Gönderen Konu: İsmail Gümüş Arılığı  (Okunma sayısı 49717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #345 : Mayıs 29, 2018, 21:51:15 »
Arıcılık yapılırken genelde kilo verilir.

Arıyla işim az olsa bile diğer işlerden dolayı son 2 haftada 8 kilo verdim, her yıl aynı oluyor.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #346 : Mayıs 29, 2018, 23:14:07 »

Arıyla işim az olsa bile diğer işlerden dolayı son 2 haftada 8 kilo verdim, her yıl aynı oluyor.

birden bukadar hızlı kilo vermek zararlı murat hocam,benim babamdada böyle olmuştu,bir baktı şeker hastaliğı çıktı,allah sizden uzak etsin..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #347 : Mayıs 29, 2018, 23:51:16 »
birden bukadar hızlı kilo vermek zararlı murat hocam,benim babamdada böyle olmuştu,bir baktı şeker hastaliğı çıktı,allah sizden uzak etsin..

Ben her yıl aynı zamanda hızlı kilo veriyorum, çalışma hızımı arttırıyorum.

Şekeri geçen yıl ölçtürdüm 72 daha önce ölçtürmüştüm birinde 68 birinde 83 geldi.

Bu gidişle ayakta veya koşarken gideceğiz " atlar ayak ölür" gibi olacak.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #348 : Mayıs 29, 2018, 23:54:08 »
Rabbim cümlemize ayakta ölüm nasip etsin hocam.hayirli uzun ömür versin

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #349 : Mayıs 30, 2018, 12:15:24 »

Aynen Hocam bende 10 günde 5 kilo veriyorum.  Arıcı çalışırken beline dikkat etsin .

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #350 : Haziran 02, 2018, 21:07:34 »
Süleyman Hocam’ın petek kesme konusunu okuyunca ben de paylaşayım dedim, aynı sıkıntı bazı kolonilerde bende de var.

Yapıştırma ile ilgili olabilir mi diye çok düşündüm ama öyle olsa tüm kovanlarda sıkıntı olurdu. Bu sorun belli kolonilerin kronik sorunu gördüğüm kadarıyla.

Peteklerde parafin katkısın olmasının da bu kesme konusunda payı var diye düşünüyorum. Öyle ki bazı petekler sarkıyor kovana girince, akıyor gibi. Gözlerin şekli bozuluyor, telin üzerinde yığılıp kalıyor. Kovan içi sıcaklık balmumunun bu hale gelmesi için düşük kalacağına göre, akla parafin geliyor.

Bu sorunları kökten çözmek için kendi dalaklarımı ayrı eritip biriktiriyorum. Belki bu sene değil ama ilerleyen yıllarda sadece dalak ve sır mumlarından petek bastıracağım kısmetse.

Ha eklemeden olmaz, nektar gelişi hızlandı. Günde 1,5 kg kadar artış gözlemliyorum kantarda.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #351 : Haziran 02, 2018, 23:50:25 »
Süleyman Hocam’ın petek kesme konusunu okuyunca ben de paylaşayım dedim, aynı sıkıntı bazı kolonilerde bende de var.

Yapıştırma ile ilgili olabilir mi diye çok düşündüm ama öyle olsa tüm kovanlarda sıkıntı olurdu. Bu sorun belli kolonilerin kronik sorunu gördüğüm kadarıyla.

Peteklerde parafin katkısın olmasının da bu kesme konusunda payı var diye düşünüyorum. Öyle ki bazı petekler sarkıyor kovana girince, akıyor gibi. Gözlerin şekli bozuluyor, telin üzerinde yığılıp kalıyor. Kovan içi sıcaklık balmumunun bu hale gelmesi için düşük kalacağına göre, akla parafin geliyor.

Bu sorunları kökten çözmek için kendi dalaklarımı ayrı eritip biriktiriyorum. Belki bu sene değil ama ilerleyen yıllarda sadece dalak ve sır mumlarından petek bastıracağım kısmetse.

Ha eklemeden olmaz, nektar gelişi hızlandı. Günde 1,5 kg kadar artış gözlemliyorum kantarda.

parafin olmadigini dusunuyorum. parafin olsa ari hic kullanmaz kesmez kabartmaz yavru atmaz, işlemekte tereddut eder, uzak durur kokusundan. bu durum yagmur sebepli. arı strese girip beslemeyi tuketmis ve mum uretememis ve yavru kapatmaya mum kesmis kullanmis bence

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #352 : Haziran 02, 2018, 23:57:32 »
Muammer Bey 2014 yılında Macahel A.Ş. tarafından yapılan bir çalışma ile piyasadaki tüm ham petekler tahlil ettirilmiş. Bu çalışma neticesinde piyasadaki tüm peteklerde en az %5, en fazla %70 parafin olduğu tespit edilmiş. Bahsettiğiniz gibi arı parafinli peteğe işlem yapmasa, memlekette arıcı kalmazdı.

Kolonilerimin mevcut durumlarını gözlemliyorum. Stok sorunu yaşayan kolonim yok. Irksal farklılıklar petek örmede etkili olabiliyor ama bu denli kesmeyi de sadece ırka bağlamak çok gerçekçi olmaz. Uzaktan teşhis için çok uygun bir konu değil.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #353 : Haziran 03, 2018, 00:14:59 »
Bursa yöresi  peteklerde parafin kullanilmiyor. kendi mumumuzu gonderip temel petek yaptiriyoruz bizdede kesiyor dediğim şartlar oluşunca. parafin kullanilanlarin rengi beyaza daha yakin oluyor rengi. dediginiz gibi bizim mumumuza da parafin katiyolarsa %5 dahi, kime guvenecez bilmiyom. ariya kendimiz yaptiracaz şeklinde anladim bu gidisle. Allah yardimcimiz olsun

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #354 : Haziran 03, 2018, 00:23:36 »
Bursa yöresi  peteklerde parafin kullanilmiyor. kendi mumumuzu gonderip temel petek yaptiriyoruz bizdede kesiyor dediğim şartlar oluşunca. parafin kullanilanlarin rengi beyaza daha yakin oluyor rengi. dediginiz gibi bizim mumumuza da parafin katiyolarsa %5 dahi, kime guvenecez bilmiyom. ariya kendimiz yaptiracaz şeklinde anladim bu gidisle. Allah yardimcimiz olsun

Kazana ne giriyorsa kazandan o çıkıyor. Siz piyasadan aldığınız ham peteği 2 sene kullanıp eritip külçe haline getiriyorsunuz muhtemelen. 2 sene önce aldığınız petekteki parafin uçup gitmiyor, temiz sandığınız külçenizden kalıntı olarak yeni bastırdığınız peteğinize geçiyor.

Ne zaman sır mumlarınınızı ya da dalak mumlarınızı bastırıp kullanmaya başlar ve arılığa hazır mum sokmazsanız, o zaman parafinsiz bir arıcılık mümkün hale gelir. Organik üretimde bu yüzden sadece sır mumu kullanılıyor zaten.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #355 : Haziran 03, 2018, 03:28:14 »
Fabrikasyon mumu 40 tl ye alip, organik kovana uyumlu organik mumu 80 tl.ye almamizin mantığını şimdi anladım, aydınlandım. Ederi 80 tl ise 40 niye veriyorsunuz diye sorduklarim Mugla aricilari çok mum üretmese fabrikaya vermese bu kadar cok mum fiyatlari dusmez diyolardi. Mugla çözmüş işi heralde.

Kendim mum üretmem gerekiyor ve manuel üretim. Bi iş daha çıktı şimdi. Mumu dogal üretip eritip, sonra silikondan kalip yapip dökmek zevkli olacak. Kokulu taş döküyordum silikon kalipla 4-5 yıldır ek iş olarak, sütten doğal plastik ve ondan da doğal silikon kalip üreterek.

Vatan sana minnettar İsmail bey.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #356 : Haziran 03, 2018, 18:16:52 »
Nektar akımı ufaktan başladı, günlük 1,5 kg kadar artış oluyor. Ramazanda yorucu olsa da şöyle bir bakınca rahatlıyor insan.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #357 : Haziran 04, 2018, 00:37:05 »
nektar  neden geliyor ıhlamur mu

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı