Gönderen Konu: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı  (Okunma sayısı 37146 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı
« Yanıtla #75 : Haziran 15, 2017, 11:59:19 »
 :o   kovan başı  4-5 kg bal mı aldığını söyledın benmi yanlış anladım ismail abi ??? türkiye ortalaması 16 deniyor hadi sende 10 üret amma 4-5 kg gercekden cok düşük geldi

bana  bu şartlarda bu zaman bal üretimi için verilmez  :-\

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #76 : Haziran 15, 2017, 12:02:56 »
geçen sene öyle aldım,bu sene ne olur,allahın kısmeti,ama bende şöyle bir durum var,kimi arıcılar yanlış diyor,kimileri doğru,10 kilo balın 5ni arıya bırakıyorum  zaten..

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #77 : Haziran 15, 2017, 12:05:11 »
İsmail abi ortalama çok düşük.
Arıyı nasıl bala çalıştırırsın onu iyi oku.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #78 : Haziran 15, 2017, 12:08:07 »
Abi bak babam benim hacıya gitmeden önce bundan  7 sene önce dört kovan aldı hepsi on cerceve gelir gelmez kat attı cokda gidip bakmıyordu ayda bir belki  o dört kovandan 120 kg bal  aldı ortalama 30 kg kovan başı  sonrada bakımsızlıktan 2 senede telef oldular ogula kactılar köylüler oldı bitti gitti senin 5 kg çok düşük abi bu iş bu şartlarda 27 kovan yapılmaz  :(

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #79 : Haziran 15, 2017, 12:08:24 »
sizin ortalamanız kaç kilo??

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #80 : Haziran 15, 2017, 12:18:08 »
Biz bu sene başladık abi babam bu sene emekli oldu  alanyaya gitti gelmesi  mayıs 15 buldu arılarıda gelince aldık 5 cerceve  şimdi ilk aldıgımız 4 kovanlara kat attık ikisi cıkmış

ikisi cıkmamışdı bu sene bizim bal ortalaması olmaz biz bunların bala yetişeceğine bile ihtimal vermiyoduk amma yiyeceğimiz balı cıkaracaz herhalde  bunları bölmek için aldık abi

seneye 10 kovanla baslayabilirsek erken bahara artık babam nerde dur derse oraya kadar gideriz  :)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #81 : Haziran 15, 2017, 12:29:46 »

ismail abi bak kendi calışmalarımdan bir parca kovandaki tarlacı sayısını kontrol için cizelge yaptım abi  bu çizelge ile bala calışacak kovanların hangi tarıhde kapalı yavrulu

girersen hangi tarıhde bal akımında tarlacı olarak çıkacaklarının kontrol edebilirsin veya bala calısan arılarındakı kapalı acık cerceveleri akım böneminde kenara alıpda bölye

yaparak serbetle besleyerek gelen balım miktarının arttırabilirsin. Ben ortalama 1500 adet gun yumurtaya göre hesapladım  kovan gücünü boyle olunca iki katlı pekde sıkısınk

olmayan bir kovan oluyaor  32 bin tarlacı 32 bin kovan iç görev arı oluyor. artık sen yapacağın desdek ile tarlacıyı arttırıp   kovandan alacagın yavrularla kovan için yiyicisini

azaltırsan bal alırsın abi floranda iyi gibi resimlerden bakılınca.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #82 : Haziran 15, 2017, 12:56:24 »
ben geçen sene7 çıtalı 6 kovanla başladım,27 kovanla kışa girdim90-100kg arası bal aldım ...7-8 çıtalı 18 kovanla şubat 15 bismillah dedim,şu an 52 kovanım var..nerde yanlış yaptım been ::) ::) ;D

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #83 : Haziran 15, 2017, 13:18:10 »
Abi sen tum ballari arilara ywdirmisin sen ari uretiyon bal degil 52 kovanin 25 sat paraya cevir seneye 100 kovan yap sat  ;D

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #84 : Haziran 15, 2017, 13:27:23 »
ben geçen sene7 çıtalı 6 kovanla başladım,27 kovanla kışa girdim90-100kg arası bal aldım ...7-8 çıtalı 18 kovanla şubat 15 bismillah dedim,şu an 52 kovanım var..nerde yanlış yaptım been ::) ::) ;D

Sen bal değil arı uretmissin.
Ilk sene tek kovanla sonbaharda 5 çerçeve arı alarak başladım .ondan önce vardı ama babam vefat etti .arıları kurankursu na verdik ankaraya taşındık .köye gidip geliyordum .

Ikinci sene 4 kocan daha aldım kendime .o sene 75 kg süzme aldım.arada hediye verdiğim petek ballar hariç
Sonra oğul falan kovan 20 oldu .
Ben yokken ortakci içinden balları alıyormuş .
Kışın açlıktan öldürdü hep.
Kıştan 10 kovanla çıktık .
Geçen sene kuraklık vardı anca 20 kg süzme bal aldık.bilerek hiçbir yavrulu peteği suzdurmedim .
Sonra 4 kovanı ortaya bıraktım 6 kovanı kendi evime getirdim .
O kendi kovanlarini söndürdü .
Benim şuan 12 kovanım var 8 tane 4 çerçeveli bölme
4 tanesi bala çalışıyor .
Hesap yapmasını sevmiyorum ama şuan suzulecek 60 petek var en kötü 1 kg çıksa gene 60 kg çıkar .
Yani 60 bölü 4 dersen kovan başı 15 kg yapar
Tabi Allah büyük inşallah böyle gider .
2 bölmeden bile bal alırım gibi onlar en erken yumurta attı .Onlar şuan 7 çerçeve de ve güzel gelişiyor güzel balı var.
Baldan sonrası kolay baş şekeri gitsin .

Bizim köydeki aydınlı arıcı balın kg 30 tl den veriyor .
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #85 : Haziran 15, 2017, 14:13:03 »
Ah be kardeşim bu ortaklar neden böle oynak oluyor anlamıyorum ki sen yokken bal almak nedir yaaa insanda utanma sıkılma olur.

Benim hatunun dedesi de arıcıdır. Arıları izmir e kışlatmaya götürüyordu artık götürmeyeceğim dedi. Neden dedim  olmuyor hiç bal alamıyom izmirde dedi boşuna hamallık ediyom

dedi. Dede dedim götürüp başındamı bekliyon kovanların dedim yok dedi yazık orda bir arkadaş edinmiş  ilk sene yırmı teneke bal almış sonra hep götürmüş o arkadası

bakıveriyomuş arılara  ilk seneden sonra hiç adam gibi bal alamadım diyo  o arkadaşıda gelip bize  yaylaya koyuyomuş kovanları oda bırakıp gidiyo mu sana  kovanları dedim yok o

basında bekler dedi. Sonra biraz kurcalayınca arıcı çalıyormuş adamın ballarının dedem yokken. Adam 85 yasında  üzülüyo yazık   sonra insanlar acız edebiyatı yapıyor bu kadar

kötülüğe  helak olmadığımıza şükür.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #86 : Haziran 19, 2017, 12:55:31 »
Kütahyada cok iyi yağmur yağıyor  salı gününden sonra artık havalar hep iyi  görünüyor acık ve güneşli bundan sonra gelişim daha hızlı olur kanımca. Arılar soguk ve yağmur görmeden tam kapasıte calışabilir  :D

Pazar günü arıların ikisini bölecektim hazır ana ile fakat operasyonu gerçeklestiremedik  yoğun yağış nedeni ile artık hafta sonu  bayramda fırsat arayacaz gibi  1 temmuzda hazır ana ile 4 cerceve arı bölsem 2 kapalı

yavrulu  iki ballı polenli duvar  kışa kadar  kışlayacak seviyeye gelir değil mi arkadaşlar.  Birde Bal akımından sonra katlı 4 kovanı hazır ana ile bölsem Ağustos da kışa iyi girebilirler mi ?

Çevrimdışı Durmus43

• Boş Petek
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 66
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #87 : Haziran 20, 2017, 11:23:36 »
Ömer bey 2016 ağıstos sonu yumurtalı çıtadan üretilen ana şu an 2 ballık çalışıyor en hızlı gelişen kovanlardan. Temmuz ortalarında yeni yumurtlayan ana iyi bir bakımla 2 kapalıdan çıkan yavrunun bakımıyla kata bile çıkabilir. ( Ağustos sonu o kavanımızda 6 çıta arı vardı. Polen her zaman mevcut. İhtiyaç dahilinde sıvı beslemeyle de şu anki konumuna geldi.) Yer : SİMAV

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #88 : Haziran 20, 2017, 11:33:16 »
Süper o zaman ben elimdeki arıları bal akımından sonra hazır ana ile böleyim kovanları çoğaltmak için  elimdeki zayıf iki kovanı da bayramdan sonra böleceğim yine hazır ana ile  hedef olarak önümüzdeki bahara 10

kovan çıkmak istiyorum.  Verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı oldu korkmama gerek yok yani  hazır yumurtlayan ana vede kapalı yavru ile sağlam bölmeler yapılabiliyor.

Hemşeri olarak  bizim kütahya da bal akım sezonu ne zaman başlıyor hocam ?  Birde bu sene denildiği gibi cok oğul olayı yasadınızmı ?

Çevrimdışı Durmus43

• Boş Petek
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 66
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #89 : Haziran 20, 2017, 14:12:12 »
2016 sezonunda bu zamanlar nektar kalmamıştı buralarda.
Bu sezon denildiği gibi temmuz sonuna kadar sürecek sanırım( yağışlar).
Flora takibini arıcılığa yeni başladığım için 4 yıldır yapmaktayım.
Doğa şartlarını ortalama alırsak benim tahminime göre yoğun nektar akımı 15 haziran 15 temmuz aralığı (bulunduğum yerde rakım 1100).
Ben bu yıl bal akım dönemi başlangıcı 10 haziran olarak kabul ederek koloni destek sistemi uyguladım gelişmeleri sizinle de paylaşırım.