ANA ARI > Yalancı Analı Kolonilerde Uygulamalar

sahte anaya gitmiş kolonıye ana kazandırma

(1/3) > >>

Zihni bey:
kovanım sahte anaya gitmiş. içeride 3-4 çerçeve arı var. aklımdaki yöntem şu: yalancıya gitmiş kovanı uzak bir yerde çırptıktan sonra, yerine başka bir kovan ve başka cerceveler koymak. Sonra günlük yumurtadan ana yaptırmak.
ARKADAŞLAR; SORU ŞU!!!!
                                          Bu mevsimde yani ana arının çıkışı 17 temmuz+16=3 agustos yani 10 agustosta döllenmeye çıkan ana dölleyecek erkek arıyı bu tarihte bulur mu?

İsmail Gümüş:
O soruya gelmeden önce sorulması gereken soru: yalancıya gitmiş, içinde genç işçisi olmayan koloni günlük yumurtadan ana yapar mı?

süleymann:

--- Alıntı yapılan: İsmail Gümüş - Temmuz 17, 2017, 15:04:08 ---O soruya gelmeden önce sorulması gereken soru: yalancıya gitmiş, içinde genç işçisi olmayan koloni günlük yumurtadan ana yapar mı?

--- Alıntı sonu ---

1 kutuda mevcut yaşlı işçi arılarım vardı gül gibi koca popolu bir ana verdim çiftleşti geldi ama tık yok 3-5 yumurta bir türlü ilerlemedi
zannedersem yaşlı işçiler anayı ve yumurtalara bakamıyorlar bende kapalı bir çerçeve verdim hayırlısı bakalım sonuç ne olcak

Rüşdü ORDU:

--- Alıntı yapılan: Zihni bey - Temmuz 17, 2017, 14:30:32 ---kovanım sahte anaya gitmiş. içeride 3-4 çerçeve arı var. aklımdaki yöntem şu: yalancıya gitmiş kovanı uzak bir yerde çırptıktan sonra, yerine başka bir kovan ve başka cerceveler koymak. Sonra günlük yumurtadan ana yaptırmak.
ARKADAŞLAR; SORU ŞU!!!!
                                          Bu mevsimde yani ana arının çıkışı 17 temmuz+16=3 agustos yani 10 agustosta döllenmeye çıkan ana dölleyecek erkek arıyı bu tarihte bulur mu?

--- Alıntı sonu ---
Yalancılamış kolaniye uğraşmaya değmez.Yalancı anayı ayırdıktan sonra çerçeveleri diğer kovanlara dağıtın gitsin.

ladiklimetinşahin:
Sayın Rüştü Ordo, Yalancı ana değil ,yalancı analar olur kovanda. Bunlar işci arılardan olduğu için ayırt edemessin ve sayılarıda hayli fazla olabilir. Ancak uzağa silkelemeyle yalancı anaarıları kovandan uzaklaştırabilirsin.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git