OĞUL > Yapay Oğul

Kovan Sayısını Artırma

(1/2) > >>

timuti:
Geçen yıl 2 kovanla arıcılığa başlamıştım. Eylül başı gibi hazır ana vererek kovanın birini 2'ye böldüm. 3 kovanım da bahara çok güçlü bir şekilde çıktılar.
Bu yıl hedefim arılarımı çoğaltıp 10-15 arası kovan oluşturmak. 2 kovanıma hiç dokunmayıp bala yönlendirmek istiyorum. 1 kovanı ise geliştirip mayıs gibi bölüp çoğaltmak istiyorum. Sizce 10-15 kovan sayısına ulaşmak için 1 kovan yeterli mi, 1 kovan daha satın alıp 2 kovandan mı bölme yapmalıyım. Birde hazır ana vererek kaç çerçeveli bölmeler yapmalıyım.

Ruhi EREN:
Üç çerçeve idealdir ama 2şer çerçeve şeklinde hazır ana ile bölebilirsiniz

Muammer ŞAHİN:
en az 2 çerçeve arisi olan kovan satin alarak 15 kovan yapabilirsin. senle kovan sayisi olarak eşit sayiliriz. 3 kovanim vardi, 1 i söndü kaldı 2. en az 4 kovandan bal almam gerekiyor siparişle için. 14-15 kovanda ari yapmam lazim. gerçekçi olmak gerekirse 2 kovani bölüp full beslemeyle en fazla 4 kovan olarak bala çalişilabilir. 2 kovani 4 yapip böldükten sonra daha fazla bolunurse bal alamayiz. tecrübeyle sabittir diyor ziraat muhendisi. bunun üstünü satin alinan ariyi surekli 1-2 çerçeve bölüp hazir anayla seneye 14-15 kovan belki deniliyor

timuti:
Muammer Bey, benim hem arıyı bölüp, hem de bal almak gibi bir düşüncem yok. 1 kovanımı sadece bölme amaçlı kullanacağım. 1 kovanımı 15-20 çerçeve olana kadar besleyip sonra 2 veya 3 çıtalı bölmeler yapıp hazır ana vereceğim. Bu bölmeleri seneye bala yönlendireceğim inşallah. Diğer 2 kovana hiç dokunmayacak, onlardan bal alacağım. Bal sağımından sonra yeterli popülasyon olursa her kovanı 2'ye bölebilirim. Bir kovanı hem bölüp hem de bal almak imkansız geliyor bana.

timuti:
Muammer Bey işiniz çok zor, şimdiden Allah kolaylık versin.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git