Gönderen Konu: PETEKLERİN SAKLANMASI  (Okunma sayısı 3956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
PETEKLERİN SAKLANMASI
« : Mart 29, 2008, 00:16:20 »
                                                       PETEKLERİN SAKLANMASI
Elime geçen bilgileri siz dostlarla paylaşmak isterim........
Peteklerin korunması henüz bal hasadı bitiminde başlar.Petekler süzüldükten sonra ISLAK olarak adlandırılan ve bir miktar bal içeren petekler arılar tarafından yalatılarak kurutulmak üzere kovanların en üstüne bir kaç günlüğüne verilir.

#İlkbahar da kuluçka için sıcak tuttuğundan koyu renkli ve polenli petekler ilk önce kullanılr.

*Sonra polensiz koyu renkli veya polenli açık renkli

#En son da polensiz açık renkli petekler kullanılır.Bunlar en dayanıklı petekler olduğundan Oğul dönemi kuluçkasında ve ballıkta kullanılabilecek zamana kadar saklanabilir.Ancak ballıkta bunların kullanımı bal süzümü sırasında parçalanmalara neden olacağından Oğul döneminde bunlar kuluçkalığa konularak bahar kuluçkasında kullanılan koyu renkli sağlam petekler kapalı kuluçka ile kata çekilir ve ballıkta bal doldurulmak üzere kullanılır.
 (SO2) Kükürt gazı M3 hacim için 50- 100 gr kükürt yakılması gerekir.Uygulama sırasında odada metal eşya bulunmamalıdır.Petekler kovandan alındıktan sonra 1-2 hafta içinde uygulama yapılır.2 hafta sonra da tekrarı yapılır.Bilgilerinize........ 8)

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: PETEKLERİN SAKLANMASI
« Yanıtla #1 : Ekim 09, 2008, 03:22:16 »
     selamlar...
      BODAD arkadaş çok güzel açıklamışsın.anlattığın halde bile güvelerden saklamak zor oluyor. kükürtünde sağlığa zararlı olduğunu sanıyorum. Ben şöyle yaptım ve hemen hemen hiç zarar görmediler. gazete kağıdının içine birkaç tutam ceviz yaprağı ve kalın tuz koyup çıtaların aralarına koydum. Çok memnun kaldım, yumurtalarını imha etmek için şimdilik kükürt gerekli tabiki... saygılarımla......
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı zorbiri

• Boş Petek
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #2 : Ekim 22, 2008, 02:54:57 »
BODAD arkadaşıma bu güzel bilgiler için teşekkürler, ancak kükürt konusunda katılmıyorum, canikov arkadaşımız çok güzel bir örnek vermiş. bende bu konuda ceviz yaprağı kullanılması gerektiğini savunuyorum ve kükürt kullanarak ''LÜTFEN BALIN TADINI KAÇIRMAYALIM'' diyorum
selamlar
zorbiri
ARICILIKTA İMKANSIZ YOKTUR, YETERKİ DÜŞÜNÜN...

Çevrimdışı Aydın EROL

• Larva
  • **
  • Yer: Eynesil
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 41
  • Rakım: 40
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2009, 15:53:08 »
s.a. arkadaşlar
kovanlardan alınan peteklerin saklanmasında ben şöyle bir yol deniyorum:arım az olduğu için petekleri tek tek seffaf plastik poşetlerin içine alıyorum ağızlarını güzelce büküp zımbalıyorum;böylece güve kelebeği içeriye giremediği için petekler bozulmuyor.
DÜNYADA KALICI BİR ESER BIRAKMAK İSTERSEN, ÖRNEK İNSAN OL!!!

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2009, 18:48:05 »
hepsini büyük boy çöp poşetine koy (üstüste) tek tek uğraşmaktan daha iyi. bu şekilde 15 civarı çerçeveyi tek poşete sığdırabilirsin. ben de böyle yapıyorum.
yanlız beyaz olanlarla - az siyahlaşmış olanları ayrı poşetlere kot çünkü siyahlaşmış olanlarda güve yumurtaları kalmış olabiliyor.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.