Gönderen Konu: Kovana saldıran canlı?  (Okunma sayısı 1815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
Kovana saldıran canlı?
« : Ekim 15, 2017, 18:30:29 »
Köyde 2 farklı arılığa saldıran, özellikle kıyıda köşede tek duran kovanları seçen bir canlı var. Arılığa gittiğimizde kovan olması gereken yerden 6-7 metre ötedeydi. Peteklerin tamamı etrafa saçılmış. 20 metre öteden bile çerceve bulduk. Yavrulu yavrusuz bütün petekler yenmiş. Kovanda 1 avuç ölü arı vardı. Zaten kapağını atmış başka yere. Çok güçlü bir arıydı, 9 çerçeve + serbetlik kadar sıkıştırmıştık. Bunu ne yapmış olabilir? Kovanı koyduğumuz yerde dışkılar vardı ama bu işi yapabilecek bir hayvan için çok küçük geldi gözümüze.

Köyde şimdiye kadar hiç ayı görülmemiş ve böyle bir olay yaşanmamış. Herkesi korku sardı. Rahat rahat dağ tepe geziyorduk ama ayı filan varsa artık gezmek zor. Ayı dışında bunu yapabilecek bir hayvan var mı? Diğer kovanlara dokunmamış. Başka bir arıcının da 2 hafta önce başına gelmiş.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Kovana saldıran canlı?
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2017, 21:17:35 »
Yiyecek gıdasını biraz fazla uzağa götürmüşse genelde porsuk işi olabilir.

Ürkme veya rahatsız edecek durum yoksa ayı kovanı devirir yakın çevrede balı yer.

Yavrulu çerçevelerde yenilmiş mi?

Yerdeki petek üzerinde ayak izi büyüklüğüne bakınız veya toprak üzerinde izleri inceleyiniz.

Tırnak izlerini arayınız, inceleyiniz.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2017, 23:54:22 »
Yiyecek gıdasını biraz fazla uzağa götürmüşse genelde porsuk işi olabilir.

Ürkme veya rahatsız edecek durum yoksa ayı kovanı devirir yakın çevrede balı yer.

Yavrulu çerçevelerde yenilmiş mi?

Yerdeki petek üzerinde ayak izi büyüklüğüne bakınız veya toprak üzerinde izleri inceleyiniz.

Tırnak izlerini arayınız, inceleyiniz.

Hiç petek parçası bile kalmamış. Yavrulu çerçeveler vardı, onları da silip süpürmüş. Yerler hep arı ölüleriyle doluydu.

O kadar çok ot var ki ayak izi bırakacağı yer bulamadım. Sadece domuz izi gördüm ama o alakasız bir yere gitmiş. Baya otlar filan yatmış, bir şeyler gezinmiş ama belirgin bir ayak izi yoktu.

Çerçevelerin bir kısmı kırılmış. Hem de üst çıtası ortadan ikiye kırılmış. Teller kopartılmış.

Peteklerin çoğunu 6-7 metrekare içerisinde yemiş. Sonra gittiği yöne doğru bazılarını götürmüş gibi.

Bizden önce yakınımızdaki bir arıcının da 1 kovanını bu şekilde yemiş. Ondan 1.5 hafta sonra da bize uğramış. Milleti korku sardı sıra kimde diye :D.

Ne olduğunu anlamadık ama çevre köylerde de aynı sorunu yaşayanlar olmuş. Çoğu kişi ayı diyor ama gören yok. Domuz sayısı çok diye ayı ve kurt salındı dağlara diyenler de var. 1 ayı ve 2 yavrusunu gördük diyenler de var. Köyün yaşlıları bile "bu köyde ne ayı gördük ne de duyduk, böyle bir olay hiç başımıza gelmedi" diyor.

Dediğiniz gibi porsuk da olabilir. Köpekler çok havlamış ama domuzdur diye kimse bakmamış.

Tam arıcılığa başlayacağız dedik değişik canlılar türedi memlekette :D. Ben şuan köyde değilim, sabah gidip akşam geldim. Ama 2 fotoğraf çektim. Ülkemizdeki ayılar da çok büyük değil bildiğim kadarıyla fakat fotoğraftaki dışkı buna rağmen bana küçük geldi. Diğer fotoğrafta da çerçeve üzerindeki diş izi vardı. Kovanı ve diğer çerçeveleri inceleme fırsatım olmadı.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2018, 23:00:50 »
Bu sene askere gittiğim ve sonrasında hastalandığım için arıcılık yapamadım. İnşallah mart-nisan gibi tekrar başlayacağım.

Benim kovanıma zarar veren bu canlı bu sene gelmedi. Sanırım derdi benimleydi. İnşallah bir daha gelmez. Hala ne olduğu çözülebilmiş değil. İnşallah porsuktur, sağlam bir köpek canını okur ama ayıysa işimiz zor.

Bu sebeple kovanlara sağlam bir kilit sistemi düşünüyorum. Önerileriniz, tavsiyeleriniz var mı? Örgü ve dikenli telle 1.5 metre yükseklikte etrafı da çevireceğim.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #4 : Ekim 02, 2018, 09:28:48 »

ayıysa işimiz zor.

Furkan Bey geçmiş olsun.

Fotoğraflardan, bu canlının ayı olmadığı anlaşılmaktadır.

Sanırım porsuk olması daha büyük ihtimal.

...send from my device with using Tapatalk Pro

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2018, 11:44:33 »

Furkan Bey geçmiş olsun.

Fotoğraflardan, bu canlının ayı olmadığı anlaşılmaktadır.

Sanırım porsuk olması daha büyük ihtimal.

İnşallah dediğiniz gibi porsuktur. En azından kovanları korumak biraz daha rahat olur.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2018, 12:21:20 »
İnşallah dediğiniz gibi porsuktur. En azından kovanları korumak biraz daha rahat olur.
Eğer fotoğraftaki dışkı, ilgili zararı yapan hayvana ait ise, bu kesinlikle bir ayı değildir.

Tekrar geçmiş olsun.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2018, 19:53:58 »
Eğer fotoğraftaki dışkı, ilgili zararı yapan hayvana ait ise, bu kesinlikle bir ayı değildir.

Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Ortamda görebildiğim tek dışkı buydu. Tam da kovan önündeydi. Bu işleri yapabilecek bir canlı için gerçekten çok küçük.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2019, 15:54:06 »

Kovana saldıran canlı örtüye izini bırakmış, yeni farkettim. Ne yazık ki ayıymış. Köpek filan çözüm olmazsa elektrikli cit yapmak şart oldu.