Gönderen Konu: yarım ballık hk  (Okunma sayısı 15871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 850- 1200
Ynt: yarım ballık hk
« Yanıtla #60 : Nisan 12, 2020, 14:22:45 »
Merhaba herkese,
ben 7-8 yıldır arıcılık yapıyorum. ilk defa geçen sene yarım ballık kullandım ve oldukça memnun kaldım. Bu sene epey fazla koloni ile uğraşacağım için en az çeyreğini yarım ballıkla yürütmeyi düşünüyorum. Yarım ballık yerine göre bilinçli kullanılırsa bence çok uygun ama her koşulda en iyi çözüm değil. Sıralamak gerekirse:

1. Mesela bal mevsimi boyunca fazla sık ilgilenemeyeceğimiz kolonilere yarım ballık verebiliriz diye düşünüyorum. Bunun dışında eğer belinizde problem varsa yarım ballık en iyi çözüm. Bal dolu bir standart ballığı taşıması çok yorucu ve sakatlık riski taşır. Yarım ballık ise oldukça kolay taşınabiliyor.

2. benim gözlemim yarım ballıklara daha az yumurta atılıyor. Hiç atılmıyor diyemem ama geçen sene 5 kolonide 1 tanesine atmıştı. Bal mevsimine geç kalmış ama güçlü kolonilere kat vermek istiyorsanız ve elinizde kabarmış yarım çerçeveler var ise direk kat attığınızda bal alma şansınız oluyor.

3. havanın çok dengesiz gittiği zamanlarda eğer kat vermek zorunda iseniz (bölme yapma ya da çerçeve transferi yapamıyorsanız) yarım ballık burada en iyi çözüm. Kuluçkalığı üşütmeden kat atmanın en iyi yolu olabilir.

4. eğer elinizde yeterince kabarmış petek yoksa ve kuluçkalıkta sürekli 2 ve 9'da temel petek ördürüp bunu yönetmek için zaman ya da imkanınız yoksa yarım ballık kullanmak yine en iyi opsiyon oluyor bu durumda. Yarım ballık katını 10 ya da 9 çerçeve olacak şekilde tamamen temel petek bağlayıp kullanabilirsiniz. Eğer sezon normal giderse hem örer hem de bal doldurabilir.

Tam ballıktan yarım ballığa geçmek isteyenler de şu yolu izleyebilir. Tam ballıklarının altına polen tuzaklı tabanlar satın alarak monte ederler ve ballıklarını kuluçkalığa çevirir ve bunun yerine yarım ballık satın alabilir ya da yaptırabilirler. Ben yine de tamamen yarım ballık kullanma taraftarı değilim. Yarım ballık yerine göre tam ballıkla birlikte kullanılmalı. Diğer arkadaşların söylediği gibi koloni gücüne karar verilebilir.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #61 : Nisan 12, 2020, 22:16:22 »
38 yıllık arıcik hayatımda hep yarım ballık kullandım ben çok memnunum
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
  • Yer: Antalya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3-5
  • Rakım: 1
« Yanıtla #62 : Ekim 18, 2020, 21:54:59 »
Bu ilavelerden yapmak istesek, tahtaları hangi ölçülerde kestirmemiz gerekir? Montajını bizim yapacağımızı düşünürsek? Ve Antalya'da yapan var mı?
05333071554

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #63 : Ekim 18, 2020, 22:18:01 »
Bu ilavelerden yapmak istesek, tahtaları hangi ölçülerde kestirmemiz gerekir? Montajını bizim yapacağımızı düşünürsek? Ve Antalya'da yapan var mı?

Kovanlarınız standart ölçülerde ise:

Ballık ön ve arka yüzü 170 x 435 mm, yan yüzleri 170 x 475 mm.

Çerçeve dış yüksekliği 160 mm, Çerçeve üst çıta 472 mm
Yani çerçeve iç ölçüsü 130 x 420 mm oluyor.

Bu yarım kat ballık standarta uygun ama dadant kovan ballığından alınmadır bir farkı 12 çerçeve yerine 10 çerçeveye uyarlanmış halidir.

Standart olmayan yarım kat ballık ölçüsü de var: bazı kullanım kolaylığından dolayı 260 mm olan ballık 2 eşit parçaya bölünmüş.
Bu ballıkta 250 cm olan tam kat çerçevesi kullanıldığı gibi birazını da yüksekiliği 120 mm olan çerçeveler üst üste kullanılır.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Yer: Hatay/ Antakya
« Yanıtla #64 : Ekim 18, 2020, 22:35:27 »
Kovanlarınız standart ölçülerde ise:

Ballık ön ve arka yüzü 170 x 435 mm, yan yüzleri 170 x 475 mm.

Çerçeve dış yüksekliği 160 mm, Çerçeve üst çıta 472 mm
Yani çerçeve iç ölçüsü 130 x 420 mm oluyor.

Bu yarım kat ballık standarta uygun ama dadant kovan ballığından alınmadır bir farkı 12 çerçeve yerine 10 çerçeveye uyarlanmış halidir.

Standart olmayan yarım kat ballık ölçüsü de var: bazı kullanım kolaylığından dolayı 260 mm olan ballık 2 eşit parçaya bölünmüş.
Bu ballıkta 250 cm olan tam kat çerçevesi kullanıldığı gibi birazını da yüksekiliği 120 mm olan çerçeveler üst üste kullanılır.
Murat hocam bu kullanılan yarim ballık çerçevelerin bir artisi yada eksisi varmı?

Ileride kendi kovanimi kendim üretmek istiyorum kuluckaligi 12 cercevelik yapmayı planlıyorum, ana ari kuluckalikta yavru döngüsünü sürdürerek devam eder diye düşünüyorum...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
« Yanıtla #65 : Ekim 18, 2020, 22:56:17 »

[/quote]
Peki 170 mm olanı da 120 mm olanı da bal süzme makinasında süzmek istediğimizde sorun yaşar mıyız?
05333071554

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #66 : Ekim 19, 2020, 01:15:56 »
Alt kat 10 çerçeveli olsun 12 olunca arı zor dolduruyor yukarı çıkmakta zorlanıyor,üst kat ve alt kat çerçevelerin arası 1cm geçmesin az olursa arılar eziliyor çok olursa araya köprü yapmaya çalışıyor yukarı çıkmakta zorlanıyor.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #67 : Ekim 19, 2020, 01:19:17 »
Benim çerçeveler 16 cm lik bal süzme makinasında sorun olmuyor,12 olursa sorun yaşayabilirsin.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #68 : Ekim 19, 2020, 21:43:35 »

Peki 170 mm olanı da 120 mm olanı da bal süzme makinasında süzmek istediğimizde sorun yaşar mıyız?

Daha düşük ağırlıklı olduğundan 160 ve 120 mm olan çerçeveler genel düşünce olarak petekli satım içindir.

Süzme yapılırken makinenin sepetinde bir kenara dayatınca sorun olmaz

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
« Yanıtla #69 : Ekim 19, 2020, 21:51:39 »
Daha düşük ağırlıklı olduğundan 160 ve 120 mm olan çerçeveler genel düşünce olarak petekli satım içindir.

Süzme yapılırken makinenin sepetinde bir kenara dayatınca sorun olmaz
Teşekkürler.
05333071554