ARI HASTALIKLARI > Arı Zararlıları

Kovana saldıran canlı?

(1/2) > >>

Furkan Güner:
Köyde 2 farklı arılığa saldıran, özellikle kıyıda köşede tek duran kovanları seçen bir canlı var. Arılığa gittiğimizde kovan olması gereken yerden 6-7 metre ötedeydi. Peteklerin tamamı etrafa saçılmış. 20 metre öteden bile çerceve bulduk. Yavrulu yavrusuz bütün petekler yenmiş. Kovanda 1 avuç ölü arı vardı. Zaten kapağını atmış başka yere. Çok güçlü bir arıydı, 9 çerçeve + serbetlik kadar sıkıştırmıştık. Bunu ne yapmış olabilir? Kovanı koyduğumuz yerde dışkılar vardı ama bu işi yapabilecek bir hayvan için çok küçük geldi gözümüze.

Köyde şimdiye kadar hiç ayı görülmemiş ve böyle bir olay yaşanmamış. Herkesi korku sardı. Rahat rahat dağ tepe geziyorduk ama ayı filan varsa artık gezmek zor. Ayı dışında bunu yapabilecek bir hayvan var mı? Diğer kovanlara dokunmamış. Başka bir arıcının da 2 hafta önce başına gelmiş.

Murat AKIN:
Yiyecek gıdasını biraz fazla uzağa götürmüşse genelde porsuk işi olabilir.

Ürkme veya rahatsız edecek durum yoksa ayı kovanı devirir yakın çevrede balı yer.

Yavrulu çerçevelerde yenilmiş mi?

Yerdeki petek üzerinde ayak izi büyüklüğüne bakınız veya toprak üzerinde izleri inceleyiniz.

Tırnak izlerini arayınız, inceleyiniz.

Furkan Güner:

--- Alıntı yapılan: Murat AKIN - Ekim 15, 2017, 21:17:35 ---Yiyecek gıdasını biraz fazla uzağa götürmüşse genelde porsuk işi olabilir.

Ürkme veya rahatsız edecek durum yoksa ayı kovanı devirir yakın çevrede balı yer.

Yavrulu çerçevelerde yenilmiş mi?

Yerdeki petek üzerinde ayak izi büyüklüğüne bakınız veya toprak üzerinde izleri inceleyiniz.

Tırnak izlerini arayınız, inceleyiniz.

--- Alıntı sonu ---

Hiç petek parçası bile kalmamış. Yavrulu çerçeveler vardı, onları da silip süpürmüş. Yerler hep arı ölüleriyle doluydu.

O kadar çok ot var ki ayak izi bırakacağı yer bulamadım. Sadece domuz izi gördüm ama o alakasız bir yere gitmiş. Baya otlar filan yatmış, bir şeyler gezinmiş ama belirgin bir ayak izi yoktu.

Çerçevelerin bir kısmı kırılmış. Hem de üst çıtası ortadan ikiye kırılmış. Teller kopartılmış.

Peteklerin çoğunu 6-7 metrekare içerisinde yemiş. Sonra gittiği yöne doğru bazılarını götürmüş gibi.

Bizden önce yakınımızdaki bir arıcının da 1 kovanını bu şekilde yemiş. Ondan 1.5 hafta sonra da bize uğramış. Milleti korku sardı sıra kimde diye :D.

Ne olduğunu anlamadık ama çevre köylerde de aynı sorunu yaşayanlar olmuş. Çoğu kişi ayı diyor ama gören yok. Domuz sayısı çok diye ayı ve kurt salındı dağlara diyenler de var. 1 ayı ve 2 yavrusunu gördük diyenler de var. Köyün yaşlıları bile "bu köyde ne ayı gördük ne de duyduk, böyle bir olay hiç başımıza gelmedi" diyor.

Dediğiniz gibi porsuk da olabilir. Köpekler çok havlamış ama domuzdur diye kimse bakmamış.

Tam arıcılığa başlayacağız dedik değişik canlılar türedi memlekette :D. Ben şuan köyde değilim, sabah gidip akşam geldim. Ama 2 fotoğraf çektim. Ülkemizdeki ayılar da çok büyük değil bildiğim kadarıyla fakat fotoğraftaki dışkı buna rağmen bana küçük geldi. Diğer fotoğrafta da çerçeve üzerindeki diş izi vardı. Kovanı ve diğer çerçeveleri inceleme fırsatım olmadı.

Furkan Güner:
Bu sene askere gittiğim ve sonrasında hastalandığım için arıcılık yapamadım. İnşallah mart-nisan gibi tekrar başlayacağım.

Benim kovanıma zarar veren bu canlı bu sene gelmedi. Sanırım derdi benimleydi. İnşallah bir daha gelmez. Hala ne olduğu çözülebilmiş değil. İnşallah porsuktur, sağlam bir köpek canını okur ama ayıysa işimiz zor.

Bu sebeple kovanlara sağlam bir kilit sistemi düşünüyorum. Önerileriniz, tavsiyeleriniz var mı? Örgü ve dikenli telle 1.5 metre yükseklikte etrafı da çevireceğim.

cnidre:--- Alıntı yapılan: Furkan Güner - Ekim 01, 2018, 23:00:50 --- ayıysa işimiz zor.


--- Alıntı sonu ---

Furkan Bey geçmiş olsun.

Fotoğraflardan, bu canlının ayı olmadığı anlaşılmaktadır.

Sanırım porsuk olması daha büyük ihtimal.

...send from my device with using Tapatalk Pro

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git