Gönderen Konu: İsmail Gümüş Arılığı  (Okunma sayısı 48290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Ynt: İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #285 : Mayıs 06, 2018, 17:49:26 »
Abi benimde kafama kafkas dustu yaaa iki ogul alinca simdiden. Em guclu halini yaz ortasinda aliyorsa kafkaslar bizim ici n en ideali gibi ogul verme konusunda  cok sikinti yasamayiz zaten belli bir sayiya ulasincada ari cogaltmak degilde  eldeki ile bala yonelmek onemli bende kafkasi ciddi ciddi dusunmeye basladim. Seneye tum analarin degismesi lazim benim

Bölgende ana nektar akımı ne zaman, ballı bitkiler neler, rakım kaç?

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #286 : Mayıs 06, 2018, 18:04:29 »
Akım   temmuz ağustos.  Rakım 1200 iklim soğuk.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #287 : Mayıs 06, 2018, 18:20:04 »
Flora nasıl? Hangi bitkilerden geliyor bal?

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #288 : Mayıs 06, 2018, 18:25:57 »
Abi  biliyorum desem yalan olur. Murat hoca daha iyi bilir. :D  Kütahya/Domaniç tarafında Yaylacık dağı eteklerinde diyelim.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #289 : Mayıs 06, 2018, 18:32:52 »
Akım   temmuz ağustos.  Rakım 1200 iklim soğuk.

kafkasla çalışan ve, anadolu ile karniyolla çalışmış biri olarak söylüyorum. kafkas her ikisinin de yavaş çekimi koloni yönetimi bakımından.

kafkasa alışman biraz süre alabilir.

o yüzden tüm kovanlarını kafkasa çevirmeni tavsiye etmem. eski arılarında olsun. hem diğer arılarınla kafkasın erkeklerini çarprazlarsan süper verim alma imkanın olabilir, hem de iklim olarak kendi bölgene daha uyumlu olma ihtimali olabilir.

netekim, macahel'in anadolu ana kafkas baba çarprazlaması her iki ırktan da daha fazla beğeniliyor arıcılar tarafından. bilgin olsun. her iklime uyum bakımından, sıcak-soğuk-geçiş iklimleri dahil.

potansiyelini komple bir arılığı tek tip yaparak risk almamanı tavsiye ederim.

beraber arı baktığımız arılıklardan birinde 9 ırk arı var, 10. ırk bu hafta gelecek inşallah.

Koloni yönetiminin ve arı yürütmenin mantığını çözdüğün anda; sıcak iklim arısıymış, soğuk iklim arısıymış, bölgene uyumluymuş, uyumlu değilmiş, hemen hemen fazla önemi kalmıyor. nitekim arı ırkının oğula yada verime direk etkisi belli bir seviyeye kadar.

sıcak iklimden 4 kattan bal alabiliyorsan, soğuk iklimden 2 kat bal alıyorsun. soğuk iklimden 2 kovan yapana kadar sıcak iklimden 1 tane yapabiliyorsun. birini 1 kat kışlatabiliyorsun yetiyor, öbürünü 2 kat kışlatmazsan ölüyor.

matematiksel olarak birini fazla besliyorsun, birini az besliyorsun. biri fazla harcıyor, biri az harcıyor.

nacizane tavsiyem arı yürütmenin mantığını iyi kavrayıp kontrollerde doğru müdahale yapabilmek.

öğreneceğimiz çok şey var benimde. hala öğreniyorum her gün yeni bişey

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #290 : Mayıs 06, 2018, 18:42:37 »
Ömer ırklar arasında nektar kaynaklarının kullanımı açısından farklılıklar var. Mesela Anadolu arısı Kafkas arısına nazaran daha küçük ve nispeten tüysüz yapısı ile dikenli bitkilerden daha etkin faydalanabiliyor. Kafkas ise en karakteristik özelliklerinden biri olan uzun dil yapısı ile diğer ırkların etkin faydalanamadığı kır çiçeklerinden de faydalanabiliyor.

Zaten ekotip kavramı burada önemli hale geliyor. Bölgelerin yerli ekotipleri bölge koşullarına, iklimine, florasına adapte olup hayatta kalabiliyor. Sen ırk arı ile çalışmak istiyorsan kendi bölgene en uyumlu ırkı seçip, bölge ekotipleri ile çiftleşmiş F1’lerini üretmelisin ki verim alabilesin. Ya da ırk konusuna hiç bulaşmadan bölge ekotipi arılardan özelliklerini beğendiklerini seçip damızlık nitelikli olanlar ile yola devam edeceksin. Bu biraz zaman alır ve zahmetidir ama bölgeye uyumlu arılar olduğu için riski azdır.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 23 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #291 : Mayıs 06, 2018, 20:44:57 »
Ömer ırklar arasında nektar kaynaklarının kullanımı açısından farklılıklar var. Mesela Anadolu arısı Kafkas arısına nazaran daha küçük ve nispeten tüysüz yapısı ile dikenli bitkilerden daha etkin faydalanabiliyor. Kafkas ise en karakteristik özelliklerinden biri olan uzun dil yapısı ile diğer ırkların etkin faydalanamadığı kır çiçeklerinden de faydalanabiliyor.

Zaten ekotip kavramı burada önemli hale geliyor. Bölgelerin yerli ekotipleri bölge koşullarına, iklimine, florasına adapte olup hayatta kalabiliyor. Sen ırk arı ile çalışmak istiyorsan kendi bölgene en uyumlu ırkı seçip, bölge ekotipleri ile çiftleşmiş F1’lerini üretmelisin ki verim alabilesin. Ya da ırk konusuna hiç bulaşmadan bölge ekotipi arılardan özelliklerini beğendiklerini seçip damızlık nitelikli olanlar ile yola devam edeceksin. Bu biraz zaman alır ve zahmetidir ama bölgeye uyumlu arılar olduğu için riski azdır.

ismail bey,
anadolu ırkların nasıl nektar akımında diğerlerine göre nektar toplamada farkı varmı
yada ham petek kabartmada istekli mi arı

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #292 : Mayıs 06, 2018, 21:25:21 »
ismail bey,
anadolu ırkların nasıl nektar akımında diğerlerine göre nektar toplamada farkı varmı
yada ham petek kabartmada istekli mi arı

Ham petek kabartmada Kafkas’tan geri kalır bir yanı yok, bir adım önde belki de. Öyle ki çerçeve azıcık gecikince hemen dalak asıyor, içine de ya yavru ya da nektar giriyor.

Bal toplamada Kafkas’tan bir adım geride gibi. Ama gece tüketimi Kafkas’tan daha idareli. Dolayısı ile kümülatifte bir farklılık gözlemlemek zor. Bu konu benim tespitim değil tabi. Test eden arkadaşımın benimle paylaştığı bilgiler.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #293 : Mayıs 06, 2018, 22:19:52 »

Abi  biliyorum desem yalan olur. Murat hoca daha iyi bilir. :D  Kütahya/Domaniç tarafında Yaylacık dağı eteklerinde diyelim.

Beni "bilecen" yaptınız......

İsmail Akyüz bu sözcükde nereden çıktı demesin sakın.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #294 : Mayıs 06, 2018, 22:45:55 »
Ham petek kabartmada Kafkas’tan geri kalır bir yanı yok, bir adım önde belki de. Öyle ki çerçeve azıcık gecikince hemen dalak asıyor, içine de ya yavru ya da nektar giriyor.

Bal toplamada Kafkas’tan bir adım geride gibi. Ama gece tüketimi Kafkas’tan daha idareli. Dolayısı ile kümülatifte bir farklılık gözlemlemek zor. Bu konu benim tespitim değil tabi. Test eden arkadaşımın benimle paylaştığı bilgiler.
anadolu gözlemlerim:
ham petek kabartma: nektar yada şurup 3-4 günük gıdası depoda gözde yoksa başlamaz. kovan içi uygun gece sıcaklığı yoksa yapmaz. peteği gece kabartır, gündüz şurup nektar polen su taşir. kombine 2 katlı full kovan tek bir göreve çalışabilir. ana bal akiminda petek yetersiz gelirse ve temel  nektar

bal vepolen toplama:sıcak havada; kafkasın 4 saat önünde. soğuk havada kafkasla aynı. rüzgar varsa ve soğuksa gıdası yetersizse uçuş yapmaz. avantajı kafkasın giremediği dar çiçeklere girebilmedi.kafkas hava sıcaksa aradaki farkı derin tüplü çiçeklere giderek 2 kat hızla yerine getirir.
avantajı: sicakta yatar, soğukta ve rüzgarda çalışır, zehir kokan çiçeklere ve kokan ziraat ilaçli çiçeklere uğramaz. uğrasa da zayiat az olur bir avuç kadar
petek örme: anadolu gece örer, gündüz petek örülecek yer yainina şurup ve nektar depolar. örünce tüm kovan birden örer. şurup yada nektar geldikçe örer, yetersizse başlamaz bile. karar verdiyse nektar geliyosa 2 günde 10 çerçeve gece örer, gündüz depolar, yetmezse dikey değil yatay örer göz yüksekliğini arttırır gündüz, gece diğer kalan yerleri örer. uygun gece sıcaklığı yoksa ve kovanda şurup nektar depoda yeteri kadar yoksa örmez. 6 hafta örmesini beklediğim oldu.

sevdiğim yanı: ne iş yapilacaksa en ekoomik ve cümbür cemaat birden yapması. 2 günde dalak asıp, şurup bal depoayip kullanır üstüne yavrulayip süt basar şaşırırsın iki katlı kovanda.

kafkas:değişken hava koşullarinda ve sicak hava-yağmurlu hava  uzun süren nektar yetersizlikletinde açlik oğulu verir. anadolu:önce erkekleri kapı dışarı eder. devam ederse açlık: kapalı yavru haricindekileri kapıya atar, yiyebildiğini yer, gözdeki sütü geri çeker anaya verir. yavru attırmaz. açlık daha da devam ederse tarlacılar balla beslenmez ve intihar ederler, balı bakıcı arıya bırakırlar

şartlar düzelirse: kafkas bal yapamaz, yavru farkını kapatamaz, kovanın yarısı kaybedilir.

anadolu: ana yavru yapabildiği kadar yapar gıda geliyosa: açlıktan sonraki 15 günde 20 çerçeve full kapalı gördüm kovanda. taracı miktarınca bal biriktirir. açliktan sonra ana nektar akımı başlarsa tüm kovan nektara ve muma çalışır. yavruyu en alt katta bir çerçeve ortasına kadar düşürür kuluçkalikta başka boş kabarmış olsa bile. ihtiyat çerçevesi olarak kuluçkalıkta 1 çerçeve kabarmış sürekli bırakır, su-bal-polen ihtiyacıiçin.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #295 : Mayıs 09, 2018, 21:46:54 »
Yağmur yağsa dedik, Allah da verdi çok şükür :)

4-5 gündür yağmur ve soğuk havadan dışarıdan nektar gelişi durdu. 20 çerçeve basan İtalyanlar kemer duvar demeden dümdüz etmiş çerçeveleri, gram stok kalmamış. Beslemeyi 1 ay önce bırakmıştık, mecburen tekrar koyu vermeye başladık bu kaşık düşmanlarına.

Yağmur sebebiyle nektar akımı normal takvimine döner diye düşünüyorum, biraz daha şuruplama yapacağız gibi.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #296 : Mayıs 09, 2018, 22:16:45 »
Mayıs ayında yağmurlu ve kapalı gün sayısı çok olacak gibi duruyor.

Birde yağmurun yıkadığı çiçekleri düşünürsek biraz daha beslemek gerekecek.

Başımdan geçen olay:

1991 yılında 19 mayısta dağa taşıdığımız arıları, 2 haftalık yağmurlu havadan dolayı yarısını kaybetmiştim.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #297 : Mayıs 09, 2018, 23:54:29 »
Yağmur yağsa dedik, Allah da verdi çok şükür :)

4-5 gündür yağmur ve soğuk havadan dışarıdan nektar gelişi durdu. 20 çerçeve basan İtalyanlar kemer duvar demeden dümdüz etmiş çerçeveleri, gram stok kalmamış. Beslemeyi 1 ay önce bırakmıştık, mecburen tekrar koyu vermeye başladık bu kaşık düşmanlarına.

Yağmur sebebiyle nektar akımı normal takvimine döner diye düşünüyorum, biraz daha şuruplama yapacağız gibi.

6 günlük yağmurda bölgemizde stok tüketmeleri:

2 çerçeve kafkas 1300 ml,
2 katlı anadolu 1 tam boy yemlik,
2 katlı belfast F2-F3 , biri 2 yarım şurupluk, biri 1 tam boy yemlik,
yarım ruşet ekotip arılar 1 tam boy ruşet yemliği,

v.s. üstüne açlık başlangıcını gösterir yağmaya eğilim, şuruba bala keke şerbetli suya ve sadece suya aşırı yönelme isteği. el demirindekine bile saldırıyolar

şurupsuz olmyor yani

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #298 : Mayıs 10, 2018, 07:46:10 »
Mayıs ayında yağmurlu ve kapalı gün sayısı çok olacak gibi duruyor.

Birde yağmurun yıkadığı çiçekleri düşünürsek biraz daha beslemek gerekecek.

Başımdan geçen olay:

1991 yılında 19 mayısta dağa taşıdığımız arıları, 2 haftalık yağmurlu havadan dolayı yarısını kaybetmiştim.

Murat Hocam arılıkta farklı ırkları bulundurmanın handikapı burada ortaya çıkıyor sanırım. Kafkas kanı taşıyan arıların zımba gibi stokları varken İtalyan kanı taşıyanlar sıfırı tüketmiş durumda. Mecburen tek tek kontrol edip ihtiyaç duyana besleme yapacağız. Bunu yaparken yapmayı tetiklemeyiz inş.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #299 : Mayıs 10, 2018, 09:17:46 »
      Dünkü acil şerbetleme durumumda şunun net bir şekilde gördüm ki italyan gerçekden diğer ırklara göre çok hızlı gelişiyor. Diğer ırklar kata yeni çıkarken italyan kattaki 4 cerceveyide kabartmış

bile  inanamadım  :o Çerçeve çekemedim yağmur yağıyordu poşetin ucunun  kaldırılıp şerbetin verilmesi kolay oluyor. Hem üstten koloninin durumuna bakmakda iyi oluyor. Artık ayrıntılı bakımı

cumartesi günü yapacağım. Amma ciddi ciddi kafkas arıya dönmeyi düşünüyorum desdek kovanları içinde italyan  bulunduracağım.