Gönderen Konu: Oğul Çılgınlığı  (Okunma sayısı 5963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
Ynt: Oğul Çılgınlığı
« Yanıtla #45 : Haziran 07, 2020, 01:07:53 »
Bizde de tam aksine bu sene hiç oğul eğilimi yok. Komşum arılarını yıllardır oğuldan çoğaltıyor, onda bile oğul eğilimi yok. Geçen sene bu zamanlar neredeyse yağmurdan gözümüzü açamamıştık. Arılar bu sebeple hep oğula gitmişti. Bu sene yağmurlar arıyı bunaltmadı.

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba Furkan büyük çekmece cıvarındaki arılıklara ziyaretlerim oldu yaptığım gözlemlere göre erken ilkbaharda güçlenen koloniler oglarını verdiler şimdi sonradan toparlayan koloniler önümüzdeki hafta ikinci parti olarak oğullar başlayacaktır.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #46 : Haziran 07, 2020, 11:12:00 »
Merhaba Furkan büyük çekmece cıvarındaki arılıklara ziyaretlerim oldu yaptığım gözlemlere göre erken ilkbaharda güçlenen koloniler oglarını verdiler şimdi sonradan toparlayan koloniler önümüzdeki hafta ikinci parti olarak oğullar başlayacaktır.
Abi önümüzde 2 haftalık bir yağmur süreci var. Bu yağmurlardan sonra oğul başlar diye düşünüyorum. Ben her ihtimale karşı 5-6 günde bir kontrol ediyorum.

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 850- 1200
« Yanıtla #47 : Haziran 07, 2020, 15:06:07 »
Bende de 5-6 oğul çıktı. 2 tanesini kaçırdım. Onun dışında 90 koloniden 50 kadarını bala yönlendirmiştim. Bazen kaçırıyorum ama %90'ında oğul eğilim görmedim. Ancak hepsi de yumurta azaltmış bir ara burada hava çok aşırı soğuk yaptı o zaman azaltmış olabilir. Önümüzdeki hafta yağmurlu olacak belki o zaman oğula meyledebilirler. Açıkçası korkuyorum o kadar koloni oğula meylederse çok kötü. Elimde yeterince boş kovan da yok. Neyse kötü düşünmeyelim şimdilik. Ankara 1200m rakımda diğer arılığım 850m rakım. Yıllardır gözlediğim 850m de oğul eğilimi daha çok oluyor. Sıcaktan olabilir. Şimdilik her şey yolunda ama önümüzdeki 15 gün kritik.

Bu arada arılar aşırı hırçın, oğul kontrolü yaparken zorlanıyorum. Destek çerçeveleri verdiğim 15-20 çerçeve olanlar var. çok sıkışırlarsa üstlerine temel petekli yarım kat atsam mı diye düşünüyorum.

Abi önümüzde 2 haftalık bir yağmur süreci var. Bu yağmurlardan sonra oğul başlar diye düşünüyorum. Ben her ihtimale karşı 5-6 günde bir kontrol ediyorum.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #48 : Haziran 07, 2020, 17:10:40 »
Bende de 5-6 oğul çıktı. 2 tanesini kaçırdım. Onun dışında 90 koloniden 50 kadarını bala yönlendirmiştim. Bazen kaçırıyorum ama %90'ında oğul eğilim görmedim. Ancak hepsi de yumurta azaltmış bir ara burada hava çok aşırı soğuk yaptı o zaman azaltmış olabilir. Önümüzdeki hafta yağmurlu olacak belki o zaman oğula meyledebilirler. Açıkçası korkuyorum o kadar koloni oğula meylederse çok kötü. Elimde yeterince boş kovan da yok. Neyse kötü düşünmeyelim şimdilik. Ankara 1200m rakımda diğer arılığım 850m rakım. Yıllardır gözlediğim 850m de oğul eğilimi daha çok oluyor. Sıcaktan olabilir. Şimdilik her şey yolunda ama önümüzdeki 15 gün kritik.

Bu arada arılar aşırı hırçın, oğul kontrolü yaparken zorlanıyorum. Destek çerçeveleri verdiğim 15-20 çerçeve olanlar var. çok sıkışırlarsa üstlerine temel petekli yarım kat atsam mı diye düşünüyorum.
Bugün bir koloniye ızgarayı attım. 20 çerçeve üzerinde bir koloni olmasına rağmen hiç oğul belirtisi yoktu. Kemerler sırlanacak vaziyete geldiği için ızgarayı koydum. Bu sebeple oğula niyetlenebilir. Yağmur da gelecek. Mecburen düzenli kontrol edeceğim artık.

Bahsettiğiniz sıkıntıyı geçen sene yaşadım. 40 gün süren yağmurlardan sonra bütün kolonilerim oğula meyletmişti. Boş kovanlarım yetmedi, çok oğul kaçırdım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #49 : Haziran 07, 2020, 21:39:30 »
Şöyle başlıyayım:

Bakın!

Bu güne kadar arılar oğul açısından çoğumuzun istediği yönde gidiyordu.

Ama hava durumuna bakarsanız: Perşembe , cuma, cumartesi günü rüzgarlar güney batı ( lodos veya kabayel ) yönlüydü  bu günde hava sıcaklıkları arttı cuma gününe kadar sabah erken erik yapraklarından balsıra buluyorlardı , zaten iç bölgeler için kıtlık günleri birde yağmur yağarsa arılar dışarı çıkamazlarsa açlık ve işsizlik oğulları başlar.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #50 : Haziran 07, 2020, 23:00:03 »
Şöyle başlıyayım:

Bakın!

Bu güne kadar arılar oğul açısından çoğumuzun istediği yönde gidiyordu.

Ama hava durumuna bakarsanız: Perşembe , cuma, cumartesi günü rüzgarlar güney batı ( lodos veya kabayel ) yönlüydü  bu günde hava sıcaklıkları arttı cuma gününe kadar sabah erken erik yapraklarından balsıra buluyorlardı , zaten iç bölgeler için kıtlık günleri birde yağmur yağarsa arılar dışarı çıkamazlarsa açlık ve işsizlik oğulları başlar.
Merhaba hocam bu sabah ayrılığa gitimde çığ yağmıştı ayaklarım ıslandı,erkek temizliği ve meme kontrolü yaparken taze bal özünün akmaması için dikkat etmek zorunda kaldım
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 850- 1200
« Yanıtla #51 : Haziran 07, 2020, 23:30:49 »
evet bütün hafta yağmur gösteriyor. havalar bozuk olunca oğul kontrolü yapmak da çok zorlaşıyoruz. Ne yapacağız?

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #52 : Haziran 21, 2020, 15:15:23 »
Son 2 haftadır havaların yağmurlu gitmesi sebebiyle bizde de oğul eğilimi başladı. 3 kovanda ana arı memesi temizliği yaptım.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #53 : Haziran 21, 2020, 17:45:47 »
Eskilerin bir lafı vardır.

Arıyla Ka..yı boş bırakmayacaksın derler.

Boşta kalan arılar yağışlı havalarda meme dikmeye başlar.

Bol bol petek verin örsün.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #54 : Haziran 21, 2020, 22:21:13 »
Son 2 haftadır havaların yağmurlu gitmesi sebebiyle bizde de oğul eğilimi başladı. 3 kovanda ana arı memesi temizliği yaptım.

Oğul dönemleri vardır.

Bu günlerdeki oğullar işsizlik veya açlık oğulu olur.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #55 : Temmuz 01, 2020, 00:04:01 »
Oğul dönemleri vardır.

Bu günlerdeki oğullar işsizlik veya açlık oğulu olur.
Murat Hocam, evet tam dönemine denk geldik. Bu sene oğul çıkmayacak derken bütün koloniler oğula meyletti. 1-2 defa ana arı memelerini temizledim. Hala oğula niyeti olanların kraliçelerini 2 çerçeve arıyla ruşetlere ayırıyorum. Ana kolonide ise aynı petek üzerinde 1 açık, 1 kapalı ana arı memesi bırakıyorum, diğerlerini temizliyorum. Bu çözüm olur mu?

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #56 : Temmuz 01, 2020, 08:49:59 »
Murat Hocam, evet tam dönemine denk geldik. Bu sene oğul çıkmayacak derken bütün koloniler oğula meyletti. 1-2 defa ana arı memelerini temizledim. Hala oğula niyeti olanların kraliçelerini 2 çerçeve arıyla ruşetlere ayırıyorum. Ana kolonide ise aynı petek üzerinde 1 açık, 1 kapalı ana arı memesi bırakıyorum, diğerlerini temizliyorum. Bu çözüm olur mu?

Tekrar meme yapmazlarsa çözüm olur...(Murat hocamın yerine ben cevap verdim .Eksiğim varsa Murat hocam tamamlar.)
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali