ARICILIK KAYNAKLARI > Anaarı

bir yaşını doldurmuş ana arı neden dölsüz yumurtlar

<< < (2/3) > >>

ismail akyüz:
yarın kafasını kesiyorum,günahı yapan değil azmettiren çekermiş ;D

bkb1988:
İsmail abi hazir ana al.
Bir de propolis tuzagi.
Önden bir delik aç. 10 mm capindan küçük olmasin.
İşçiler ve erkekler buradan cikip gitsinler. Sadece bakicilar kalsin.
Yukari 3 çerçeve ari çek.
Balda olsun ki hayvanlar ac kalmasin.
Sonraki ana kabul ettirme. Ananinin yumurtasini gördükten 5 gun bir hafta sonra tuzagi kaldir.
Boylece zamandan tasarruf edebilirsin :)
Baharda muazzam yumurta atan bir kolonim maalesef 2 hafta evvel yumurta yi kesti.
Bütün çerçeveler böyleydi
maalesef.
İnternette bunu gördüm mirili aricilik fatih bey anlatıyor.
Mantikli geldi.
Sonucunu görmedim ama koca kovani bitirmekten daha iyidir herhalde denenebilir.
Ben fazladan başka kovanlardan 2-3 çerçeve kapali takviyesi de yaptim.
Ama aman dikkat meme kontrolü şart.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cengiz çalışkan:

--- Alıntı yapılan: ismail akyüz - Haziran 02, 2017, 16:45:36 ---2 katlı bir kovanımın ana arısı muazzam yumurta atıyordu,bu hafta sonu arıya bakınca ana arıyı buldun gayet sağlıkli görünuyordu,ama bütün vercevelere attığı yumurtalar erkek olmuş,birdaha ciftlesirmi acaba? fikriniz nedir?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

--- Alıntı sonu ---

İsmail bey merhaba,
    Anayı değiştirmelisin.
    Aynı sorunun benzeri bende de oldu. Bugünkü kontrolde, anaları geçen yılın anası olan üç kovan (ikisi ikişer katlı)'da günlük yumurta ve açık larva göremedim. Ama ana memelerini gördüm. Sanırım yetersiz döllenme nedeniyle bir yılda işleri bitti.
    Arılıkta erkek arının en az olduğu, arı kuşu ve kırlangıçların cirit attığı bu dönemde yeni anaların sağ kalma ihtimali çok düşük. Haziran sonuna kadar azıcık bekleseler sipariş verdiğim analar yetişecekti. Biraz bekleyeceğim. Elimde yeni ana olmadığı için muhtemelen diğer kovanlarla birleştireceğim.

ismail akyüz:
cengiz abi,kovan güçlü olunca yalancılama süreside daha hızlı oluyor,2 gündür yalancılayan bir kovanla uğraşıyorum,ana arı dün elime ulaştı,güzel bir terbiye o yalancılayan arıları bekliyor diğer güçlü analı kovanlardan.. :D

Murat AKIN:

--- Alıntı yapılan: cengiz çalışkan - Haziran 05, 2017, 15:41:45 ---.
    Aynı sorunun benzeri bende de oldu. Bugünkü kontrolde, anaları geçen yılın anası olan üç kovan (ikisi ikişer katlı)'da günlük yumurta ve açık larva göremedim. Ama ana memelerini gördüm. Sanırım yetersiz döllenme nedeniyle bir yılda işleri bitti.
    Arılıkta erkek arının en az olduğu, arı kuşu ve kırlangıçların cirit attığı bu dönemde yeni anaların sağ kalma ihtimali çok düşük. Haziran sonuna kadar azıcık bekleseler sipariş verdiğim analar yetişecekti. Biraz bekleyeceğim. Elimde yeni ana olmadığı için muhtemelen diğer kovanlarla birleştireceğim.

--- Alıntı sonu ---

Sayın cengiz çalışkan:

Oğula çıkacak ana arı farklı zamanda da olsa yumurtlamayı keser uçabilmek için zayıflar, size bu denk gelmiş.

Kırlangıçlrdan benim de başım dertte.

Arı bölmeyi 6 lı grup olarak yapıyorum

Nisan başında böldüklerim yumurtluyor hepsi sağlam.

Mayıs başında böldüklerim 6 taneden 1 ana arı sağlam 5 i kayıp, dün yine böldüm sonucu göreceğiz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git