Gönderen Konu: Sebahattin Demirci Arılığı  (Okunma sayısı 15111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Ynt: Sebahattin Demirci Arılığı
« Yanıtla #75 : Nisan 20, 2018, 08:16:00 »
Beyaz renkte karar kıldım Murat Hocam. Su bazlı ahşap koruyucu bir boya aldım, denedim en geç on dakika içinde kuruyor. Hem ahşap nefes alıyor, yağlı boya gibi kapatmıyor ortamı. Bununla fırsat buldukça boyamayı düşünüyorum kovanlarımı.
Ayrıca kovan önlerine farklı şekilde birşeyler yerleştireceğim, renk değişse bile bir işaret kalmış olur kovanda.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.
Sebahattin abi çok ferasetli adam.
Anlatılanı hemen kavrıyor vesselam ;)
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #76 : Nisan 20, 2018, 08:29:58 »
Sebahattin bey;
6 Kovan arınız varmış.
Bir adet ya emanet kovan bulacaksınız ya da bir kovan satın alın.
Her türlü bir veya birkaç kovana ihtiyacınız olacak.
Daha sonra hem kovan aktararak kovan temizliği yaparsınız
hem de meme kontrolü vs koloniyi komple elden geçirmiş olursunuz.
Kovanlarınız da aynı renk olur.
Benim kovanlar da hepsi beyaz su bazlı dış cephe boyası ile boyalı.
Herhangi bir problem yaşamadım.
Kolay gelsin.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #77 : Nisan 20, 2018, 10:11:13 »
Sebahattin bey;
6 Kovan arınız varmış.
Bir adet ya emanet kovan bulacaksınız ya da bir kovan satın alın.
Her türlü bir veya birkaç kovana ihtiyacınız olacak.
Daha sonra hem kovan aktararak kovan temizliği yaparsınız
hem de meme kontrolü vs koloniyi komple elden geçirmiş olursunuz.
Kovanlarınız da aynı renk olur.
Benim kovanlar da hepsi beyaz su bazlı dış cephe boyası ile boyalı.
Herhangi bir problem yaşamadım.
Kolay gelsin.

Eyvallah. Teşekkür ediyorum Yusuf Bey. Sizlere de kolay gelsin. Hepimiz için bolluk bir sezon olsun inşallah.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #78 : Nisan 20, 2018, 10:16:48 »
Boyayı hangi marka kullandınız? . bir akşam arılar içindeyken boyamayı düşünüyorum su geçirmeyen çabuk kuruyan bir boyaya benimde ihtiyacım var

• Pupa
« Yanıtla #79 : Nisan 20, 2018, 10:24:27 »
Boyayı hangi marka kullandınız? . bir akşam arılar içindeyken boyamayı düşünüyorum su geçirmeyen çabuk kuruyan bir boyaya benimde ihtiyacım var
Polisan olması lazım, akşam geçince tam bakarım markası modeline. Herhangi bir boyacıya söylediğinizde veriyor zaten, su bazlı ahşap koruyucu boya. İçin tiner vb. katmadan uygulama yapabiliyorsunuz. Ortam sıcak olursa daha çabuk kuruyor.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #80 : Nisan 20, 2018, 10:30:52 »
Abi Filli boyanınkini tavsiye ederim. Ucuzlara göre kapatıcılıgı baya yüksek. Basit bir markanın boyası ile 3 kat vururken filliylen 1 katta bembeyaz oluyor kovanlar. Nacizane  tavsiyemdir.

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #81 : Nisan 20, 2018, 11:46:57 »
çok teşekkür ederim.

• Pupa
« Yanıtla #82 : Nisan 20, 2018, 11:58:27 »

Evet buda bizim ilk polenimiz. İki kovandan bir günlük deneme sonucu. Allah bereket versin.
Yanlız biraz yiyeyim dedim, iki çay kaşığı bala dört çay kaşığı katarak karıştırdım, birkaç saat karın ağrısı yaptı. İlk kullanında olur dedi birisi. Bilmiyorum acaba iyi temizleyemedik te arı bacağı falan mı yedik. Ayıklama işi biraz uğraştırıyor adamı.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #83 : Nisan 20, 2018, 12:00:32 »
Bilmiyorum acaba iyi temizleyemedik te arı bacağı falan mı yedik.
Ye abi ye ne olacak bacak falan millet neler yiyorda bişey olmuyor :D
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

• Pupa
« Yanıtla #84 : Nisan 20, 2018, 12:04:54 »
Ye abi ye ne olacak bacak falan millet neler yiyorda bişey olmuyor :D
Aynen öyle Yasin kardeşim. Millet neler yiyor. Bir karın ağrısıyla vazgeçecek değiliz, durmak yok :) Yalnız bunu ayıklamanın pratik bir yolunu bulmak lazım.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #85 : Nisan 20, 2018, 12:08:21 »

Evet buda bizim ilk polenimiz. İki kovandan bir günlük deneme sonucu. Allah bereket versin.
Yanlız biraz yiyeyim dedim, iki çay kaşığı bala dört çay kaşığı katarak karıştırdım, birkaç saat karın ağrısı yaptı. İlk kullanında olur dedi birisi. Bilmiyorum acaba iyi temizleyemedik te arı bacağı falan mı yedik. Ayıklama işi biraz uğraştırıyor adamı.

1-Midenizdeki zararlı bakterilerin, polendeki faydalı bakteriler tarafından yok edildiğinin göstergesi, (Çok barut, çok duman getirir ;D)
2-Midenizde bitkisel proteinleri sindirecek faydalı bakterilerin az olduğunun göstergesi. (Bu tür proteini parçalayabilecek bakteri olsaydı başka mide asitlerinin salınmasına gerek kalmadan kolaylıkla parçalanacak ve gaz oluşmayacak, kalınbağırsağa yönlenecekti)

Birer hafta arayla polen yerseniz sonrasında sorun yaşamadığınızı görürsünüz. Hem mideniz ve bağırsaklarınız bitkisel proteinleri parçalamaya yarayan faydalı bakterilerin üretimini çoğaltacak, hem de bitkisel protein kaynaklı gıdalardan faydalanma oranınız artacaktır.

"Ne yesem yarıyor, Su içsem yarıyor abi" dedikleri durum.

• Pupa
« Yanıtla #86 : Nisan 20, 2018, 12:11:36 »
1-Midenizdeki zararlı bakterilerin, polendeki faydalı bakteriler tarafından yok edildiğinin göstergesi,
2-Midenizde bitkisel proteinleri sindirecek faydalı bakterilerin az olduğunun göstergesi.

Birer hafta arayla polen yerseniz sonrasında sorun yaşamadığınızı görürsünüz. Hem mideniz ve bağırsaklarınız bitkisel proteinleri parçalamaya yarayan faydalı bakterilerin üretimini çoğaltacak, hem de bitkisel protein kaynaklı gıdalardan faydalanma oranınız artacaktır.

"Su içsem yarıyor abi" dedikleri durum.
Evet Muammer Bey doğru yoldayız demekki.
Teşekkürler.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #87 : Nisan 20, 2018, 12:18:17 »
Evet Muammer Bey doğru yoldayız demekki.
Teşekkürler.

Sonbahar döneminde yada şubat beslemesinde hem kek (bitkisel esaslı protein) , hem de fondan (karbonhidrat) beslemesinin az miktar olsa bile verilmesinin tavsiye edilmesinin temel nedenlerinden biri de bu bilimsel olarak.

Şubat-Mart-Nisan döneminde arı midesinde yeterli faydalı bakteri oluşturarak arının ilk bahara hızlı çoğalarak girmesini sağlama yollarından biri.

En çok kanola'dan sonra arıların geri gitme sebeplerinden biri de bu.

Kanola'da arının tek tip beslenmesi, kanoladan sonra kek yada fondan yada şurup, ne verirsen ver, arı midesinde bunu sindirecek yeterli faydalı bakteri olmadığından dolayı, arının bunu hemen alamaması. arının duraksaması. Sonrasında birden nüfus kaybetmesi. Polen bulsa getirse bile bunu sindirecek faydalı bakteri olmadığından dolayı hemen arı sütüne çevirememesi ve anayı besleyememesi mesela.

En iyi çözümü arının sahibi oluşturacaktır.

• Pupa
« Yanıtla #88 : Nisan 22, 2018, 23:18:34 »

Bu çerçeveyi aldım bugün, ama içim gitti. Bu değerlendirilirmiydi acaba. Birkaç tanesini çıkartıp kontrol ettim, varoe yoktu. Ama yinede aldım, hazırcı nüfusu çoğalması diye.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #89 : Nisan 23, 2018, 09:25:41 »

bendede çok fena karın ağrısı oldu yedikten sonra,bu yaşa geldim hayatımda çok nadir karın ağrısı yaşarım,çok şükür midem taşları bile öğütür ;D
ama polen yedikten sonra midemde yara var gibi sancılı bir ağrı olur, bende arıları suçlamamak için hanıma senin yemeklerin yüzünden der olayı kurtarırım ;D
bence 1 şeker kaşığından fazlasını tüketmemek gerekir..