ARICILIK KAYNAKLARI > Anaarı

bir yaşını doldurmuş ana arı neden dölsüz yumurtlar

<< < (3/3)

bkb1988:

--- Alıntı yapılan: Murat AKIN - Haziran 05, 2017, 22:00:52 ---Sayın cengiz çalışkan:

Oğula çıkacak ana arı farklı zamanda da olsa yumurtlamayı keser uçabilmek için zayıflar, size bu denk gelmiş.

Kırlangıçlrdan benim de başım dertte.

Arı bölmeyi 6 lı grup olarak yapıyorum

Nisan başında böldüklerim yumurtluyor hepsi sağlam.

Mayıs başında böldüklerim 6 taneden 1 ana arı sağlam 5 i kayıp, dün yine böldüm sonucu göreceğiz.

--- Alıntı sonu ---
Murat abi
Benimde basima geldi 4 çerçeve kapali vardi 14 cercrvelik.

2.çerçevede vardi yumurta ve larva sadece.

Ana memeleri dikmoslerdi temizledim; bir daha yeltenmedoler.belliki ana zayifladi. Simdi düzelme var ama o her yere yumurta atan ana kayboldu resmen.

Baharta boşluksuz yumurtluyor.

Tam bal sezonu yumurta kesiyor.

Nasil is bu :)

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pendorya:
Murat Hocam;

Kırlangıç ve arı kuşları için Avrupa-Amerika'da yıllardır kuş kaçıran balonlar kullanılıyor. Türkiye'ye de gelmiş satılmaya başlanmış. Ben hiç denemedim ama bilginiz olsun, belki denemek de istersiniz

http://urun.gittigidiyor.com/diger-her-sey/kus-kovucu-balon-scare-eye-balloon-kus-kovar-son-283120473

Murat AKIN:

--- Alıntı yapılan: bkb1988 - Haziran 05, 2017, 22:39:38 ---
Baharta boşluksuz yumurtluyor.

Tam bal sezonu yumurta kesiyor.

Nasil is bu :)

--- Alıntı sonu ---

İyi bir özellik, daha çok bal depolamak için yavruyu azaltıyor.

Yeni yavru demek fazladan bal tüketimi demektir.

Aslında o arıdan yeni kovanlar üretmelisiniz.

cengiz çalışkan:

--- Alıntı yapılan: Murat AKIN - Haziran 05, 2017, 22:00:52 ---Sayın cengiz çalışkan:

Oğula çıkacak ana arı farklı zamanda da olsa yumurtlamayı keser uçabilmek için zayıflar, size bu denk gelmiş.

Kırlangıçlrdan benim de başım dertte.

Arı bölmeyi 6 lı grup olarak yapıyorum

Nisan başında böldüklerim yumurtluyor hepsi sağlam.

Mayıs başında böldüklerim 6 taneden 1 ana arı sağlam 5 i kayıp, dün yine böldüm sonucu göreceğiz.

--- Alıntı sonu ---

Murat hocam merhaba,
 2016 yılı anaları olan 7 kovanın, nisan ayında yaptıkları ana memelerini 2 defa kestim. Kovanlardaki sıkışıklığı önleyince, mayıs ayı sonuna kadar problem yaşamadım. 5 haziranda yaptığım kontrolde 4 kovanda problem olmamasına rağmen, 3 kovanda anayı göremedim. Bu kovanlarda günlük yumurta ve açık larva da yoktu. Bal akımı öncesinde bu durumu çözemedim. Sanırım yetersiz döllenmiş analar yumurtlamayı bıraktı.

Pendorya:

--- Alıntı yapılan: cengiz çalışkan - Haziran 06, 2017, 02:35:35 --- 3 kovanda anayı göremedim. Bu kovanlarda günlük yumurta ve açık larva da yoktu. Bal akımı öncesinde bu durumu çözemedim. Sanırım yetersiz döllenmiş analar yumurtlamayı bıraktı.

--- Alıntı sonu ---

Burada anlattıklarınızdan, bir anlam bütünlüğü oluşmuyor. Bir şeyler eksik veya hatalı gibi.

1- Analar bal akımında yavru faaliyetini kesmiş ise, ananın kovanda duruyor olması gerekir.
2- Ana kovanda yok ise, sizin gözden kaçırdığınız bir ana gözü var ve ana kovanı oğulla terk etti.
3- Ana yetersiz döllenmiş olsa, yumurtayı kesmez. Erkek arı yumurtası atar ve kovan erkekleşir.
4- Kovan kontrolleri sırasında, yanlışlıkla anayı ezdiniz desek, üçü de mi ezildi ? O da mantıklı değil.
5- Kovan anasını değiştiriyor desek, Arılar yeni ana yetiştirmeden, eski anayı öldürmezler. Kendi ayaklarına kurşun sıkmazlar.
6- Kovan, istemeden anayı kaybetmişse, kovanda bir sürü yeni ana memesi yapılmış olması gerekir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git