Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 11782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 750
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #120 : Eylül 20, 2019, 16:15:02 »
Cüneyt bey, arılığınızı baştan başlayarak okudum. Arada 1 yıl bir boşluk oluşmuş, foruma ara vermişsiniz sanırım. Bende yeni başladım bu yıl. Bir çok şeyi yeni yeni öğreniyorum. Fırsat buldukça benim gibi sıfırdan başlamış kişilerin arılıklarını okuyorum. Yaptığı hataları yapmamak, tecrübelerinden ders çıkarmak için. Ne öğrendiniz diye sorarsan. Arıyı sıkıştırmak, arıyı sıkıştırmak, arıyı sıkıştırmak. Sizdeki mevsim bizim buraya göre çok farklı anladığım kadarıyla ama hava durumu ne olursa olsun arıyı sıkışık tutmak gerekiyor. Varrovadan da çok çekmişsiniz. Yukarıdaki resimlere göre çerçeve alınması gerekiyor sanırım. Bu arada şu anda kaç kovanınız oldu? Diğer yaptığınız bölmeler kendini toparlayabildi mi?

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #121 : Eylül 20, 2019, 20:39:20 »
Cüneyt bey, arılığınızı baştan başlayarak okudum. Arada 1 yıl bir boşluk oluşmuş, foruma ara vermişsiniz sanırım. Bende yeni başladım bu yıl. Bir çok şeyi yeni yeni öğreniyorum. Fırsat buldukça benim gibi sıfırdan başlamış kişilerin arılıklarını okuyorum. Yaptığı hataları yapmamak, tecrübelerinden ders çıkarmak için. Ne öğrendiniz diye sorarsan. Arıyı sıkıştırmak, arıyı sıkıştırmak, arıyı sıkıştırmak. Sizdeki mevsim bizim buraya göre çok farklı anladığım kadarıyla ama hava durumu ne olursa olsun arıyı sıkışık tutmak gerekiyor. Varrovadan da çok çekmişsiniz. Yukarıdaki resimlere göre çerçeve alınması gerekiyor sanırım. Bu arada şu anda kaç kovanınız oldu? Diğer yaptığınız bölmeler kendini toparlayabildi mi?
Hakkı bey benim 3. sezonum oldu 1. sezonda 1 koloni 2. sezonda 1 koloni ve 3 hazir ana aldim, gecen sezon 19 koloniyle kışa girdim 7 koloniyle çıktım, bu sezon 4 hazir ana aldim, 25 kolonide şu an. Hazır analardan inan hiç hayır görmedim 1 i  hariç  3 ünü bugün öldürdüm. Önce aldığım analarda o sezonda mefta. Senin anlayacağın hazır analardan şansım gülmedi. Geçen sezonda özellikle aldığım ders mutlak elinde yedek ana bulunduracan, çok şükür bu sezon çok faydasini gördüm, Abi ben ara vermedim bakma yazmadigima forumun neredeyse okumadigim konulari kalmadı, beraberinde forum disindanda sürekli  araştırma yaptım. Varrovadan haklisiniz çok cektim geçmişte ama şimdi oksalik ve formikle 2 yıldır götürüyorum. Hatay da neredeyse yavruyu analar kesmediği için  varrova daha fazla hasar veriyor. Arıyı sıkıştırmak için acele etmiyorum çünkü nereden baksan 3 tur daha yavru döner, fazla çerçeveleri stokla bloke ettirip öyle kaldırıyorum genelde gelecek sezonun bölmelerinin duvar cercevesi yapıyorum.
Abi yedek analari küçük ruset değilde tam cerceve ebatında ruset kovanlarda ürettim bu yil çok faydasini gördüm, ana kaybında direk cercevelerle birlestiriyorum.
Okuyarak araştırarak vede en önemlisi uygulayarak kendine zamanla bir yol haritası çıkarır o yoldan devam edersin, benimkisi hobiden ziyade bir ek iş olacak ınşallah. Şimdilik 25 koloni yeter ama kendi memleketime döndüğümde 50 - 60 koloniyle devam edecem...
SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #122 : Eylül 20, 2019, 22:11:09 »
İyi maşallah. Bayağı geliştirmişsiniz. Bizde bu yıl sürekli yağmurlu geçti. Arıyı sıkışık tutmanın yazla kışla işi yok benim bildiğim. Ana yavru atma konusunda yer sıkıntısı çeker diye mi düşünüyorsunuz? Arı sıkışık olursa varrovayı birbirinin üzerinden temizlemesi de rahat olur diyordu Muhsin hoca. Kışlar kısa geçmesine rağmen neden o kadar kayıp verdiniz acaba? Yavru üretimi devam ettikçe varro üretimi de doğru orantılı olarak devam ediyor tabii. Ben herşeyi ilk defa yaptığım için çok sonuçları tahmin edemiyorum. Hayırlısıyla kıştan çıkabilirsem seneye daha tecrübeli bir arıcı olarak cesaretli adımlar atarım inşallah.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• İşçi Arı
« Yanıtla #123 : Ekim 16, 2019, 21:10:19 »
Kışlık düzene geçtim çok şükür, ara ara besleme yapacam kasım sonuna kadar...
Ocak başındada oksalik asit damlatma, herşey geçen yıla göre daha verimli gidiyor.
Ilkbaharda nasibimizde ne varsa onu görürüz...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #124 : Ekim 16, 2019, 21:21:24 »
Kayipsiz sezon olur insallah.yemligi baya dalla doldurmusun
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #125 : Ekim 16, 2019, 21:27:17 »
Maşallah. Yemliği tamamen ne zaman alıyorsunuz. Kışın yemlik duruyor mu içerde?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• İşçi Arı
« Yanıtla #126 : Ekim 16, 2019, 21:42:18 »
Özer  bey Benim arilar boğuluyor, surubu buldumu dolaçlama daliyor surupluğa, ondan dolayi ince çubuklarla doldurmam gerekiyor, genelde 1 veya 2 bölme kısmını kullaniyorum.

Hakkı bey kasım sonuna kadar kalacak, ama sonrası için duruma göre bakacam. Arinin olduğu yer hiç rüzgar almıyor vede öğleye kadar ancak güneş alıyor ondan dolayi kovan içi nem çok fazla oluyor. Plastik tabanların altı hep ıslak oluyor, ahşap olanlar bi şekilde nemin çoğunu emiyor, bu kış bu sıkıntıyı çözmeye calisacam.
Gecen kış duvar çerçevelerinin alt uç  kısımlarındaki petekler küften dalayı çürümüştü.