ALTERNATİF ARICILIK > Çevre Sorunları ve Arıcılık

Üzerime kayıtlı arı konaklama noktasına haber verilmeden ağıl yapılması

(1/2) > >>

CAHİT BALCI:
Merhaba arkadaşlar, geçmişte keçiler için ağıl olarak kullanılan bir yeri üzerime konaklama noktası olarak kaydettirdim ve sonbahardan ilk bahara kadar üç yıl boyunca arılarımı burada bıraktım. Bu yıl eski ağıl sahibi benim arı koyduğumu ve buranın artık benim üzerime kayıtlı olduğunu bile bile başka birine keçileri için ağıl olarak kullanmasına izin vermiş. Badem çiçeğinden sonra arılarımı konaklama yerime geri götürmek istiyorum. Buraya kovanları koymak için kepçe ile düzeltme yapmıştım. Şimdi bu kadar emeğe yazık mı olacak?

H.VOLKAN YAMAN:

--- Alıntı yapılan: CAHİT BALCI - Ocak 10, 2017, 11:44:09 ---Merhaba arkadaşlar, geçmişte keçiler için ağıl olarak kullanılan bir yeri üzerime konaklama noktası olarak kaydettirdim

--- Alıntı sonu ---
1 ) Bahsettiğiniz bir yerin sahibi kim ?
2 ) Sürü sahibinin keçi sürüsünü yerleştirmek için İL/İLÇE tarımdan izin alması gerekir.
Örnek olarak yazıyorum. Balıkesir / Edremit bölgesinde keçi sürüsünün 1,5 km yarıçaplı yerleşim yerlerinden uzak olması gerekir. Şikayet olursa sürüyü kaldırmak zorundadır. Eğer araziniz 30 dönümden fazla ise bu kural geçerli değil.

CAHİT BALCI:
Bahsettiğim yer ornana ait. Burası arı konaklama yeri olduğu için ve benim üzerime kayıtlı olduğu için ilçe tarıma şikayette bulunmam gerekli galiba ama şikayet etmeyi sevmem ve korktuğum şey ileride bu kişinin arılarıma bir kötülük yapması. Buna benzer bir olayı yaşadım çünkü. Başka bir konaklama yerinde üç kovanın ağzını kapattılar.  2 veye 3 gün sonra tekrar kontrole gittiğimde şans eseri gördüm. Bir daha arı konaklama yerlerime bir tabela asıp telefon numaramı yazacağım.

Erol Demirbağ:
Burada ağıl var diye yazmıştınız. Arılar bu kokudan hoşlanmıyorlar.
Siz kendinize daha uygun yer ayarlayabilirseniz arılarınızda, sizde rahat edersiniz. Başarılar.

H.VOLKAN YAMAN:
Cahit beyin kendi yerini terk etmesi düşünülemez. 3 yıldır aynı yerde arıcılık yapıyor.
Tarım müdürlüğüne şikayet etmeye gittiğinizde yetkili kişinin bakacağı konu.
Ağıl ile arılar arasında 30-50 metre mesafe var mı ?
Her ikinizde aynı müdürlüğe bağlısınız.
Emin değilim, fikir yürütüyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git