ALTERNATİF ARICILIK > Organik ve Doğal Arıcılık

Organik arıcılıkta Apiguard Jel kullanımı

(1/1)

PedroAtlet:
1 gramında 250 mg Timol bulunan bir ürün

Kullanım şekli için bazı siteler 2 paket 6 hafta içinde verilmeli(2+4) derken bazı yerlerde iki hafta arayla 2 kez uygulama yapılır diyor
Hangisi doğru? kullanan arkadaşlar bu üründen  memnun mu?

zeki haluk:
selamlar
 dediginiz gibi  2 hafta arayla 2 kere yapiliyor.etkisi zayif arilar kovandan kacmaya calisiyorlar  Varroadan ziyade arilar rahatsiz oluyor.Tavsiye etmem  fakat kimyevi ilac kullanmak istemiyorsaniz  kullanin ,insana birseyler yaptim hissi veriyor

ffmsahin:

--- Alıntı yapılan: PedroAtlet - Şubat 09, 2017, 00:29:32 ---1 gramında 250 mg Timol bulunan bir ürün

Kullanım şekli için bazı siteler 2 paket 6 hafta içinde verilmeli(2+4) derken bazı yerlerde iki hafta arayla 2 kez uygulama yapılır diyor
Hangisi doğru? kullanan arkadaşlar bu üründen  memnun mu?

--- Alıntı sonu ---

bunu denemenizi tavsiye etmiyorum. ben kekik suyu+nane suyunu şerbete 1/8 oranında ilk baharda 27 nisanda başladım arılar 10 çerçeve iken vermeye alıştıra alıştıra. şuana kadar nane suyu+kekik suyu karışımını ve bal akım döneminde de körüğe 6 damla kekik yağı damlatarak alttan 3-4, 5-6, 6-10, 10-20 şeklinde aydan aya arttırarak verdim. varroayı baya döküyordu. timol yada kekik suyu, kekik yağı her halükarda %75ten fazla dökmediği üniversite araştırmalarında belirtiliyor. ancak varroa azaltmada kullanabilirsiniz kalabalık arılara. yada bal akımında başka bişey veremediğimiz için. 10 çıtadan aşağı arılara kullanılmasını şahsen ben tavsiye etmiyorum.

zayıf kovana bi arıcı arkadaş vurdu, 3-4 körükte arılar kovan içi timol kokusunu tahliye edemedikleri için sonraki sabah kovan karşısındaki ağaca kovan terki yapmışlardı.

timol benzeri bitkisel yağlar, 20 dereceden fazla olan sıcaklıklarda dikkatli kullanılmalı.

tavsiyem alıştıra alıştıra vermeniz. arıyı boğmamanız. arı rahatsız olup kovan dışına teker teker çıkmaya başladığını gördüğünüz anda ölçü budur. daha fazla verilmemelidir. kovan terki yaşanır.

arı timol kokusundan kovan içinde durvarlarda havalandırma yapar, kovan içini havalandırmaya çalışır. bir süre başaramazsa kendi dışarı çıkar rahatlamak için.bakıcı arılar dahi yavruları bırakmak zorunda kalır. yavrular üşür. bir süre sonra yavru atımı olur yavrular üşüdüğü için. arılar kovan içini sürekli havalandırmaktan görevlerini yapamazlar. kovan sönme riski oluşur.

timol türevi ilaçlar kullanmak yerine şu tarifi kuvvetli arılara kullanabilirsiniz.

4 litre soğuk şerbete bir yemek kaşığı kuru nane ve bir yemek kaşığı kuru kekik koyunuz. kapağı kapatıp bi kaç saat bekletiniz. kekik veya nane yağı belli belirsiz şerbetin üst kısmına doğru toplanmaya başladığını gördüğünüzde bu şerbeti arıya azar azar verebilirsiniz. alıştırabilirsiniz. bir süre sonra kovan terki yaşanmayacaktır.

kekik ve nane suyu, hem nösema hem varroaya iyi gelecektir.  her 2-3 şurup verişimden birinde nane-kekik suyu şurup yapıp veriyorum. baldan sonra arı yavru keserek zaten varroayı bitme noktasına getiriyor. kalan varroayı 2-3 tur bayvarol (3.6 mg flumetrin çubuk) ile döküyorum hep. başka hiçbir ilaç kullanmıyorum.

piyasadan aldığınız ilaçların timol benzeri uçucu yağların, kısa süreli iyi etkisi olabilir tüyü parlak ve canlı gözükebilir ilk hafta ancak sonrasında büyük gerileme ve kovan terki olduğu forumda sıkça yazıldı.

takdir sizin. zayıf arıya zararlı olur düşüncesindeyim.

1 gramında 250 mg. demek, oranının 1/4 olması demektir. oysa arı en fazla 1/8 orana dayanabilir.

yani tarif ettiği ve verilmesi gereken ölçünün en fazla yarısını kuvvetli bir kovana verebilirsiniz. ölçü olarak ne tarif ettiyse en fazla onun yarısını kullanabilirsiniz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git