Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 55569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Yer: Hatay/ Antakya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #240 : Temmuz 18, 2023, 11:07:04 »
Buda geçen sezon sunitohumlama yapılıp bu sezon hala devam eden 2 koloniden birinin fotosu...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #241 : Temmuz 19, 2023, 00:08:36 »
Arıları koyduğunuz yer iyiymiş.

Dikkatimi çeken arka duvardaki taşların büyüklüğü, duvara nasıl dizilmişler?

Arılığı düzenlerken çamur için önlemi de düşününüz.

• İşçi Arı
« Yanıtla #242 : Temmuz 19, 2023, 00:58:02 »
Arıları koyduğunuz yer iyiymiş.

Dikkatimi çeken arka duvardaki taşların büyüklüğü, duvara nasıl dizilmişler?

Arılığı düzenlerken çamur için önlemi de düşününüz.
Murat hocam bizdeki köy kesimleri hep taşlık vede kayaliktir, yer açmada genelde bu kayalıklar iş makinariyla kırılıp dizilerek duvar yapılır, normalde burası etlik piliç üretimi için yapılan çiftliğin uzatılması yani büyütülmesi için hazırlık yapılan yeri, sonradan çiftlik buyutmekten vaz geçilmiş.

Buradan kaldırmam gerekecek 300- 400 metre mesafede lavanta tarlası var 3 -4 dönüm kadar, lavanta sahibi kardirmami istedi, Orayı gezilecek yer olarak işletiyor, ziyaretciside bir hayli çok oluyor. Özellikle ilköğretim çocukları daha ağırlıklı gelip gidiyor.

Gittim lavanta tarlasını gezdim abartıyor diye düşünüyordum fakat lavanta sahibide haklı, her kökteki çiçeklerde 30 - 50 arası arı var. Komşu hukukuna istinaden çiçeklenme dönemi öncesinde gelecek sezon kaldırayım ama bu sezon idare et dedim,  Çünkü ilçe tarımdan burası için konaklama aldığımı söyleyince gönülsüz de olsa razı oldu.

Çevrimdışı Nail HIRLI

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Kastamonu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 800
« Yanıtla #243 : Temmuz 19, 2023, 08:35:51 »
Cüneyt bey arılığınızı ilgi ile takip ediyorum. Çalışmalarınız gerçekten takdire şayan. Emeğinize sağlık; bence sunni tohumlamayı unutmama adına biraz daha çaba sarf etmeli insan. Ben henüz tohumlama cihazına sahip olamadım ilerde inşallah ama sizlerin mücadelesini görünce hızlanmam gerektiğini düşünüyorum. Paylaşımlarınız için teşekkürler umarım daha çok paylaşımınız bizler gibi acemi arıcılar için yol haritası olur.

• İşçi Arı
« Yanıtla #244 : Temmuz 19, 2023, 22:44:46 »
Cüneyt bey arılığınızı ilgi ile takip ediyorum. Çalışmalarınız gerçekten takdire şayan. Emeğinize sağlık; bence sunni tohumlamayı unutmama adına biraz daha çaba sarf etmeli insan. Ben henüz tohumlama cihazına sahip olamadım ilerde inşallah ama sizlerin mücadelesini görünce hızlanmam gerektiğini düşünüyorum. Paylaşımlarınız için teşekkürler umarım daha çok paylaşımınız bizler gibi acemi arıcılar için yol haritası olur.
Nail bey bu sezon yapmak istediğimin yarısını dahi yapamadım. Deprem sebebiyle ne Hatay da durabildim nede Mersin'e sığabildim. Sonbahar vede kışın ilkbaharda yapacaklarımın notlarını alıyorum hatta 3 - 4 aylık plan çıkarıp ona göre hareket ediyorum. Yani hangi hatta hangi tarihte erkek çerçevesi girilecek, hangi tarihte ana üretilecek, hangi tarihte sunitohumlama yapılacak diye. Erkek üretimi yapılacak anayı genelde 2 sezon test edip ona göre plana dahil ediyorum. Bal verimi yüksek. Oğul egilimi olmayan. Yaşama gücü yüksek. Sakinlik kiriterine mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyorum. Kendi ariligim için üretim yapıyorum yani ticari kaygım yok.

Sunitohumlama cihazını alacaksanız zaman kaybetmeden temin edin, yoksa fiyatı hep yükselişte. Ben bir sezonun bal parasının çoğunu oraya yatirmiştim. Başarılı olma olayında çok güçlük çektim. Bu yıl yani bu sezondan 10 tane  tohumlamam var elimde. Yumurtaya geçme süreci uzun sürdü genelde 1 ay gibi. Sorunu tam çözemedim, ama az çok fikirler aldım.

Nail bey plan ve düşüncelerimizi ertelemeyin çünkü zaman çok hızlı ilerliyor.

Önümüzdeki sezon inşallah daha iyi olacak. 

Çadır ortamında bu kadar olmuştu...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #245 : Temmuz 19, 2023, 23:06:17 »

plan ve düşüncelerimizi ertelemeyin çünkü zaman çok hızlı ilerliyor.

En can alıcı yorum.

Bunu yaş ilerleyince anlıyorum.

Keşke şunu da yapsaydım diyorum ama ileriye bakınca pek umursamıyorum.

Çevrimdışı Nail HIRLI

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Kastamonu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 800
« Yanıtla #246 : Temmuz 20, 2023, 08:04:24 »
Nail bey plan ve düşüncelerimizi ertelemeyin çünkü zaman çok hızlı ilerliyor.
Sonuna kadar katılıyorum düşüncenize.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #247 : Temmuz 22, 2023, 10:30:20 »
kusura bakmayın farklı bi konuda soru soracaktım ama nerden yazıldığını bulamadım. eylül ayında bal aldıktan sonra damlama formik asit uygulaması yapmak ne kadar fayda sağlar yada formik asiti  camsil kutusuna koyup püskürtme yapsak

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #248 : Temmuz 22, 2023, 10:52:20 »
kusura bakmayın farklı bi konuda soru soracaktım ama nerden yazıldığını bulamadım. eylül ayında bal aldıktan sonra damlama formik asit uygulaması yapmak ne kadar fayda sağlar yada formik asiti  camsil kutusuna koyup püskürtme yapsak

Sıcak zamanlarda formik asitin hızlı buharlaşması arıları kötü yönde etkiler.

Dengeli buharlaşma yapılması için gece ve gündüz sıcaklıklarını takip etmeniz gerekir.

Bu etkiyi dengelemek amacıyla su oranını artırıp yapanlar var.

Hiç bir durumda formik asit arıların üzerine sıkılmaz yoksa arı hemen öldürür, uygulamayı oksalik asitle karıştırmış olmalısınız.

Formik asitin varraoyu etkileme şekli buharlaşma yoludur.

Yine de şunu unutmayalım arılarda varrao zararlısı için en etkili ilaç değişik kullanım şekliyle formik asittir ama kullanım için özen gerekir.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #249 : Temmuz 22, 2023, 23:00:11 »
karıştırdım evet. oksalik asitle yapsak diyecektim

• İşçi Arı
« Yanıtla #250 : Ağustos 09, 2023, 10:00:52 »
Bir hayli uğraştırdı ama sonunda kullanışlı bir hale geldi...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #251 : Ağustos 10, 2023, 00:13:01 »
Sır tarağı ile petek sırını almak için tezgah yapmışsın emeğine çalışan beynine sağlık.

Küçükte olsa arka tarafa petek dinlendirme bölümü, çalışma anında çerçevenin yukarı kaymaması için çerçeve kulağının boşluğu, çerçeve yerine konulduktan sonra altta tarak kazımak için boşluk bırakılması  iyi düşünülmüş.

Bana göre şöyle olsaydı iyi olurdu demek için:

Çalışırken çerçeve üstü geriye doğru biraz eğimli olsaydı. çalışanın yüzeyi görmesi daha iyi olurdu.
Çalışma anında taraktaki balın dışarıya damlamaması ve sır artıklarının dışarıya düşmemesi için çerçeve önden biraz geride duracak gibi olmalı. 

• İşçi Arı
« Yanıtla #252 : Ağustos 10, 2023, 00:49:30 »
Sır tarağı ile petek sırını almak için tezgah yapmışsın emeğine çalışan beynine sağlık.

Küçükte olsa arka tarafa petek dinlendirme bölümü, çalışma anında çerçevenin yukarı kaymaması için çerçeve kulağının boşluğu, çerçeve yerine konulduktan sonra altta tarak kazımak için boşluk bırakılması  iyi düşünülmüş.

Bana göre şöyle olsaydı iyi olurdu demek için:

Çalışırken çerçeve üstü geriye doğru biraz eğimli olsaydı. çalışanın yüzeyi görmesi daha iyi olurdu.
Çalışma anında taraktaki balın dışarıya damlamaması ve sır artıklarının dışarıya düşmemesi için çerçeve önden biraz geride duracak gibi olmalı.
Değerli fikirleriniz çok önemli benim icin Murat hocam, özellikle sizin düşüncenizi almak için paylaşmıştım aslında.

İlk aşamada daha fazla meyil vermiştim fakat arkada kalan boşluk az oldu, yani dinlendirme  bölümü 3 çerçeve altına düştü.

Bu sezon bu şekilde idare ederim, dediginiz gibi sır alma tezgahını biraz daha geriye çekeyim biraz daha meyil vereyim, uygun kasa bulabilirsem. Bulamazsam bunu tekrardan düzenlerim.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 35
  • Rakım: 110
« Yanıtla #253 : Ağustos 10, 2023, 01:29:02 »
Murat hocam eksikleri saymıs bende bı ilave yapayım sırları alırken çerçeveye yapacan baskı telleri koparabilir peteği bozabilir arkaya destek olacak birşey düsün
Rıdvan (çılgındağlı)

• İşçi Arı
« Yanıtla #254 : Ağustos 10, 2023, 03:09:56 »
Murat hocam eksikleri saymıs bende bı ilave yapayım sırları alırken çerçeveye yapacan baskı telleri koparabilir peteği bozabilir arkaya destek olacak birşey düsün
Abi arkada desteğe hiç ihtiyaç olmadı şimdiye kadar, bunun portatif olanını yani yine ahşaptan olanını 3 yıldır büyük tepsi içine koyup kullanıyorum.
Abi alttaki telli kısmı kast ediyorsan önce zımba ile sabitledim tel bağlantı yerlerini sonrada vidayla baskılı olarak iki ahşap arasına vidaladim tel yırtılır ama bağlandı yerinden çıkmaz diye düşünüyorum.

Murat hocamın dediklerini göze alarak kasa ebatı daha büyük olanlara baktım hem bulmak zor hemde bulduğumun fiyatı 850 civarı.

Sağımdan sonra bu düzeneği tekrardan revize edecem, muhtemel kışın olur, arkada siri alınan peteklerin yerini daraltip sır alma yerini biraz daha içe çekip hemde biraz daha meyil verecem gibi gözüküyor. Sonrasında Allah ömür verirse uzun yıllar  kullanım kolaylığı sağlar.