Gönderen Konu: ARI KUŞLARINDAN KORUNMAK  (Okunma sayısı 3428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasin82

• Boş Petek
  • Yer: Kastamonu
  • Kovan Sayısı: 10
ARI KUŞLARINDAN KORUNMAK
« : Aralık 19, 2016, 22:07:10 »
Arkadaşlar arı kuşlarından korunmak için silah patlatmak, tenekeye vurmak gibi ses çıkarma yöntemleri aslında arıları da tedirgin eden yontemlerdir. Ana arı sesten tedirgin olduğunda strese girer ve yumurtlama sayısı azalır. Ustelik kaçan arı kuşları az sonra geri gelir. Arı kuşlarını vuramazsinız da çünkü ülkemizde arı kuşu vurmak yasaktır. Bazı kişiler yirtici kuşları anımsatan maketler kullanıyor. Fakat etkisi tartışılır. Ben size çok daha etkili bir yol önereceğim. Fare kaciran elektronik ses dalgaları yayan aletleri bilirsiniz. Aynısının kuş kaciran türkeri de var. Ustelik elektrik kullanmaya bile gerek yok çünkü güneş enerjisi ile sarj olabilenleri var. Yaydığı ses sinyalleri ise sadece kuşlara özel olduğu için diğer canlilara zarar vermez. Öyle çok pahalı ürünler de değil. 200-300 tl civarlarinda. Nacizane fikrimi paylastim. İyi fikirleri paylaşalım lütfen...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: ARI KUŞLARINDAN KORUNMAK
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2016, 22:55:24 »
Arılar titreşime göre sesten daha az etkilenirler.

Bu demek arılar sağır değildir antenleriyle sesi algılarlar.

Arılıkta radyo çalın arılar için sıkıntı olmaz
Kovana bir şey sürteseniz kızgınlaşırlar.

Titreşimi cisimlerin iletimiyle daha kolay algılarlar.

Arılığın biraz uzağında patlatma yapabilirsiniz.

Çevrimdışı yasin82

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2016, 23:23:34 »
Hocam canlıların sesi algılayabildikleri ses şiddeti vardır. Mesela köpeklerin duyduğu bazı sesleri bizler duyamayız. Her canlının belli bir ses algılama frekansı vardır. O sebeple o aletler kuşların algılayabildiği dalga boyuna ayarlı. Başka canlılara zarar vermiyor. Tüfek patlatsak geçici çok kısazamanlı bir çözüm olur. Tekrar gelirler. Bütün gün nöbet tutmamız lazım. Ayrıca hayvanlar aynı sesi duyduklarında sese karşı bağışıklık kazanıyor ve sese alısıyorlar. Benim bahsettiğim aletler ise dalga boyu aralıklarını değişerek kuşların bağışıklık kazanmasına engel oluyor. Bu aletler güzel bi çözüm gibi duruyor.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2016, 23:49:16 »
Yasin bey merhaba,

hem arı kuşu için hemde ağaçlarımdaki bademleri yiyen kuşlar için önereceğiniz bir ürün varmı?

Ben şahin sesinin birkaç çeşidini hoparlörden yaydım. Kuşlar hiç istiflerini bozmadılar.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 32 kovan
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2016, 00:39:27 »
Bu ürünler Nerede satılıyor acaba.

Nasıl ulaşabiliriz?

Belli bir marka var mı?

Güç kaynağı ne olmalı? Kaç watlık?

Yasin bey sizin kullandığınız böyle bir ürün var mı?

Örnek verebilirseniz seviniriz.

Çevrimdışı yasin82

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2016, 01:31:06 »
internetten elektronik kuş kovucu diye arattırdığınızda rahatlıkla çeşitlerini bulabilirsiniz. Bir çok firma satıyor. Hatta youtubeye kuş kovucu diye yazsanız kullananların uygulamalarını görürsünüz. 50 metreden 2000-3000 metrekare alanda etkili olanları, hatta daha fazla menzilli  olanları var. Hoperlörden kartal atmaca sesi yapmak bence işlemez :) Dediğim gibi canlılarda bağışıklık sistemi esastır. Bakar ki ses var icraat yok haliyle rahat davranır. Ama bu aletler kuşları rahatsız eden bir ses dalgası yayıyor. Birinin kulağınızın dibinde incecik bir sesle cırtlak cırtlak devamlı bağırdığını düşünün haliyle orada duramazsınız. Ben kendim kullanmadım. Sadece araştırdığım bir ürün olduğu için sizlere secenek olarak söylemek istedim. Umarım işinize yarar da bi hayra sebep olmuş olurum. Kuşlarda haliyle öldürülmemiş olur.

Çevrimdışı yasin82

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2016, 01:35:54 »
gitti gidiyorda bile var bakın linkini buldum. Çeşit çeşit. Lİnki yarım almış ya tıklayınca açılmıyor. Linki kopyalayıp internet sayfanıza yapıştırarak açın veya gitti gidiyor sayfasına kuş kovucu yazın çıkıyor.

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=Kuş+kovucu

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2016, 07:39:10 »
Ses ferekansıyla kovmaya sözüm yok, denenebilir.

Benim başımın belası kırlangıçlar bende onlar için düşünürüm.

Çevrimdışı cengiz çalışkan

• Ana Arı
  • Yer: Girne - KKTC
  • Kovan Sayısı: 20+7
  • Rakım: 70
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2016, 09:14:16 »
Arkadaşlar,
Bulunduğum yerdeki bir arıcı; diskoteklerde bulunan "Dönen disko topu"nun küçük modelini, arılığında sürekli güneş gören bir yerdeki küçük bir direğe, hafif rüzgarda bile dönebilecek şekilde asmış. Bölgeye yaklaşmak için gelen arı kuşlarının gözlerinin, bu dönen toptan yansıyan güneş ışığı nedeniyle etkilendiklerini ve arılığa yaklaşamadıklarını belirtti. Bu sayede iki yıldır arı kuşlarından kurtulduğunu anlattı. Aklıma yattığı için ilkbaharda ben de kullanıp sonucunu sizinle paylaşacağım.

Çevrimdışı cengiz çalışkan

• Ana Arı
  • Yer: Girne - KKTC
  • Kovan Sayısı: 20+7
  • Rakım: 70
« Yanıtla #9 : Aralık 20, 2016, 10:21:48 »
Arkadaşlar,
Bahsettiğim arıcı arkadaşım, arı kuşu ile mücadelede "Dönen disko topu"nu kullanma fikrini internette ABD.deki bir arıcılık proğramından görerek uygulamış.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 24, 2017, 00:05:49 »
Arkadaşlar,
Bahsettiğim arıcı arkadaşım, arı kuşu ile mücadelede "Dönen disko topu"nu kullanma fikrini internette ABD.deki bir arıcılık proğramından görerek uygulamış.

en etkili yöntemlerden biri kovanların üzerine file kullanmak. bir diğer yöntem ise, kovan önüne 3gen aparat yaparak arıları kovan altından çalıştırmak, yada kovanların kuluçkalığını alarak en alta ballığı koymak bunun üzerine kuluçkalığı koymak, kuluçkalığın uçma tahtasını kapatarak kovan içinden en alt kata arıların inebilmesi ve besleme yapılabilmesi için 2-3 delik delmek yada açıklık açmak, en alttaki bölüme de birkaç delik delerek tarlacı arıların dışarıya uçuşa çıkabilmelerini sağlamak. bu da bir fikir. almanya usulü 1990larda strafor kovanlarda uygulanıyordu. enalt kısma tahta besleme katı, onun üstüne 4 kat strafor kovan, strafor kovanların altında arıların aşağıya inebilmeleri için açıklık var.