Gönderen Konu: Gültekin Arılığı  (Okunma sayısı 2043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi gultekin18

• Pupa
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
Ynt: Gültekin Arılığı
« Yanıtla #30 : Ekim 16, 2020, 09:46:30 »
Sarıca arının diğer adı arı kurdu kurt nasıl sürüde zayıf olanı gözüne kestirdi seninde zayıflar gitmiş kalan sağlar senin.
İnşallah artık kıştan zaiyatsız çıkarsak kalanı bizim
Ahmet GÜLTEKİN

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #31 : Ekim 23, 2020, 09:15:39 »
Geçmiş olsun. Bu eşek arıları bizde de fazla ama daha kovan söndürmediler. Yağma çok bu sene. Belki tek suçlu bu eşek arıları olmayabilir.

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimiçi gultekin18

• Pupa
« Yanıtla #32 : Ekim 23, 2020, 10:25:21 »
Geçmiş olsun. Bu eşek arıları bizde de fazla ama daha kovan söndürmediler. Yağma çok bu sene. Belki tek suçlu bu eşek arıları olmayabilir.

Doğru söylüyorsun hatanın çoğu bende. Arıları ağustos başı- eylül sonu arası yağmadan korktuğum için yalnız fondan ve kek ile besledim. Şerbet kesinlikle verilmesi gerekmiş onu öğrendim. Diğer bir sebep de eylül 11 de karantinaya girdim tam besleme ihtiyacı olduğu dönemde evden çıkamadım. Karantina biter bitmez direk arılığa koştum ama iş işten geçmişti iki kovana girip çıkmaya başlamıştı diğerlerine de sardı. Varova için flumetrin şerit takmıştım o kısmı kurtardık ama yeni yavru yetişmemiş o nedenle güçlü koloniler bile zayıflamış. Son kalan 3 koloninin şu an kadroları iyi olmasına rağmen şerbeti zor çekiyorlar. Kışı çıkartabilir mi bilmiyorum.   
Ahmet GÜLTEKİN

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #33 : Ekim 24, 2020, 02:32:16 »

Doğru söylüyorsun hatanın çoğu bende. Arıları ağustos başı- eylül sonu arası yağmadan korktuğum için yalnız fondan ve kek ile besledim. Şerbet kesinlikle verilmesi gerekmiş onu öğrendim. Diğer bir sebep de eylül 11 de karantinaya girdim tam besleme ihtiyacı olduğu dönemde evden çıkamadım. Karantina biter bitmez direk arılığa koştum ama iş işten geçmişti iki kovana girip çıkmaya başlamıştı diğerlerine de sardı. Varova için flumetrin şerit takmıştım o kısmı kurtardık ama yeni yavru yetişmemiş o nedenle güçlü koloniler bile zayıflamış. Son kalan 3 koloninin şu an kadroları iyi olmasına rağmen şerbeti zor çekiyorlar. Kışı çıkartabilir mi bilmiyorum.

Abi yavrusuz dönemde varroa mücadelesi yapmak epey etkili. Şeritlere güvenerek varroayı ihmal etme bence. Şuan havalar iyi gidiyor, kolonileri kontrol edebilirsin. Bende de şerbeti çekmeyen 1 koloni var, derdi neymiş yarın bakacağım. Şimdiye kadar 1 gecede şerbeti bitiriyordu. Son verdiğimi 3 günde bitirememiş.

İnşallah 3 kolonin de kışı çıkartıp baharda sağlıklı bir şekilde gelişir. Geçen sene kışı çıkartamaz dediğim arıdan bu sene bal aldım. Kıştan kesin çıkar dediğim koloniyi 1 avuç kalıp ölmüş şekilde buldum. Ne olacağı belli olmuyor.

Ama çoğu hata bizde. 1 senede öğrenilmiyor. Bir sene bal alınca prof olunmuyor. Öğrendik sanıyoruz ama yanılıyoruz. Devamlılık, sürdürülebilirlik önemli. Hatalarımızı görüp, aynı hataları tekrarlamamak lazım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #34 : Ekim 24, 2020, 20:14:47 »

Ama çoğu hata bizde. 1 senede öğrenilmiyor. Bir sene bal alınca prof olunmuyor. Öğrendik sanıyoruz ama yanılıyoruz. Devamlılık, sürdürülebilirlik önemli. Hatalarımızı görüp, aynı hataları tekrarlamamak lazım.

Burası önemli .
Kendi kendini eleştirmek iyidir.

Çevrimiçi gultekin18

• Pupa
« Yanıtla #35 : Ekim 26, 2020, 08:53:12 »

Abi yavrusuz dönemde varroa mücadelesi yapmak epey etkili. Şeritlere güvenerek varroayı ihmal etme bence. Şuan havalar iyi gidiyor, kolonileri kontrol edebilirsin. Bende de şerbeti çekmeyen 1 koloni var, derdi neymiş yarın bakacağım. Şimdiye kadar 1 gecede şerbeti bitiriyordu. Son verdiğimi 3 günde bitirememiş.

İnşallah 3 kolonin de kışı çıkartıp baharda sağlıklı bir şekilde gelişir. Geçen sene kışı çıkartamaz dediğim arıdan bu sene bal aldım. Kıştan kesin çıkar dediğim koloniyi 1 avuç kalıp ölmüş şekilde buldum. Ne olacağı belli olmuyor.

Bu hafta kontrol ettim varova pek yok ama yinede amitraz duman 1. tur verdim. Yavru çay tabağı büyüklüğünde bir çerçevede arkalı önlü var diğerlerinde neredeyse kalmamış artık yavruyu kesmişler. Petekler de stok miktarı çok iyi. Bir iki çerçeve sıkıştırma yaptım aldığım petekleri şerbetliğin arkasına koydum.
Dediğin gibi baharda kayıpsız çıkmıştım, ben oldum zannettim. Ama öğreneceğimiz çok şey varmış. Arıcılık hiç kolay değil her yıl farklı uygulamalar gerekiyor bu da en usta arıcıya bile öğrencilik gerektiriyor
Ahmet GÜLTEKİN

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #36 : Ekim 26, 2020, 22:22:09 »
Ôgremenin yaşı yok arılar bize daha neler neler öğretecek.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #37 : Ekim 27, 2020, 12:52:33 »

Bu hafta kontrol ettim varova pek yok ama yinede amitraz duman 1. tur verdim. Yavru çay tabağı büyüklüğünde bir çerçevede arkalı önlü var diğerlerinde neredeyse kalmamış artık yavruyu kesmişler. Petekler de stok miktarı çok iyi. Bir iki çerçeve sıkıştırma yaptım aldığım petekleri şerbetliğin arkasına koydum.
Dediğin gibi baharda kayıpsız çıkmıştım, ben oldum zannettim. Ama öğreneceğimiz çok şey varmış. Arıcılık hiç kolay değil her yıl farklı uygulamalar gerekiyor bu da en usta arıcıya bile öğrencilik gerektiriyor

Abi şerbetliğin arkasına bu zamanlarda koyma bence. Açık balı çekebiliyor ama sırlandı ise açıp almıyor ve bir miktar arı o petekler üzerinde duruyor. Salkımı sıkı tutmak açısından o petekleri kovandan çıkarmakta fayda var. Sırlı kısımları iyice bozup balı çekmelerini bekleyebilirsin belki. Ben geçen haftalarda bu işlemi yapmıştım. Havalar sıcaktı o zaman. Dün arıları kontrol ederken hala bu çerçevelerde bekleyen arılar vardı. Bugün o petekleri toplayacağım.

Çevrimiçi gultekin18

• Pupa
« Yanıtla #38 : Ekim 27, 2020, 13:05:46 »
Doğru söylüyorsun üstünde epey arı vardı, bende oradaki balı diğer tarafa çekiyorlardır diye düşünmüştüm. Toplayıp strafor bölme çerçevelerini koyayım artık. aralık ayına kadar iş kalmadı görünüyor. 
Ahmet GÜLTEKİN