Gönderen Konu: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı  (Okunma sayısı 36192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı
« Yanıtla #390 : Mayıs 10, 2018, 12:59:31 »
Temmuz başı başlıyor ana bal akımı 15 gün sürüyor herhalde sonrada azar azar ağustosda da devam ediyor.

Ben kendimi 1 temmuzdaki tarlacılara göre ayarlıyorum. Bundan sonrada sayı konusunda takıntım olmayacağı için yavaş gelişsin ogul yapmasın bal üretsin bana yeter arılar.

Çünkü köye haftada bir gidebiliyorum işlerim nedeniylen.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #391 : Mayıs 10, 2018, 16:58:29 »
Temmuz başı başlıyor ana bal akımı 15 gün sürüyor herhalde sonrada azar azar ağustosda da devam ediyor.

Ben kendimi 1 temmuzdaki tarlacılara göre ayarlıyorum. Bundan sonrada sayı konusunda takıntım olmayacağı için yavaş gelişsin ogul yapmasın bal üretsin bana yeter arılar.

Çünkü köye haftada bir gidebiliyorum işlerim nedeniylen.

Maşallah arıları baya guclendirmis sin.bereketli olsun inşallah
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #392 : Mayıs 10, 2018, 18:05:11 »
20 tanesi   6-7 cerceve    8 tanesi 12   çerceveye basıyor abi ;) 

6-7 çerçeveye 2.5 litre, 12 çerçeveye 4 litre civarı versen çekerdi ve gözlerdeki mum için daha önce biriktirdiği, yavru için ayarladığı şurubu tüketme ihtimali azalırdı 5 günlük yğmurda. stoklarını bakman gerekebilir. en az 2 cerceve ballı polenli kalmadıysa riskli olur. meradan gelen kesilirse açlık riski olabilir

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #393 : Mayıs 11, 2018, 09:13:53 »
6-7 çerçeveye 2.5 litre, 12 çerçeveye 4 litre civarı versen çekerdi ve gözlerdeki mum için daha önce biriktirdiği, yavru için ayarladığı şurubu tüketme ihtimali azalırdı 5 günlük yğmurda. stoklarını bakman gerekebilir. en az 2 cerceve ballı polenli kalmadıysa riskli olur. meradan gelen kesilirse açlık riski olabilir

Abi sen naptın o zaman bir seferde 30 kovan arıya 60 litre filan şerbet vermem gerekir  :o Bu şartlarda arıcılık yapmak biraz zorlaşmaz mı  abi  benmi yanlışım bu işdemi bir gariplik var ?

Bu yagmurlu 1 haftada sadece ben mi  kovan başı 1 l şerbet verdim  :-\

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #394 : Mayıs 11, 2018, 09:52:43 »
Abi sen naptın o zaman bir seferde 30 kovan arıya 60 litre filan şerbet vermem gerekir  :o Bu şartlarda arıcılık yapmak biraz zorlaşmaz mı  abi  benmi yanlışım bu işdemi bir gariplik var ?

Bu yagmurlu 1 haftada sadece ben mi  kovan başı 1 l şerbet verdim  :-\

flora önemli, arı ırklarına, sıcaklığa, yavru durumuna, tarlacı durumuna ve kapasiteye göre de tüketim değişebiliyor.

sen kovana şurubu verdiğinden sonra şurubun hepsini çekmişlerse, şurup az gelmiş olabilir. çekmemişlerse yeterli gelmiştir.

şurubu tamamen çekmiş ve stokta da bal-şurup yoksa kritik eşikten yani verilmesi gerekenden az vermiş olabilirsin mantık olarak.

bu işin bi tane doğrusu yok yani. mantığını anlamışsın. gayet başarılı.

arıya yaşam payı kadar şurup vermişsin güzel bişey.

Verim payını verip vermediğini kovanın durumu gösterecektir önümüzdeki haftalarda.

Ben yaşam ve verim payını ikisi bir veriyorum, meraya ve rüzgarlı iklime güvenmediğimden dolayı katlı arılara.

Zayıf arılara yaşam payı yetiyor zaten. Verim payını yavrulama alanına stoklama ihtimali çok yüksek oluyor.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #395 : Mayıs 11, 2018, 11:17:01 »
Anladım abi  hava durumu kötü oldugu için kovanlara bakamadım hata sonu ayrıntılı takip vaktı geldi kağıt kalem ile not tutarak meme kontrolü yapacağım. Yalnız  italyan resmen hepsine fark atmış

konumda. Yani italyan F2 :) Bakalım göreceğiz nereye kadar gidecek;)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #396 : Mayıs 11, 2018, 12:50:41 »
Anladım abi  hava durumu kötü oldugu için kovanlara bakamadım hata sonu ayrıntılı takip vaktı geldi kağıt kalem ile not tutarak meme kontrolü yapacağım. Yalnız  italyan resmen hepsine fark atmış

konumda. Yani italyan F2 :) Bakalım göreceğiz nereye kadar gidecek;)

İtalyan F2 daha çok hangi ırka çekti soyu seninki?

Bu sene Antalya'dan gelen kafkas F1'Lerin çoğu ya İtalyan gibi, yada karpat gibi görünüşleri. ancak, huyu suyu bi tuhaf ikisi de.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #397 : Mayıs 11, 2018, 16:35:21 »
Abi sapsarılar en alt boğumlarında hafıf kahverengilik var. Karniol italyan melezi yalnız çoğunluk italyan gibi ;) Hazır aldığım ana arıyı yumurta atıp belli bir dönem gectikden sonra kovan süpersedur

yaparak değiştirmişdi.  Gecen sene çok zaman kaybetti ağustos da ana yaptı  bu sene bölme vede bir çerçeve kapalı almama rağmen  şu anda  12 çerçeveye başıyor. Bölmeyi 2  cerceve yavrulu

aldım.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #398 : Mayıs 11, 2018, 17:35:10 »
Abi sapsarılar en alt boğumlarında hafıf kahverengilik var. Karniol italyan melezi yalnız çoğunluk italyan gibi ;) Hazır aldığım ana arıyı yumurta atıp belli bir dönem gectikden sonra kovan süpersedur

yaparak değiştirmişdi.  Gecen sene çok zaman kaybetti ağustos da ana yaptı  bu sene bölme vede bir çerçeve kapalı almama rağmen  şu anda  12 çerçeveye başıyor. Bölmeyi 2  cerceve yavrulu

aldım.

KIŞ için durum vahim o zaman. sıcak iklim arısı özellikleri gösteriyor.

bak bakalım üstte kemer balı yapmışmı?

eğer yapmadıysa kışa girmeden önce tedbir alman gerekir. ne kadar şurup basarsan bas, kemer balı yapmıyor bunlar. illaki çift kat istiyor stoğu. stoğu kendi yapmadığı için tek katın üstüne kat koyup, önce 10 litre peşinden 8 litre, sonra 3 er litre 3 er litre şuruplama istiyor bunların çoğu. çift kat stokla giremezse duman oluyor aralık sonunda 1 aylık soğuklarda.

tedbiren, anadolu yada kafkas kovanlardaki kemerli balları buna takviye olarak vermek gerekebilir eylülün ilk haftası yada son bölmeden sonra.

yani bunların kemersiz balını sağıp yerine full duvar olacak şekilde köşelere full ballı ortaya da kemerli ballı, hem de çift kat şekilde şurupla gözlere stoklama yaptırılmış şekilde.

bu da bi fikir.

sen nasıl bişey yaptın geçen yıl bunlara? tek kat bu sene çıkabildiler mi kıştan?

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #399 : Mayıs 11, 2018, 17:40:49 »
Abi bu italyan  kışa 6 cerceve girdi 6 cerceve cıktı gecen senenin hazır ana ile böldüm ben bunları ana kaybetti yeni ana yaptı vede kısdan çıktı ?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #400 : Mayıs 11, 2018, 18:10:36 »
Abi bu italyan  kışa 6 cerceve girdi 6 cerceve cıktı gecen senenin hazır ana ile böldüm ben bunları ana kaybetti yeni ana yaptı vede kısdan çıktı ?

bu yıl maşallah o zaman. önümüzdeki kışa ya nasip kısmet

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #401 : Mayıs 14, 2018, 10:23:11 »
Hafta sonu  tüm arıları oğul kontrolü için tek tek cerceve cerceve kontrol ettik. Yeni aldığımız kovanlarda 6 çerçeve  arı 4 çerçeve  kapalı yavrusu var. 15 güne kat isterler herhalde.

Fakat anlamadığım şey 3 kovanda (eski gecen seneki kovanlardan)  ana arı yok vede günlük de yok. Petekler bomboş kalmış fakat 7 çerçeve sıkışık arısı var. Yalancılamasın diye günlük yumurtalı 

çerçeve girdim hemen test  çerçevesi. Bala yetişmeleri içinde 3 adet kafkas ana arı sipariş ettim. Bu ana arıları kabul ettirmek için ne önerirsiniz ?  Zaten yavru yok verdiğim test cercevesindeki 

memeleri eğer meme  yaparlarsa;  bozup  kek kısmını  açarak anaları kovanın ortasına assam kabul oranı ne olur ?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #402 : Mayıs 14, 2018, 10:43:32 »
Hafta sonu  tüm arıları oğul kontrolü için tek tek cerceve cerceve kontrol ettik. Yeni aldığımız kovanlarda 6 çerçeve  arı 4 çerçeve  kapalı yavrusu var. 15 güne kat isterler herhalde.

Fakat anlamadığım şey 3 kovanda (eski gecen seneki kovanlardan)  ana arı yok vede günlük de yok. Petekler bomboş kalmış fakat 7 çerçeve sıkışık arısı var. Yalancılamasın diye günlük yumurtalı 

çerçeve girdim hemen test  çerçevesi. Bala yetişmeleri içinde 3 adet kafkas ana arı sipariş ettim. Bu ana arıları kabul ettirmek için ne önerirsiniz ?  Zaten yavru yok verdiğim test cercevesindeki 

memeleri eğer meme  yaparlarsa;  bozup  kek kısmını  açarak anaları kovanın ortasına assam kabul oranı ne olur ?

bu seneki kafkaslarda kabul oranı düşük kalabilir mevsim şartlarından.

bu seneki kafkasların görüntü olarak da, huy suy olarak da geçen senekilerden farklı olduğunu aşikar. babaları nedir bilemeyince F1 lerin gayet normal bu durum. kendi ananı kendin yap olayını bu yüzden önemsiyorlar olsa gerek.

zayıf bölme yaparsan, kabul oranı beklediğinden daha düşük gelişebilir. mümkün olduğunca maksimum kadro ile bölme yapman daha uygun olabilir, hem bakıcı hem tarlacı olarak.

direkt anayı şu anda içeri salsam ne olur dersen, benim yaşadığımı yaşama ihtimalin olabilir. 3 kovandan 1 i tutar, diğerlerini keserler yada ana yaşam alanı bulamayacağına kanaat getirerek, kendi uçar gider büyük ihtimalle. kafkasların kabul oranı daha da düşük olabilir böyle yaparsan

bence bunları bölme yapmadan, yeni anayı kovan içinde kekli kısmı açmadan 3 gün beklettikten sonra ve memeleri bozduktan sonra anayı salmalısın direkt olarak yada kekli kısmı açarak kendileri anayı çıkartacak şekilde.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #403 : Mayıs 14, 2018, 10:59:07 »
Yok abi bölme yapmak istemiyorum ben bala çalıştıracağım bu arıları eski anasız kovanlara kabul ettirmek istiyorum ben anayı.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #404 : Mayıs 14, 2018, 15:07:15 »
Hazır yumurtlayan ana vereceksen; Kovanda ana yapacak larva olmamak kaydıyla kafeste 5 gün kovan içinde bekletip 5 gün sonra anayı salarsan kabul edileceğini tahmin ediyorum. Yine de anayı salarken kontrol altında salmakta fayda var. Üzerine çullanıp öldürmeye çalışırlarsa tekrar kafese alıp 2 gün daha bekletirsin.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş