Gönderen Konu: İsmail Gümüş Arılığı  (Okunma sayısı 47820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali Filiz

• Boş Petek
  • Yer: AKKUŞ - ORDU
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 900
Ynt: İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #465 : Temmuz 03, 2018, 22:43:19 »
Ali filiz hocam çok güzel bir konya parmak basmış..aslinda konu açik ve basit ancak sanirsam arinin yaşam döngüsü hakkinda bilgi eksikliğinden ve bulunduğu bölgenin ana bal akım zamnini tam bilememesinden kaynaklaniyor gibi..
Ana bal akımı bölgeden bölgeye değişiklik gostermekte..bunu ancak bulunduğun bölgede 3-5 yil tecrube kazanarak ve flora takibi yaparak kazanabilirsin..orneğin benim bulunduğum bölgede kışın kar yağarsa ve bahar normal şartlarda devam dderse ana bal akımı haziranin 3. Haftasinda başlıyor..yagmazsa farkli,yağmazsa baharda yağmur yağarsa farkli vb..
    Şunu mutlaka bilmeliyiz mayıs ayına girmeden(benim bolgem için) alt kat tika basa arı dolmali,mayisin ilk iki haftası tesvik şurubu ve kek verilmeliki ana yogun yumurta arsin kata(1500_2000/ gün)
    Ana bal akimina en gec 2 hafta kala ızgara konulmalı ve ana kuluçkaliğa alinmali ana aşağiya yumurta atsin,alani daralsin tarlaci nufusu çoğunlukta olsun..bundan sonraki sureç muhsin hocanin destek koloni yonetimine benzer devam ettirilebilir..
   Burada çerçevenin şu kadaraı bu kadari yoktur..tesvik zamani max yumurta akim zamani minimum yumurta..

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Benim bulunduğum bölgede ana bal akımı dediğimiz en yoğun dönem ve arının bal yaptığı tarih genelde şaşmaz  1 temmuzdan 1 ağustosa kadardır.

Bu tarihe kadarki durumumu özetleyip ustalarımızın bilgilerine sunmak istiyorum.

Her bölgede olduğu gibi bu yıl kış ayı karadenizde beklendiği gibi olmadı ve çok az kar yağdı.
Bahar erken geldi çiçekler erken açtı şükür ki yağmur açısından bereketli bir bahar ayı oldu.

1 nisan tarine geldiğimde bütün kovanlar 10 çerçeve tıka basa doluydu ve 8 çerçevesi tamamen yavruydu.
İSMAİL beyinde dediği gibi aynı düşünceyle bal akımının temmuz ayı olması nedeniyle arıların aşırı gitmemesi ve oğula meyletmemesi adına hepsinden 3 er çıta alarak böldüm ve onlardan ana üretmeye başladım.
Bu nedenle arı kendini nisan sonu gibi toparladı ve bende 25 nisanda katları attım.
Aynı şekilde ara ara kek ve şurup takviyeleri verdim.

Mayısın 20 sine geldiğimizde kovanlar 15 ve 16 çerçeve otalamasında 11 12 tanede yavrulu çerçeveleri vardı.
Ana bal akımı 1 temmuz 1 ağustos arası olması nedeniyle balı yapacak olan arılar da 20 mayıs 10 haziran arasında yapılan yumurtalar olacaktı hesabım yanlışsa düzeltin lütfen.
Haziranda bal gelmeye başladığı için bala karışır endişesiyle sadece 27 mayısa kadar arılara teşvik şurubu verebildim.
Bu tarihten sonra tamamen kendileri ilerledi.

5 hazirana geldiğimde kovanlar 20 çerçeveyi tamamlamıştı ve ortalama 12 çerçeve yavrulu vardı
12 hazirana geldiğimde ızgara atmaya başladım ve artık üst kat tamamen dolmuş ve yavruluydu.
Lakin kuluçkalıkta yumurta atılmayan iki tane polen blokeli iki tanede yeni kabarmış vardı
Sanırım bu aylarda ana arı kuluçkalıkta yumurtlamaktan ziyade ballıkta katta çalışmayı daha uygun buluyor. 
Toplam 40 kovan kattaydı lakin 10 tanesinin durumu pek beğenmedim tıkanan analar oğula meyleden ırklar vs.
Bu 10 tane katlı arıya takviye yapmaktansa bunları tamamen parçalayarak diğer normal olan katlara arılı arısız yavrulu kapalı vs durumlarına göre dağıttım.
Parçalayıp dağıttığım 10 kovanıda 3 er çerçeve bırakıp beğendiğim ırklardan günlük yumurta vererek ana değişimine aldım.

Şuan 3 temmuzdayız ve kattaki yavrular tamemen çıktı ve çerçeveler boşaldı.
Ana akım yeni başladığı için çok az bal var henüz çerçeveler yarım yamalak.
Sanırım balı yapcak çoğunluk arı henüz kovanda ve uçmak için zamanlarını bekliyorlar.

Buraya kadar herşey böyle ve kafama takılan en önemli şey şudur;
Geçen yıl ızgara atmadığım ve kuluçkayı tam yönetemediğim için arı balı yaptı fakat çokta yavru vardı balın çoğunu yavrulara yedirdik:).
O yüzden hala geçen yılın endişesi var üzerimde.
Bugün kuluçkalıklara baktım bazılarında 4 bazılalrında 5 bazılarında 6 çerçeve kapalı açık lavralı vs yavru var.
Hatta geçen yılın korkusundan biraz halil bilen ustanın 6+9 undan ilham alarak yavru alanını  daraltmak adına kuluçkalığı 7 çerçeve bırakıp yan tarafına büyük çanta şurupluk koydum.
Lakin arı zaten 22 çerçeve civarlarında olduğu içinde hepsine üçüncü katları atarak bu kata da alttan ve orta ballıktan aldığım kabarmış boş çerçevelerden koydum 4 tane.
Bu durumda kovan kuluçkalık 7 birinci ballık 10 ve ikinci balıkta 4 olarak noktalandı.
Burada eksik gördüğünüz ve yanlış yaptığım bir husus varsa lütfen uyarın.
Bu üçüncü ballık kafamı kurcalıyor ama onu alsam arı çok sıkışacak...

Şimdi bal akımı başladı ve 25 gün süreceğini düşünürsek bu güçteki koloniler için dört beş yada altı çerçeve yavru durumu nedir?
Az mı çok mu normal mi?
Fazla olanlardan kapalımı açıkmı almalıyım?
Yada haftada bir yumurtalı mı almam gerek ?
Hepsini dörtmü yapayım üç mü yapayım beşte mi kalsın?
Şuan sadece bala odaklandım ve bal sonrası bakımını gerekli şekilde yapacağım.

Evet değerli ustalarım biliyorum bazılarınız için tekrar olacak ama o değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Yaptığım artılar eksiler nedir? ne yapmam gerekir ?

İsmail bey sizin sayfanızda olduğumuza göre sizinde yorumlarınızı bekliyorum:)
Çiçeklerle hoş geçin, balı incitme gönül...
Bir küçük meyve için, dalı incitme gönül...
Başın olsada yüksek, gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek,yolu incitme gönül…

Konuşmak bize mahsus, olsada bir güzel süs,
Ya hayır de, ya da sus, dili incitme gönül...

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Yer: Çankırı-kursunlu
  • Suat FINDIK
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #466 : Temmuz 03, 2018, 23:09:09 »
Ali bey, bence çok düzenli bir gelisim kaydetmişiniz..aricilikta hedef bal uretmekse bunu gerçekleştirmek için gerekeni yapmissiniz.. artik kuluçkaliktaki durumu temmuz sonu düsunurdüm ben olsam..bal geliyor ve depllama iyi ise takmazdim kafama..en kötü üc ariyi birleştirip iki sağlam arai yaparim..bu sene bal alamadigim icin biraz insafsiz yazdim belkide :)
Asıl Yorum ismail hocadan istenmiş..ben sadece görüşümü yazdîm..saygılar...

Çevrimdışı Ali Filiz

• Boş Petek
« Yanıtla #467 : Temmuz 03, 2018, 23:18:58 »
Ali bey benim anlamadigim siz izgarayi koymadan once ana ariyi kuluçkaliga hapsetmiyor musunuz..nasil oluyorda ballikta kapali,gunluk larva oluyor?

Öyle birşey yazmadım yada yanlış anlaşılmış olabilir.
ızgarayı koyalı 21 gün oldu ve katlar boşaldı.
kuluçkalıktaki durum öyle.
kuluçkalık ta ortalama beş yada altı çerçeve yavrulu kapalı lavralı vs dedim.

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #468 : Temmuz 03, 2018, 23:24:14 »
Öyle birşey yazmadım yada yanlış anlaşılmış olabilir.
ızgarayı koyalı 21 gün oldu ve katlar boşaldı.
kuluçkalıktaki durum öyle.
kuluçkalık ta ortalama beş yada altı çerçeve yavrulu kapalı lavralı vs dedim.
Ben yanliş anlamişım, sonradan düzelttim ali bey..kusura bakma..

Çevrimdışı Ali Filiz

• Boş Petek
« Yanıtla #469 : Temmuz 03, 2018, 23:30:26 »
Ali bey, bence çok düzenli bir gelisim kaydetmişiniz..aricilikta hedef bal uretmekse bunu gerçekleştirmek için gerekeni yapmissiniz.. artik kuluçkaliktaki durumu temmuz sonu düsunurdüm ben olsam..bal geliyor ve depllama iyi ise takmazdim kafama..en kötü üc ariyi birleştirip iki sağlam arai yaparim..bu sene bal alamadigim icin biraz insafsiz yazdim belkide :)
Asıl Yorum ismail hocadan istenmiş..ben sadece görüşümü yazdîm..saygılar...

sevgili dostum yorumların için teşekkürler olurmu öyle şey herkesin yorumuna ihtiyacımız var.
Burası ismail beyin sayfası olduğu ve başarılı bir yönetim uyguladığı için kendisininde yorumlarını rica ettim.
Bal alamamana üzüldüm bal akım tarihi geçtimi ki sizin bölgede ?

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #470 : Temmuz 03, 2018, 23:33:44 »
Geçti geçiyor bu hafta...hayırlısı olsun cumlemize...nasip kismet...

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #471 : Temmuz 04, 2018, 00:31:08 »
Öncelikle yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Benim bulunduğum bölgede ana bal akımı dediğimiz en yoğun dönem ve arının bal yaptığı tarih genelde şaşmaz  1 temmuzdan 1 ağustosa kadardır.

Bu tarihe kadarki durumumu özetleyip ustalarımızın bilgilerine sunmak istiyorum.

Her bölgede olduğu gibi bu yıl kış ayı karadenizde beklendiği gibi olmadı ve çok az kar yağdı.
Bahar erken geldi çiçekler erken açtı şükür ki yağmur açısından bereketli bir bahar ayı oldu.

1 nisan tarine geldiğimde bütün kovanlar 10 çerçeve tıka basa doluydu ve 8 çerçevesi tamamen yavruydu.
İSMAİL beyinde dediği gibi aynı düşünceyle bal akımının temmuz ayı olması nedeniyle arıların aşırı gitmemesi ve oğula meyletmemesi adına hepsinden 3 er çıta alarak böldüm ve onlardan ana üretmeye başladım.
Bu nedenle arı kendini nisan sonu gibi toparladı ve bende 25 nisanda katları attım.
Aynı şekilde ara ara kek ve şurup takviyeleri verdim.

Mayısın 20 sine geldiğimizde kovanlar 15 ve 16 çerçeve otalamasında 11 12 tanede yavrulu çerçeveleri vardı.
Ana bal akımı 1 temmuz 1 ağustos arası olması nedeniyle balı yapacak olan arılar da 20 mayıs 10 haziran arasında yapılan yumurtalar olacaktı hesabım yanlışsa düzeltin lütfen.
Haziranda bal gelmeye başladığı için bala karışır endişesiyle sadece 27 mayısa kadar arılara teşvik şurubu verebildim.
Bu tarihten sonra tamamen kendileri ilerledi.

5 hazirana geldiğimde kovanlar 20 çerçeveyi tamamlamıştı ve ortalama 12 çerçeve yavrulu vardı
12 hazirana geldiğimde ızgara atmaya başladım ve artık üst kat tamamen dolmuş ve yavruluydu.
Lakin kuluçkalıkta yumurta atılmayan iki tane polen blokeli iki tanede yeni kabarmış vardı
Sanırım bu aylarda ana arı kuluçkalıkta yumurtlamaktan ziyade ballıkta katta çalışmayı daha uygun buluyor. 
Toplam 40 kovan kattaydı lakin 10 tanesinin durumu pek beğenmedim tıkanan analar oğula meyleden ırklar vs.
Bu 10 tane katlı arıya takviye yapmaktansa bunları tamamen parçalayarak diğer normal olan katlara arılı arısız yavrulu kapalı vs durumlarına göre dağıttım.
Parçalayıp dağıttığım 10 kovanıda 3 er çerçeve bırakıp beğendiğim ırklardan günlük yumurta vererek ana değişimine aldım.

Şuan 3 temmuzdayız ve kattaki yavrular tamemen çıktı ve çerçeveler boşaldı.
Ana akım yeni başladığı için çok az bal var henüz çerçeveler yarım yamalak.
Sanırım balı yapcak çoğunluk arı henüz kovanda ve uçmak için zamanlarını bekliyorlar.

Buraya kadar herşey böyle ve kafama takılan en önemli şey şudur;
Geçen yıl ızgara atmadığım ve kuluçkayı tam yönetemediğim için arı balı yaptı fakat çokta yavru vardı balın çoğunu yavrulara yedirdik:).
O yüzden hala geçen yılın endişesi var üzerimde.
Bugün kuluçkalıklara baktım bazılarında 4 bazılalrında 5 bazılarında 6 çerçeve kapalı açık lavralı vs yavru var.
Hatta geçen yılın korkusundan biraz halil bilen ustanın 6+9 undan ilham alarak yavru alanını  daraltmak adına kuluçkalığı 7 çerçeve bırakıp yan tarafına büyük çanta şurupluk koydum.
Lakin arı zaten 22 çerçeve civarlarında olduğu içinde hepsine üçüncü katları atarak bu kata da alttan ve orta ballıktan aldığım kabarmış boş çerçevelerden koydum 4 tane.
Bu durumda kovan kuluçkalık 7 birinci ballık 10 ve ikinci balıkta 4 olarak noktalandı.
Burada eksik gördüğünüz ve yanlış yaptığım bir husus varsa lütfen uyarın.
Bu üçüncü ballık kafamı kurcalıyor ama onu alsam arı çok sıkışacak...

Şimdi bal akımı başladı ve 25 gün süreceğini düşünürsek bu güçteki koloniler için dört beş yada altı çerçeve yavru durumu nedir?
Az mı çok mu normal mi?
Fazla olanlardan kapalımı açıkmı almalıyım?
Yada haftada bir yumurtalı mı almam gerek ?
Hepsini dörtmü yapayım üç mü yapayım beşte mi kalsın?
Şuan sadece bala odaklandım ve bal sonrası bakımını gerekli şekilde yapacağım.

Evet değerli ustalarım biliyorum bazılarınız için tekrar olacak ama o değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Yaptığım artılar eksiler nedir? ne yapmam gerekir ?

İsmail bey sizin sayfanızda olduğumuza göre sizinde yorumlarınızı bekliyorum:)
Bal akım zamanlarımız hemen hemen aynı...
Bende bazı kovanlardan bölme almadigim için çoğu ogula gitti...
Ben ızgaraları 25 hazirandan sonra atmaya başladım..
Bazı yıllar ağustos başında akım olabiliyor...
Siz elinizden geleni yapmışsınız...
Birde bazı arılar bal yapmıyor o anaları elemek lazım takip edip...
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #472 : Temmuz 04, 2018, 04:06:16 »
Öncelikle ustalıktan çok uzağım, öğrenme sürecinin çok çok başında bir meraklı amatör arıcıyım. Profesyonel olarak arıcılıktan kazanç sağlamaktayım, çevremde bu hususta bilgi, beceri ve imkanlarını benimle çekinmeden paylaşan çok kıymetli dostlarım var. Sizden tek farkım budur belki :)

Ben geçen sezondan bu yana Halil abinin 6+9 sistemini uyguluyorum bala çalıştırdığım tüm kolonilerde. Kendimce biraz değiştirdiğim, yorum kattığım kısımları var tabi. 6+10 yapıyorum mesela, ballıkta 10 çerçeve ile mümkün mertebe nizami ölçüde kabartarak bal koyuyor arı. 9 çerçeve olduğunda aşırı kabarma söz konusu oluyor, hasat esnasında kanatmadan petek çekmek zorlaşıyor. Kuluçkalıkta da 6 çerçeveyi aralarında fazladan boşluk olmaksızın diziyorum aynı gerekçe ile. Bu 6 çerçeve kışlatma çerçevesi olduğu için, aşırı kabarma olursa ertesi sezon kuluçka faaliyetinde aksama oluyor. Bizzat yaşayarak acı bir şekilde tecrübe ettim bunu.

20 çerçeve sımsıkı basan arılarda ben de 2. ballığı koydum mecburen 6+10 ile birlikte. Burada dikkat edilmesi gereken konu, arı sıkıştı diyerek fazladan çerçeve eklememek. Arıya her gün bakma imkanı olan biri, arıda dalak başlangıcı gördüğünde 1 kabarmış petek daha ekleyebilir. Aksi durumda bol miktarda kabarmış ama bal girilmemiş petek hasat eder arıcı. İtalyan kolonilerde bunu yaşadım bu sezon.

1 aylık bir ana nektar akımından bahsetmişsiniz. 1 ay boyunca aynı yoğunlukta gelmiyor olma ihtimali çok fazla nektarın. Hatta belki de aralarında sadece 3-5 gün olan 2 farklı akım var ama siz 1 ay süren tek akım gibi değerlendiriyorsunuz. Bunu flora ve ağırlık takibini çok sıkı bir şekilde yapmadan tespit etmek zor. Her durumda 1 aylık bir “ana” akım süre olarak çok uzun. Azıcık dahi olsa doğru arıcılık teknikleri ile 1 ballığı doldurması gerekir arılarınızın. Ki okuduğum kadarı ile siz elinizden gelen şeyi yapmışsınız doğru kadro yapısı ile yakalamak için bu akımı. Bu saatten sonrası Allah’a kalmış

Size düşen bir iş daha var ki bence en önemlisi de bu. Sezon başından itibaren her arının gelişim hızı farklılık arz eder. Belirli periyotlarla arılarınızın kondisyonlarını almanız gerekir. Baharda ilk kontroldeki toplam arılı çerçeve sayısı, yavrulu çerçeve sayısı ve kovandaki toplam çerçeve sayısı şeklinde. Bu kondisyonları ben 1 haftalık aralıklarla alıyorum mesela, sürekli kayıt altında. 6+10 yaptığım gün son kez kondisyon alıp, ağırlık takibine başlıyorum. Hasatla birlikte 1 kez daha kondisyon alıp, sonbahar bakımı sürecini başlatırsınız.

Buraya kadar her şey tamam ama o bahsettiğim bir iş ne ki?

Arıcı olarak hangi koloni hangi güçteydi, bu güç ile ne kadar bal topladı değerlendirmesini yapmak. Arılıktaki her arının aynı bal toplama eğiliminde olmadığını, hatta bazılarının öyle bir eğiliminin dahi olmadığını göreceksiniz :)

Bu değerlendirmeye oğul eğilimi, sakinlik, kışlama vs. özelliklerini de eklerseniz, ertesi sezon iptal edilmesi gereken ana arıların listesini de elde etmiş olursunuz. Geri kalanlardan anaç seçme de yine bu değerlendirme sonucunda mümkün. Gen havuzunu aşırı daraltmadan, her sene arılığa yeni genler de ekleyerek kendi arılık ıslahınız orta vadede size daha verimli bir arıcılık yapma imkanı sunacaktır Allah’tan bir mani olmazsa.

Biraz uzun yazdım ama sıkılmadan okursunuz umarım.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #473 : Temmuz 04, 2018, 09:05:08 »
Bu kadar uzun uzadıya yazdık, bir de video ile destekleyelim o halde.

Aynı arıcılık uygulamaları her zaman aynı sonuçları vermez. Koloni gücü çok daha fazla olsa da bu böyledir. Yıllarca 2 kuluçkalık ve 2-3 ballıkla çalışan yabancı arıcılara gıpta ile bakmış biri olarak söylüyorum, benim floramda ve iklimimde o arıcılar da öyle uygulamalar yapamazlar :)

Sımsıkı 25-26 çerçeve basan arılar, oğul da vermemesine rağmen kovan iç duvarlarında uyuşuk uyuşuk bekliyor. Sonuç yarım yamalak çerçevelerde az bir miktar bal.

https://youtu.be/gDeBSDUlhzQ

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #474 : Temmuz 04, 2018, 09:23:24 »
Bu kadar uzun uzadıya yazdık, bir de video ile destekleyelim o halde.

Aynı arıcılık uygulamaları her zaman aynı sonuçları vermez. Koloni gücü çok daha fazla olsa da bu böyledir. Yıllarca 2 kuluçkalık ve 2-3 ballıkla çalışan yabancı arıcılara gıpta ile bakmış biri olarak söylüyorum, benim floramda ve iklimimde o arıcılar da öyle uygulamalar yapamazlar :)

Sımsıkı 25-26 çerçeve basan arılar, oğul da vermemesine rağmen kovan iç duvarlarında uyuşuk uyuşuk bekliyor. Sonuç yarım yamalak çerçevelerde az bir miktar bal.

https://youtu.be/gDeBSDUlhzQ

İsmail Hocam Merhaba,

bu videosunu çektiğiniz 6+10+10 olan kovanı kaç çerçeveye geldiği zaman 6+10+10 sistemine çevirdiniz ?
mesala 15-16 çerçeveye gelen arıyı bu sisteme çevirdikten sonra ilave kat atma durumunuz oldu mu ? yoksa bu sisteme çevirince 6+10 da sabit kalıyor mu ? bende bu sene bu sisteme geçtim malum hava şartlarından dolayı gelişim çok hızlı olmadığından ilave kat olma durumu olmadı ama olur mu diye de merak ediyorum .

Bu arada floranı çok beğenmesenizde bence harika bizde bu videodaki görütüntülerden eser yok....

bereketli olsun...
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı said_24

• Pupa
  • Yer: Erzincan
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #475 : Temmuz 04, 2018, 09:36:07 »
İsmail Bey güzel anlatmışsınız.
Ağzınıza elinize sağlık.
Bereketli olsun. Hayırlı kazançlar..
Merak İlmin Hocasidir

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #476 : Temmuz 04, 2018, 09:58:03 »
İsmail Hocam Merhaba,

bu videosunu çektiğiniz 6+10+10 olan kovanı kaç çerçeveye geldiği zaman 6+10+10 sistemine çevirdiniz ?
mesala 15-16 çerçeveye gelen arıyı bu sisteme çevirdikten sonra ilave kat atma durumunuz oldu mu ? yoksa bu sisteme çevirince 6+10 da sabit kalıyor mu ? bende bu sene bu sisteme geçtim malum hava şartlarından dolayı gelişim çok hızlı olmadığından ilave kat olma durumu olmadı ama olur mu diye de merak ediyorum .

Bu arada floranı çok beğenmesenizde bence harika bizde bu videodaki görütüntülerden eser yok....

bereketli olsun...

Hakan Hocam merhaba,

Öncelikle propolis videosu için teşekkür ederim, şahsım adına çok faydalı oldu. Ethanolu nerden temin ettiniz? Bana da lazım bir miktar ama bitrex içermeyen bulmak mesele. Bir de tarımsal kökenli olup olmadığını nerden anlarız?

Ben ana arı ızgarasını 6+10 yapmadan attım bu İtalyanlara. Haftalık kontrollerde aşağıdaki kuluçka alanını genişlettim, yukarı kapalı çektim. Koloni sımsıkı 20 çerçeve oldu bu şekilde. Sonra 6+10+4 yaptım ve istedikçe çerçeve ekledim. Zaten yavrular sökülünce 6+10+10 oldu koloni.

Kabarmış petek sayım yeterli olmadığı için böyle bir sistem izledim, arının hangi peteğe yavru atacağını ben belirlemeye çalıştım. Kabarmış stoğum yeterli olsaydı ana akımdan 1 hafta önce kuluçkalığı 6 çerçeveye sıkıştırıp ızgarayı öyle atardım.

Floram fena değil ama sürekli de değil. Üçgül ya da yonca olmazsa arının yönelebileceği bir kaynak yok. Ben kendi imkanlarımla akasya ve ıhlamur fideleri dikip en azından uzun vadede bir şeyler bırakmak istiyorum köye.

Teşekkürler! :)

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #477 : Temmuz 04, 2018, 09:58:38 »
İsmail Bey güzel anlatmışsınız.
Ağzınıza elinize sağlık.
Bereketli olsun. Hayırlı kazançlar..

Teşekkür ederim Said Bey.

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #478 : Temmuz 04, 2018, 10:21:48 »
Ismail bey harika çalışıyorsunuz maşallah..bu italyan arida 2.balliği kuluçka üzerine çekmeniz faydalı olmazmiydi acaba..ilk ballik en ustte..muhsin hoca bu şekilde diyorda...

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #479 : Temmuz 04, 2018, 10:59:20 »
Hakan Hocam merhaba,

Öncelikle propolis videosu için teşekkür ederim, şahsım adına çok faydalı oldu. Ethanolu nerden temin ettiniz? Bana da lazım bir miktar ama bitrex içermeyen bulmak mesele. Bir de tarımsal kökenli olup olmadığını nerden anlarız?

Ben ana arı ızgarasını 6+10 yapmadan attım bu İtalyanlara. Haftalık kontrollerde aşağıdaki kuluçka alanını genişlettim, yukarı kapalı çektim. Koloni sımsıkı 20 çerçeve oldu bu şekilde. Sonra 6+10+4 yaptım ve istedikçe çerçeve ekledim. Zaten yavrular sökülünce 6+10+10 oldu koloni.

Kabarmış petek sayım yeterli olmadığı için böyle bir sistem izledim, arının hangi peteğe yavru atacağını ben belirlemeye çalıştım. Kabarmış stoğum yeterli olsaydı ana akımdan 1 hafta önce kuluçkalığı 6 çerçeveye sıkıştırıp ızgarayı öyle atardım.

Floram fena değil ama sürekli de değil. Üçgül ya da yonca olmazsa arının yönelebileceği bir kaynak yok. Ben kendi imkanlarımla akasya ve ıhlamur fideleri dikip en azından uzun vadede bir şeyler bırakmak istiyorum köye.

Teşekkürler! :)

Merhaba,

Rica ederim benim için bir zevkti :) Baya bi araştırdım propolis konusunu  e bunları kalıcı bir hale getirmek gerekiyordu. Suyla çözülüyor diyerek insanları kandırmaları konusunda sık sık durmak ve uyarmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Tarımsal kökenli etil alkol 31 marta kadar migroslarda satılıyordu fakat devlet yasakladı veya satış yapılacaksa bitrex katılmasını kanunlaştırdı.

Şu an için eczanelerden 31 mart öncesi üretilmiş olan tarımsal kökenli etil alkol bulabilirsiniz. Benim aldığım ürün antalya alkollü içeçecekler firmasının ürettiği bir ürün videoya bidonun fotosunu koydum. bunu eczaneye göstererek temin edebilirsiniz.

farklı bir markanın etil alkolunu bulursanız eğer ; normalde bidonun üstünde denature edilmiştir veya bitrex maddesi vardır diye yazar ama bazılarında uyarı  bulunmuyor. bunu siz söyle tespit edebilirsiniz bir çay bardağına 1 birim alkol 3 birim su koyarak bir yudum ağzınıza alıp tadın. eğer tadı çok acı ise içinde bitrex vardır(tadına bakmanın zararı yok :) ) . bitrex yok ise tadı normal oluyor biraz sulu votka gibi :)

eğer bulamazsanız ben benim eczanaye danışabilirim , 2 ay önce 5 litre almıştım bana  baya da yetecek gibi gözüküyor.

malum migros satışları bitince eczanelerde bu ürün zor bulunuyor bulan alıyor :) rakı votka likör herşey yapılabiliyor çünkü :)
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim