Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 55397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #165 : Mayıs 06, 2018, 13:22:05 »
1 nisan itibariyle satışı yasaklandı.  Elinde kalan eczane varsa ancak oyle bulabilirsiniz. 1 nisandan sonra denature edilmis olarak satılacak ve malesef hic bir ise yaramayacak
işte bu kötü haber,gerçi etil alkol bulamazsam zeytin yağında çözdürecem..

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #166 : Mayıs 06, 2018, 16:00:35 »
22 nisanda doğan  anayi görmüştüm bugün kontrol ettim yumurta yok anayi da goremedim  kovan 23 24 çerçevede deneme amaçlı test çerçevesi koydum.

Eger ana yoksa bu kovana ne yapalim? Hazir ana bu kadroya kabul ettirmek cok zor olucak. Test çerçevesinde meme olur da çıkmasıni beklersek 1 ay kayip olacak . Siz olsaydiniz ne yapardiniz?  Bu sekilde 2 kovan var
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #167 : Mayıs 06, 2018, 16:05:48 »
Plastik çerçeveler kabarmaya başlamış işe yarayacak gibi gözüküyor bir iki tanesinde ufak dalak vardi kestim onlari doğru düzgün kabartsinlar diye.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #168 : Mayıs 06, 2018, 20:08:21 »
22 nisanda doğan  anayi görmüştüm bugün kontrol ettim yumurta yok anayi da goremedim  kovan 23 24 çerçevede deneme amaçlı test çerçevesi koydum.

Eger ana yoksa bu kovana ne yapalim? Hazir ana bu kadroya kabul ettirmek cok zor olucak. Test çerçevesinde meme olur da çıkmasıni beklersek 1 ay kayip olacak . Siz olsaydiniz ne yapardiniz?  Bu sekilde 2 kovan var

Şöyle bir şey geldi aklima ne dersiniz?

Hazir ana alsam 3. Kati propolis izgarasi ile ayirsam 3 çerçeve ile 3.kata koysam ve ana ariyi yumurta kapatana kadar üstte  tutsam diyorum. 3.kata koyduğum ballik delikli bir ballık olur ne dersiniz ise yarar mi?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #169 : Mayıs 06, 2018, 23:12:15 »

başka kovandan günlüklü ve larvalı çerçeve eklerdim,meme yaprlar ise ana kesin yoktur,meme yapmazlar ise vardır,ama hala yumurtlamıyorda olabilir, mevsimler sebepten dolayı..hazır ana vermek istersen 10 gün beklemen şart..koloni 23 çerçevede üçüncü katta nufus az değil..

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #170 : Mayıs 06, 2018, 23:34:02 »

Şöyle bir şey geldi aklima ne dersiniz?

Hazir ana alsam 3. Kati propolis izgarasi ile ayirsam 3 çerçeve ile 3.kata koysam ve ana ariyi yumurta kapatana kadar üstte  tutsam diyorum. 3.kata koyduğum ballik delikli bir ballık olur ne dersiniz ise yarar mi?

unuttuğunuz bir şey olabilir,  o arılar neyle beslenecek, tarlaya çıkmadan, dışkılamadan, polen getirmeden, su içmeden, nektar getirmeden kaç gün yaşar. yanlış mı düşünüyorum. delikli ballık koysanız da, önce alt kattakiler o delikten girip üsttekileri yağmalamaz mı, diğer çift katlılar ne yapar acaba en ufak bir yağmadan sonra ayaklarını temizlemeden kovandan çıkarken o ballı ayaklarını kovan giriş deliğine bulaştıran bir tek arı olsa bile?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #171 : Mayıs 07, 2018, 09:14:35 »
başka kovandan günlüklü ve larvalı çerçeve eklerdim,meme yaprlar ise ana kesin yoktur,meme yapmazlar ise vardır,ama hala yumurtlamıyorda olabilir, mevsimler sebepten dolayı..hazır ana vermek istersen 10 gün beklemen şart..koloni 23 çerçevede üçüncü katta nufus az değil..

Merhaba İsmail,
Dün test çerçevesini verdim dediğin gibi her yaştan yumurta larva var. akşam hava müsait olursa kontrol edeceğim 2 gündür yağmurlu burası. verdiğim test çerçevesi hariç yumurtalı ve larvalı çerçeve kalmadı kovanda kapalı yavrulu olanlar var sadece. 3. kata 3 çerçeve arı koymayı düşünüyorum komple kat dolu olmayacak yeni ana yavru kapatana kadar duracak sonra birleşecek.

unuttuğunuz bir şey olabilir,  o arılar neyle beslenecek, tarlaya çıkmadan, dışkılamadan, polen getirmeden, su içmeden, nektar getirmeden kaç gün yaşar. yanlış mı düşünüyorum. delikli ballık koysanız da, önce alt kattakiler o delikten girip üsttekileri yağmalamaz mı, diğer çift katlılar ne yapar acaba en ufak bir yağmadan sonra ayaklarını temizlemeden kovandan çıkarken o ballı ayaklarını kovan giriş deliğine bulaştıran bir tek arı olsa bile?
tabiki verilen ballı polenli çerçeve + kek + şurup gıda sorunu olmaz. kovan katında giriş çıkış deliği olacak isteyen dışarı çıkıp gelecek. yağma olur mu bilemem olursa giriş deliğini dar konuma getirir sorunu çözeriz elbet. bu arada ben hiç yağma durumu yaşamadım arılığımda gündüz şerbet veririm şerbet verirken etrafa dökülür zayıf ile güçlü yanyana durur ama bu sıkıntıyı hiç yaşamadım . bu konuda şanslıyım sanırım :)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #172 : Mayıs 09, 2018, 19:44:30 »
Kontrolu anca yapabildim test cervelerine baktim.

1 nolu kovandaki çerçevede meme yoktu arilar sakindi demekki ana ari var. 3 kati komle aramak istemedim sadece 3. Kata baktim goremedim.
Bu ari 21 22 nisan gibi doğmuştu daha hala ciftlesmemis olabilir mi son 4 gun haric hava gayet güzeldi.

2 nolu kovanda test çerçevesinde sadece 1 tane meme vardi ama ilginçtir ana arida o çerçevedeydi anayo gördüm fotosunu çektim demekki buda daha ciftlesemedi. Buda 25 26 nisan gibi doğmuştu oysa bu sureler uUn degil mi? Meme neden yaptilar onu anlamadim kovan aşırı sakindi huzur doluydu resmen ana oldugunu hissettiriyordu.  belkide ana ari  memeyi bozmaya gelmisti o cerceveye bilemeyiyorum.

Ne dersiniz bu durumlara?

Memeli kovandaki ana arinin fotolari

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #173 : Mayıs 09, 2018, 21:50:12 »
Arıcılığın birden çok doğru cevabı olduğunu unutmayalım.

Arıcılıkta her olay düşünüldüğü veya hesaplandığı gibi hatta kitaplarda yazdığı gelişmiyor.

Bazen olması gereken olayların dışında da sürebiliyor.

İzlenebilen ana arı üretiminde doğduktan sonra 3 hafta içinde döllenmeyen ana arı yenilenir.

Bu 3 haftalık süreye daha çok iklim durumu etkiler, erken baharda doğan ana arılar için bu sıkıntılı durum başına gelir.

Kapalı ana arı memesi varken kovanda ana arı bulunması, 2 ana arının aynı kovanda hatta aynı çerçeve üzerinde gezer durumda olması görülebilir.

Bir ana arı doğduktan sonra genel olarak 12 gün kadar sonra yumurtaya başlar.
Yumurtlama süresinin kısa olması arıları az sayıda meme ile ilgilenmeleri yani göz içindeyken kaliteli gıdayla iyi bakılması. Kovan iç ısısının yeterli olması.
Doğduktan sonra iyi bakılması.
Döllenme uçuşuna çıktıktan sonra uygun iklim şartlarının olmasıdır.

Bunların tersi olunca döllenme geç olur.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #174 : Mayıs 09, 2018, 22:00:47 »

Kapalı ana arı memesi varken kovanda ana arı bulunması, 2 ana arının aynı kovanda hatta aynı çerçeve üzerinde gezer durumda olması görülebilir.

Hocam test cercevesinde gördüğüm meme kapali degildi açık memeydi.

Bu durumda bir hafta daha beklemem uygun mudur hocam ne tavsiye edersiniz?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #175 : Mayıs 09, 2018, 22:02:46 »
bence kovanın dur
Kontrolu anca yapabildim test cervelerine baktim.

1 nolu kovandaki çerçevede meme yoktu arilar sakindi demekki ana ari var. 3 kati komle aramak istemedim sadece 3. Kata baktim goremedim.
Bu ari 21 22 nisan gibi doğmuştu daha hala ciftlesmemis olabilir mi son 4 gun haric hava gayet güzeldi.

2 nolu kovanda test çerçevesinde sadece 1 tane meme vardi ama ilginçtir ana arida o çerçevedeydi anayo gördüm fotosunu çektim demekki buda daha ciftlesemedi. Buda 25 26 nisan gibi doğmuştu oysa bu sureler uUn degil mi? Meme neden yaptilar onu anlamadim kovan aşırı sakindi huzur doluydu resmen ana oldugunu hissettiriyordu.  belkide ana ari  memeyi bozmaya gelmisti o cerceveye bilemeyiyorum.

Ne dersiniz bu durumlara?

Memeli kovandaki ana arinin fotolari

bence kovanın durumu geçici bir durum. ana en alta düşmüş, işciler yığılmıştoplanmış başına, yukarı çıkmaya fırsat bulmamamış. yukardakiler de ana yok heralde yavrulrın kokusu azalıyo diye meme hazırlıyo da olabilir. erkek arı gözü yeni yapılan varsa kovanda bi göterge olabilir belki. yanlış anlamadıysam olayı

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #176 : Mayıs 09, 2018, 22:10:28 »

Hocam test cercevesinde gördüğüm meme kapali degildi açık memeydi.

Bu durumda bir hafta daha beklemem uygun mudur hocam ne tavsiye edersiniz?

Açık meme olan kovanda ana yumurtasını görmek için 2 hafta kadar zaman gerekiyor.

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #177 : Mayıs 09, 2018, 22:10:54 »
Bende de benzer bi durum oldu.araya ızgara koydum. ızgara üstünden uçuş tahtası var.ana doğdu ,çiftleşti ,geldi.yumurtlamaya devam ediyor.bahar ballarının içi yavru doldu.bu hafta sonu böleceğim inşallah.eski ana da görevine devam ediyor..

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #178 : Mayıs 09, 2018, 22:44:31 »
Açık meme olan kovanda ana yumurtasını görmek için 2 hafta kadar zaman gerekiyor.
Hocam yanlış bilgi vermek istemiyorum açık meme ve fotosunu gönderdiğim  ana ari ayni kovandaydi. Memeyi bozdum. Haftasonu test çerçevesini tekrar kontrol edecegim.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Pupa
« Yanıtla #179 : Mayıs 09, 2018, 23:51:54 »
Bende de benzer bi durum oldu.araya ızgara koydum. ızgara üstünden uçuş tahtası var.ana doğdu ,çiftleşti ,geldi.yumurtlamaya devam ediyor.bahar ballarının içi yavru doldu.bu hafta sonu böleceğim inşallah.eski ana da görevine devam ediyor..
Aslinda bende bu olayi merak ediyordum.
Yeni ananin ustte olmasinin bir artisi varmi? 
Tam tersi de olabilir mi?
Yani eski ana ustte yeni ana altta
arada ana ari ızgarası.
Kismetse gelecek yil denemeyi düşünüyorum...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi