Gönderen Konu: Süleyman ÇELEBİ Arılığı  (Okunma sayısı 207174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30 civarı
  • Rakım: 1100
Ynt: Süleyman ÇELEBİ Arılığı
« Yanıtla #960 : Ağustos 28, 2021, 23:37:10 »
marttan bu yana yazmamışım
biraz yazayım o zaman
kıştan çıkan kolonilerden kimini satıp kimini dağıtıp elimde kalan 9 koloni ile 2021 sezona başladım
bir kaçı ilerlemedi birkaçı ana değiştirdi
birde işin içine transfer için güçlü başlatıcı lazım olunca elimde bala çalışan 3 koloni kaldı
bunlardan evin balı çıktı çok şükür,
bu sene ilk defa nikot çerçeveye taktık ( özer selçuk  sayesinde) ve larva transferi yaptım
yine haziran ayı içinde (mustafa şahin ve özer selçuk gazıyla) niğde bor'da bulunan çok değerli hocam Kasım Baytüre den suni tohumlama cihazı ve tohumlama kursu aldım,
böylece bir çok ana arıyı tohumlama ve erkek arıdan sperm toplama işlemi yaptım
yine haziran sonu temmuz başı gibi slovenya dan 3 adet f1 kraliçe getirdim, bunlarında kızlarından tohumlama yaptım,
slovenlerden 35 ve 1 numaralı olan elimde kaldı diğer 43 numaralı anayı kestiler ama kesmeden önce 43*15 numara ile tohumlama yaptım. slovenler biraz saldırgan geldiler seneye erkeklerini tohumlamada kullanmayı düşünüyorum.
şu an elimde 6 tohumlama var ks, sç, 35, 6, 43,57 nolu analar
iki gün önce 26 ağustosta içinde bir çerçevesinde 13 meme olan anasız bir koloniye transfer çerçevesi girdim bu gün baktığımda 20 kadar kurtçuğu beslemişler ama bakalım kaçı doğacak
başka da ne anlatayım,
transferi göldede akşam üstü yada üzerine nemli bir bez örtünce daha iyi oluyor
hele yağmurlu olan günlerde rekorumu kırdım iki çerçevede 32 adet meme tutmuştu 16+16
tohumlamada da anayı çok bayıltmamak gerekiyor fazla CO2 alan ayılamıyor yada kesiyorlar
gazıda ayarladıktan sonra anayı kafeste vermek daha mantıklı ertesi gün tekrar bayıltın diyorlar ama ben bayıltmıyorum ( erken yumurtlaması benim için çok önemli değil) ticari anlamda yapmıyorum sonuçta
birde spermin ne kadar verildiği çok önemli az sperm bir sezon yeterli olup ikinci sezonda anayı değiştirmek isteyebiliyorlar, tohumlama yapanların vicdanlı ve yeterli sperm ile tohumlama yapmaları çok önemli
happy bees ten 6 tane çift girişli kutu aldım bunları arılandırmak çok zor, bir kutuya kaç kez ana verdiysem (sarıcanın pik yaptığı bu günlerde) bir türlü aktifleştiremedim bunları sezonda mayıs haziran gibi arılandırmak gerekli diye düşünüyorum
daha yazacak çok şey var ama bu günlük bu kadar yeter
saygılarımla

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Yer: Hatay/ Antakya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #961 : Ağustos 29, 2021, 10:57:31 »
marttan bu yana yazmamışım
biraz yazayım o zaman
kıştan çıkan kolonilerden kimini satıp kimini dağıtıp elimde kalan 9 koloni ile 2021 sezona başladım
bir kaçı ilerlemedi birkaçı ana değiştirdi
birde işin içine transfer için güçlü başlatıcı lazım olunca elimde bala çalışan 3 koloni kaldı
bunlardan evin balı çıktı çok şükür,
bu sene ilk defa nikot çerçeveye taktık ( özer selçuk  sayesinde) ve larva transferi yaptım
yine haziran ayı içinde (mustafa şahin ve özer selçuk gazıyla) niğde bor'da bulunan çok değerli hocam Kasım Baytüre den suni tohumlama cihazı ve tohumlama kursu aldım,
böylece bir çok ana arıyı tohumlama ve erkek arıdan sperm toplama işlemi yaptım
yine haziran sonu temmuz başı gibi slovenya dan 3 adet f1 kraliçe getirdim, bunlarında kızlarından tohumlama yaptım,
slovenlerden 35 ve 1 numaralı olan elimde kaldı diğer 43 numaralı anayı kestiler ama kesmeden önce 43*15 numara ile tohumlama yaptım. slovenler biraz saldırgan geldiler seneye erkeklerini tohumlamada kullanmayı düşünüyorum.
şu an elimde 6 tohumlama var ks, sç, 35, 6, 43,57 nolu analar
iki gün önce 26 ağustosta içinde bir çerçevesinde 13 meme olan anasız bir koloniye transfer çerçevesi girdim bu gün baktığımda 20 kadar kurtçuğu beslemişler ama bakalım kaçı doğacak
başka da ne anlatayım,
transferi göldede akşam üstü yada üzerine nemli bir bez örtünce daha iyi oluyor
hele yağmurlu olan günlerde rekorumu kırdım iki çerçevede 32 adet meme tutmuştu 16+16
tohumlamada da anayı çok bayıltmamak gerekiyor fazla CO2 alan ayılamıyor yada kesiyorlar
gazıda ayarladıktan sonra anayı kafeste vermek daha mantıklı ertesi gün tekrar bayıltın diyorlar ama ben bayıltmıyorum ( erken yumurtlaması benim için çok önemli değil) ticari anlamda yapmıyorum sonuçta
birde spermin ne kadar verildiği çok önemli az sperm bir sezon yeterli olup ikinci sezonda anayı değiştirmek isteyebiliyorlar, tohumlama yapanların vicdanlı ve yeterli sperm ile tohumlama yapmaları çok önemli
happy bees ten 6 tane çift girişli kutu aldım bunları arılandırmak çok zor, bir kutuya kaç kez ana verdiysem (sarıcanın pik yaptığı bu günlerde) bir türlü aktifleştiremedim bunları sezonda mayıs haziran gibi arılandırmak gerekli diye düşünüyorum
daha yazacak çok şey var ama bu günlük bu kadar yeter
saygılarımla
Hayırlı olsun süleyman bey suni tohumlama cihazınız. Suni tohumlama ile bilgileriniz deneyiminiz yani püf noktalar nelerdir onlarla ilgili bilgi paylaşımı yaparsanız bizde faydalanmış oluruz...
Benim bu sezonum gayet iyi geçti, bende kasım beyture hocamdan suni tohumlama cihazı aldım fakat sezon sonuna doğru olunca kullanma fırsatım pek olamadı. Sadece 1 tane tohumlama yaptım, bunuda ana doğduktan sonra 8. gününde  tohumlamadım, 15.gününde yumurtaya geçti. Tohumlama işlemi biraz uğraştırdı fakat yapılamayacak bir işlem değil biraz fazla pratiğe ihtiyaç var tabi kaliteli analarada...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #962 : Ağustos 29, 2021, 21:46:33 »
Bence ana arı üretme de bir konu açmalıyız

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #963 : Ağustos 29, 2021, 21:51:26 »
Bu gün şurup içerisine oksalik asit karıştırıp arıların çerçevelerine püskürttüm, böyle bir tur daha yapacağım
damlatma yapmadım, sonra rulamit va 3 yada 4 tur yaparım böylece aralık ayına kadar bişey yapmam aralıkta yine oksalik buhar yaparım
bu arada varoanın yoğun olduğu koloni tespit edersem timolin içerikli şerit takacağım

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #964 : Ağustos 29, 2021, 22:40:55 »
Süleyman ve Cüneyt'i tebrik ediyorum.

Ana arı yetiştiriciliğinde bir adım daha öne çıkmışlar.

Tebrik etme konusunda diğer üyelerde de benim gibi düşünüyordur sanırım.

Çalışmalarının ve başarılarını sürekli olmasını diliyorum.

• İşçi Arı
« Yanıtla #965 : Ağustos 29, 2021, 23:12:52 »

Teşekkür ederim Murat Hocam...
Hocam ben Sağlık Memuru yum,  mümkün olduğunca steril çalışma yapabilme konusunda meslek icabı bilgim var. Ayriyeten elimde yatkındır bu tür ince işlemlere. Sunitohumlama işleminde başarılı olacağıma inanıyorum.

Bundan sonraki süreçte asıl sıkıntı saf ana ve saf erkek temin etme gözüküyor.
Önümüzdeki sezonda kendime yetecek kadar ana üretimi yaparak tecrübe kazanırım...
Elimdeki saf olmasada F1 'den daha kaliteli olur.

Vakit bulabilirsen gelecek sezon Mustafa Kemal Üniversitesinde Aziz Gül hocam 5 günlük suni tohumlama kursu veriyor, ona katılmak istiyorum, sonrasında yavaş yavaş herşey yoluna oturur diye düşünüyorum...

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #966 : Ağustos 30, 2021, 18:01:42 »

Çok teşekkür ederim murat hocam
Bu arada bende eski sağlıkçılardanım 9 yılım mikroskopta materyal incelemek ve biokimya ile geçti
o yüzden cüneyt kardeşim gibi elimiz yatkın
zaten zor bir tarafı yok ama ne yazıkkı ülkemizde tohumlama arılara uçuk rakamlar istiyorlar (1000 tl gibi)
kasım hoca çok yardımsever bir insan ücretsiz kurs veriyor kendisi fen bilgisi öğretmeni ben ondan pratik olarak öğrendim yoksa youtobe da bir sürü video var
zati bu işin bence en zor kısmı sperm toplamak
2022 de inşallah tohumlamaya devam edeceğiz
ama cüneyt kardeşimin dediği gibi damızlık hat lazım özellikle karniyol
İyi dileklerin için çok teşekkürler saygıdeğer hocam

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #967 : Ağustos 30, 2021, 21:28:43 »
Bu arada Kasım Beye de selam ederim.

Karşılıksız yardım severlik göstermiş.

• İşçi Arı
« Yanıtla #968 : Ağustos 30, 2021, 21:29:26 »
Çok teşekkür ederim murat hocam
Bu arada bende eski sağlıkçılardanım 9 yılım mikroskopta materyal incelemek ve biokimya ile geçti
o yüzden cüneyt kardeşim gibi elimiz yatkın
zaten zor bir tarafı yok ama ne yazıkkı ülkemizde tohumlama arılara uçuk rakamlar istiyorlar (1000 tl gibi)
kasım hoca çok yardımsever bir insan ücretsiz kurs veriyor kendisi fen bilgisi öğretmeni ben ondan pratik olarak öğrendim yoksa youtobe da bir sürü video var
zati bu işin bence en zor kısmı sperm toplamak
2022 de inşallah tohumlamaya devam edeceğiz
ama cüneyt kardeşimin dediği gibi damızlık hat lazım özellikle karniyol
İyi dileklerin için çok teşekkürler saygıdeğer hocam
Süleyman hocam ben HATAY merkezde ikamet ediyorum,  ilkbahar sezonunda buranın Arsuz ilçesi var genelde anaari üreticileri orada başlıyor piyasaya sürdükleri F1 leri üretmeye, oradan gidip  ana memesi getirmeyi planlıyorum...
Bu şekilde saf bakireyi temin etmiş olurum...
Diğer taraftan başka üreticilerden F1 alırım onlarlada erkek ari ihtiyacimi karşılarım...
 Ne kadar saf olur ürettiğim hat bilemiyorum...
Gelecek sezon bu şekilde geçiririm...
Sonraki sezonda
Sklaner
Perner
Agt
Kircahin
 Gibi hatlardan temin edebildiğim kadar toparlayacam...
Asıl amacım sklaner hattını temin etmek,
Bizim bu bölgeye en uyumlu bu hat gibi gözüküyor, diğerlerinide deneyimlemis olurum.
Özellikle diğer sezonda ise,
Sunitohumlama yapan bir üreticiyle görüştüm ondan hem sunitohumla ana hemde F1 alıp  yoluma devam ederim...

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #969 : Ağustos 30, 2021, 22:18:04 »
Bu arada Kasım Beye de selam ederim.

Karşılıksız yardım severlik göstermiş.

Önemli olan da bu zaten hocam kendisi çok iyi niyetli bir insan her zaman yardımcı olur,
bizimdi kime ne faydamız dokunursa ne mutlu bize  ::)

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #970 : Ağustos 30, 2021, 22:22:25 »
Süleyman hocam ben HATAY merkezde ikamet ediyorum,  ilkbahar sezonunda buranın Arsuz ilçesi var genelde anaari üreticileri orada başlıyor piyasaya sürdükleri F1 leri üretmeye, oradan gidip  ana memesi getirmeyi planlıyorum...
Bu şekilde saf bakireyi temin etmiş olurum...
Diğer taraftan başka üreticilerden F1 alırım onlarlada erkek ari ihtiyacimi karşılarım...
 Ne kadar saf olur ürettiğim hat bilemiyorum...
Gelecek sezon bu şekilde geçiririm...
Sonraki sezonda
Sklaner
Perner
Agt
Kircahin
 Gibi hatlardan temin edebildiğim kadar toparlayacam...
Asıl amacım sklaner hattını temin etmek,
Bizim bu bölgeye en uyumlu bu hat gibi gözüküyor, diğerlerinide deneyimlemis olurum.
Özellikle diğer sezonda ise,
Sunitohumlama yapan bir üreticiyle görüştüm ondan hem sunitohumla ana hemde F1 alıp  yoluma devam ederim...

bence ikinci yazdığın daha mantıklı
f1 ler acaba nasıl bir çiftleşme yaptı ki sen bunların erkeklerini alacaksın  ???
ama tohumlama yapan birinde huyunu suyunu bildiğin bir hat varsa ona bişey demem
karniyolun ana vatanı slovenya
bende kandım slovenyada bizim TAB gibi bir kuruluş var orada tüm ana arı üreticilerin isimleri mevcut
burdan 3 kraliceyi 14 günde bir mektup zarfının içinde gönderdiler
birini işçiler kesti ikisi devam ama f1 olan bu arılar çok saldırgan geldi,
en kısa zamanda değiştirmem lazım  ;D

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 950
« Yanıtla #971 : Ağustos 31, 2021, 09:31:26 »
Maşallah, maşallah ikinizi de tebrik ediyorum abi.
Allah işinizi gücünüzü rast getirsin.
Gerçekten suni tohumlamalar 1000 TL den başlıyor.
Bu işi sır gibi de saklıyorlar.
Ama sizin gibi insanlar çoğaldıkça elbette onlara rağbet azalacak ve piyasası düşecek inşallah.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

• İşçi Arı
« Yanıtla #972 : Ağustos 31, 2021, 09:43:42 »
bence ikinci yazdığın daha mantıklı
f1 ler acaba nasıl bir çiftleşme yaptı ki sen bunların erkeklerini alacaksın  ???
ama tohumlama yapan birinde huyunu suyunu bildiğin bir hat varsa ona bişey demem
karniyolun ana vatanı slovenya
bende kandım slovenyada bizim TAB gibi bir kuruluş var orada tüm ana arı üreticilerin isimleri mevcut
burdan 3 kraliceyi 14 günde bir mektup zarfının içinde gönderdiler
birini işçiler kesti ikisi devam ama f1 olan bu arılar çok saldırgan geldi,
en kısa zamanda değiştirmem lazım  ;D
Süleyman bey sağlam bir F1 bana göre çok değerli vede erkek ari temini için ucuz yol...

F1 ana  ari, saf damizliktan uretildiyse, F1 in erkegide saf olur. Sonuçta erkek ari ananın kopyasıdır diye kabul ediliyor.

Tabi bunda şu kiriteride pas geçemeyiz saf ananın ana baba hattı saf ve aynı hattan olması şart.

Çünkü turkiyedeki bazı damızlık üreticileri saf A hattıyla saf  B hattından çaprazlama yapıyor gördüğüm vede duyduğum kadarıyla. Bu şekilde verimi arttırıyor diğer taraftan melezlik oluşuyor...
(Yani saf Sklaner e saf parner tohumlanmasi gibi)

F1 ana vede meme temininde özellikle anaların geçmişini bilerek temin edecem, melezlik girmişse damızlık vasfını benim için kaybediyor...

Süleyman bey ben Vasfi Gencer in yapay tohumlama kitabını temin ettim oradan birşeyler öğrenmeye çalışıyorum diğer taraftan suni tohumlama ile bol bol video izliyorum, yabancı kaynaklardan da dillerini anlayamasamda videolar izleyip yeni birşeyler kapabilirmiyim diye uğraş içindeyim... 

• İşçi Arı
« Yanıtla #973 : Ağustos 31, 2021, 09:47:01 »
Maşallah, maşallah ikinizi de tebrik ediyorum abi.
Allah işinizi gücünüzü rast getirsin.
Gerçekten suni tohumlamalar 1000 TL den başlıyor.
Bu işi sır gibi de saklıyorlar.
Ama sizin gibi insanlar çoğaldıkça elbette onlara rağbet azalacak ve piyasası düşecek inşallah.

Teşekkür ederim Yasin hocam.
Inşallah başarılı oluruz....

Çevrimdışı gultekin18

• Pupa
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #974 : Ağustos 31, 2021, 14:39:04 »
Süleyman ve Cüneyt bey ikinizi de ayrı ayrı tebrik ediyorum. Süleyman bey önümüzdeki yıl artık ana arıları sizden alırız. Siz Ankara için uyumlu bir hat temin edin beni de listenin en üstüne yazın.
Ahmet GÜLTEKİN