Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 68691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #240 : Mayıs 21, 2018, 08:36:27 »
Kaynak için ve bilgilendirme için çok teşekkürler Muammer Bey, çok faydalı oldu benim için.
Hakan Bey sizi de ana arıya verilen süt gibi yoğun bilgi içinde sıktıysak affedin :) Umarım bu bilgiler feromonlar gibi tüm foruma yayılır, sağlıcakla kalın, bol arılı günler.
Rica ederim ne demek sıkılmak bilgi paylaştıkça çoğalır.

Hayırlı olsun abicim.

Sağolasın Özercim, :)
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #241 : Mayıs 21, 2018, 09:24:35 »
Beş tane denemek için plastik çerçeve almıştım bunlardan sadece 1 tanesinde başarıya ulaştım diğerleri fotoğraftaki gibi dalak ile sonuçlandı .

başarıya ulaşanın fotosunu daha önce paylaşmıştım o şu an kovanda kabartıp bal depolamışlar.

sanırım mumlama konusunda eksiklerim oldu bunları tekrar bu sefer rulo fırça ile mumlayacağım . birde kovana dizerken bir kabarmış bir boş şeklinde dizmek gerekli sanırım  ben lümbürt olarak attım böyle olunca aradaki boşluk mesafesi çok oldu ve hem dalak hemde birbirlerine yapıştırma sorunu çıktı.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #242 : Mayıs 21, 2018, 09:37:32 »
Oğulun hayırlı olsun abi ;)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #243 : Mayıs 21, 2018, 09:52:26 »
Oğulun hayırlı olsun abi ;)

Sağolasın Farukcum, sen naptın yalancılayan kovanı ? son gelişmeler nedir ?

Bu arada arakadaşlar  bir arkadaşımızın farklı bir yöntemi ile ana arı kabul ettirmeyi denedim çok da hoşuma gitti.

Ana arı gelmeden arıyı bölmüyoruz.

Ana arı geliyor 2 - 3 çerçeve bölmenizi yapıyorsunuz kovana bol duman veriyorsunuz hemen ana arı kafesini koyuyorsunuz içeriye. ( Aslında arkadaşın tavsiyesi ertesi gün keki açmak)  ama ben cesaret edemedim yine de 2-3 gün bekledim :)

ben yaptığım bölmede 2 tane her yastan acıklı kapalılı çerçeve koydum arısı ile 2 çerçevede arı silkeledim .

yukarıdaki sistemi uyguladım ve 3. gün baktığımda bir tane bile meme girişimi yoktu kafesten çıkardım anayı kırk yıllık kovanıymış gibi salına salına gezmeye başladı.

bu bastaki yoğun dumanlama olayı arıları bir süre koku körü ediyormuş galiba. güzel bir sistem çok hoşuma gitti.

3 katı kovana 3. katta verdiğim ana da kabul gördü oda çerçevede gayet güzel geziyordu. şimdi yumurtalarını bekleme zamanı 2-3 güne görürürz inşallah .

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #244 : Mayıs 21, 2018, 10:12:12 »
Hakan abi  ana arı kabulu için en güzel yöntem zayıf kovan bölmek.

Bundan sonra yalancılayan kovanla uğraşmam abi. Çok sağlam deneyim oldu benim için. Bölmeleri mi yaparım geçerim.

Artık arılar bir randımana oturdu sayılır. bundan sonra ana arı sistemlerine yoğunlaşacağım.

Bu sene 25 kovan sokabilirsem bal akımına şükür edeceğim. Oğul yönünde kovanların güçünü kırma işlemim  işe yaramış gibi görünüyor. Umarım gözden birşey kaçırmamışımdır.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #245 : Mayıs 21, 2018, 10:20:51 »
Benimde bir bölme yalancılamış silkeledim kaldırdım kovanı bala yetişecek. Değil ya diğerlerine destek olsun. 

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #246 : Mayıs 21, 2018, 10:30:44 »
En iyisini yapmışsın abi  gerek yok.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #247 : Mayıs 21, 2018, 12:16:24 »
Hakan abi  ana arı kabulu için en güzel yöntem zayıf kovan bölmek.

Bundan sonra yalancılayan kovanla uğraşmam abi. Çok sağlam deneyim oldu benim için. Bölmeleri mi yaparım geçerim.

Artık arılar bir randımana oturdu sayılır. bundan sonra ana arı sistemlerine yoğunlaşacağım.

Bu sene 25 kovan sokabilirsem bal akımına şükür edeceğim. Oğul yönünde kovanların güçünü kırma işlemim  işe yaramış gibi görünüyor. Umarım gözden birşey kaçırmamışımdır.

Kuluçkalıkta anaya yavrulayabileceği alan açtıysan hiç bişey olmaz, gözün arkada kalmasın. Açmadıysan, ilk fırsatta açmak gerekir.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #248 : Mayıs 22, 2018, 09:14:19 »
Günaydın Arkadaşlar,

Dün oğulu kontrol ettim 1 gunde 2 ham peteği önlü arkalı öyle güzel kabartmışlar ki bu sahneye bayılıyorum. birde çıktıkları kovanı resmen soyup da gelmişler, oğul tuzağında bitane esmer çerçeve vardı baya bi bal doldurmuşlar gözlerini,  tıka basa yiyipde çıkmışlar besbelli. Baya uzun incelememe rağmen ana arıyı hala göremedim belki çok zayıf bir ana ondan olabilir akşam tekrar bakacağım.

3 katlı kovana ana arı kabul ettirme maceramda dün baya hareketli dakikalar yaşadım . kontrol yaparken bir baktım ki  verdiğim test çerçevesinde 2 larva kalmış ve onlara meme başlamışlar(hesabıma göre kalmaması lazım nasıl oldu anlamadım). bi baktım ana arıyı sarmışlar oldurmek ıstıyorlar hemen duman sıktım, ana arıyı tokaya alırken ana arı uçmasın mı 10-15 dk kovan kapağı açık bekledim ana gelsin diye acaba geldimi diye tekrar terkrar çerçevelere baktım yok ana arı tam ümidimi kestim bi baktım en dış çerçeveye konuverdi hemen tokaya aldım ana arıyı memeleri temizledim ve çerçeve arasına astım tokayı 1 gün de tokada beklesin dedim bu akşam serbest bırakacağım acık larva kesin kalmadı artık . ama tabi tekrar detaylı kontrol yapılacak

test çerçevesini ayın 6 sında vermiştim en son meme temizliğini ayın 14 unde yapmıştım bu larvalar nerden gelmiş olabilir ?  neredeyse imkansız . kovan yalancıladı desem diğer gözlerde yumurta görmem lazım oda yok .

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #249 : Mayıs 22, 2018, 09:34:30 »
Hakan abi amma heycan yaşamışsın  ;)  İnşallah  başarıya ulaşırsın. Ben yalancılayan kovana çok sinir oldum  ne yapsam hiç bir şey değişmedi :(

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #250 : Mayıs 22, 2018, 10:04:07 »
Hakan abi amma heycan yaşamışsın  ;)  İnşallah  başarıya ulaşırsın. Ben yalancılayan kovana çok sinir oldum  ne yapsam hiç bir şey değişmedi :(

Sorma Faruk gerçekten baya bi heyecan yaşadım. :))))

ya ben o larvalar nerden geldi onu anlamadım .

şöyle bişey olabilir mi ? malum bu kovan 3 katlı 2. katın üstünde propolis tuzağı var ben 1 ve 2. kat yalancılama yapmasın diye 2.kata yumurtalı larvalı bir çerçeve vermiştim ordan taşımışlar desem propolis tuzağından nakletmeleri imkansız. nasıl olur da 2 meme dikilir?

şunu merak ediyorum ; yalancı ana var desek ! yalancı ananın yumurtasına meme dikerler mi ? ki olsa diğer gözlerde de yumurta veya larva olması lazım dünden beridir kafayı yiyeceğim nerden geldi bu 2 larva

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #251 : Mayıs 22, 2018, 10:13:12 »
Abi   arı geçemiyor olabile fakat belki aralarında yumurta ransferi yapmış olabilirler. Alltaki kovan getirmişdir. Üsttekiler gözlerden almışlardır yumurtayı olamaz mı ?

Üst katın deliği Varmı 3. katın ?  Ordan cıkıp aşşagıdan getirmiş olamazlar herhalde ???

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #252 : Mayıs 22, 2018, 10:15:14 »
Arkadaşlar bir sorum olacak;

Şu bana gelen oğulun anasını henüz bulamadım . Malum sözü biliyoruz oğulla gelen oğulla gider :)

ben anasını değiştireyim diyorum , bunun için zamanlama ne olmalı ? ne dersiniz ? ne zaman yapmalı bu operasyonu ? hazır ana vermek istiyorum

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #253 : Mayıs 22, 2018, 10:18:15 »
Abi   arı geçemiyor olabile fakat belki aralarında yumurta ransferi yapmış olabilirler. Alltaki kovan getirmişdir. Üsttekiler gözlerden almışlardır yumurtayı olamaz mı ?

Üst katın deliği Varmı 3. katın ?  Ordan cıkıp aşşagıdan getirmiş olamazlar herhalde ???

Faruk her katın dışarıya giriş çıkış deliği var evet ama böyle bir lojistik operasyonu yapacaklarını pek sanmıyorum :)

propolis tuzağından da yav bizde kalmamış sizde çok varsa bi larva verin derler mi ? buda imkansız gibi geliyor bana:)

çok bilinmeyenli bir denklem oldu

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #254 : Mayıs 22, 2018, 10:21:43 »
Abi sen 8 gün gecti diyorsun temizlik yaptım diyorsun. Şimdi  tekrar meme dikseler ne aklına gelecek 20 gün gecmiş olsun sen her seferinde meme temizlemişsin  sonra bir bakıyorsun içi dolu meme

ağzı açık hayadi bakalım ne düşüneceksin :)  HB üsdat bile erkeke arı larvalarından ana yaptıklarına şahit oldu bir garipsedi gecen facede demekki arılar bazan bizleri şaşırtabiliyor;)