Gönderen Konu: İsmail Gümüş Arılığı  (Okunma sayısı 47989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
Ynt: İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #165 : Nisan 04, 2018, 20:52:42 »
ismail bey çanaklar cam mı? camsa çanaklarda normaldışı nem varmı dikkatinizi çekti mi?

Çevrimdışı yılmaz demir

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Manisa-Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 26
  • Rakım: 800
« Yanıtla #166 : Nisan 04, 2018, 21:28:16 »

Fincanların dibinde sütün görünüyor olması ayrı bir haz veriyor insana, bu ekipman çok hoşuma gitti :)

İsmail Bey yeni jenteriniz hayırlı olsun. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla verdiğiniz paraya değmiş doğrusu. Video ve fotograflardan sonucunu ilgiyle takip ediyoruz. Yetiştireceğiniz yeni analar hayırlı olsun . Başarılar...

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #167 : Nisan 04, 2018, 21:31:58 »

İsmail Bey yeni jenteriniz hayırlı olsun. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla verdiğiniz paraya değmiş doğrusu. Video ve fotograflardan sonucunu ilgiyle takip ediyoruz. Yetiştireceğiniz yeni analar hayırlı olsun . Başarılar...

Yılmaz Bey teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Sürdürülebilir ve kar edilebilir arıcılık için ana arı üretmek şart. Bunun için de bazı maliyetlere katlanmak lazım.

ismail bey çanaklar cam mı? camsa çanaklarda normaldışı nem varmı dikkatinizi çekti mi?

Şeffaf plastik.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #168 : Nisan 04, 2018, 21:35:10 »
40 derecede gevşeme yapabilen bir plastik midir? sicak suyla denedinizmi?

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #169 : Nisan 04, 2018, 21:49:00 »
Yarın tutma oranını kontrol edeceğiz. Ekipmanın paketten yeni çıkmış olması düşük tutma oranına sebep olabilir diye larva transferi de yapacağız, ana arı üretiminde zaman kaybına tahammülümüz yok.

Kurtçuk aktardınız.

Ertesi gün baktınız...

Tutmayanlar var veya tutma oranı az olmuş.

Hemen boşlara yeni kurtçuk aktarıp başlatıcıya koyup devam ediniz.

İşiniz 1 gün geç kalmış olacaktır sorun değil.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #170 : Nisan 04, 2018, 21:56:34 »
Kurtçuk aktardınız.

Ertesi gün baktınız...

Tutmayanlar var veya tutma oranı az olmuş.

Hemen boşlara yeni kurtçuk aktarıp başlatıcıya koyup devam ediniz.

İşiniz 1 gün geç kalmış olacaktır sorun değil.

Teşekkürler Murat Hocam. Bir tane daha başlatıcı yapacağım, böylece 2-3 gün ara ile doğacak ana arı memeleri üretmek mümkün olur inş.

40 derecede gevşeme yapabilen bir plastik midir? sicak suyla denedinizmi?

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaliteli plastik, bir tur larva transferi yapıp sorun olmadığını gördük zaten.

Çevrimdışı halilperal

• Boş Petek
  • Yer: denizli
  • Kovan Sayısı: 11
« Yanıtla #171 : Nisan 06, 2018, 13:05:46 »
Kıştan sipariş ettiğimiz kovanların teslimatı konusunda sıkıntı çıkınca B planımızı devreye soktuk, bütçeyi arttırarak fırınlanmış keresteden imal yeni kovanlar sipariş ettik. Bugün montajı ve bezir yağıyla boyanması tamamlandı. Kısmetse yarın sabah yola çıkacak kovanlarımız, Çarşamba günü elimize ulaşmasını bekliyoruz.

Yıldız kovanmı aldıklarınız İsmail Bey

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #172 : Nisan 06, 2018, 13:32:43 »
Evet Halil Bey.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #173 : Nisan 06, 2018, 13:59:31 »
Hayırlı olsun. Bereketli olur inşallah

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #174 : Nisan 07, 2018, 11:49:21 »
Bugün 4. gününde kontrol ettiğimiz jenterden 10 tane larva alabildik, başlatıcıya verdik. Tabi öncesinde başlatıcıdaki transferleri almamız gerekiyordu.

7 çerçeve bir arının 3 çerçevesini ana arı ile kuluçkalıkta bırakıp, 4 çerçevesini ızgara üzerinde ballığa aldık. Kuluçkalığı bölme straforu ile, ballığı derin iç yemlik ile daralttık ve çuvalla Z yaptık. Pazar günü yapılan larva transferinden tutan 3 ana arı adayını bu bitirici koloniye verdik.

Jenterden aldığımız 10 fincan başlatıcıda yerini aldı. Yarın tutma oranını kontrol edeceğiz. Ekipmanın paketten yeni çıkmış olması düşük tutma oranına sebep olabilir diye larva transferi de yapacağız, ana arı üretiminde zaman kaybına tahammülümüz yok.

https://www.youtube.com/watch?v=OczEIzurKkM

Arıcı olarak bütün uygulamalarımız başarılı değil ya, elbette başarısız uygulamalarımız da var.

Jenterden aktardığımız 10 kurtçuktan 7 tanesi tutmuş. Ama gelin görün ki arının arıcı hatasına tahammülü yok. Nasıl olsa içerideki memeleri 2 gün önce temizledik, genç larva da yok, tekrar meme dikmemişlerdir diye kendimi kandırmışım. Yaşına bakmaksızın 10 kadar larvadan meme kapatmış arı. Hal böyle olunca da bizim transferleri ne beslemiş ne de sökmüş, işçi larvası gibi azıcık sütle bırakmış.

Başlatıcıdaki tüm memeleri temizleyip 20 tane larva transferi verdik yine. Jenterdeki larvalar büyüdüğü için oradan transfer etmedim, kovan ortamına iyice adapte olsun diye bıraktım.

Dün bir başlatıcı daha kurdum, haftaya jenterden ona transfer edeceğim larvaları.

Aldığım ders: arılar nesillerinin devamında kendi kanlarına öncelik veriyorlar. Transfer edilen larvanın yaşını görmezden gelecek kadar bağlılar kendi soylarına.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #175 : Nisan 07, 2018, 12:56:30 »
Vallah İsmail hep yazıyım diyorum sonra vazgeçiyorum .
Ama güzel işler başardığını görünce tebrik etmeden sadece okumakta içimden gelmedi.
Yolun açık olsun kardeşim.senin adına sevindim tebrik ediyorum bu arada
Diğer konuların yeri burası değil .cevap yazmasanda sorun değil.ben içimden geldiği için yazdım.
Allah gönlüne göre versin
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #176 : Nisan 07, 2018, 14:31:06 »
Ama güzel işler başardığını görünce tebrik etmeden sadece okumakta içimden gelmedi.
Diğer konuların yeri burası değil .cevap yazmasanda sorun değil.ben içimden geldiği için yazdım.

özer selçuk,bütün içtenliğimle söylüyorum, seninle gurur duydum,iyi niyetli insanlar içinde asla kin tutmaz,buda çok iyi bir örnek,adaş hatırım için aynı davranışı sendende bekliyorum,kaç günlük dünyada hepimiz yolcuyuz,bu yolda giderken yolu birbirimize sıkıcı yapmayalım,iyi geçinip yolun tadını çıkaralım..

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #177 : Nisan 07, 2018, 18:09:32 »
Arıcı olarak bütün uygulamalarımız başarılı değil ya, elbette başarısız uygulamalarımız da var.

Jenterden aktardığımız 10 kurtçuktan 7 tanesi tutmuş. Ama gelin görün ki arının arıcı hatasına tahammülü yok. Nasıl olsa içerideki memeleri 2 gün önce temizledik, genç larva da yok, tekrar meme dikmemişlerdir diye kendimi kandırmışım. Yaşına bakmaksızın 10 kadar larvadan meme kapatmış arı. Hal böyle olunca da bizim transferleri ne beslemiş ne de sökmüş, işçi larvası gibi azıcık sütle bırakmış.

Başlatıcıdaki tüm memeleri temizleyip 20 tane larva transferi verdik yine. Jenterdeki larvalar büyüdüğü için oradan transfer etmedim, kovan ortamına iyice adapte olsun diye bıraktım.

Dün bir başlatıcı daha kurdum, haftaya jenterden ona transfer edeceğim larvaları.

Aldığım ders: arılar nesillerinin devamında kendi kanlarına öncelik veriyorlar. Transfer edilen larvanın yaşını görmezden gelecek kadar bağlılar kendi soylarına.

Bu duruma benzer bir durumu arıcılık kursunda uzmanı anlatmıştı. Kovan girişine yakın fincanlara daha çok süt koydukları için arada bir apatatın ters çevrilmesi getektiğini söylemişti. Önü arkaya arjadı öne

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #178 : Nisan 07, 2018, 23:58:30 »

Teşekkürler Özer. Herkesin hakkında hayırlısı.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #179 : Nisan 08, 2018, 00:02:13 »
Beklenen gün geldi, yeni kovanlarımızı indirdik bu akşam. Geç oldu ama temiz oldu inşAllah.

Arıları aldığımız abilerimiz sağolsunlar, sıkıntı çıkarmadılar kovanlar konusunda. Artık ufaktan aktarmaya başlayıp boş kovanları teslim edeceğiz sahiplerine.

Boş kovanları indirmek bu kadar yordu ya, bakalım dolu hallerini nasıl taşıyacağız :)

Yorulduk ama değdi pozu bu da :)