Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 16091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 48
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #135 : Aralık 10, 2019, 11:53:20 »
Kışın sürekli kapakları açıp kapatman yarardan fazla zarar getirir, resimdeki kovanın rutubetlenmeme imkanı yok havalandırma yok çünkü. 
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #136 : Aralık 10, 2019, 12:07:10 »
Kışın sürekli kapakları açıp kapatman yarardan fazla zarar getirir, resimdeki kovanın rutubetlenmeme imkanı yok havalandırma yok çünkü.
Numan bey havalandırmadan kastınız nedir anlamadim. Bu kovanlarin yarisi bursa plastik taban, ahşap olanlarda alttan havalandirma deliği mevcut...
Daha da havalandirma öneriniz varmi?
Varsa onuda deneyeyim...
Geçen yıl ocak ayında kovan aktarmak zorunda kaldım yan duvarlarda tabaka seklinde küf oluşmasından dolayı, vede alt plastik ızgara su  serpilmiş gibi ıslaktı, polen tepsileri su dökülmüş gibi ıslaktı.  işin garibi plastik tabanlarda bu olay çok daha fazla olmuştu, bunu bu yil çözmeye calisiyorum...
Yer Hatay

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #137 : Aralık 10, 2019, 15:54:21 »
Plastik tabanların tepsilerinde su daha çok olmasının nedeni ahşap taban o suyun büyük bölümünü emiyor.

Rutubet mutlaka olur, fakat aşırı rutubet varsa ya kapak yalıtımı zayıftır veya kapağın kuluçka ile öpüştüğü yerde boşluklar oluşuyor ve soğuk sıcak havanın karşılaştığı yerde damlama yapıyordur.

Plastik tabanlı kovanlarda kapağın altında mutlaka naylon olsun.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

• İşçi Arı
« Yanıtla #138 : Şubat 02, 2020, 13:50:35 »
Bu yil çok şükür koloni kaybim olmadi, günlük atımlar da 2 - 3 hafta oldu başlayalı, koloni sayımı arttırma düşüncem yok, fakat 4 tane hasarli ana arim var vede diğer kolonilerdende oğula niyetlenen ister istemez olacak...
Ana üretimimi larva transferiyle yapıyorum,  Nisan başı gibi yedek ana üretimi vede hasarli analari degistirecem, tabi oğula erken yeltenenleride...

8 - 9 - 10 cerceveye ulaşmış kolonilerde ana  değişiminde  anayi kovanin bir tarafında 2 cerceveye hapis etsem çıkmaya bir kaç gün kalmış  ana memesini kovanda ananin olmadığı diğer tarafa taksam, bu yeni çıkan ana oğula gidermi?
Deneyimleyen oldumu?

Geçen sozonlarda  oğula meyleden kolonilerde meme keserek veya yavrulu çerçevesinin bir kismini alarak zayıflatıp oğulu engellesemde yazın veya sonbaharda  büyük çoğunluğunda ana kaybı oldu...

Eğer yeni ana çıkıp ciftlesirse eski anayi alıp yeniyle yola devam ederim diye düşünüyorum...

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+
  • Rakım: 750
« Yanıtla #139 : Şubat 02, 2020, 16:03:38 »

8 - 9 - 10 cerceveye ulaşmış kolonilerde ana  değişiminde  anayi kovanin bir tarafında 2 cerceveye hapis etsem çıkmaya bir kaç gün kalmış  ana memesini kovanda ananin olmadığı diğer tarafa taksam, bu yeni çıkan ana oğula gidermi?
Deneyimleyen oldumu?

Böyle bişey mümkün olursa çift ana ile kovan çalışabiliyor anlamına gelmez mi? Izgaraların atıldığı dönemlerde ananın olmadığı tarafta günlük yumurta olursa meme dikiliyor. bunu anasız kaldıklarını düşünerek mi yoksa ana yetişemiyor bi anada buradan çalışsın diyemi yapıyorlar. Bence her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplayabilen bu hassas varlıklar bir alt katta bulunan kuluçkalıkta ana olduğunu biliyor yada hissedebiliyorlardır. Bir kaç yerde çift anayla kovan çalıştırdını idda edene rastladım ama bence bahsettiğiniz olur gibi gelmedi. Eğer oluyorsa bunca arıcı ana üretmek için boşuna uğraşıyor. Bu buluş çağ açar çağ kapatır :) Not: Benimkisi sadece yorum. Doğrusunu ustalar bilir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• İşçi Arı
« Yanıtla #140 : Şubat 02, 2020, 16:52:13 »

Böyle bişey mümkün olursa çift ana ile kovan çalışabiliyor anlamına gelmez mi? Izgaraların atıldığı dönemlerde ananın olmadığı tarafta günlük yumurta olursa meme dikiliyor. bunu anasız kaldıklarını düşünerek mi yoksa ana yetişemiyor bi anada buradan çalışsın diyemi yapıyorlar. Bence her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplayabilen bu hassas varlıklar bir alt katta bulunan kuluçkalıkta ana olduğunu biliyor yada hissedebiliyorlardır. Bir kaç yerde çift anayla kovan çalıştırdını idda edene rastladım ama bence bahsettiğiniz olur gibi gelmedi. Eğer oluyorsa bunca arıcı ana üretmek için boşuna uğraşıyor. Bu buluş çağ açar çağ kapatır :) Not: Benimkisi sadece yorum. Doğrusunu ustalar bilir.

Hakkı bey bu uygulamayı hasarli analarda vede oğul verme davranışında bulunanlarda uygulamayı düşünüyorum,
Yani bir anlamda yapay supersuder yapmiş olacağını düşünüyorum...
Yeni ana çıkıp ciftlesip yumurta atınca eski anayi oradan çekecem...
Amacim koloniyi güçten düşürmeden ana yenilemek,
Deneyip gözlemlemek lazım, olup yada olmayacağını,
Deneyimleyen olduysa bir fikir olur...

Istemedigim durum bu yeni doğan bakire ana oğula gidermi gitmez mi?

Geçen sezon bal akımında anayi 4 çerçeve hapis ettiğim bir kolonide ananin olduğunun diğer tarafinda gözden kaçmış bir memeden ana doğmuş vede bu bakire anayi öldürürlürken denk gelmiştim...

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Kovan Sayısı: 5+
  • Rakım: 750
« Yanıtla #141 : Şubat 02, 2020, 17:49:00 »
Hasarlı ana olursa belki dediğiniz olur ama zaten hasarlı ana olsa arılar kendileri supersudure yapmazlar mı? bi deneyin bakalım ama bence zor gibi duruyor. Diyelim ki yaptınız oldu, yine bunu bir istisnaya yormak daha doğru olur. Yoksa dediğim gibi bölme içinde bu dediğiniz yapılırdı. Sonuçlarını merakla bekliyorum.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #142 : Şubat 02, 2020, 22:07:34 »
Arıcılıkta veya arı davranışlarında kesin bir şey yok ama kesine yakın bir şey vardır.

Genel davranışta bir kovanda bir ana arı bulunur.

Ana çıkması amacıyla ana memesi koyarsanız kovandaki ana arı verimli ve yumurtluyorsa memeyi yandan kesip meme içindeki anayı öldürebilirler.

Diyelim ki memeden ana arı çıktı, kovanın ana arısı kafeste olduğundan oğul çıkması olmaz ama yeni ana yumurtaya başlayınca eskiyi öldürürler.

Kovanda tek ana arı olması ana arı kokusuyla ilgilidir, bir kovan içinde birbirine yakın 2 ana arı olmaz. 

• İşçi Arı
« Yanıtla #143 : Şubat 02, 2020, 22:23:51 »
Arıcılıkta veya arı davranışlarında kesin bir şey yok ama kesine yakın bir şey vardır.

Genel davranışta bir kovanda bir ana arı bulunur.

Ana çıkması amacıyla ana memesi koyarsanız kovandaki ana arı verimli ve yumurtluyorsa memeyi yandan kesip meme içindeki anayı öldürebilirler.

Diyelim ki memeden ana arı çıktı, kovanın ana arısı kafeste olduğundan oğul çıkması olmaz ama yeni ana yumurtaya başlayınca eskiyi öldürürler.

Kovanda tek ana arı olması ana arı kokusuyla ilgilidir, bir kovan içinde birbirine yakın 2 ana arı olmaz.
Murat hocam ben özellikle kovanin kendi anasi hapisken yeni doğan bakire ana oğula gidermi onu merak etmiştim sayenizde öğrenmiş oldum.
Teşekkür ettim.

• İşçi Arı
« Yanıtla #144 : Mart 29, 2020, 09:52:47 »
Arkadaşlar bu covid 19 sebebiyle ilerki günlerde sokağa çıkma yasağı gelecek gibi gözüküyor, sıkıntım arilara kontrole gidip gidemeyeceğim, hobi olarak ugrastigim için ne işletme kaydım, nede birliğe kaydım yok, bunlardan dolayı ariliğa kontrole gitmek zor gibi gözüküyor, 
Işletme kaydı açtırmak evrak olsun yapılan işlemler olsun çok zaman alan birseymi?

Yada şöyle sorayim işletme kaydıyla ariliga gidip gelmeye izin gerekiyormu?

Birde ben devlet memuruyum, devlet memurlarida işletme kaydı actirabiliyormu?

Bu konuda güncel bilgisi olan varsa lütfen bana yol göstersin?

23 kolonim var vede bunların yarisina yakini şimdiden oğul memesi dikmeye başladılar, gidemezsem hepsi ogula gider,

Veyada tüm kolonileri 2 ye bölüp oğul girişimi en alt seviyeye düşürerek devam mı etseler, gidenler gider kalanlar bana kalır diye düşünüyorum. 
Olmadi daha sonra herşey normale dönünce tekrar birleştirdim....

Nereden baksak bu süreç 2 - 3 ay sürecek gibi gözüküyor,

Salgın çok hızlı ilerliyor, sağlık memuru yum işin içindeyim....
Kendinize çok dikkat edin sağlıcakla kalın...

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #145 : Mart 29, 2020, 10:14:05 »
Bazı tarım ilçeler ikamet belgesi isteyebilir.

Tarım ilçeye gidip sorunuz gerekmezse hemen işletme açarlar.

tarım işletmesi için memur olmak engel olmamalı bilmem ama ben emekliyken açtırmıştım hatta memur olduğun için bazı muafiyetler oluyor.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #146 : Mart 29, 2020, 15:10:42 »
Cüneyt yer kendine ait ise

Tapu fotokopisi

İlçe tarım sana bazı evraklar verecek

Bu evraklardan Muhtarada imzalatıyorsun şurada bu kadar sandık arım var diye.

Sonra tapu fotokopisi ve muhtara imzalattigin evrak ile ilçe tarıma git.

İşletme kaydını açacaklardır.

Az miktarda da ücret alırlar.

Kolay gelsin.

• İşçi Arı
« Yanıtla #147 : Mart 29, 2020, 15:45:23 »
Cüneyt yer kendine ait ise

Tapu fotokopisi

İlçe tarım sana bazı evraklar verecek

Bu evraklardan Muhtarada imzalatıyorsun şurada bu kadar sandık arım var diye.

Sonra tapu fotokopisi ve muhtara imzalattigin evrak ile ilçe tarıma git.

İşletme kaydını açacaklardır.

Az miktarda da ücret alırlar.

Kolay gelsin.
O zaman benim işletme kaydı açma işi yattı.
Kendi memlekettim değil vede uzerime kayıtlı arazide yok, arilar bir tanidigin arazisinin kenarinda orman arazisi vardı, orayı düzeltip oraya yerlestirmistim, vede oraya en yakin arazide 4 B arazisi diye biliyorum...
Abi bir ihtimalim daha var olmadi ona biraz güveniyorum ama nekadar işe yarar bilmiyorum, sokağa çıkma yasağı çıkarsa sağlık personeli olduğumuz için bizim işe gidiş gelişimizi kısıtlayamazlar, dez avantaj arilar güzergah olarak ters tarafta ama nobet çıkışlarında, durdurursalar nöbetten çıktım desem senin ikametgâhın burda değil burda ne yapıyorsun derler mi bilmiyorum.
Mutlak görev yazısı yada ona benzer bir şeyler vereceklerdir diye düşünüyorum.
Bu kontrolde ikametgah sorarlarmi sormazlarmi veyada arilarin olduğu köyde otuyorum desem ikametgah farkli yerde gözüküyor diye gitmeme engel olurlarmi bilmiyorum...   
Temennim insallah bu durumlara düşmeyiz ama gidişat öyle olacak gibi gözüküyor...

Çevrimiçi Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #148 : Mart 29, 2020, 16:26:19 »
Tapu illaki de şart değil. Arılığın olduğu yerlerde birinden küçük bir parseli 10 yıllık kiralama göster olur.
Kiralama evraklarını Ziraat Odasından alabilirsin.

• İşçi Arı
« Yanıtla #149 : Mart 29, 2020, 17:01:58 »
Tapu illaki de şart değil. Arılığın olduğu yerlerde birinden küçük bir parseli 10 yıllık kiralama göster olur.
Kiralama evraklarını Ziraat Odasından alabilirsin.
Teşekkür ettim Hakan bey, bu şekilde halledebilirim sanırım...