Gönderen Konu: Soner Şahin Arılığı  (Okunma sayısı 26361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Yer: TRABZON
  • Soner ŞAHİN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 860
Ynt: Soner Şahin Arılığı
« Yanıtla #225 : Nisan 21, 2019, 09:49:25 »
Nisan karı

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #226 : Nisan 21, 2019, 10:13:56 »

Nisan karı

Mart karı ile ilgili atasözü var ama nisan karı ile yok.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #227 : Nisan 22, 2019, 10:13:57 »
Mart karı ile ilgili atasözü var ama nisan karı ile yok.

Bu da ona yakın bir şey olur herhalde hocam

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #228 : Haziran 09, 2019, 17:53:35 »
Kestaneden polen gelmeye başladı, biraz tadımlık topladım.

Yakındaki kestaneler daha açmadı, epey uzaktan taşıyorlar sanırım.

Bu da kestanenin geçen sene bu zamandaki hali. Baharda mevsim geçen yıla göre 15-20 gün geriden geliyordu. Mayıs ayı sıcaklık ve yağışlar oldukça iyiydi, farkı neredeyse kapattı.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #229 : Ağustos 24, 2019, 17:57:08 »
Destek koloni sistemi uygulamama rağmen bu yıl da yağışlardan dolayı istediğim gibi bal alamadım. Arıyı  bal akımı dönemine güçlü, tarlacı nüfusu fazla , bakıcı ve yavru mevcudu az bir şekilde yetiştirmeme rağmen istediğim verimi alamadım. Sanırım benim köyün bal potansiyeli ancak bu kadar.

Haziran ayının 2. haftasına kadar özellikle 21 Nisandaki kar yağışından sonra mayıs ayı boyunca hava mükemmeldi. Mart ve Nisan aylarındaki kar yağışları arının gelişimi duraklatmasına  rağmen kestaneden polen gelmeye başlayana kadar epey bir miktar bahar balı topladılar. Kestaneden nektar gelmeye başlamasıyla yağmur mevsimi de başladı, halen de  sürüyor. Yaz boyu hava durumu tahminleri hep böyleydi.

Koloni destek sistemi uyguladım, tek kovanı bala çalıştırdım, tek kovandan 6 kg bal aldım. Onu da arıya yedirmemek için az sırlanmış olarak erken sağdım. O yüzden biraz fazla akışkan oldu. Henüz bir ekşime, köpürme gibi bir belirti yok, bir buçuk ayı geçti sağım yapalı.

Köyümün havası yükseltisi ve konumu itibariyle yaz aylarında genellikle sisli ve yağışlı geçiyor. Özellikle son yıllarda hep böyle, küresel ısınmanın etkisini açık açık görebiliyoruz artık.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #230 : Ağustos 24, 2019, 19:29:32 »
Destek koloni sistemi uygulamama rağmen bu yıl da yağışlardan dolayı istediğim gibi bal alamadım. Arıyı  bal akımı dönemine güçlü, tarlacı nüfusu fazla , bakıcı ve yavru mevcudu az bir şekilde yetiştirmeme rağmen istediğim verimi alamadım. Sanırım benim köyün bal potansiyeli ancak bu kadar.

Haziran ayının 2. haftasına kadar özellikle 21 Nisandaki kar yağışından sonra mayıs ayı boyunca hava mükemmeldi. Mart ve Nisan aylarındaki kar yağışları arının gelişimi duraklatmasına  rağmen kestaneden polen gelmeye başlayana kadar epey bir miktar bahar balı topladılar. Kestaneden nektar gelmeye başlamasıyla yağmur mevsimi de başladı, halen de  sürüyor. Yaz boyu hava durumu tahminleri hep böyleydi.

Koloni destek sistemi uyguladım, tek kovanı bala çalıştırdım, tek kovandan 6 kg bal aldım. Onu da arıya yedirmemek için az sırlanmış olarak erken sağdım. O yüzden biraz fazla akışkan oldu. Henüz bir ekşime, köpürme gibi bir belirti yok, bir buçuk ayı geçti sağım yapalı.

Köyümün havası yükseltisi ve konumu itibariyle yaz aylarında genellikle sisli ve yağışlı geçiyor. Özellikle son yıllarda hep böyle, küresel ısınmanın etkisini açık açık görebiliyoruz artık.

Bereketli olsun.afiyet olsun.
Abim tek kovandan 6 kg bal çıkması yok denecek kadar az.
Benee tek kovandan aldim.kovan 12 çerçeve idi.
6+9 sistemi yaptim. 12 kg bal alabildim.bide benim ari tarim zehiri aldı.

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #231 : Ağustos 24, 2019, 22:50:27 »

Bereketli olsun.afiyet olsun.
Abim tek kovandan 6 kg bal çıkması yok denecek kadar az.
Ben de tek kovandan aldim, kovan 12 çerçeve idi.
6+9 sistemi yaptim. 12 kg bal alabildim.bide benim ari tarim zehiri aldı.

Teşekkürler...
Haklısın, ben de umudu kestim zaten. Benim köyde bu iş olmayacak. Güneşli gün çok az, arının tam gün uçuş yapabildiği gün neredeyse yok. Flora kestane ağırlıklı, bal akım dönemi de bol yağışlı ve sisli.
Koloni güçlü olmasına rağmen böyle bir durumla karşılaşacağımı tahmin ettiğim için ben de 6+9 yaptım ama yine de fayda etmedi.
Takdîr-i İlahî böyle imiş, hamd olsun tadımlık balımızı aldık.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #232 : Ağustos 24, 2019, 22:53:36 »
Bereketli olsun. Bende de durum aynı. Tek kovandan 5.5 kg süzme. Köyde herkeste durum aynı. Bu sene de nasip böyleymiş.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #233 : Ağustos 24, 2019, 22:59:46 »
Bereketli olsun. Bende de durum aynı. Tek kovandan 5.5 kg süzme. Köyde herkeste durum aynı. Bu sene de nasip böyleymiş.

Ankaranin neresindesin
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #234 : Ağustos 25, 2019, 08:28:48 »

Allah bereket versin.
Ankara'da genelde yağış yetersizliği üretimi olumsuz etkiler diye biliyorum. Sizin bölge rakımdan dolayı fazla yağış aldı galiba.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #235 : Ağustos 25, 2019, 12:16:19 »
Arılar şuan Çankırı'da, yaklaşık 1500 rakımda. Arılar oğula meyillendi ve sonrasında 40 gün yağmur yağdı. Her kovanda neredeyse 5-6 defa ana arı memesi temizliği yaptım. Buna rağmen çıkan oğullar oldu. Çiftleşme uçuşundan dönemeyenler oldu. Havalar soğuk gidecek, güçlü ve sıkışık tutayım dedim ama arılar yarı yolda bıraktı. Bu sene bende bal olmayacağı belliydi. Bu sebeple kraliçeleri gençleştirmeye, koloni sayısını çoğaltmaya odaklandım. Diğer arıcılarda niye olmadı bilemiyorum. Genelde kolonileri en başından beri zayıftı.

Bölge arısıyla çalışsam da aslında kafkas, karpat gibi ırklar bizim iklimimize daha uygun sanırım. Köyümüzde arılar oğul yoluyla çoğaltılıyor. Bu sebeple güçlü koloni elde edemiyoruz. Kışa 30 arıyla girip 10 arıyla zor çıkıyorlar. Bu sene köyümde ilk kış deneyimim olacak. Kış performanslarını da beğenmezsem, muhtemelen daha soğuk iklim arı ırklarına yöneleceğim. Ben sorunu buna bağlıyorum.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #236 : Ağustos 25, 2019, 12:31:57 »
Arılar şuan Çankırı'da, yaklaşık 1500 rakımda. Arılar oğula meyillendi ve sonrasında 40 gün yağmur yağdı. Her kovanda neredeyse 5-6 defa ana arı memesi temizliği yaptım. Buna rağmen çıkan oğullar oldu. Çiftleşme uçuşundan dönemeyenler oldu. Havalar soğuk gidecek, güçlü ve sıkışık tutayım dedim ama arılar yarı yolda bıraktı. Bu sene bende bal olmayacağı belliydi. Bu sebeple kraliçeleri gençleştirmeye, koloni sayısını çoğaltmaya odaklandım. Diğer arıcılarda niye olmadı bilemiyorum. Genelde kolonileri en başından beri zayıftı.

Bölge arısıyla çalışsam da aslında kafkas, karpat gibi ırklar bizim iklimimize daha uygun sanırım. Köyümüzde arılar oğul yoluyla çoğaltılıyor. Bu sebeple güçlü koloni elde edemiyoruz. Kışa 30 arıyla girip 10 arıyla zor çıkıyorlar. Bu sene köyümde ilk kış deneyimim olacak. Kış performanslarını da beğenmezsem, muhtemelen daha soğuk iklim arı ırklarına yöneleceğim. Ben sorunu buna bağlıyorum.

Bende Bala tarafindayim .
Rakim 730.kislar sert gecmesede -15 leri görüyor.
Ağustos 1 de gelen son ogulda suan almak istesem 2 buçuk kg dan fazla gelecek bir çerçeve var.
Bizde oğul mayıs 15 . haziran 15 arası igde agaclarinin ciceklenmesi ile baslar.
2 yıldır ogul kayma yaptı gerci haziran la temmuz
Bu sene ise temmuz ağustos arasi ogul geldi.
Polen kaynaklari surekli kasim ayina kadar devam eder.
İlk 2 sene aklina gelen gördüğün herseyi not alsan
Diger senelerle karsilastirma yapıp .
Köyünde yapilan hatalari bulabilirsin.
30 la girip 10 la cikiliyorsa mutlaka yapilmayan bir eksiklik vardır.
Varroa mücadelesi .besleme.genc ari oluşturma .sikistirma.polen eksikligi gibi
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #237 : Ağustos 25, 2019, 13:33:54 »
Bende Bala tarafindayim .
Rakim 730.kislar sert gecmesede -15 leri görüyor.
Ağustos 1 de gelen son ogulda suan almak istesem 2 buçuk kg dan fazla gelecek bir çerçeve var.
Bizde oğul mayıs 15 . haziran 15 arası igde agaclarinin ciceklenmesi ile baslar.
2 yıldır ogul kayma yaptı gerci haziran la temmuz
Bu sene ise temmuz ağustos arasi ogul geldi.
Polen kaynaklari surekli kasim ayina kadar devam eder.
İlk 2 sene aklina gelen gördüğün herseyi not alsan
Diger senelerle karsilastirma yapıp .
Köyünde yapilan hatalari bulabilirsin.
30 la girip 10 la cikiliyorsa mutlaka yapilmayan bir eksiklik vardır.
Varroa mücadelesi .besleme.genc ari oluşturma .sikistirma.polen eksikligi gibi
Not ediyorum abi. Arıların çalıştığı çiçekleri de fotoğraflıyorum.

Bizde oğul Haziran-Temmuz aylarında oluyor. Gece gündüz arası sıcaklık farkı çok. Hala soba yakıyoruz. Yaylada olduğumuz için aslında bölge ikliminden farklı bir iklime sahibiz diyebilirim.

Nektar Temmuz-Ağustos aylarında, bardakla döker gibi birden geliyor, lakin hava şartlarından çabuk etkileniyor ve aniden kesiliyor. Bu balını aldığım kovanda 20 kg'dan fazla bal vardı Temmuz ayında. Çoğunu sırlayamadı ve tüketti ya da başka yerlerde değerlendirdi. Önümüzdeki sene yarım ballık kullanacağım çoğunlukla. Ben aldığım balın tamamını ballıktan aldım, kuluçkalığı açmadım bile. Bizim köyde alınan balın çoğu kuluçkalıktan alınıyor, çünku çoğu koloni kata bile çıkamıyor, yarım ballık olmasına rağmen... Ben 2 sene önce tam ballıkta 3. kata çıkmıştım, herkes şaşırmıştı. Ona da nazar değdi, ayının kurbanı oldu :).

Baktım bal olmayacak, kış hazırlığına Temmuz ayında başladım. Bölmeler yaptım, kraliçeleri gençleştirdim, varroa mücadelesine başladım. Önümüzdeki hafta kovanların kendisini de kışa hazırlayacağım. Kovan çadırı ve kapak içi strafor alacağım. Kovan örtüsü olarak da kalın naylon aldım. Ürettikleri balları da kendilerine bıraktım zaten.  Elimden geldiğince kışa hazırlanıyorum. Buna rağmen kıştan çıkamazlarsa tamamen ırka bağlayacağım.