Gönderen Konu: Hakkı EYİLİK'in arılığı  (Okunma sayısı 15696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Hakkı EYİLİK'in arılığı
« Yanıtla #240 : Mart 22, 2020, 22:21:51 »
Bu gün arılara 1/1 Oranında şurup verdim. Yaklaşık 10 gündür yağmurlu, hava sıcaklığı düşük ve kapalı bi hava vardı. Bu gün keyifleri iyiydi. Dışarı çıktılar polen gelişi de gayet güzeldi. Uzun süre içeride kaldıklarına bağladım aşağıdaki fotoğrafı ama, inşallah tahmin ettiğim gibidir. Bir kaçında dalak örme çabası vardı. Onlarada kabarmış petek verdim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hakki bey bağırsak boşaltımı yapmiş olduklarını düşünüyorum, çünkü benim tüm kolonilerde aynı bu şekilde havalar kapalı ve yağışlı gitti şimdide güneşli, bu sekilde ip gibi olunca ben sıkıntı yapmıyorum, gelişimleri de  iyi çok şükür kimi 2. kimi 3. temel peteği kabartiyor...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #241 : Mart 23, 2020, 01:43:39 »
Selam Hakkı dışkı varsa sorun yok dışkı yapamadıkları zaman kovan önünde sürünerek gezerler arılarına bol dışkılı günler dilerim
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+
  • Rakım: 750
« Yanıtla #242 : Mart 23, 2020, 07:58:31 »
Selam Hakkı dışkı varsa sorun yok dışkı yapamadıkları zaman kovan önünde sürünerek gezerler arılarına bol dışkılı günler dilerim
Evyallah abim. Teşekkürler :)

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #243 : Mart 28, 2020, 19:23:19 »
Bu gün kovabları aktardım. Bir anaarı yere düşmüş buldum kovanına iade ettim. Buda başka bir kovanın anası, zayıf bir koloniye kovan dibindr kalan yavuruları sirkelerken buldum. Hangi kovana ait olduğu konusunsa hiç bir fikrim yok. Sonra nasıl olduysa kovana attığımı zannediyorken yerde buldum, ezmişim. Muhtemelen anasız kovan 7 çerçeve. Bu kovan kestane balına yetişmez sanırım artık. Ne zaman ana dikecek ne zaman çifleşecek. Sizce nasıl yapmalıyım. Bölmeler yapmak istiyordum. boş 3 kovanım var.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #244 : Mart 28, 2020, 20:16:46 »
Hiç bekleme hemen hazır bir ana satın al devam et.
Bu bahar günlerinde 16 gün ana yetiştirme artı 10 -15 gün çiftleşme ve yumurtaya başlama derken bir ay boşu boşuna zaman kaybedersin.
Arı mevcudun da azalır boşu boşuna.
Hemen bir ana arı satın al.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #245 : Mart 29, 2020, 15:31:22 »
Hiç bekleme hemen hazır bir ana satın al devam et.
Bu bahar günlerinde 16 gün ana yetiştirme artı 10 -15 gün çiftleşme ve yumurtaya başlama derken bir ay boşu boşuna zaman kaybedersin.
Arı mevcudun da azalır boşu boşuna.
Hemen bir ana arı satın al.
Hazır ana bulmak zor olacak sanırım. Az arısı olan bir kolonim vardı. Ona bir çerçeve arı vermiştim. Onunla anasız kovanın 2-3 Çerçevesini birleştireceğim. Diğerleride analarını yapıp kışı çıkarailecek güçte  ayrı bir koloni olurlar diye düşünüyorum.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #246 : Mart 29, 2020, 16:03:30 »
Dün kovanları değiştirince propolisleri eski kovanlardan kazıyarak aldım. Nasıl değerlendireceğim konusunda hiçbir fikrim yok. Sanırım tüketebilmek için ilaçlama yapılmmış olması gerekliymiş. Şimdilik donduruya koydum. Ahşap koruyucu olarak kullananlarda varmış, olmadı öyle birşeyde değerlendirebilirim.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #247 : Mart 29, 2020, 17:56:15 »
Merhaba Hakkı başın sağolsun ana gitmiş hiç vakit geçirme en zayıf kovanla hemen birleştir bal hasadından sonra istersen tekrardan bölebilirsin şunuda prensip edin 20 sağlam kovan 40 zayıf kovandan iyidir.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #248 : Mart 30, 2020, 09:23:41 »
Merhaba Hakkı başın sağolsun ana gitmiş hiç vakit geçirme en zayıf kovanla hemen birleştir bal hasadından sonra istersen tekrardan bölebilirsin şunuda prensip edin 20 sağlam kovan 40 zayıf kovandan iyidir.
Yaklaşık 2 yıldır forumda geziniyorum, öğrendiğim şey; arıyı sıkışık tut, güçlüden zayıfa takviye verme, 2 zayıf koloni 1 güçlü koloniden iyi değildir. Ama iş uygulamaya gelince kolonin çok olması ananın çok olması demek, ananın çok olması demek çok yumurta atılması demek gibi geliyor ve koloni çoğaltmayı zayıf da olsalar kıymetli görüyoruz. Dediğin gibi sağlam kovanlarla devam etmek lazım. Hava açar açmaz birleştirmeyi yapacağım.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #249 : Mart 30, 2020, 11:41:20 »
iyilik52 Maalesef sana katılamıyorum.

Elinde çok fazla zayıf kovan ile çok ana arının olması fazla üreme anlamına gelmiyor.
Ana arılar kovan mevcudu ve beslenme durumuna göre yumurta atar.
Güçlü kovanlardaki analar günde 2000-3000 yumurta atarken, zayıf kovandaki analar 500-1000 yumurta ancak atar.
Ana arılar kovandaki arı mevcuduna, polen stoklarına, bal akımına göre yumurta atar. 

Siyasetçiler gibi, çevresindeki yalakalara göre hareket etselerdi, yeryüzünde hiç arı kolonisi kalmazdı  ;D ;D ;D

Örneğin ana arı kovandaki uğultudan koloninin mevcudunu çok iyi tahmin eder. Aynı zamanda çerçevelere arıların kuvvetlice hakim olması, yavru alanlarının çok iyi ısıtılması, yavru alanlarının temizlik ve bakımının iyi yapılabileceğini, yavruların çok iyi bakılabileceğinin göstergesidir.
Kovana gelen taze polen ve nektar kokusu kovan içini sarar ki bu da ana için bir yumurtlama teşviğidir. Buna en güzel örnek, kışın, baharda, yazın ana arının yumurtlama düzenidir. Ayrıca ana arı kutularındaki analar günde 2000-3000 yumurta atsaydı bu kutuları hiç kimse kullanamazdı.

Zayıf kovanlarda bunların büyük kısmı eksik kalacağı için, ana arı isterse çok kaliteli bir ırk ve yumurtlama kapasitesi ve damızlık vasfı mükemmel bir ana olsun hiçbir zaman potansiyelini gösteremeyecek daha doğrusu bilerek kendini kısıtlayacaktır. Bu özellikten faydalanarak ana arı kutularında ana stoklarız, saklarız ki yedek anamız olsun.

Keşke arıcılık matematik kurallarıyla çalışsa ama bu pratikte imkansız. 1+1, 2 etmiyor maalesef. Komşunun 1'i senin 2'nden üstün olabiliyor. Hatta bazen 3'ünden.

Selamlar.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #250 : Mart 30, 2020, 12:00:07 »
iyilik52 Maalesef sana katılamıyorum.

Elinde çok fazla zayıf kovan ile çok ana arının olması fazla üreme anlamına gelmiyor.
Ana arılar kovan mevcudu ve beslenme durumuna göre yumurta atar.
Güçlü kovanlardaki analar günde 2000-3000 yumurta atarken, zayıf kovandaki analar 500-1000 yumurta ancak atar.
Ana arılar kovandaki arı mevcuduna, polen stoklarına, bal akımına göre yumurta atar. 

Siyasetçiler gibi, çevresindeki yalakalara göre hareket etselerdi, yeryüzünde hiç arı kolonisi kalmazdı  ;D ;D ;D

Örneğin ana arı kovandaki uğultudan koloninin mevcudunu çok iyi tahmin eder. Aynı zamanda çerçevelere arıların kuvvetlice hakim olması, yavru alanlarının çok iyi ısıtılması, yavru alanlarının temizlik ve bakımının iyi yapılabileceğini, yavruların çok iyi bakılabileceğinin göstergesidir.
Kovana gelen taze polen ve nektar kokusu kovan içini sarar ki bu da ana için bir yumurtlama teşviğidir. Buna en güzel örnek, kışın, baharda, yazın ana arının yumurtlama düzenidir. Ayrıca ana arı kutularındaki analar günde 2000-3000 yumurta atsaydı bu kutuları hiç kimse kullanamazdı.

Zayıf kovanlarda bunların büyük kısmı eksik kalacağı için, ana arı isterse çok kaliteli bir ırk ve yumurtlama kapasitesi ve damızlık vasfı mükemmel bir ana olsun hiçbir zaman potansiyelini gösteremeyecek daha doğrusu bilerek kendini kısıtlayacaktır. Bu özellikten faydalanarak ana arı kutularında ana stoklarız, saklarız ki yedek anamız olsun.

Keşke arıcılık matematik kurallarıyla çalışsa ama bu pratikte imkansız. 1+1, 2 etmiyor maalesef. Komşunun 1'i sizin 2'nizden üstün olabiliyor. Hatta bazen 3'ünüzden.

Selamlar.

Evet öyle Hakan abi. Psikolojik olarak öyle hissediyor insan, yoksa daha önce okuduğumuz bilgi ve tecrübeler onu gösteriyor. Acaba diyorum böyle bir durumda anasız kovanın kaybedeceği zaman farklı şekilde telafi edilebilir mi?
Mesela;
Ana kaybı yaşayan kolonim 8 çerçeve, haliyle bu kolonide yumurtlama faaliyeti olmuyor. Bir başka kolonim ise 4 çerçeve ve bu kovanda ana günlük kapasitesi 2000 yumurta olmasına rağmen 700-800 yumurta atıyor diyelim. Sık sık bu analı kovandan aldığımız yumurtalı çerçeveleri anasız kovana versek(toplam yumurtanın yaklaşık 1/3'ünü yerinde bırakmak kaydıyla), Anasız kovandanda çıkmak üzere olan kapalı yavrulu çerçeveleri aynı oranda diğerine versek. Analı kovandaki ana arı bakmak zorunda olduğu yavruların az olması sebebiyle tam kapasite çalıştırılabilir mi? Elimde bulunan 5 tane 4 çerçeveli kovan var bu yöntemle ananın yumurtlama kapasitesini artırabilir miyim diye düşünüp duruyorum(Ananın öldüğü o günden beri.)

Biraz karışık anlatmış olabilirim ama genel olarak böyle kafamda deli sorular.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #251 : Mart 30, 2020, 12:22:57 »
Hevesini heyecanını anlıyorum. Fakat boşa kürek sallamak buna denir herhalde.

Sen kovanlarını çoğaltmak, boş kasaları biran önce doldurma hevesindesin. Boş ver yapma. Sağlam adımlarla yürü.
Ben 15 yıldan fazladır, hobiciyim. Hep 10-15 kovan civarında tutuyorum. İlgilenemeyeceğim, bakamayacağımdan fazlasına hiç teşebbüs etmedim.

Sen bu sene elindeki zayıfları birleştir. Yazın kuvvetli kovanlarla balını al. Kuvvetli kovanlarla kışlat. Baharda bu zamanlarda kovanlarını böl, sayın iki katına çıkar. Kuvvetli beslemeyle bal sezonunu yine yakalarsın. Bölme kovanlar, zayıf kovanlardan daha iyi gelişiyor. Ayrıca arsızlık edip bir kovanı 3'e, 4'e bölme geç toparlar. Kuvvetli kovanları ikiye bölersen çabuk toparlar ve mevsimi de kaçırmazlar.

Az sabır kardeşim. Göreceksin ilerde iyi ki böyle yapmışım diyeceksin. Bu şekilde, emeğine zamanına yazık. Üstelik elle tutulur bir şey elde edemezsin.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #252 : Mart 30, 2020, 12:35:39 »
Hevesini heyecanını anlıyorum. Fakat boşa kürek sallamak buna denir herhalde.

Sen kovanlarını çoğaltmak, boş kasaları biran önce doldurma hevesindesin. Boş ver yapma. Sağlam adımlarla yürü.
Ben 15 yıldan fazladır, hobiciyim. Hep 10-15 kovan civarında tutuyorum. İlgilenemeyeceğim, bakamayacağımdan fazlasına hiç teşebbüs etmedim.

Sen bu sene elindeki zayıfları birleştir. Yazın kuvvetli kovanlarla balını al. Kuvvetli kovanlarla kışlat. Baharda bu zamanlarda kovanlarını böl, sayın iki katına çıkar. Kuvvetli beslemeyle bal sezonunu yine yakalarsın. Bölme kovanlar, zayıf kovanlardan daha iyi gelişiyor. Ayrıca arsızlık edip bir kovanı 3'e, 4'e bölme geç toparlar. Kuvvetli kovanları ikiye bölersen çabuk toparlar ve mevsimi de kaçırmazlar.

Az sabır kardeşim. Göreceksin ilerde iyi ki böyle yapmışım diyeceksin. Bu şekilde, emeğine zamanına yazık. Üstelik elle tutulur bir şey elde edemezsin.
Anladım, dediğin gibi şu an mevsim açılmadığı için boş hissediyorum kendimi. Mevsimde elimdekilere bakmak bile zor olacaktır.