Gönderen Konu: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı  (Okunma sayısı 37255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı
« Yanıtla #405 : Mayıs 14, 2018, 15:30:54 »
Abi  petek gözlerinde hiçbir şey kalmamış  yumurtada yok ben ana arılar gelene kadar yalancılamadıysa  süreyi uzatmek için günlük yumurtalı birer çerçeve girdim 3 üne de diğer petekler bomboş

zaten anayı verirken olmadı yumurtalı petekleri   alırım ana kabul edildikden sonra tekrar koyarım ;)  Ana arı üretmenin vede kovanları ayrıntılı bakmanın ne demek olduğunu iyiden anladım hocam :(

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #406 : Mayıs 14, 2018, 15:39:20 »
Abi  petek gözlerinde hiçbir şey kalmamış  yumurtada yok ben ana arılar gelene kadar yalancılamadıysa  süreyi uzatmek için günlük yumurtalı birer çerçeve girdim 3 üne de diğer petekler bomboş

zaten anayı verirken olmadı yumurtalı petekleri   alırım ana kabul edildikden sonra tekrar koyarım ;)  Ana arı üretmenin vede kovanları ayrıntılı bakmanın ne demek olduğunu iyiden anladım hocam :(

Faruk merhaba Yusuf hocamın söylediği gibi kesinlikle yumurta larva kalmasın tamamen çaresiz kalmaları lazım. en garantisi böyle, bende yarın 20- 25çerçevelik arılara ana vereceğim bakalım becerebilecekmiyiz :) benimkisi biraz uzun metod olucak ama :)
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #407 : Mayıs 14, 2018, 15:40:41 »

kapalı yavru olan çerçeveleri de almaya kalkmazsan iyi olur. yavru kalmadığını gören arı bu durumda kovan terk etme riskini doğurabilir.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #408 : Mayıs 14, 2018, 15:45:12 »
Faruk merhaba Yusuf hocamın söylediği gibi kesinlikle yumurta larva kalmasın tamamen çaresiz kalmaları lazım. en garantisi böyle, bende yarın 20- 25çerçevelik arılara ana vereceğim bakalım becerebilecekmiyiz :) benimkisi biraz uzun metod olucak ama :)
Abi senin metod ne tam alarak ? Yazmak sıkıntı olmazsa paylaşırsan sevinirim.

Muammer abi zaten kovanda hiç yavru kalmamış yalancılamaya gitti veya gidecek kovan terki  ana arı verildikten  umunt ışığı olduğu halde gercekleşirmi veya ana arı olmadan arı kovanı terk eder mi ?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #409 : Mayıs 14, 2018, 15:56:49 »
Ben 3. katı propolis ızgarası ile ayırıcam 3. katta 2-3 çerçeve arıya anayı kabul ettirip yumurta kapatana kadar çalıştırıcam. o zamana kadar alt kısım zaten kokusuna alışır diye düşünüyorum bakalım nasıl olacak :)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #410 : Mayıs 14, 2018, 16:10:54 »
Anladım abi ben kafes de bekleterek vereceğim. Yavrulu çerçeveleri  alıp  ana arıyı ortaya asacağım. 4-5 gün sonra kendim salacağım abinin dediği gibi anayı eğer keserlerse direk müdehale

edeceğim.

Birde ana arıya vede kovandaki arıların üzerine şekerli su püskürtsem ana arıyı kabul etmede  kolaylık olur mu ?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #411 : Mayıs 14, 2018, 16:46:02 »
Anladım abi ben kafes de bekleterek vereceğim. Yavrulu çerçeveleri  alıp  ana arıyı ortaya asacağım. 4-5 gün sonra kendim salacağım abinin dediği gibi anayı eğer keserlerse direk müdehale

edeceğim.

Birde ana arıya vede kovandaki arıların üzerine şekerli su püskürtsem ana arıyı kabul etmede  kolaylık olur mu ?
Ana arıya saldırı olursa böyle bir yöntem uyguluyorlar yanında hazır olsun sprey :) Genç arılar kabul ederde sıkıntı yaşlı tarlacılarda, onun için ben süreyi uzatmayı düşünüyorum

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #412 : Mayıs 14, 2018, 18:23:12 »
Abi senin metod ne tam alarak ? Yazmak sıkıntı olmazsa paylaşırsan sevinirim.

Muammer abi zaten kovanda hiç yavru kalmamış yalancılamaya gitti veya gidecek kovan terki  ana arı verildikten  umunt ışığı olduğu halde gercekleşirmi veya ana arı olmadan arı kovanı terk eder mi ?

ana arı olmadan kovan terki görmedim ben şuana kadar. yalancılasa da, zaman çok geçmemişse yeni ana verdiğinde yalancilayan arıyı kovan içini denetleyen asker arılar bulup öldürüyolar yeni ana yumurtlamaya başlar başlamaz. ancak yeni anayi kabul edecekleri şüpheli. çoğu zaman d etmeyebilir bu mevsimde

yalancilayan 2 kovanima ana verince yalancilamadan vaz gectiklerini ve anayi tekrar kabul ettiklerini gördüm, arılar 2 çerçeve kadardı. ancak ayni kovanin anasiydi, başka ana değildi.

ancak yalancılarsa uğraşmaya değmez bence. hergün bu kovanı değişik kovanların üzerine koy her gittiğinde, tarlacilari koyduğun kovana girer. ilk önce kapali yavrulari dağit gitsin.

uğraşmaya değmiyor vakit aliyor, bakacağin başka ariya da bakamiyoun. dağitirsan diger kovnlardan daha fazla bal da alirsin.. bu kovanin balinfan fazla toplamda bal alma ihtimalin daha fazla olur

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #413 : Mayıs 14, 2018, 18:27:48 »
Ben 3. katı propolis ızgarası ile ayırıcam 3. katta 2-3 çerçeve arıya anayı kabul ettirip yumurta kapatana kadar çalıştırıcam. o zamana kadar alt kısım zaten kokusuna alışır diye düşünüyorum bakalım nasıl olacak :)

sonra napcan?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #414 : Mayıs 15, 2018, 08:53:35 »
sonra napcan?

Sonra alt ile üstü birleştireceğim. 20 çerçevelik arıyı analandırmak çok kolay olmasa gerek deneyip tecrübe edeceğiz

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #415 : Mayıs 15, 2018, 09:17:28 »
Şu tecrübe kısmını ne zaman gececeğiz abi biz yaa ;)  Bende bakalım analar gelince teçrübe edeceğim ;)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #416 : Mayıs 15, 2018, 09:44:36 »
Şu tecrübe kısmını ne zaman gececeğiz abi biz yaa ;)  Bende bakalım analar gelince teçrübe edeceğim ;)

hiçbir zaman :) Farukcum arıcılık öyle bir derya ki her zaman yeterince cahil kalmak mümkün... sanırım işin güzel yanı da bu sürekli gelişime ve yeniliğe açık olmak...

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #417 : Mayıs 15, 2018, 11:47:39 »
hiçbir zaman :) Farukcum arıcılık öyle bir derya ki her zaman yeterince cahil kalmak mümkün... sanırım işin güzel yanı da bu sürek_li gelişime ve yeniliğe açık olmak...

gerçekzamanlı, heyecanlı, adrenalini bol, hem strateji hem ilerlemeli hem de yetenek ve tecrübe gerektiren full kapsamli macera oyunu gibi.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #418 : Mayıs 16, 2018, 09:32:36 »
Dün babam köye gitti  ana kaybı yaşamaış bir kovana yavrulu çerceve vermişdik. Babamın dediğine göre hiç meme yapmamışlar. Cumartesi günü vermişdik cerceveyi . Peteklerde yavru yok ,

yumurtası da yok.  Acaba yalancılamış olması nedeniyle mi verilen yavrular ana yapılmıyor üsdatlar. Bugun ana arı gelecek kafesde vereceğim bakalım ne olacak.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #419 : Mayıs 16, 2018, 11:02:17 »
Bu konuda Kenan GİŞAN'ın bir tespiti var. paylaşıyorum.

"Genel olarak yalancı ana yapmış koloniye genç ana arı verildiğinde kabul etmez. Yalancılamış koloniye genç ana arı verilebilmesi için bazı teknikler uygulanması gerekir."

teknikleri de güzel açıklamış, bakabilirsin.

http://kenangisan.blogspot.com.tr/2014/11/yalanc-ana-ar.html