Gönderen Konu: Rasim'in Soruları  (Okunma sayısı 2369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rasim

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
Rasim'in Soruları
« : Mart 26, 2018, 12:45:23 »
Mümin Kula isimli üyenin tavsiyesi ile, sorularımı bir başlık altıda toplamak üzere bu konuyu açıyorum.

Yardımcı olacak arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Rasim

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
Ynt: Rasim'in Soruları
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2018, 12:47:23 »
-----
Çamurlu Yağmurun Ardından Bursa'da Toplu Arı Ölümleri

http://www.ensonhaber.com/camurlu-yagmurun-ardindan-arilar-oldu.html
-----

Böyle bir haber okudum.

Çamurlu yağmur toplu arı ölümlerine yol açar mı ?

Hakand

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2018, 13:47:11 »
Bu haberi duyan beni arıyor, arıların ne durumda diye soruyor. Ben henüz işyerinden çıkıp bakamadım. Ama tüm haber sitelerinde tek bir arıcının ismi geçiyor. Acaba biraz şişirildi mi?

Bursalı arıcılardan bilgi bekliyoruz.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 26, 2018, 14:06:37 »
Bu ölümlerin daha çok açlık ölümleri olduğunu düşünüyorum.

Yağmurdan dolayı dışarı uçuşa çıkamayan arıların, kovan içinde yavrulara yetecek kadar olan balı yemeyip kursaklarındaki balı yavrulara terkederek kovan dip tabanına çökmesi olabilir.

Bu sadece şahsi görüşüm.

Cumartesi günü arılığa gittiğimde, sudan ve polenden dönen arıların, Rüzgazlı havada midelerindeki yakıtı bitirdiklerinde dolayı uçacak mecali kalmayıp kovan üstüne, kovan etrafına serbest düşüşle düştüklerini konmaya çalıştıklarını gördüm Karamürselde.

Pazar günü Yalova Termal'deki arılıkta da aynı durumları gördüm. Rüzgarlı ve yağmurlu havada arıların yetersiz besinle uçuşa gittiği, yada midelerindeki besinin dönmelerine yetmediği yönünde.

Bunların hepsi kovanda yetersiz besleme sonucu, arılar pupadan çıktından sonra 4-5 gün boyunca diğer arılar tarafından kıt kaynaklardan dolayı yetersiz beslenmeden kaynaklanmış olabilir.

Ölümlerin Bilimsel açıklamasını yetkililerden bekliyoruz bakalım ne diyecekler.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2018, 14:40:05 »
Bu ölümlerin daha çok açlık ölümleri olduğunu düşünüyorum.

Yağmurdan dolayı dışarı uçuşa çıkamayan arıların, kovan içinde yavrulara yetecek kadar olan balı yemeyip kursaklarındaki balı yavrulara terkederek kovan dip tabanına çökmesi olabilir.

Bu sadece şahsi görüşüm.

Cumartesi günü arılığa gittiğimde, sudan ve polenden dönen arıların, Rüzgazlı havada midelerindeki yakıtı bitirdiklerinde dolayı uçacak mecali kalmayıp kovan üstüne, kovan etrafına serbest düşüşle düştüklerini konmaya çalıştıklarını gördüm Karamürselde.

Pazar günü Yalova Termal'deki arılıkta da aynı durumları gördüm. Rüzgarlı ve yağmurlu havada arıların yetersiz besinle uçuşa gittiği, yada midelerindeki besinin dönmelerine yetmediği yönünde.

Bunların hepsi kovanda yetersiz besleme sonucu, arılar pupadan çıktından sonra 4-5 gün boyunca diğer arılar tarafından kıt kaynaklardan dolayı yetersiz beslenmeden kaynaklanmış olabilir.

Ölümlerin Bilimsel açıklamasını yetkililerden bekliyoruz bakalım ne diyecekler.

Arı aç kaldığı zaman içerideki balı yemeyip harakiri yapmaz, gerekirse larvalar da ki sütü bile çeker.

Hava tam bir geçiş havası siz de diyorsunuz yağmurdan ve rüzgardan diye bu gibi durumlarda arı zaten zor bela geliyor kötü havaya yakalandığı için bırakın da sağa sola düşsünler.

Ölümler le ilgili şahsi kanaatim havalarla alakası olmayıp, zaman arı satım zamanı bu haberler satıcıların ekmeğine yağ sürer.

Bir ihtimal zirai ilaçlama.

Ayrıca karşılaşılan tek vakka.

https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 27, 2018, 00:48:38 »
 :D :D :D numune gönderilmiş üniversiteye. bakalim arinin dişarisinda aramalari gereken seçenekleri, arinin içine bakarak görebilecekler mi.  :D ;D aroya etki eden asidik çamur durumu varsa, doğal afete sokarak tarsim den kovan başi 300 küsur lira ödeme yapacaklarmi bakalim. yoksa kullanici hatasi mi sayacaklar.

Hakand

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 27, 2018, 13:48:35 »
Geçen sene şu an benim de olduğum Erikli su fabrikasının etrafındaki arıların çok büyük bir kısmı sebepsiz bir şekilde ölmüştü. Gıda tarım da geldi ziraatçiler de. Çevredeki arıcılar hiç bir sonuca ulaşılamadığını söylediler.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 27, 2018, 13:54:34 »
Geçen sene şu an benim de olduğum Erikli su fabrikasının etrafındaki arıların çok büyük bir kısmı sebepsiz bir şekilde ölmüştü. Gıda tarım da geldi ziraatçiler de. Çevredeki arıcılar hiç bir sonuca ulaşılamadığını söylediler.

Bursanın Nilüfer ilçesindeki mi? hangi ay? hangi mahalle? bi araştırayım.

Hakand

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 27, 2018, 13:56:53 »
Dönemi bilmiyorum. Nilüfer değil Kestel olarak geçiyor sanırım

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mart 27, 2018, 14:06:37 »
Bursa Çimento fabrikası kaç km. uzakta kalıyor?

Hakand

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 27, 2018, 15:27:38 »
En fazla 500 metre

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mart 27, 2018, 15:28:43 »
Başka söze gerek yok.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #12 : Mart 27, 2018, 21:48:27 »

tarsim den kovan başi 300 küsur lira ödeme yapacaklarmi bakalim.

Tarsimden para almak öyle kolay değil.

Örnek: kedi gibi hep dört ayak üstüne düşüyor.

Hakand

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2018, 14:50:36 »
Başka söze gerek yok.
Burada senelerdir bu fabrika var, senelerdir de arı bakılıyor Muammer bey

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 29, 2018, 10:43:57 »
1995-1997 yılları arasında 2 yıl Kocaeli Tavşancıl'da yüksekokulda okudum. yakınımızdaki Nuh Çimento fabrikasının olduğu yerde arıcılık namına iflah olan görülmedi şuana kadar.

Araziyi Yerleri boş görüp gelen arıcılar, her yıl arı ölümleri ve gelişmeyen arılarla kovanlarını satmak zorunda kaldılar.

Gece saat 4 civarı herkes uyurken, baca filtreleri ve taş tozları ile kimyasallar havaya karışıyor. yağmurla birlikte suya geçiyor. arılar su birikintilerinde bu meretten içmek zorunda kalıyorlar. kovana getiriyorlar ayaklarıyla falan. yavrular peteklerde muzdarip. kovan içinde manasız bir toz tabakası havadan bulaşan. Yaprakların üzerinde ve yağmursuz dönemlerde çiçeklerde kimyasal toz tabakası gözle görülen görülmeyen. yağmurlu dönemlerde arı daha da muzdarip. çiçeklerdeki polenlere mikro düzeyle bulaşan polenleri kovana getiren arıları işlemeye başladığında arı, sindirim sorunları ve üretim kalitesi yaşıyor

En sonunda kovan, yaşama umudu tükenerek kovanı terk ediyor, yada inat edip açık-kapalı yavruları bırakamayınca zehirlenerek ölüyor.

sonrası: sahibinden.com da bi satılık arılı kovan ilanları.

http://www.journals.istanbul.edu.tr/iucografya/article/viewFile/5000149751/5000136023 Sayfa:2 (Tuncel:1992)

http://docplayer.biz.tr/7742487-Cimento-fabrikalarinin-saglik-etkileri.html (Sayfa 24-25: Hayvanlarda mide hasarı ve üreme sistemi bozuklukları)

http://www.halksagligi.med.ege.edu.tr/seminerler/2006-07/CimentoSanayii_Cevre_InsanSagligi_AOK.pdf

İçerdiği zehirler ve kimyasal bileşikler: Azotoksik, kükürtoksik, Karbonmonoksit, Karbondioksik, Arsenik, Civa, Kurşun, Selenyum, Çinko, Mangan, Vanadyum, Kadmiyum, Nikel, Krom, Bakır, Dioksin, Furan, Poliklorlubifeniller, Hekzaklorobenzen, Polisiklik aromatik hidrokarbonlar, Benzen, Toluen, Ksilen, Etilbenzen