Gönderen Konu: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı  (Okunma sayısı 36310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı
« Yanıtla #435 : Mayıs 22, 2018, 09:24:59 »
Hocam bu kovandaki arılar ile eğer yapabileceksem ana arı üretmek isterim fakat hepsi tarlacı olmuş vede cok sert bir kovanın arılarına nasıl ana ürettireceğim.

Eğer bir yol yordam tavsiye varsa dinlemek isterim. Birleştirme konusunda ise korkuyorum. Verdiğim başka kovanlarla birbirini kırarlar diye hocam :(

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #436 : Mayıs 22, 2018, 10:02:22 »
Eğer elinde meme dikilmiş verceve var ise ver ana yaparlar. Bana kalsa hiç uğraşma derim

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #437 : Mayıs 22, 2018, 10:09:49 »
Abi  ben bu ariya iki kere meme verdim :(  Hatta ana çıktı anayıda gördüm amma sonra gerisi yok.

Memeden anada çıkarmıyorlar bunlar :( Acıkcası bir yavrulu çerceveyi daha  harcamak istemiyorum bu kovana.

Haziran gibi 3 kovanı ana arı üretimine vede desdekleme için kullanacağım. 25 bala calıştıracağım.

Gelişimlerine göre en aksayanları seçmek için haziran ayının 15 ini bekliyorum.

Yalnız bu sene sunu gördüm yaptığım 3 bölme vede  2 ana kaybeden kovan  30 ile 35 gün arasında ciftleşti vede yumurtaya başladı.

Sanırım bizim bölge için nisan 15 bölme yapamak için erken tabi bunda 10 günlük yağmurlu havalarda etken olmuş olabilir.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #438 : Mayıs 22, 2018, 10:27:34 »
Abi  ben bu ariya iki kere meme verdim :(  Hatta ana çıktı anayıda gördüm amma sonra gerisi yok.

Memeden anada çıkarmıyorlar bunlar :( Acıkcası bir yavrulu çerceveyi daha  harcamak istemiyorum bu kovana.

Haziran gibi 3 kovanı ana arı üretimine vede desdekleme için kullanacağım. 25 bala calıştıracağım.

Yalnız bu sene sunu gördüm yaptığım 3 bölme vede  2 ana kaybeden kovan  30 ile 35 gün arasında ciftleşti vede yumurtaya başladı.

Sanırım bizim bölge için nisan 15 bölme yapamak için erken tabi bunda 10 günlük yağmurlu havalarda etken olmuş olabilir.

şöyle bişey olabilir.

1-Yalancılayan kovanın anasını ana kutusuna-kafesine-bigudiye al.
2-Başka bir ruşete sadece 2 çerçeve kendi kovanından yada arısı yetersizse başka bir kovandan arılarıyla birlikte yavrulu çerçeve koy. Bir çerçeve bakıcı arı silkele, ruşeti uzak bir yere koy. yarım saat bekle. tarlacısı geri gider tarlacısız kalır. anayı kesme ihtimali azalır.
3-kutuya aldığın anayı yavrulu çerçeveye direk sal, öldürmek için peşinden koştururlarsa tekrar kafese al, anayı kendileri çıkarması için kek deliğini açarak az kekle 3 gün dursun. burası böyle tamam tamam

4-yalancılayan kovanın tüm çerçevelerini arısız olarak diğer kovanlara dağıt,
5-yalancılayan kovanın yerini değiştir 5-10 metre uzaktaki başka bir kovanın üzerine koy yarım saat bekle. bu kovanın tarlacıları kovanın eski yerine gider. eski yerinde kovan bulamayınca en yakındaki kovanlara girerler. Giremeyenler mefta.
6-yarım saat sonra yalancılayan kovan içinde kalan bakıcı arıları, salarak ana verdiğin yeni ruşetin önüne silkele. zaten ana kendi anaları olduğu için rahatlıkla içeri girerler. kabul sıkıntısı olmaz yarım saat içinde yaptığım için.

bu da bi fikir

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
« Yanıtla #439 : Mayıs 22, 2018, 10:48:45 »
Muammer abi bi alemsin yalancılayan kovanın anasını nasıl alsın ana olsa yalancilamayacak.
Ömer kardeşim bu kovana harcadığın emeğine yazık meme kabul etmeyene nasıl ana ürettireceksin. Zaten yaşlanmışlar sütü kim üretecek silkele gitsin.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #440 : Mayıs 22, 2018, 11:04:50 »
Muammer abi bi alemsin yalancılayan kovanın anasını nasıl alsın ana olsa yalancilamayacak.
Ömer kardeşim bu kovana harcadığın emeğine yazık meme kabul etmeyene nasıl ana ürettireceksin. Zaten yaşlanmışlar sütü kim üretecek silkele gitsin.

Formüller karıştı bende. ;) Ben de silkele diyorum da hala silkelemiyor, bekliyor, neyi bekliyor sa ;)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #441 : Mayıs 22, 2018, 12:22:51 »
Tamam tamam silkeleyecem başka kovanlara söz hafta sonunda;) Yalnız birbirlerinin kırmamaları için ne önerirsiniz silkelerken ;) Şimdi arı katacaz derken birde katlı kovanlardaki arılardan olmayalım :)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #442 : Mayıs 22, 2018, 12:43:29 »
Tamam tamam silkeleyecem başka kovanlara söz hafta sonunda;) Yalnız birbirlerinin kırmamaları için ne önerirsiniz silkelerken ;) Şimdi arı katacaz derken birde katlı kovanlardaki arılardan olmayalım :)

kovanın içine direk silkeleme kırarlar birbirlerini yoksa

kovanın giriş deliğini daralt sonra kovanın önüne silkele. kabul edecekleri arıyı içeri alırlar, kabul etmeyeceklerini almazlar.

diğer arıcıların yaptıkları gibi gül suyu da sıkabilirsiniz silkeleyeceğiniz arıların üzerine.

yada kovana boş kat atarak içine propolis ızgarası koy, arıları bu boş kata silkele, içine bal yada şurup ve su koy biraz. yesinler doya doya, karınlarını doyursunlar. gülsuyu kokusu da sıkabilirsin ilave olarak, kokuları zamanla karışır alttaki arılarla üsttekilerin.

üsttekilerin karınları tok olduğundan da kabulleri kolaylaşır.

üsttekilerin alt kata katma işini propolis ızgarasını komple alarak değilde,bir boru yardımıyla yada kovan ucundan biraz çekerek yaparsan, yavaş yavaş birleştirebilirsen bir kaç gün sonra; sorun yaşamayacağını umarım.

2 kovan arı birleştirirken telef ettikten sonra: propolis ızgarasıyla sorun yaşamayanlarla muhabbetim bollaştı bu aralar.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
« Yanıtla #443 : Mayıs 22, 2018, 12:46:02 »
Dışarıda silkele risk alma.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #444 : Mayıs 22, 2018, 16:53:10 »

Omer gecen kış benim yaptigim gibi yap.zayif ari ile yer degistir .bırak tarlacilar zayif ariya girsin katkida bulunsun .
Ama ben olsam tekrar meme verirdim.suan agzini acmis ana ari bekliyordur.ve elindeki çerçeve sayisini yariya düşürürüm
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #445 : Mayıs 22, 2018, 18:01:26 »
Abi zayıf kovanla yer değiştirsem bu sefer ordaki anayı kırmasınlar tarlacılar. Senin olay nasıl oldu ben anlamadım :(

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #446 : Mayıs 22, 2018, 18:06:44 »
Yalancılayan kovan maceralarını merakla takip ediyorum. Bakalım hikaye tatlıya bağlanacak mı. :)
Bizimde başımıza gelirse neler yapmamız gerekli öğrenmemiz lazım. Kolay gelsin. İnşallah durum düzelir.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #447 : Mayıs 22, 2018, 21:47:49 »
Yalancılayan kovan maceralarını merakla takip ediyorum. Bakalım hikaye tatlıya bağlanacak mı. :)
Bizimde başımıza gelirse neler yapmamız gerekli öğrenmemiz lazım. Kolay gelsin. İnşallah durum düzelir.

Sonuçta hepsi tatlıya bağlanır.

Az sayıda kovan olunca daha dikkatli davranılır, uğraşılır, hatta üzülünür.

Ama kovan sayısı çok olunca hiç umursanmaz, gözden çıkarılıp yola devam denilir.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #448 : Mayıs 22, 2018, 23:51:49 »
Aynen Murat Hocam koloni sayısını istenilen seviyenin artı 5 fazlası olarak  hesaplamak gerek bence de bu gibi ölüm kalım, yalancılama ve

ana arı üretimi için 5 kovan fazladan sezona başlanmalı.Önümüzdeki sezonun bölmelerini  bu şekilde planlıyacağım  nasip olursa.

Beklenmedik kayıplarhep oluyor çünki. Bizim buraların yüksekliğinden mi yoksa  yağan yağmurlardan mı bilinmez  yaptığım bölmelerin 5

inin sadece bir tanesi cok erken çiftleşti. Diğerlerinin ciftleşip günlük atması ortalama 35 günü buldu. Sanırım bölme için mayıs ayını

beklemek daha uygun bölgem için ne dersiniz.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #449 : Mayıs 23, 2018, 11:23:24 »
Abi zayıf kovanla yer değiştirsem bu sefer ordaki anayı kırmasınlar tarlacılar. Senin olay nasıl oldu ben anlamadım :(

dışarıdan tarladan gelen arıların karnı tok ve balla geldiği için kolayca alırlar içeri, pasaport kontrolünde sorun çıkarmazlar merak etme. dediği doğru bir yöntem. uygulayan arıcılarımıza şahit oldum, tarlacıları ziyan etmeyip hayırlı bir işte kullanmış olursun böylece.