ALTERNATİF ARICILIK > Çevre Sorunları ve Arıcılık

ARI KUŞLARINDAN KORUNMAK

(1/3) > >>

yasin82:
Arkadaşlar arı kuşlarından korunmak için silah patlatmak, tenekeye vurmak gibi ses çıkarma yöntemleri aslında arıları da tedirgin eden yontemlerdir. Ana arı sesten tedirgin olduğunda strese girer ve yumurtlama sayısı azalır. Ustelik kaçan arı kuşları az sonra geri gelir. Arı kuşlarını vuramazsinız da çünkü ülkemizde arı kuşu vurmak yasaktır. Bazı kişiler yirtici kuşları anımsatan maketler kullanıyor. Fakat etkisi tartışılır. Ben size çok daha etkili bir yol önereceğim. Fare kaciran elektronik ses dalgaları yayan aletleri bilirsiniz. Aynısının kuş kaciran türkeri de var. Ustelik elektrik kullanmaya bile gerek yok çünkü güneş enerjisi ile sarj olabilenleri var. Yaydığı ses sinyalleri ise sadece kuşlara özel olduğu için diğer canlilara zarar vermez. Öyle çok pahalı ürünler de değil. 200-300 tl civarlarinda. Nacizane fikrimi paylastim. İyi fikirleri paylaşalım lütfen...

Murat AKIN:
Arılar titreşime göre sesten daha az etkilenirler.

Bu demek arılar sağır değildir antenleriyle sesi algılarlar.

Arılıkta radyo çalın arılar için sıkıntı olmaz
Kovana bir şey sürteseniz kızgınlaşırlar.

Titreşimi cisimlerin iletimiyle daha kolay algılarlar.

Arılığın biraz uzağında patlatma yapabilirsiniz.

yasin82:
Hocam canlıların sesi algılayabildikleri ses şiddeti vardır. Mesela köpeklerin duyduğu bazı sesleri bizler duyamayız. Her canlının belli bir ses algılama frekansı vardır. O sebeple o aletler kuşların algılayabildiği dalga boyuna ayarlı. Başka canlılara zarar vermiyor. Tüfek patlatsak geçici çok kısazamanlı bir çözüm olur. Tekrar gelirler. Bütün gün nöbet tutmamız lazım. Ayrıca hayvanlar aynı sesi duyduklarında sese karşı bağışıklık kazanıyor ve sese alısıyorlar. Benim bahsettiğim aletler ise dalga boyu aralıklarını değişerek kuşların bağışıklık kazanmasına engel oluyor. Bu aletler güzel bi çözüm gibi duruyor.

balık:
Yasin bey merhaba,

hem arı kuşu için hemde ağaçlarımdaki bademleri yiyen kuşlar için önereceğiniz bir ürün varmı?

Ben şahin sesinin birkaç çeşidini hoparlörden yaydım. Kuşlar hiç istiflerini bozmadılar.

Mümün Kula:
Bu ürünler Nerede satılıyor acaba.

Nasıl ulaşabiliriz?

Belli bir marka var mı?

Güç kaynağı ne olmalı? Kaç watlık?

Yasin bey sizin kullandığınız böyle bir ürün var mı?

Örnek verebilirseniz seviniriz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git