Gönderen Konu: Arılık yeri seçimi:  (Okunma sayısı 3516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: Arılık yeri seçimi:
« Yanıtla #15 : Aralık 25, 2017, 23:58:09 »
Özer bey dikkatimi çekti, giriş delikleri tamamen açık sanırım. Kışı bu şekilde mi geçiriyorlar?

kovan giriş deliklerini daraltmak icap eder kışın. hem nem hem sıcaklık ve salkım bakımından, önden rüzgar yerse salkımdaki arı düşer ve bi daha salkıma çıkamaz ölür. iki evin arasına arıları koyman rüzgar bakımından mantıklı olabilir, ancak arıların yön bulması bakımından sıkıntı olabilir. arı ceviz ağacını hiza alıp sonra da ağaçtan kovana hiza alıp giriyorsa hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. yada evlerin diğer kısmında da ağaç v.b. bir hat varsa arılar sıkıntı yaşamaz diye tahmin ediyorum. kovan giriş çıkış gidiş gelişini izleyip karar verebilirsiniz hangi yöne koyacağınıza. sabah güneşi nereden görüyorsa kovanın uçuş tahtasının sol ucunu o hizaya getirip koyabilirsiniz. arılar kovan önünden kalktıktan sonra ne yöne çalıştığına göre fikir edinebilirsiniz. Rüzgar hattı olarak, arının kolayına bakmak lazım bence.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #16 : Aralık 26, 2017, 06:57:05 »
kovan giriş deliklerini daraltmak icap eder kışın. hem nem hem sıcaklık ve salkım bakımından, önden rüzgar yerse salkımdaki arı düşer ve bi daha salkıma çıkamaz ölür. iki evin arasına arıları koyman rüzgar bakımından mantıklı olabilir, ancak arıların yön bulması bakımından sıkıntı olabilir. arı ceviz ağacını hiza alıp sonra da ağaçtan kovana hiza alıp giriyorsa hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. yada evlerin diğer kısmında da ağaç v.b. bir hat varsa arılar sıkıntı yaşamaz diye tahmin ediyorum. kovan giriş çıkış gidiş gelişini izleyip karar verebilirsiniz hangi yöne koyacağınıza. sabah güneşi nereden görüyorsa kovanın uçuş tahtasının sol ucunu o hizaya getirip koyabilirsiniz. arılar kovan önünden kalktıktan sonra ne yöne çalıştığına göre fikir edinebilirsiniz. Rüzgar hattı olarak, arının kolayına bakmak lazım bence.

Kışın hiç kapatmadım ağızlarını .sarıca tehlikesi geçtikten sonra alırım bütün parçaları
Şu hali ile güneş kovanların sırt tarafından doğuyor.
Ama uçuş yönünü sorarsanız ceviz ağacına Doğru değilde fotoğraf çektiğim alandan daha çok uçuş var.

Benim niyetim murat hocamın fikrine uymak.
Arıları bir adım daha geriye çekip bir sıra daha yükseltmek .
Bir başka seçenek sırtını fotoğraf çektiğim acıya verip önünü ceviz Doğru
Ikı sıra olarak yapmak.
Hani el mahkum olmasa 2 dönüm var.ama her yerde ustalar olacak.gene bakacağım gidişata
Mayısa kadar temel falan biter dis yüze gecerlerse o zaman tekrar kendi yerlerine taşırım.

Allah sonumuzu hayretsin hayırlısı ne ise o olsun
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 27, 2017, 21:47:34 »
amin. cümlemizin