan sonlarında güçlü koloniler ve birleştirmelerle 64 koloni  ile bal akımına girdik...
Birleştirmeler hiç verimli olmadı,kimi ana değiştirdi,kimi habersizce oğul verdi....
İş nöbetleri ve eşimin rahatsızlığından dolayı şehir dışı gitme ve diger sebeplerden dolayı gücüm takipte yetemedi...
İki katlı kovanlarimin baziları mukemmel verim sunarken diğer mükemmel sonuç beklediklerim şaşirtti beni... arı çok hassas ve takip gerektiren bir canlı....
Her ortalama hesabı yapılışında toplam bala giden kolonilerin verdiği bal kovan sayısına bölündüğünde  çıkan ortalama 8-9kilo ile sonuçlandı...
Ki aslinda toplam emek verilen koloni hesabi yapılması daha mantikli geliyor çünkü toplam emek edilen kovanlar destekleri  ve emek gördükleri için toplam hasilatin bütün kovanlara bolunmesinden yanayım..bu hesaptan mütevellit ortalam 5leri bulmakta. 
Çoğu arıcı arıcılığımı eleştirebilir ama benim bölge arı ırkları ve benim elimden en fazla geleni budur.... toplam kovan,ballık,sir alma,dinlendirme,eritme,suzme kazanları elektrik,çalışma odasi ve diger ekipmanlarımın maaliyeti 50 bin tl üstunde,koyulan bu kadar masraf yövmiye hesabı yorgunluk çilden sonra bu işi 40-50 tl ile yövmiyeyle yapmak mantıksız ..
Benim bölgem nektar çeşidi bol ama miktarı az olan maki bitki örtüsünün hakim olduğu bir bölgedir... arı fiyatı kovan ile beraber 500 tl üstünde ve bir kovandan yapilan satış bin tlnin altinda ise zarardasıniz demektir...
Aldığınız oğulun mutluluk hesabını yaparken kaybettiğiniz koloni ve alın terinin hesabıni yapmazsanız hesapsız iş yapasıniz.. ki oda zarar ettirir...

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Pupa
« Yanıtla #2675 : Ağustos 02, 2019, 14:40:53 »
Kışa girerken diğer arıliktan gelen yağmacı ve kıştan çıkarken sönen  3 koloni ile beraber 26 kovan kaybım olmuştu...
Harıl harıl bir bahar hazırlığı ve bahar başında yüksek meblağla satin aldiğım  aldığım 25 kolloni ile bahar mevsiminde kovan sayısımı 120 lere çikardım,nisan sonlarında güçlü koloniler ve birleştirmelerle 64 koloni  ile bal akımına girdik...
Birleştirmeler hiç verimli olmadı,kimi ana değiştirdi,kimi habersizce oğul verdi....
İş nöbetleri ve eşimin rahatsızlığından dolayı şehir dışı gitme ve diger sebeplerden dolayı gücüm takipte yetemedi...
İki katlı kovanlarimin baziları mukemmel verim sunarken diğer mükemmel sonuç beklediklerim şaşirtti beni... arı çok hassas ve takip gerektiren bir canlı....
Her ortalama hesabı yapılışında toplam bala giden kolonilerin verdiği bal kovan sayısına bölündüğünde  çıkan ortalama 8-9kilo ile sonuçlandı...
Ki aslinda toplam emek verilen koloni hesabi yapılması daha mantikli geliyor çünkü toplam emek edilen kovanlar destekleri  ve emek gördükleri için toplam hasilatin bütün kovanlara bolunmesinden yanayım..bu hesaptan mütevellit ortalam 5leri bulmakta. 
Çoğu arıcı arıcılığımı eleştirebilir ama benim bölge arı ırkları ve benim elimden en fazla geleni budur.... toplam kovan,ballık,sir alma,dinlendirme,eritme,suzme kazanları elektrik,çalışma odasi ve diger ekipmanlarımın maaliyeti 50 bin tl üstunde,koyulan bu kadar masraf yövmiye hesabı yorgunluk çilden sonra bu işi 40-50 tl ile yövmiyeyle yapmak mantıksız ..
Benim bölgem nektar çeşidi bol ama miktarı az olan maki bitki örtüsünün hakim olduğu bir bölgedir... arı fiyatı kovan ile beraber 500 tl üstünde ve bir kovandan yapilan satış bin tlnin altinda ise zarardasıniz demektir...
Aldığınız oğulun mutluluk hesabını yaparken kaybettiğiniz koloni ve alın terinin hesabıni yapmazsanız hesapsız iş yapasıniz.. ki oda zarar ettirir...

Güzel bir analiz olmuş, 3 yıldır bende takip ediyorum buranın bal birikimini malesef çok düşük seviyelerde. Tarsusun 650 rakımli köyünde abimin 4 kolonisi var inanın ilkbaharda çokta besleme yapmıyor, kendi halinde ama aynı emsaldeki kolonimden daha fazla bal alıyor...
Flora ister istemez çok fazla ön plana çıkıyor...
Floranın zengin olması malesef yetmiyor illaki istikrarlı bir süre devam etmesi gerekiyor...
Hatayda 3 yıldır dikkat ediyorum haziran ortasında guzel bal gelmeye başlıyor  fakat bir süre sonra hizla akim düşüyor peteklerin ancak bir kismi sirlana biliyor...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cengiz çalışkan

• Ana Arı
  • Yer: Girne - KKTC
  • Kovan Sayısı: 20+7
  • Rakım: 70
« Yanıtla #2676 : Ağustos 03, 2019, 08:30:37 »
İsmail bey güzel bir değerlendirme yapmışsın.

Bence florayı değiştirmen mümkün olmadığı için maliyeti düşürmen gerekir.

Arı satın almamaya çalışacaksın. Oğula da engel olman gerekir.

Ben de sabit arıcıyım. Kovan başına ortalama 13-14 Kg. bal alabiliyorum. İlk yatırımı (kovan ve diğer ekipmanlar) saymaz isek; arı satın almadığım için sonuç fena değil.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #2677 : Ağustos 03, 2019, 16:40:38 »
Her zaman güçlü kovanlarla çalışmak gerekiyor ve yabancı kaynaklardan okudum kadarıyla 5 km çapında alanda 50 kovan fazlası ortalama verimi düşürür
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #2678 : Ağustos 08, 2019, 23:25:19 »
Propolis doğasında reçine özlü bir madde olduğu için zamklı bir yapıya sahiptir ve mide asidi sindiremediği için sıvı extrat yapılmaktadır...
Zamklı radikaller o sıvının içinde serbest olunca sindirilebilir özelliğe gelmektedir..
o sıvıdan ayrılınca(alkol tamamen uçunca) eski haline sindirilemiyecek duruma gelmektedir..
Propolisi küpşekere damlatıp alkol uçtu yiyin faydalanın yöntemi tamamen saçmalıktır...

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #2679 : Ağustos 09, 2019, 16:23:23 »
Petekli ballarda güve mücadelesi ve propolis kazima için her arıcıya bir dondurucu lazim bence... yani arıcılık ekipmanlarının bir parçasıdır artık....

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #2680 : Ağustos 09, 2019, 19:24:35 »
Bende gelecek yıl 50 kovan yapabilirsem almayı düşünüyorum İsmail Bey. 2. el birşey olsa da olur. O zaman görüşlerinizden istifade ederiz.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #2681 : Ağustos 10, 2019, 00:15:59 »
İsmail Bey Petekleri saklamak için nasıl bir dondurucu alınmalı, kapasitesi ne olmalı. Ne gibi özelliklere sahip olmalıdır. Sizin dondurucunun marka ve modeli nedir?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #2682 : Ağustos 10, 2019, 12:48:23 »
İsmail Bey Petekleri saklamak için nasıl bir dondurucu alınmalı, kapasitesi ne olmalı. Ne gibi özelliklere sahip olmalıdır. Sizin dondurucunun marka ve modeli nedir?

Markanın bence pek bir önemi yok, ben her zaman 600 litrelikten yanayım, ama bulamayınca 450 litrelik aldım..bu dondurucuyu mika kaplardaki ballı petekler ve propolis icin aldım...

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #2683 : Ağustos 10, 2019, 12:53:34 »
Gece gözlerimi kapatirken birden aklima propolis extratı için kaynatılmış kaya tuzu geldi,ertesi gün ilk işim denemek oldu.. propolis extratı başarılı olursa hem doğadaki kokusunu hissedeceğiz hemde tuzlu su olduğu için uzun süre  bozulmadan dayanabilecekti... çalkalamalara devam..............

Çevrimdışı TuranSaracoglu

• Pupa
  • Yer: Bayburt
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #2684 : Ağustos 10, 2019, 13:53:28 »
İsmail bey, kovanlar için demir sehpa yaptıracağım inşaallah. Yerden yüksekliğin kaç cm olmasını tavsiye edersiniz? Boyum 1.80
Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.