Gönderen Konu: Sebahattin Demirci Arılığı  (Okunma sayısı 44545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
Ynt: Sebahattin Demirci Arılığı
« Yanıtla #405 : Nisan 15, 2020, 17:24:58 »
Güzel olur. Yeni doğan yavru da bol olur.

Yeni anayı besler.

Ben geçen hafta beğendiğim kovanın günlüklü çerçevesinde keserek  boş çerçeveye bağladım.

Kestiğim gözlerin etraflarında genişletmek adına mumları bozdum .

2-3 çerçeve sıkı arı vardı. Araya koymuştum.

Memeler kapanmaya başlamış . 8-10 meme var. Bana şimdilik yeter.

Bir başka ruşet ede bir çerçeve sade günlüklü çerçeve verdim.

Bir kaç bölme de ondan olur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #406 : Nisan 15, 2020, 22:01:39 »

Kapalıya döndükten sonra, ana kutusuna aktarsam, sonra beğendiğim başka kovandan kibrit kutusu kadar günlüklü kesip, bu kapalıların yanına koysam nasıl olur acaba.

Buradaki amaç, tekrar ana çerçevesi kabarttırıp, günlük atıncaya kadar vakit kaybetmemek.

Olur.

Bakıcı arısı bol olsun diye biraz da içine fazladan  arı silkelerseniz daha da iyi olur.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #407 : Nisan 15, 2020, 23:09:38 »
Güzel olur. Yeni doğan yavru da bol olur.

Yeni anayı besler.

Ben geçen hafta beğendiğim kovanın günlüklü çerçevesinde keserek  boş çerçeveye bağladım.

Kestiğim gözlerin etraflarında genişletmek adına mumları bozdum .

2-3 çerçeve sıkı arı vardı. Araya koymuştum.

Memeler kapanmaya başlamış . 8-10 meme var. Bana şimdilik yeter.

Bir başka ruşet ede bir çerçeve sade günlüklü çerçeve verdim.

Bir kaç bölme de ondan olur.

Teşekkür ediyorum. İnşallah bir aksaklık olmadan başarırım şu işi.
Beşerin bulaşık eli karışmamak şartıyla, hiçbir şeyde hakikî nezafetsizlik ve çirkinlik görünmüyor.

• İşçi Arı
« Yanıtla #408 : Nisan 15, 2020, 23:11:21 »
Olur.

Bakıcı arısı bol olsun diye biraz da içine fazladan  arı silkelerseniz daha da iyi olur.

Teşekkür ediyorum Murat hocam.
Beşerin bulaşık eli karışmamak şartıyla, hiçbir şeyde hakikî nezafetsizlik ve çirkinlik görünmüyor.

• İşçi Arı
« Yanıtla #409 : Nisan 25, 2020, 20:22:05 »

Bugün üç ana kutusu oluşturdum.

Her bir kutuda, iki kapalı, bir temel çerçeve ve üzerinde bakıcı çok olan bir çerçeve silkme arı.
Ayrıca, kibrit kutusu büyüklüğünde günlüklü petek.

Tarlacılar uçana kadar, bir kaç saat uçuş deliği açık kaldıktan sonra, akşama doğru az bir şurupla beraber, havalandırmayı açıp uçuş deliğini kapattım. Hayırlısı bakalım nasıl olacak.

Çevrimiçi Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 21
« Yanıtla #410 : Nisan 25, 2020, 21:39:42 »
bunlardan bir tane de bende var... acemilik işte.. bu ruşetleri ortadan ikiye ayırmışlar bölme tahtası ile.. ben de herhalde iki koloni konuyordur diye düşündüm.. sonra örtü bezinin altından iki arı kolonisi ( epi topu 100 - 200 civarı arıdan oluşan 2 koloni) birbirine girdi... koloninin biri pert..

tasarımı berbat... bizim buralarda geceleri soğuk olur.. altında tepsi yok.. komple açık.. yarım çıta arı koyarsanız üşüyebilirler... iki çıta arı koyup iki çıta da silkelemeniz lazım ki geri dönenlerle birlikte üşümeden 1-2 çıta arı olabilsin..
kendi ruşetimi yaptım strafordan... onu kullancam inş.. nasipse... tek koloni için ideal ama iki koloni için örtü tahtası gibi bişi lazım.. adamlar ortasına bölme tahtasını koyup bırakmışlar... o kadar uğraşıp en önemli ayrıntıları boşvermek arıcıların başının ciddi ağrımasına sebep olabiliyor... 
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #411 : Nisan 25, 2020, 21:52:56 »
bunlardan bir tane de bende var... acemilik işte.. bu ruşetleri ortadan ikiye ayırmışlar bölme tahtası ile.. ben de herhalde iki koloni konuyordur diye düşündüm.. sonra örtü bezinin altından iki arı kolonisi ( epi topu 100 - 200 civarı arıdan oluşan 2 koloni) birbirine girdi... koloninin biri pert..

tasarımı berbat... bizim buralarda geceleri soğuk olur.. altında tepsi yok.. komple açık.. yarım çıta arı koyarsanız üşüyebilirler... iki çıta arı koyup iki çıta da silkelemeniz lazım ki geri dönenlerle birlikte üşümeden 1-2 çıta arı olabilsin..
kendi ruşetimi yaptım strafordan... onu kullancam inş.. nasipse... tek koloni için ideal ama iki koloni için örtü tahtası gibi bişi lazım.. adamlar ortasına bölme tahtasını koyup bırakmışlar... o kadar uğraşıp en önemli ayrıntıları boşvermek arıcıların başının ciddi ağrımasına sebep olabiliyor...
Bu kutular tek koloni icin.ucus deligine bakinca buyuk ve tek.
2 koloni icin olanlar da küçük sag veya sol köşede diğeri de arka tarafinda olan giris delikleri oluyor

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

• İşçi Arı
« Yanıtla #412 : Nisan 25, 2020, 21:57:54 »
Ben her kutuya bir ana gibi ayarladım. Bölme tahtasıyla her kutuda iki ana işi biraz zor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #413 : Nisan 25, 2020, 22:18:38 »

O çıtalar "çerçeve" olmasın?

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #414 : Nisan 25, 2020, 22:19:40 »

Çoktandır merak ettiğim bir üründü, özellikle 2 cerceveyi birleştirince tek cerceve olması gayet ilgimi çekmişti, 6 tane deneme amaçlı alsam mı diye hep düşünüyordum aslında...

Ama bu sezonda standart 6 kovani çift girişli olacak şekilde ortadan bölmeli olacak şekilde kovancima yaptırdım, gayette başarılı oldular, ama çabuk sıkışıyorlar, 1 yemlik koyunca otamatikmen bolmeler 4 çerçeveye düşüyor. 
Bu 12 koloniden 3 unde ciftlesme zayiati oldu, 3 ana kaybim oldu,  aslında ben daha fazla bekliyordum ama, bana göre gayet başarılı, kovanlarin hepsi tek renk olmasına rağmen.
Benim düşüncem eğer ticari ana üretme planın yoksa normal kovanin çift girişli yapmak daha iyi, gerektiğinde yedek ana ürete bilinir vede gerektiğinde bölmeyi kaldırıp normal kovanada dönüştürülebilir olması...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #415 : Nisan 26, 2020, 14:35:35 »

Bu 12 koloniden 3 unde ciftlesme zayiati oldu, 3 ana kaybim oldu,  aslında ben daha fazla bekliyordum ama, bana göre gayet başarılı, kovanlarin hepsi tek renk olmasına rağmen.

Her arı ailesinin kovan ön yüzünü ayrı renge boyamak veya yüzeye geçici olarak farklı renkli nesneler yapıştırmak iyidir.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #416 : Nisan 26, 2020, 14:55:02 »
Her arı ailesinin kovan ön yüzünü ayrı renge boyamak veya yüzeye geçici olarak farklı renkli nesneler yapıştırmak iyidir.
Kovanların hepsi tek renk hocam boya tek çeşit almıştım... 
Ama her koloni girişine 50 krş büyüklüğünde 1 er tane, kimine mavi kimine yeşil  kimine beyaz plastik parça zimbalamistim.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 21
« Yanıtla #417 : Nisan 26, 2020, 21:38:28 »
Bu kutular tek koloni icin.ucus deligine bakinca buyuk ve tek.
2 koloni icin olanlar da küçük sag veya sol köşede diğeri de arka tarafinda olan giris delikleri oluyor

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğim gibi..benim bunların aynısından bir tane var...  ama iki girişi var... çift koloni yetiştirmek amaçlı yapılmış.... beş para etmez... tek koloni yetiştirmek bile (kovanın altı tamamen açık olduğundan) yaz sıcakları haricinde uygun değil. en azından benim arılarımın bulunduğu iklim için böyle.... şu an geceleri 0 veya -1 derece... geceleri de normalin üstünde bir rüzgar hakim... benim hoşuma gitmedi... alacak olanlar bir tane alıp deneyip ona göre yatırım yapsınlar derim..
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

• İşçi Arı
« Yanıtla #418 : Mayıs 29, 2020, 12:18:34 »

• İşçi Arı
« Yanıtla #419 : Mayıs 29, 2020, 12:20:00 »