Gönderen Konu: İsmail Gümüş Arılığı  (Okunma sayısı 48034 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #450 : Temmuz 02, 2018, 09:09:35 »
Ordu akkuş'tan bütün arıcı dostlara abilere ustalara selamlar.

Bilgi ve deneyimleriyle bizlere ışık olan değerli ustalarımızın ve özellikle MURAT AKIN hocamın dikkatine!!!

İki yıldır bu formu takipteyim ve bir yıldır da üyeyim,
Ustalarımızdan Allah razı olsun bir çok deneyimlerinden faydalandık herkes gibi ve faydalanmaya devam ediyoruz ,

KOVANDAKİ YAVRU TAKVİMİ adı altındaki başlığı gördüğümde çok sevindim, işte dedim yıllardır aradığım konu.
Lakin içeriğine girdim maalesef içeriği yok ve ustalar bu konuya ilgisiz kalmış.

Arıcılıkta bu dördüncü yılım ve anladığım en önemli konu şu ki;
Arıcılıkta güçlü koloni ve bereketli bir bal hasadı için en önemli konu kesinlikle aylara haftalara ve bal akımına göre kovandaki genel yavru takvimi, kapalı açık lavralı vs. sayısı...

2 yıldır bu konuyu derinlemesine özetleyen bir yazı yada tartışma arıyorum ama bulamadım.
Belki var ama ben bulamadım bağışlayın. varsa lütfen beni yönlendirin.

Yılımızın neredeyse her ayı her günü arıcılıkla mücadeleyle geçiyor ve işin sonunda elde ettiğimiz bal hasadıyla bu döngüyü tekrar ettiriyoruz, amatör yada profesyonel önemli değil bu bizim sevdamız olmuş artık.

Ama maalesef bu işe benim gibi yeni başlamış tecrübe olarak eksik olan ve tüm geçimini buna bağlayan dostlarımız yeterli hasadı yapamamakta ve her yıl ölmesekte mehter marşıyla iki ileri bir geri ilerlemeye çalışıyoruz.

Siz ustalarımızın bizlere vereceği en önemli bilgi kesinlikle bulunduğumuz coğrafyanın ana bal akım tarihine göre kovandaki yavru takvimini ayarlamaktır.
Kaç kat kaç çerçeve bir yere kadar, artık kaç katı kaç çerçeveyi geçip o çerçevenin içeriğine arının en önemli yeri yuvası ambarı ve evi olan petek gözlerinin içine ve içeriğine girmeliyiz.
O gözlerin içeriği ve sayısıdır bütün mesele ve başarı.
koloniyi katı yavruyu balı poleni velhasıl herşeyi oluşturan o gözlerin içeriğidir.

Bal akım zamanlamasını ve yavru takvimini ayarlayamazsan istersen 30 çerçeve arı yap bal alamazsın.
Bal akım zamanlamasını ve yavru takvimini doğru ayalarlarsan 10 çerçeve arıdan 20 kg bal alırsın.
Muhsin hocayı okuyorum Halil bilen ustayı takip ediyorum burada forumda ustaları okumaya çalışıyorum belgeselleri deneyimleri izliyorum herkes üç aşağı beş yukarı bunu söyler ve yazarken kimse bunun detayına inmiyor...
hangi ay hangi hafta kaç kapalı kaç açık kaç yavrulu kaç polenli... ve bir çerçeve değil, o bir çerçevenin yüzde kaçı...?

Bir tarihe kadar yavruyu arttırıp zirve yaptırman gerekirken bir tarihten sonra inişe geçip azaltmak gerekiyorsa bu ne zaman ve kaç çerçeve, ve hangi çerçeve?
Bir çerçeve kapalı yada yumurtalı bir kovanın tüm dengesini etkilerken neden bu sayılar yok?
Tam temmuz ayına girdik büyük mücadelenin en önemli zamanı neden bu konuda forumda tek bir başlık yok güncel olarak işlenen?

Önümüzde tek katlı 10 çerçeve yada iki katlı 20 çerçeve yada 3 katlı 30 çerçeve bir arı kolonisi var...

Buyurun ustalarım nedir bu işin aslı astarı?
Dostum benim ikinci senem benim arılığıma bakarsan ben işine yarar birşeyler paylaştım sanırım ;)
Ömer faruk karabacak  arılıgında 6. sayfada dostum yapığım program var ben kendimi bu takvime göre ayarlıyorum ;)

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Yer: Çankırı-kursunlu
  • Suat FINDIK
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #451 : Temmuz 03, 2018, 11:50:45 »
Ali filiz hocam çok güzel bir konya parmak basmış..aslinda konu açik ve basit ancak sanirsam arinin yaşam döngüsü hakkinda bilgi eksikliğinden ve bulunduğu bölgenin ana bal akım zamnini tam bilememesinden kaynaklaniyor gibi..
Ana bal akımı bölgeden bölgeye değişiklik gostermekte..bunu ancak bulunduğun bölgede 3-5 yil tecrube kazanarak ve flora takibi yaparak kazanabilirsin..orneğin benim bulunduğum bölgede kışın kar yağarsa ve bahar normal şartlarda devam dderse ana bal akımı haziranin 3. Haftasinda başlıyor..yagmazsa farkli,yağmazsa baharda yağmur yağarsa farkli vb..
    Şunu mutlaka bilmeliyiz mayıs ayına girmeden(benim bolgem için) alt kat tika basa arı dolmali,mayisin ilk iki haftası tesvik şurubu ve kek verilmeliki ana yogun yumurta arsin kata(1500_2000/ gün)
    Ana bal akimina en gec 2 hafta kala ızgara konulmalı ve ana kuluçkaliğa alinmali ana aşağiya yumurta atsin,alani daralsin tarlaci nufusu çoğunlukta olsun..bundan sonraki sureç muhsin hocanin destek koloni yonetimine benzer devam ettirilebilir..
   Burada çerçevenin şu kadaraı bu kadari yoktur..tesvik zamani max yumurta akim zamani minimum yumurta..

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #452 : Temmuz 03, 2018, 12:09:23 »
Bu yıl kışın kar yağmadı, mayista yagmurlu geçecek gorundüğunden ana bal akımının 1 -2 hafta sarkabileceğini öngörerek tesviği mayisin 2.ve 3.haftasi ve bi 3 gunde 4. Haftasi yaptim..
     geçen hafta yağmurlar kesildi..tarlaci mevcudum şu an maximum düzeyde..
     ne ile karşilaşacağimi bilmiyorum ancak şunu kesinlikle biliyorum çevremdeki arıcılar böyle bir sistem uygulamiyorlar ve katlari şu an kapalilarla dolu,
     benim kapalilar çoktan söküldü tarlada çalışiyor,
     bal bulurlarsa gözlere koyacaklar ama diger arkadaşlarınki bal bulsa da bakıcı ve erkekleri besleyecekler..katlarinin gözleri dolu..

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #453 : Temmuz 03, 2018, 12:49:49 »
Doğru zamanda yapılan doğru müdahalelerle arının bal stoklama davranışında olumlu etkiler görmek mümkün.

Peki her şey bu mu?

Kendi ana arınızı üretmiyorsanız, bölgenize uygun arılarla çalışmıyorsanız, baharda bölme yapıp koloni sayınızı artırmıyorsanız arıcılık maceranız gişede istediği ilgiyi görmeyen kısa metrajlı film gibi olacaktır.

Mühim olan sürdürülebilir ve kar edilebilir arıcılık yapmak. Ben hobiciyim diye kendinizi kandırmak isteyebilirsiniz ama hobi olarak yapmanız kar etmenize mani değil.

Tüm bunları yapabilmek için okumak, araştırmak ve öğrenmek şart. Dedenizden kalma yöntemlerle arıcılık yaparsanız dedenizin arıcılık macerasını bir adım öteye götüremezsiniz.

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #454 : Temmuz 03, 2018, 13:31:51 »
Doğru zamanda yapılan doğru müdahalelerle arının bal stoklama davranışında olumlu etkiler görmek mümkün.

Peki her şey bu mu?

Kendi ana arınızı üretmiyorsanız, bölgenize uygun arılarla çalışmıyorsanız, baharda bölme yapıp koloni sayınızı artırmıyorsanız arıcılık maceranız gişede istediği ilgiyi görmeyen kısa metrajlı film gibi olacaktır.

Mühim olan sürdürülebilir ve kar edilebilir arıcılık yapmak. Ben hobiciyim diye kendinizi kandırmak isteyebilirsiniz ama hobi olarak yapmanız kar etmenize mani değil.

Tüm bunları yapabilmek için okumak, araştırmak ve öğrenmek şart. Dedenizden kalma yöntemlerle arıcılık yaparsanız dedenizin arıcılık macerasını bir adım öteye götüremezsiniz.
Baharda bölme yapmanın bir zararını görüyor musunuz ismail bey..tabiki ari cogaliyor ve kaliteli ana meydana geliyor ancak bölünen koloni..bir sıkıntısı var mı..

Çevrimdışı TuranSaracoglu

• Pupa
  • Yer: Bayburt
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #455 : Temmuz 03, 2018, 14:31:39 »

Peki her şey bu mu?

Bölme yapıldığında ana arılarını kendileri ürettiklerinde bir sıkıntı olur mu? Verimsizlik vs?
Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #456 : Temmuz 03, 2018, 15:02:12 »
Baharda bölme yapmanın bir zararını görüyor musunuz ismail bey..tabiki ari cogaliyor ve kaliteli ana meydana geliyor ancak bölünen koloni..bir sıkıntısı var mı..

Bu sene biraz gecikti, 14 Mayıs’ta yaptım ilk bölmeleri. 3 çerçeve böldüğüm arılar şu an 7-8 çerçevede, 2-3 çerçeve hasat edilebilir durumda. Ana koloniler ise katta bala çalışıyor.

Arı sizin arınız, ha bir kovanda tutmuşsunuz, ha iki kovanda. Unutmamak gereken husus, 2 ana > 1 ana.

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #457 : Temmuz 03, 2018, 15:08:45 »
Bu sene biraz gecikti, 14 Mayıs’ta yaptım ilk bölmeleri. 3 çerçeve böldüğüm arılar şu an 7-8 çerçevede, 2-3 çerçeve hasat edilebilir durumda. Ana koloniler ise katta bala çalışıyor.

Arı sizin arınız, ha bir kovanda tutmuşsunuz, ha iki kovanda. Unutmamak gereken husus, 2 ana > 1 ana.
Yok o hesapta haklisiniz..benim demek istediğim bölundügunde bala yonelecek olan arinin gucunden eksilme olmuyor mu? Sonuçta daha guclenmesi muhtemel bir uretim kovani zayiflamış oluyor..

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #458 : Temmuz 03, 2018, 15:09:00 »
Bölme yapıldığında ana arılarını kendileri ürettiklerinde bir sıkıntı olur mu? Verimsizlik vs?

Turan Bey,

Bölmeyi yüksüğe bırakmak yaygın bir yöntem. Fakat bölme alınan kolonilerin tümü arılığımızda neslini devam ettirmek istediğimiz koloniler midir?

Yüksüğü anaç kolonilerden üretip doğumuna 2 gün kala bölmelere dağıtılması durumunda ana tarafından istediğimiz gen havuzunu oluşturma imkanımız olur. Bunun yanısıra yaklaşık 10 gün kadar zaman kazandırır hazır yüksükle yapılan bölmeler ki bu da çok önemli bence.

Çevrimdışı TuranSaracoglu

• Pupa
  • Yer: Bayburt
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #459 : Temmuz 03, 2018, 15:14:12 »
Teşekkür ederim İsmail bey.
Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #460 : Temmuz 03, 2018, 15:15:05 »
Yok o hesapta haklisiniz..benim demek istediğim bölundügunde bala yonelecek olan arinin gucunden eksilme olmuyor mu? Sonuçta daha guclenmesi muhtemel bir uretim kovani zayiflamış oluyor..

Erken gelişen koloniler oğul eğilimi gösterir. Baharda bölme yapılan kaliteli ve genç analı koloniler ise nektar akımına hiç oğul eğilimi göstermeden girer. Oldu da yetişmedi ise de 2 çerçeve kapalı yavruyu arılı olarak verirseniz uçuşa geçer o koloni :)

Benim sezona güçlü girsin diye bölmeye kıyamadığımız koloniler oğula niyetlenip çaptan düştü. Sezona en zayıf giren arılar ise nektar akımına oğula niyetlenmeden girdiği için daha çok bal topladı.

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #461 : Temmuz 03, 2018, 15:18:20 »
Anladım şimdi..teşekkürler..

Aslında 3 kolonimde ben de aynı sorunu yaşadim bu sene..o zaman bölmek gerekirmiş..

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #462 : Temmuz 03, 2018, 16:06:16 »
Erken gelişen koloniler oğul eğilimi gösterir. Baharda bölme yapılan kaliteli ve genç analı koloniler ise nektar akımına hiç oğul eğilimi göstermeden girer. Oldu da yetişmedi ise de 2 çerçeve kapalı yavruyu arılı olarak verirseniz uçuşa geçer o koloni :)

Benim sezona güçlü girsin diye bölmeye kıyamadığımız koloniler oğula niyetlenip çaptan düştü. Sezona en zayıf giren arılar ise nektar akımına oğula niyetlenmeden girdiği için daha çok bal topladı.

2 katlı olupta sıkıştığı için  mi meylettiler oğula
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #463 : Temmuz 03, 2018, 16:16:22 »

Nektar akımı başlamadan kadro yapısı tavan yapan koloniler oğula meyletti.

Ama;

Oğula meyletme sadece sıkışma kaynaklı olmuyor. Arıyı bala yönlendirmek için yavru atımını kısıtladığımız süreçte, tam da nektar akımında tarlacı olacak genç işçiler besleyecek yavru az olduğu için işsiz kalıp oğul faaliyetini tetikleyebiliyor.

Bu sene edindiğim en büyük tecrübelerden biri odur ki, zayıf koloniyi bala sokmak güçlü koloniyi oğuldan vazgeçirmekten daha kolay.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #464 : Temmuz 03, 2018, 16:18:25 »

Nektar akımı başlamadan kadro yapısı tavan yapan koloniler oğula meyletti.

Ama;

Oğula meyletme sadece sıkışma kaynaklı olmuyor. Arıyı bala yönlendirmek için yavru atımını kısıtladığımız süreçte, tam da nektar akımında tarlacı olacak genç işçiler besleyecek yavru az olduğu için işsiz kalıp oğul faaliyetini tetikleyebiliyor.

Bu sene edindiğim en büyük tecrübelerden biri odur ki, zayıf koloniyi bala sokmak güçlü koloniyi oğuldan vazgeçirmekten daha kolay.