Gönderen Konu: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı  (Okunma sayısı 38301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
Ynt: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı
« Yanıtla #300 : Nisan 18, 2018, 15:18:17 »
Kendi emeğimizi hesaba katarsak zarar yazar gibi geliyor bana. Bundan sonra çıtalı 50 tl'ye yaptımayı tercih ederim.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #301 : Nisan 18, 2018, 15:28:02 »
Abi  ölçülerde kesilmiş ahşap iki parçasına  kanal acıp, elektrikli planya ile yüzeyi düzeltildikden sonra , 4 tarafından vidalamak çok büyük bir emek değil abi.

Sıfırdan baştan sona evi kendimiz onarıyoruz bu iş biraz aparatif gibi kalır bize ;) Hem babam emekli haftada 2 gün arılıkda 5 gün evde çanı sıkılıyor adamın babama versem 1 günde çakar bunları ;)

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #302 : Nisan 18, 2018, 15:36:38 »
Abi  ölçülerde kesilmiş ahşap iki parçasına  kanal acıp, elektrikli planya ile yüzeyi düzeltildikden sonra , 4 tarafından vidalamak çok büyük bir emek değil abi.

Sıfırdan baştan sona evi kendimiz onarıyoruz bu iş biraz aparatif gibi kalır bize ;) Hem babam emekli haftada 2 gün arılıkda 5 gün evde çanı sıkılıyor adamın babama versem 1 günde çakar bunları ;)
Evet senin yardımcın var mantıklı olur. Bana bu zamanda sıkıntı yaratıyor.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #303 : Nisan 18, 2018, 17:43:13 »

Çerçevenin tanesi 1,5 TL den 15 TL
Malzemesi ve biçtirmesiyle kat 17 TL

Hazırlarıyla 20 TL fark kalıyor. Hobi olarak uğraşılmayacaksa bana göre  değmez.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #304 : Nisan 18, 2018, 18:46:04 »
Ballık veya kuluçkalık ister satın alalım ister kendimiz yapalım, standart ölçülerde olması çok önemli. Ballık koyacaksınız, birde bakıyorsunuz, ayrı olarak aldığınız ballık, kuluçkalığa denk gelmiyor. Çok sıkıntılı bir durum. Alırken veya yaptırırken ölçüp öyle almak gerekiyor. 
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #305 : Nisan 18, 2018, 20:05:40 »
Ballık veya kuluçkalık ister satın alalım ister kendimiz yapalım, standart ölçülerde olması çok önemli. Ballık koyacaksınız, birde bakıyorsunuz, ayrı olarak aldığınız ballık, kuluçkalığa denk gelmiyor. Çok sıkıntılı bir durum. Alırken veya yaptırırken ölçüp öyle almak gerekiyor. 
Kesinlikle ölçü standart olmali bence aricilikta en onemli konulardan biri budur
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #306 : Nisan 19, 2018, 09:20:27 »
Ramazan hocam çerçevesiz boş kasaya 50 Tl fiyat çektiler.

Ölçüler standart hocam benimde en dikkat ettiğim tarafı ölçüler. Çerçeve aktarma olayında sıkıntı olursa çinlerim tepeme geliyor.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #307 : Nisan 24, 2018, 10:06:22 »
Hafta sonu baya bir deneyim edindik. Bölmelerde  4 tanesinde ana memesi oluşumu mevcut. 1 tanesi yağmalanmış.  Yağmaya uğramış kovanın arıları ile kapalı çerçevelerini de diğeri kovanlara

dağıttım. Yalancı anada kurtcuklar gordum fakat havanın kararması vede peteklerinde siyahlığı yuzunden yumurtaları göremedim. Lakin birkaç tanesi sanki erkek arı gözü idi yukarı doğru

bombeleşmiş.  Bende bömelerdeki memelerden birinin kesip yancılayana verdim. Bakalım son şans. Sonrasında dağıtılacak. Her güçlü kovana 1 adet cerceve vereceğiz değilmi üsdatlar bakalım birde

güçlü kovanların anasının kestirmeyelim. Sonrasında yine ev işleri vede inşaata devam ettik.

Cumartesi öğleden sonra 2 de başladık ve ballıkların 10 tanesinin çaktık. Babamda hoşuna gitmiş 3 tane plastık taban vardı fazladan hemen kovana çevirmiş üçünü ;)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #308 : Nisan 24, 2018, 11:17:17 »
Kesinlikle ölçü standart olmali bence aricilikta en onemli konulardan biri budur

standart ölçü yapan bi kovan markası söyleselerde onu alsak sürekli? var mı tavsiye?

kovanın birinin içini 2 cm dar yapmışlar hayret ediyorum hangi ölçüyü baz aldılar.

başka bir çerçeveyi de 2 cm. dar yapmışlar, standart kovanın içine düşüyor, bu nasıl iş.

kenarlarına yatay çivi çakacam tutsun diye, ancak arılar balla-suyla-polenle kovan kenarından yukarı çıkarken baya zorlanacaklar.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #309 : Nisan 24, 2018, 11:21:37 »
Abi  yayınlanan standart iso ölçülendirmesi var. Kenan abinin sitesinden indirdim ben kovan yaparken hep ordan ölçü alıyorum ben.

http://kenangisan.blogspot.com.tr/2013/02/standart-kovan.html

burdan bakabilirsin muammer abi  ;)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #310 : Nisan 24, 2018, 11:23:08 »
Çok sağol.

Üstad Kenan Gişan'ın standardına başvuracam.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #311 : Nisan 26, 2018, 09:51:01 »
Ustalar bugün yalancılayan kovan için son kontrol vakti  eğer yalancılamışsa vede atılan kurtcuklar erkekse ne yapmamı önerirsiniz ?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #312 : Nisan 26, 2018, 10:02:55 »
Ustalar bugün yalancılayan kovan için son kontrol vakti  eğer yalancılamışsa vede atılan kurtcuklar erkekse ne yapmamı önerirsiniz ?

Faruk Merhaba, Yalancılıyan kovan için şöyle bir yöntem vardı tam bilen varsa yazarsa iyi olur , ben genel hatları itibariyle yazayım. bütün çerçevelerdeki arıları kovana silkeleyip çerçeveleri arısız diğer kovanlara dağıtıyosun. kovanın içi bomboş olacak örtü tahtasını kapatıp 2-3 sanırım(gün sayısı önemlidir bence araştırmak lazım)  bekletiyosun arılar aç kalıyor ve yalancı analar zayıflayıp  özelliklerini kaybediyor , sonra yumurtalı yavrulu bir çerçeve verip yola devam ediyorsun.

genel hatları ile böyle bişeydi aklımda kalan , eksik ve yanlış şeyler olabilir , diğer arkadaşlar müdahale eder sanırım düzeltilecek bişey varsa

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #313 : Nisan 26, 2018, 10:06:02 »
buldum , Kenan Gişan yazmış ordan okumuşum demekki uygulama aşağıdaki şekilde.

Aç bırakma yöntemi: Kovanda bulunan çerçevelerin hepsi kovan içine silkelenerek alınır ve diğer kovanlara dağıtılır. Örtü bezi kullanılıyorsa bezin sarkmasını önlemek için kovanın ortasına bir çıta konur, kovan üst örtüsü ve kapağı konarak kapatılır. Bu durumda arılar örtü bezi veya tahtasına salkım yaparak dururlar. Bir sonraki gün arılar petek örmüşse bu petek de alınır. Arılar boş kovanda 3 gün bu şekilde tutulur. Yalancı ananın veya anaların beslenmesi ve yumurta atacağı petek olmadığı için yumurtlamaları önlenmiş olur. Üç gün sonunda kovandaki arıların sarabileceği kadar, ballı ve polenli petekler koyarak düzenlenir. Satın alınmış veya ürettiğimiz yumurtlamış anayı kafese alarak ve kafesin kek olan girişini açarak çerçeve arasına asarız. Yalancı ana yapmış kolonilerdeki arıların hepsi yaşlı olduğu için, bu kovana diğer kovanlarımızdan aldığımız bir tane kapalı yavrulu (çıkmak üzere yavrusu olan) çerçeve verilmesi uygun olur.     

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #314 : Nisan 26, 2018, 10:16:59 »
Hakan abi bir tane ana arımı temin etmeme gerekiyor benim şimdi yani bu sistemde ?

Yumurtalı çerçeve versem acaba meme dikmezler mi ? Çünkü 10 gün önce kapalı yavrulu yumurtalı bir çerçeve girdik onun arıları cıkmış ise kovanda 5 bin genç arı vardır.

Amma denenecek bir sistem hazır elimizde yalancılamış kovan varken deneyimleyelim ;)