Gönderen Konu: Arının petek işleme alışkanlığı  (Okunma sayısı 3801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ümit DURDU

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: KIRKLARELİ-Merkez
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 25 dolu 17 boş
Ynt: Arının petek işleme alışkanlığı
« Yanıtla #15 : Mart 27, 2018, 08:21:51 »
Karniol ün diğer arıları geçmesi lazım, belki tarlarılar düşmüştür. 15 Nisanda coşmaları dileğiyle.

Çevrimiçi süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 23 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #16 : Mart 27, 2018, 08:33:11 »
Sıkıntı orada işte yeni başlamadım.kime ne kadar stok yaptırıp ne kadar ile çıktı Biliyorum abicim.
Ama
Kendi yerli arılarım nasıl girdi ise öyle çıktı .
Ilk defa karniyol deneyelim dedik acindan ölecek .
Gelişim çok yavaş .
Nisan 15i bekliyorum Eğer halen atağa geçmezse helvasını yerim.
Kışa sıkı 6 çerçeve girip 4 çerçeve çıkıp okka gibi kemeri löp diye yiyip Birde adam gibi gelişmeyip yerine sayan
Benden uzak olsun

hah işte aynısı benim 3 koloni de böyle sen şahitsin stokları tamamdı en kötüsü 6 -7 çerçeveydi
3 kolonim şuan 3 çerçeve gelişmiyor
bazı analar canımı sıkıyor
havaların ısınmasını bekliyorum sonra direk ana üretimi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mart 27, 2018, 09:49:02 »
hah işte aynısı benim 3 koloni de böyle sen şahitsin stokları tamamdı en kötüsü 6 -7 çerçeveydi

arıya şans veriniz.

o gelişmeyen arınız, diğer gelişen arıları geçebilir havalar ısındığında 3.tur yavru atımında. hava sıcaklığına bağlı olabilir. ananın yumurtalıklarının soğuktan büzüşmesinden kaynaklı olabilir. polen yetersizliği olabilir, polen olsa bile tek tip kaynaktan polen taşınmış olabilir, içindeki vitaminler yeterli gelmeyebilir. Arı sütü üretiminin yumurtlamasına yetmeyecek miktarda olmasından kaynaklanabilir, kovanda arı sütü üreten arıların sayısının az olmasından kaynaklanabilir. ana arının yumurtalıklarının bir kısmının hafif ezilmiş göçük olmasından kaynaklanabilir, zamanla düzelenler var.

Ana arının babasının, soğuk iklim özellikli bir arı olmasından kaynaklanabilir.

Kısaca bu durum geçici büyük ihtimalle. Kışın az yavru atan arıların bahar döneminde daha güçlü ve sağlıklı koloni kurduklarını değerlendirmek gerekir.

Her durumda mevsim kayarsa, diğer kovanlardan bal alamazsanız bu kovanlardan bal alma ihtimaliniz doğabilir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #18 : Mart 27, 2018, 21:30:12 »

o gelişmeyen arınız, diğer gelişen arıları geçebilir havalar ısındığında 3.tur yavru atımında. hava sıcaklığına bağlı olabilir. ananın yumurtalıklarının soğuktan büzüşmesinden kaynaklı olabilir. polen yetersizliği olabilir, polen olsa bile tek tip kaynaktan polen taşınmış olabilir, içindeki vitaminler yeterli gelmeyebilir. Arı sütü üretiminin yumurtlamasına yetmeyecek miktarda olmasından kaynaklanabilir, kovanda arı sütü üreten arıların sayısının az olmasından kaynaklanabilir.

Her durumda mevsim kayarsa, diğer kovanlardan bal alamazsanız bu kovanlardan bal alma ihtimaliniz doğabilir.

Bu yazdıklarınız genelde arının genetik özellikleri içinde yer aldığına göre demek ki bu bölgeye uyum sağlayamıyormuş.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Mart 28, 2018, 11:22:46 »

yeni öğrendiğim birşey. doğrumu yanlışmı tecrübe etmedim. Ancak:

Bu mevsimde hiç Gelişmeyen arı, soğuk iklim arısı özellikleri gösterdiğinden dolayı,  ilerleyen günlerde soğuk hava beklentisinden dolayı kasıtlı olarak yumurta atmadığı yönünde. Bu iyi bir özellik havalar soğuyacaksa veya sürekli yağmurlu geçecekse. yani hava durumuna göre beklentiye göre önceden tedbirli bir arı olabilir. Geleceği görebilen arı iyi bişey mi bilemiyorum.