ARICILIK > Arı Irkları

En İyi Arı Irklarının Arayışında

(1/4) > >>

Pendorya:
En İyi Arı Irklarının Arayışında (1964)

In Search of the Best Strains of Bees. (Brother Adam)

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT
         Aşağıdaki kısım, rahip Brother Adam (asıl adı Karl Kehrle)'ın Buckfast arısını oluşturmak için yaptığı dış gezilerde, edindiği bilgi ve tecrübelerini topladığı " In Search of the Best Strains of Bees " adlı kitabında anlatılan orta anadolu arısı ile ilgili bölümden bir alıntıdır.

Orta Anadolu Arısı

İlk varoluşundan itibaren, balarısı kendini çevreyle uyum sağlamaya zorladı ya da yok oldu. Belli bir bölgenin yerli arısı, kendi özelliklerinde, o bölgede sağ kalmak için gerekli nitelikleri yansıtır. Bu konuda belki de Orta Anadolu yerli arılarından başka temel klasik bir örnek yoktur - A. mellifera anatolica.

Daha önce, Orta Anadolu'nun bozkır steplerinde olağanüstü iklimi özetledim; bu da arının varlığına bağımlı olduğu bitki örtüsünü belirler. Ermenistan yaylalarında, kışlar kuşkusuz daha şiddetli ve daha uzun sürüyor, ancak genel koşullar İç Anadolu'da olduğu kadar sert değil - ya da bu konuda Küçük Asya'daki herhangi bir yerdeki gibi değil.

İç Anadolu balarısı müthiş bir görünüm sergiliyor. Küçük bir arı, Kıbrıs arısına benziyor, fakat bu ırkın rengindeki göz kamaştırıcılık veya bir örneklik yok. Anadolu arısının rengi, arka sırt ve karın bölgede kahverengiye dönük kirli portakal olarak tanımlanabilir. Göğüs bölgesi genellikle koyu turuncu renktedir. Ana arıların her karın segmentinde koyu renk hilal şeklinde bir çember var ( bütün Doğu ırklarının bir özelliği ) burada kahverengimsi-siyah, sarı veya açık turuncu yerine koyu turuncu renkte. Ancak bu koyu renk dış görünüşün altında, eşsiz ekonomik değere sahip gizli nitelikler saklı.

Anadolu arısı, hem iyi hem de kötü niteliklerinde aşırılık eğilimindedir. Neyse ki, daha az istenmeyen özelliklere sahiptir. Bunların en önemlisi her türlü nedenden ötürü ikili-petek inşa etme eğilimindedir. Bu, sabit petekli ilkel arıcılıkta büyük bir sorun oluşturmaz. Ancak aşırı miktarda ikili-petek, modern kovanların temel avantajını geçersiz kılar ve etkisiz hale getirir. Anadolu arısı, ayrıca ikili-petek dezavantajının yanında, propolisi serbestçe kullanmaktadır. Bununla birlikte, bu kusurlar, bu ırkın ana arılarının İtalyan ya da muhtemelen Karniyol'un iyi bir suşuyla melezlendiğinde, ortadan kaldırılmasa bile büyük ölçüde hafifletilebilir. Gerçekten de, arıcılık yapanların çoğunun Anadolu arısından en iyi ekonomik sonuçları elde ettiği ilk veya ikinci melezleme hatları oldukça uygundur.

Ona ait iyi niteliklere gelince, Anadolu arısı kesinlikle kıyaslamanın üstünde durmaktadır. Şüphe götürmeyen gıda arama gücü, azla yetinme ve kışlama yeteneklerini, kullanabildiğimi söyleyebilirim. Melezlendiğinde son derece üretken ve verimlidir. Haziran ayı ortasına gelindiğinde, genelde on iki çerçeve Modifiye Dadant kuluçka katı yavru ve balla doldurulmuş olarak bulunur. Bununla birlikte, diğer çok sayıda arı ırkı mevsim dışı yavru yapmak için uğraştığı halde, mevsim dışı aşırı doğurmaz. Baharda, ilkbaharda yavaş ilerliyor. Hava koşulları dengeye gelmeden önce yavru faaliyetlerini artırmaya kararlı bir çaba göstermeyecektir, ancak daha sonra diğer bütün ırkların üzerine çıkacaktır. Değişken ve olumsuz erken ilkbahar havasında, erken kuluçka faaliyetiyle değerli stoklarını ve enerjiyi boşa harcamıyor. Ana bal akışından sonra ve kıtlık zamanlarında, sakladığı stok ve enerji rezervlerini esrarengiz bir şekilde idareli kullanıyor. Özellikle belirsiz iklim koşullarımızda ve yetersiz bal akışlarında Anadolu arısının en değerli ekonomik niteliklerinden biri olarak görmekteyim, ne yazık ki günümüzdeki pek çok arı suşunun kıtlık döneminde kadro fazlalığını beslemede yetersiz kaldığı göz önündedir. Deneyimler, Anadolu arısının, kıtlık dönemlerinde, bozuk mevsim dönemlerinde kendine bakabileceğini tecrübe etmiştir.

Bu ırkın üstün verimlilik ve doğurganlık güçlerini vurguladım. Bununla birlikte, arzu edildiği takdirde, çok zorluk çekmeden, İngiliz standardı ölçülerinde tek bir kuluçka katına kolayca yerleştirilebilecek ve seleksiyonla geliştirilebilecek bir ırk olduğunu belirtmek isterim.

Tecrübelerimizin gösterdiği gibi, bu ırka geçildiğinde, çok üretken olmasına rağmen oğul vermesine engel olabiliyoruz. Ayrıca, soğuk havalarda ve akşam geç saatlerde müdahaleye şiddetle karşı çıkmasına rağmen, çok sakin ve rahat hissetmek için çok iyi huylu bir arı ırkı. Ayrıca, öfke açısından, Anadolu arısı suşları arasında önemli bir farklılık var gibi gözükmektedir, çünkü Türkiye'de kendimde teyit ettim. Fakat Anadolu arısı bu konuda herhangi bir istisna değildir. Benim bilgim dahilinde, bir suş ve diğer suşlar arasında öfke farkı göstermeyen hiçbir arı ırkı yoktur. Herhangi bir suş veya ırk, uygun olmayan şekilde melezlenmesiyle veya kökeni bilinmeyen erkeklerle rastgele eşleştirildiği zaman, o ırkın veya suşun öfkeli ve sinirli olması ile sonuçlanır.

Daha önce de belirtildiği gibi, Anadolu arısı, tükenmesi imkânsız bir iş kapasitesine ve onun diğer iyi niteliklerini somut değerli bir şeye dönüştürmesini sağlayan bir yeteneğe sahiptir. Gerçekten de, bu arı, benim bildiğim herhangi bir ırkın, en yüksek gelişimini ve bal toplama yeteneğini taşıyor. Buna ek olarak, burada iyi bir sezonda yalnızca son derece iyi değil, aynı zamanda olağanüstü ve kıt mevsimlerde son derece iyi olan bir arımız var. Bu, arada sırada gerçekleşen iyi bir sezonda elde edilen performansın çok üstünde bir sonuç ve pratik önem taşıyor. Yazların en kurak zamanlarında bile, iyi bir performans sergilediği, 1963 talihsiz sezonunda açıkça gösterildi. Öte yandan, 1959 yılının olağanüstü iyi sezonunda, ortalama bal verimimiz koloni başına 76,6 kilogramı bulduğunda, Anadolu arısı, bu rakamı çok aştı ve beklentilerimizi her şekilde yerine getirdi.

Anadolu arısı birçok niteliğe ve karakteristik özelliklere sahiptir ve bu özellikler ırkla tanışmamış olanları şaşırtabilir. Örneğin, Anadolu ana arıları, çiftleştikten sonra yumurtlamaya başlamadan önce genellikle bir hafta daha beklemektedirler. Bu özellik havayla ilişkili görünmemektedir, çünkü aynı gecikme ideal çiftleşme koşullarında da gerçekleşir. Öte yandan, ana arıların % 25'inin, normal bir bal üretim kolonisinde bile, bozulmamış enerji ve doğurganlık ile dört yıllık tam bir hizmet verebileceğini keşfettim. Bu olağanüstü uzun ömürlülük (ki bu da ana arıların büyük doğurganlığı göz önünde bulundurularak dikkat çekici) bir şekilde bazı durumlarda işçi arı nesline aktarılır. Kolonilerin olağanüstü gücü, ana arıların gerçek doğurganlığına göre, aksi halde açıklanamazdı.

Bir kez daha vurgulamak istiyorum: Saf Anadolu arısına, azami performans için güvenilemez. Irkın tüm ekonomik potansiyellerinin ön plana çıkması, yalnızca uygun şekilde melezlendiğinde elde edilebilir. Dahası, şu ana kadar vatanında herhangi bir seçim ve seleksiyon yapılmadığı için en iyi ırkın ana arıları kolayca elde edilemiyor. Fakat kuşkusuz, Türkiye'de halen devam etmekte olan büyük ilerleme göz önüne alındığında, seçici ıslah stokunun elde edilme umutları önemli ölçüde iyileştirilmelidir.

Ekonomik değeri aşan İç Anadolu arısında bir ırk keşfetmek için iyi bir şansa sahip olduğum halde, Küçük Asya'ya yapılan iki yolculukta anlatılmamış olan engeller ve zorluklar eşlik etmiştir. Aynı zamanda bir kazadan dolayı 1962'de programı kısa tutmak zorunda kaldım. Eğridir Gölü kıyılarında yolculuk yaparken bir lastik patladı. Araba, yüksek seti aşarak moloz yığını üzerinde devrildi. Neyse ki, hasar çoğunlukla yüzeyselti. Yardımın gelmesiyle birlikte araba yola geri çekildi ve bir sonraki köye geçebildik. Gerekli onarımlar için, Salonika'ya ulaşana kadar birkaç hafta beklemek zorunda kaldım.

1954 yılında bana eşlik eden Sn. Şevki Akalın ve 1962 yılında bu görevi devralan iki yetkiliye ve yardımlarını esirgemeyen Tarım Bakanlığı'na teşekkür ediyorum. Ben Ayrıca bana verilen paha biçilmez yardım için İngiliz Büyükelçiliği'ne ve Amerikan Büyükelçiliği'ne içten teşekkürlerimi sunmak isterim.

İsmail Gümüş:
Bu sene bir saf damızlık Anadolu bir de ana Anadolu baba kafkas f1 edindim, kısmet olursa seneye gözlemlerimi aktaracağım.

süleymann:

--- Alıntı yapılan: İsmail Gümüş - Temmuz 03, 2017, 02:25:12 ---Bu sene bir saf damızlık Anadolu bir de ana Anadolu baba kafkas f1 edindim, kısmet olursa seneye gözlemlerimi aktaracağım.

--- Alıntı sonu ---
ismail bey tkv den aldığımız arılar f1 mi acaba ?
siz nereden aldınız ?

geçen kafkas aldım hiç saldırgan değil gelişimide güzel bakalım

Pendorya:

--- Alıntı yapılan: İsmail Gümüş - Temmuz 03, 2017, 02:25:12 ---Bu sene bir saf damızlık Anadolu bir de ana Anadolu baba kafkas f1 edindim, kısmet olursa seneye gözlemlerimi aktaracağım.

--- Alıntı sonu ---

İsmail Bey, Rahip Adam çok güzel bir yol göstermiş. Melezleme çalışmalarıyla örneğin Anadolu x Karniyol eslestirmeleriyle iyi sonuçlar alınabilir

İsmail Gümüş:
@Süleyman Hocam ben macahelas'tan aldım, Kızılcahamam'da Anadolu arısı ıslah projesi var. Posof ekotipi kafkas da var ayrıca burada.

TKV'yi pek iyi duymadım, kendileri de Muğla babalarla çiftleştiriyoruz dediler zaten sorunca. Bizim burada Muğla babanın evlatları iş yapmaz.

@Hakan Hocam kısmetse seneye geribildirimi paylaşacağım bakalım. Ama genel kanı F1 > saf şeklinde.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git