Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 62707 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #180 : Mayıs 10, 2018, 08:16:36 »
Aslinda bende bu olayi merak ediyordum.
Yeni ananin ustte olmasinin bir artisi varmi? 
Tam tersi de olabilir mi?
Yani eski ana ustte yeni ana altta
arada ana ari ızgarası.
Kismetse gelecek yil denemeyi düşünüyorum...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yeni ananın kovan gücünün zayıf olması nedeniyle, alttaki g üçlünü ısısından faydalansın iye yeniyi üste koysnlar da var Anadolunun kuru soğuk yerlerinde

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #181 : Mayıs 10, 2018, 19:52:59 »
Bugun tekrar kontrol ettim test çerçevelerini bu sefer ikisinde de meme vardi. Dun yok dedigime bugun 5 6 tane yapmislar anasini gördüğüme yine bir tane yapmışlar.  Anlasildi bunlarda ana varsa bile sıkıntılı. 

2 ana alip 3. Katta propolis izgarasi ile yavru kapayana kadar alıştırma formülünü uygulayacağım. Memeden uretmek cok ama çok uzun sürecek bakalim başarılı olabilecekmiyiz
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #182 : Mayıs 11, 2018, 08:42:11 »
Arkadaşlar her yılın ana rengi farklı biliyoruz ama ben kayıt tuttuğum için benim için önemi yok.
elimde beyaz boya var ve sanki beyaz boya  kovan kontrolünde hemen dikkat çeken bir renk değil çünkü kemer ballarını sırladıkları zamanda beyaz renk oluyor bazen boyalı olmasına rağmen ana arıyı göremiyorum 2 tur kontrol ediyorum.

gözlemlerinize göre en dikkat çekiçi ana arı rengi nedir ? yeni bir kalem alacağım fikirlerinizi alayım istedim.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #183 : Mayıs 11, 2018, 09:17:24 »
Hakan Bey merhaba, bence beyaz her zaman daha kolay fark edilir. Sırlasalar bile yinede görünür beyaz. Hem beyaz kaleminiz varmış zaten, bence hiç başka renk yapmanıza gerek yok.
Bu yılın arıları kırmızı, iki adet var bende, bulmak için baya uğraşmam gerekiyor.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #184 : Mayıs 11, 2018, 09:24:20 »
yeşil veya sarı kullananlarında bir yorumunu alalım Sebahattin bey sanki sarı daha belirgin olur gibime geliyor beyazda gerçekten zorlanıyorum beyaz körümüyüm neyim :)

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 17 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #185 : Mayıs 11, 2018, 09:28:53 »
yeşil veya sarı kullananlarında bir yorumunu alalım Sebahattin bey sanki sarı daha belirgin olur gibime geliyor beyazda gerçekten zorlanıyorum beyaz körümüyüm neyim :)

bende uni posca sarı var
memnunum direk görüyorum
ama bazen inatçı işçiler çok temizleyince tekrar boyamak zorunda kalıyorum
bencede zaten sarı ve beyaz vazgeçilmez
ha bu arada ali expresten aldığım kırmızı ve yeşil boya ile anayı boyamıştım
şükür kesmediler ama 1 hafta sonra boya yok
kaldırdım attım.kaliteden şaşmıyacaksın bence

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #186 : Mayıs 11, 2018, 09:35:46 »
bence her sene kendi rengi ne ise o renkle boyanmalı,boya ana arıyı sadece görmek için değil aynı zamanda murat hocanın dediği gibi kimliğidir,notlar kaybolup hava şartlarından dolayı silinebilir,sizdeki ana arının yaşını bilmek sizin için önemli bir unsurdur..

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #187 : Mayıs 11, 2018, 09:46:24 »
bence her sene kendi rengi ne ise o renkle boyanmalı,boya ana arıyı sadece görmek için değil aynı zamanda murat hocanın dediği gibi kimliğidir,notlar kaybolup hava şartlarından dolayı silinebilir,sizdeki ana arının yaşını bilmek sizin için önemli bir unsurdur..

ana arının yılını gösteren renkte raptiyeyi kovanın arka tarafına ortaya raptiyelesek de olur. kovandaki ananın yaşını takip etmek için. eğer boyayamıyorsak

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #188 : Mayıs 11, 2018, 09:54:28 »
ana arının yılını gösteren renkte raptiyeyi kovanın arka tarafına ortaya raptiyelesek de olur. kovandaki ananın yaşını takip etmek için. eğer boyayamıyorsak

boyamadan olmaz muammer bey,belkide anayı yenilediler,belkide dışardan büyük bir oğul içeri girip o anayı öldürdüler,beeelkide oğul verdi,bellki siz kontol esnasında ezdiniz,beeelkide ağaçtaki boyasız analı oğul dışardan geldi,çünkü sizdekiler boyalı diye.. belki ve belkile çok.. ;D

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #189 : Mayıs 11, 2018, 09:55:46 »
boyamadan olmaz muammer bey,belkide anayı yenilediler,belkide dışardan büyük bir oğul içeri girip o anayı öldürdüler,beeelkide oğul verdi,bellki siz kontol esnasında ezdiniz,beeelkide ağaçtaki boyasız analı oğul dışardan geldi,çünkü sizdekiler boyalı diye.. belki ve belkile çok.. ;D

Anladım. bi daha söylesene "dışardan oğul geldi" diye. hoşuma gidiyor. insanın çocuğu gurbetten gelmiş gibi sevinesim geliyor ;D

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #190 : Mayıs 11, 2018, 10:00:18 »
Anladım. bi daha söylesene "dışardan oğul geldi" diye. hoşuma gidiyor. insanın çocuğu gurbetten gelmiş gibi sevinesim geliyor ;D
bende eskiden gurbetten gelince bizimkiler ne kadar abartıyorlar ya,bukadar çeşit yemek,ilgi alaka,demekki oğul gelmiş kadar seviniyorlar, aynı şey zaten,oğul ismail gelmiş, ;D ;D ;D

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #191 : Mayıs 16, 2018, 10:52:34 »
Kontrolu anca yapabildim test cervelerine baktim.

1 nolu kovandaki çerçevede meme yoktu arilar sakindi demekki ana ari var. 3 kati komle aramak istemedim sadece 3. Kata baktim goremedim.
Bu ari 21 22 nisan gibi doğmuştu daha hala ciftlesmemis olabilir mi son 4 gun haric hava gayet güzeldi.

2 nolu kovanda test çerçevesinde sadece 1 tane meme vardi ama ilginçtir ana arida o çerçevedeydi anayo gördüm fotosunu çektim demekki buda daha ciftlesemedi. Buda 25 26 nisan gibi doğmuştu oysa bu sureler uUn degil mi? Meme neden yaptilar onu anlamadim kovan aşırı sakindi huzur doluydu resmen ana oldugunu hissettiriyordu.  belkide ana ari  memeyi bozmaya gelmisti o cerceveye bilemeyiyorum.

Ne dersiniz bu durumlara?

Memeli kovandaki ana arinin fotolari

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba Arkadaşlar,

Fotoğrafta görünen ana arı yumurtlamaya başladı şükürler olsun test çerçevesine 2. bir meme yapılmamış sanırım kovan 3 kat olduğundan o çerçeveye gelene kadar yapmışlardı onu . bu kovan yırttı diyebiliriz. analı kovandaki huzur gerçekten başka oluyor kapağı açıyosun kimsenin umrunda değil herkes işine bakıyor çok güzel birşey bu hem stokları bol hem dışardan akım var harika...

sorunlu olan diğer 2 katlı kovana bugün uygulamayı yapacağım . Hazır ana arı kargodan geldi . (perna hattının F1 i )

2 gün önce kontrol ettim test çerçevesinde onlarca meme vardı onları da temizledim . şimdi kovanda hiç larva kalmadı sadece test çerçevesinde kapalı gözler var.

dün kovanı şöyle düzenledim 16 çerçeveyi 1 ve 2. kuluçkalığa dizdim propolis ızgarası koyarak 3. katı attım 3 kata ballı polenli ve test çerçevesi olan 4 çerçeveyi koydum bu arada kovanların katlarında giriş çıkış delikleri mevcut. bugun büyük ihtimal tarlacıların hepsi o delikten çıkıp normal kovan girişinden girmiş olacaklar.

hazır ana arı geldi  ben bu anayı 3.kattaki 3-4 çerçeve arıya kabul ettirip yavru kaptana kadar beklemeyi düşünüyorum . kabul sürecinden sonra da 3. katı birinci kata indirmeyi düşünüyorum.

eğer bu sistemde başarılı olursam demeyin benim keyfime :)

Bu arada arkadaşlar facebookda ana arı çiftleşmesi ile ilgili harika bir video vardı izlemek isteyenler linke tıklayabilir

https://www.facebook.com/Q8pirate/videos/1236927719666108/

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #192 : Mayıs 16, 2018, 10:57:20 »
Bunlarda yeni analarımız.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #193 : Mayıs 16, 2018, 10:58:10 »
maşallah.

üst katta ana kabulünden sonra en alt kata alınca, 1. ve 2. kattaki ana arıyı napacan, ruşete mi alacan tam anlayamadım?

Çevrimiçi cengiz çalışkan

• Ana Arı
  • Yer: Girne - KKTC
  • Kovan Sayısı: 20+7
  • Rakım: 70
« Yanıtla #194 : Mayıs 16, 2018, 10:59:29 »
Hakan bey video güzeldi teşekkürler,