Gönderen Konu: Kenya Tipi Kovan Çalışmam  (Okunma sayısı 6995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
Ynt: Kenya Tipi Kovan Çalışmam
« Yanıtla #60 : Mayıs 12, 2020, 21:19:40 »
Doğrdur şileli bakım olayı şüphesiz daha kolay benim söylemek istediğim anayı nasıl değiştiriyorsun ,sepete kat atamadın veya genişletemedigin için sıkışıp oğul veriyor.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #61 : Mayıs 12, 2020, 21:30:31 »
Belki de Trakya arısının karniyolun bir ekotipi olmasından dolayı olabilir?

Satıcıların anlattığına göre karniyol arının oğula gitme özelliği azmış.

Çevrimdışı ctct

• Pupa
  • Yer: İstanbul-Şile
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 120
« Yanıtla #62 : Mayıs 14, 2020, 02:10:16 »
Arıcılığa başladığımdan beri karniyol arı ile çalışıyorum. Çalışması çok zevkli bir arı. Arıcıya çalışırken hata yapma hakkı veriyor.

Oğul eğilimi için ıslah edildiği için oğul vermediği söyleniyor.

Trakya arısı ise bölgenin doğal arısı ve bilimsel olarak karniyol arısı olduğu ortaya konulmuş.

Ancak, üreme hızı fazla olduğu için klasik şekilde yönetildiğinden eğer arıcı üreme hızını kontrol edemiyor sıkışıklığa sebep oluyorsa veya sepet kovandan kaynaklı sıkışma ortaya çıkıyorsa, yıllarca oğul arılarından koloni kurma alışkanlığı varsa oğul kaçınılmaz olur diye düşünüyorum haddim olmayarak. Tabii ki bu konuda bölge arıcılarının görüşü önemli.

Arıcılıkta her koloniyi tam olarak kontrol edebilmek imkansız. Arılıkta her zaman belli oranda istatistiki olarak normal dağılıma uymayan koloniler olacaktır. Bu tip kolonilere aldırmayıp arılığı yönetmeye odaklanmak lazım. Bu tip koloniler için Halil Bey zaten yöntemi bildirdi. "Vur tekmeyi".

Çevrimdışı ctct

• Pupa
  • Yer: İstanbul-Şile
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 120
« Yanıtla #63 : Mayıs 14, 2020, 02:19:52 »
Satıcıların anlattığına göre karniyol arının oğula gitme özelliği azmış.

Kenya kovanlarda ana değiştirme klasik kovanlardakiyle aynı. Ana değiştirmek istediğinde ya zaten bölüyorsun ya da ana arıyı bulup öldürüp kutusu ile yeni ana arıyı veriyorsun. Verirkende kovanın duvarından ana arı kutusunu sarkıtıyorsun. Klasik ana arı verme yöntemini uyguluyorsun.

Ben ana arıyı öldürünce yeni anayı kutusunda hemen veriyorum. Koloni içine gülsuyu ve az şekerden oluşan karışımı püskürtüyorum ve ana arı kutusunu da bu kokuyla ıslatıyorum. Kovan altındaki çekmeceye birkaç dilim soğan koyuyorum. Eski ana kokusundan eser kalmıyor ve ana kabülü kolaylaşıyor. Kenya kovanların yönetimi klasik çerçeveli kovanlardan farklı değil. Ancak ben bu yıl çıtaların en arkasından bakıyorum ve koloni düzeninde bir anormallik yoksa çıtaları çekip bakmıyorum. İlave çıta gerekiyoru mu? dalak sarkıtmalar doğru hizada mı? şurup desteği ve kapat.