Gönderen Konu: Ilk baharda ham petek ne zaman verilmeli  (Okunma sayısı 1446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah24

• Boş Petek
  • Yer: Erzincan
  • Kovan Sayısı: 15
Ilk baharda ham petek ne zaman verilmeli
« : Mart 28, 2018, 17:11:30 »
Oncelikle herkese selamlar. Ariciliga baslayali uzun zaman olmadi. Su an yaptigim kontrollerde bazi kovanlarda surupluklarin alt kisminda avuc ici buyuklugunde dalaklar gordum bunun uzerine internet uzerinden yaptigim arastirmalarda ham petek verilmesi gerektigi kanisina vardim ve mum almak icin birkac dukkana gittim ancak mum yok su an cok erken dediler. Yillardir aricilik yapan bir iki kisi ham petek verme dalak varsa da verme cok erken vs. Seklinde yorumlar yaptilar ve buyuk ikilemde kaldim. Sizlerin kiymetli goruslerini almak istedim. Bulundugum yer erzincan. Sicakliklar 16-22 derece oluyor gun ortasinda. Polen akisi iyi.Ne dersiniz ne yapmam gerekir. Tesekkurler. Saygilar...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Ilk baharda ham petek ne zaman verilmeli
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2018, 20:56:56 »
Arınız güçlü olmalı ki dalak örmeye başlamış.

Ham petek vermek için Kovanda şu an kaç çerçeve var, kaç çerçeve yavru ve yumurta var belirtmemişsiniz.

Çevrimdışı Emrah24

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2018, 22:20:36 »
Murat bey cevabiniz icin cok tesekkurler. Arilarimin her birinde ortalama 6 cerceve ari var ve ortalama 4 cerceve kapali yumurta var. Kimi kovanlarda duvardaki peteklerde bile kapali yumurta var.saygilar...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2018, 23:02:06 »
Ana sayfadan "Koloni yönetimi" diye bir başlık var orada epeyce ayrıntı var.

Anlayamadığınız yer varsa burada paylaşıp sonuca varırız.

Çevrimdışı timuti

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2018, 01:52:43 »
Murat bey cevabiniz icin cok tesekkurler. Arilarimin her birinde ortalama 6 cerceve ari var ve ortalama 4 cerceve kapali yumurta var. Kimi kovanlarda duvardaki peteklerde bile kapali yumurta var.saygilar...
Aynı belirtiler bende de vardı, 1 çerçeve ham petek verdim. Aslında 8 çerçeveye kadar işlenmiş petek verilmeli, sonra ham petek kabartılmalı diyor ustalar. Bende ne gezer kabarmış petek, verdim gitti ham peteği 2 hafta önce. Bu hafta sonu arılığa gidip bakacağım. Ham petek kabartılmış ve yumurta atılmışsa 2 ham petek daha vereceğim.

Çevrimdışı Emrah24

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2018, 14:22:05 »
Haklisiniz sayin timuti maalesef kabarmis petek yok benim elimde de. O yuzden ne yapacagimi bilemedim. Umarim siz de ben de herhangi bir sikinti yasamayiz. Tecrubeli aricilarin fikirleri bu noktada cok onemli. Saygilar...

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2018, 14:41:43 »
Sizin duruma göre duvar dışına ham petek atıp besleme yapın,  kabartıldığında duvar içerisine alırsınız.

Çevrimdışı Emrah24

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Mart 29, 2018, 18:37:54 »
Verdiğiniz değerli bilgi icin cok tesekkur ederim Mehmet bey. Saygilar...

Çevrimdışı timuti

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
« Yanıtla #8 : Mart 29, 2018, 18:58:16 »
Sizin duruma göre duvar dışına ham petek atıp besleme yapın,  kabartıldığında duvar içerisine alırsınız.
Yine ustalar ham peteği en dışa değil, duvar çerçevesinin iç tarafına vermemiz gerektiğini söylüyorlar. En dışa verilen ham çerçevenin kabartılırken daha kalın yapıldığı gözlenmiş. Duvar çerçevesinin iç tarafına verilmiş ham petek kabartılırken petek ölçüleri orantılı oluyor.