Gönderen Konu: Soner Şahin Arılığı  (Okunma sayısı 14157 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
Ynt: Soner Şahin Arılığı
« Yanıtla #180 : Ekim 24, 2018, 11:36:03 »
Mevcutlar güzel maşallah abide peteklerde halen varroa hasarı gözüküyor.

Birazdaha sıkıştırma yaparak varroa konusuna özen gösterelim...

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Yer: TRABZON
  • Soner ŞAHİN
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 860
« Yanıtla #181 : Ekim 24, 2018, 12:08:04 »
Mevcutlar güzel maşallah abide peteklerde halen varroa hasarı gözüküyor.

Birazdaha sıkıştırma yaparak varroa konusuna özen gösterelim...

Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi. Zaten şu anda o koloni de varroa dökülmesi olmadı. Şartlar müsait olduğu sürece formik asit uygulamaya devam, peşinden kumafos tablet koymayı düşünüyorum. Kışa da oksalik ile yılı tamamlarım.
Ama bal aldığım kolonide çok varroa var, bitecek gibi değil.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #182 : Ekim 24, 2018, 15:07:43 »
Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi. Zaten şu anda o koloni de varroa dökülmesi olmadı. Şartlar müsait olduğu sürece formik asit uygulamaya devam, peşinden kumafos tablet koymayı düşünüyorum. Kışa da oksalik ile yılı tamamlarım.
Ama bal aldığım kolonide çok varroa var, bitecek gibi değil.

Arkadaşlar merhaba.

Varoayla olan mücadelemizde hepimize başarılar.

Bu konuda bir düşüncemi belirtmek isterim, sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan varoa mücadelesi bana göre pek doğru bir yöntem değil.

Unutmayalımki ilaçlar sadece varoları yok etmiyor arılarada belli oranlarda zarar veriyor.Arı ürünlerini tüketenler olarak dönüp dolaşıp bizede zararı dokunuyor.

Zamanında ve dozajında yapılan mücadeleler varoayı kontrol altında tutmak için yeterlidir.

Biz varoanın kökünü kazımaya çalışmıyoruz(keşke mümkün olsa çalışırdık), kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.

Hepimize kayıpsız, sorunsuz kışlamalar diliyorum.
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #183 : Ekim 26, 2018, 10:06:26 »
Arkadaşlar merhaba.

Varoayla olan mücadelemizde hepimize başarılar.

Bu konuda bir düşüncemi belirtmek isterim, sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan varoa mücadelesi bana göre pek doğru bir yöntem değil.

Unutmayalımki ilaçlar sadece varoları yok etmiyor arılarada belli oranlarda zarar veriyor.Arı ürünlerini tüketenler olarak dönüp dolaşıp bizede zararı dokunuyor.

Zamanında ve dozajında yapılan mücadeleler varoayı kontrol altında tutmak için yeterlidir.

Biz varoanın kökünü kazımaya çalışmıyoruz(keşke mümkün olsa çalışırdık), kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.

Hepimize kayıpsız, sorunsuz kışlamalar diliyorum.

Uyarınız için teşekkür ederim Cem bey. Öncelikle söylediklerinize katıldığımı belirtmek isterim. Sanırım yaptıklarımı yanlış ifade ettim. Yaptığım uygulama ''sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan '' bir uygulama değil. Topu topu 2 kolonim var, biri bu yıl bal aldığım koloni ki; ona okaliptüs yaprağı dışında pek bir şey yapmadım. Sadece kıştan çıkışta flumetrin şerit ve erken baharda formik asit uygulamıştım. Mart, Nisan aylarından itibaren hiç bir ilaç uygulamam olmadı, ta ki sağım sonrasına kadar. Zaten son halinin resimlerini gördüyseniz, varroa dolu olduğunu fark etmişsinizdir. Varroa bulaşıklığı had safhada olduğu için de şimdi, kışa girene kadar elimde ne varsa sırayla, uyguluyorum.

''Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi'' derken hiç bir ürün almadığım kafkas bölmemi kast ettim. Onu da sürekli ama aralıksız değil peryodik olarak uyguladım.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #184 : Ekim 26, 2018, 11:49:25 »
Uyarınız için teşekkür ederim Cem bey. Öncelikle söylediklerinize katıldığımı belirtmek isterim. Sanırım yaptıklarımı yanlış ifade ettim. Yaptığım uygulama ''sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan '' bir uygulama değil. Topu topu 2 kolonim var, biri bu yıl bal aldığım koloni ki; ona okaliptüs yaprağı dışında pek bir şey yapmadım. Sadece kıştan çıkışta flumetrin şerit ve erken baharda formik asit uygulamıştım. Mart, Nisan aylarından itibaren hiç bir ilaç uygulamam olmadı, ta ki sağım sonrasına kadar. Zaten son halinin resimlerini gördüyseniz, varroa dolu olduğunu fark etmişsinizdir. Varroa bulaşıklığı had safhada olduğu için de şimdi, kışa girene kadar elimde ne varsa sırayla, uyguluyorum.

''Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi'' derken hiç bir ürün almadığım kafkas bölmemi kast ettim. Onu da sürekli ama aralıksız değil peryodik olarak uyguladım.

Rica ederim bizimki uyarı değil naçizane görüşlerimdi.

Asıl siz kusura bakmayın yazdıklarınızı yanlış anlamışım.

Sosyal medyada olsun forumlarda olsun sürekli varoa mücadelesi ile ilgili payaşımları görmekten bende böyle bir düşüncede oluşmuş olabilir  ;)

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #185 : Kasım 15, 2018, 20:30:56 »
15 Kasım notumuzu yazalım, yılın ilk karı yağdı.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #186 : Kasım 16, 2018, 22:46:17 »
Erkenmi yağdı yani?

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #187 : Kasım 18, 2018, 14:15:32 »
Erkenmi yağdı yani?

Son zamanlardaki iklim değişikliklerini dikkate almazsak erken değil aslında, hatta geç bile. Büyüklerimizin dediğine göre yılın ilk karı bundan 1,5-2 ay daha erken ve daha çok yağarmış. Şimdi sadece beyazlattı, hemen de eriyiverdi.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #188 : Aralık 08, 2018, 01:11:31 »
Kovanlar artık tamamen kış pozisyonuna geçti. 20-25 gün hiç yanlarına uğramadım. Pazartesi günü güzel havayı fırsat bilip kış iyice bastırmadan son kez bir bakayım dedim. Hava sıcaklığı 15oC civarında, hava bulutluydu. İkindi vaktine kadar arı uçuşu yoktu, ondan sonra güneş biraz parlayınca uçuşa da başladılar.

Fazla kurcalamadan görebildiğim kadarıyla yavruyu tamamen kesmişler. Aslında oksalik asit yapsam olurmuş ama hazırlıklı değildim. Kafkas arım 5 çerçeve, melez olan 6 çerçeve kışa girdi, stok durumları iyi. Çiftleştirme kutusunun nüfusu ve bal stoğu da gayet iyi.

Polen çekmeceleri açık, uçuş deliklerini de tamamen açtım, üzerlerini branda ile örttüm kar yağışını bekliyoruz artık.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Soner ŞAHİN
« Yanıtla #189 : Aralık 08, 2018, 01:31:19 »
Erkenden kovandan aldığım bir propolis tuzağı vardı, kazıma fırsatım olmadı dondurucuya koymuştum. Onu sonunda kazıyabildim, 30-40gr propolis çıktı.

ismail akyüz beyin tarifine göre zeytinyağında çözündürmeye çalışıyorum. İik başta hiç olmayacak gibi geldi, özellikle kırmızı parçacıklar hiç erimiyordu. Bugün farkettim ki onlarda küçülmeye başladı. 5.gün sonundaki hali...

Çevrimiçi özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #190 : Aralık 08, 2018, 11:02:48 »
Erkenden kovandan aldığım bir propolis tuzağı vardı, kazıma fırsatım olmadı dondurucuya koymuştum. Onu sonunda kazıyabildim, 30-40gr propolis çıktı.

ismail akyüz beyin tarifine göre zeytinyağında çözündürmeye çalışıyorum. İik başta hiç olmayacak gibi geldi, özellikle kırmızı parçacıklar hiç erimiyordu. Bugün farkettim ki onlarda küçülmeye başladı. 5.gün sonundaki hali...

Masallah.tertemiz duruyor.
Bendede tuzaklarda var.inanirmisin temizlemeye eriniyorum
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #191 : Aralık 08, 2018, 14:07:27 »
Arı sakızının rengi ve görünümü çok güzel, hele içinde bal mumu parçacıkları eriyik içinden ayıklanabilirse en uygun ürün olur.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #192 : Aralık 08, 2018, 17:58:36 »
Soner bey elinize sağlık,topladığınız propolisler kabıyla beraber dondurucuda birgün beklettikten sonra baharat öğütücü ile toz yaptığınızda cok daha kısa sürede extratı elde edebiliyorsunuz.. bu yaptığınızıda uzun blenderi kavanoza indirip 4-5 defa bas bırak yapinca tamamen parcalanıp 2-3 gun sonra süzüp tüketebiliyorsunuz.. şimdiden afiyet olsun..

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi