Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 57247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #510 : Temmuz 11, 2018, 11:51:23 »
Hakan bey alkolsüz olmazmı?

Alkolsüz olanı vişne şurubu olur :))) neden olmasın , ama adına likör diyeceksek alkolü koyacağız :)

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Salih AYAZ

• Pupa
  • Yer: Abazlı Köyü Bala-ANKARA
  • salihayaz@06hotmail.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 1
« Yanıtla #511 : Temmuz 11, 2018, 14:05:37 »
Teşekkürler Hakan bey biz vişne şurubu içelim hazır satılan vişne sularından iyidir.

Çevrimdışı TuranSaracoglu

• Pupa
  • Yer: Bayburt
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #512 : Temmuz 11, 2018, 14:07:19 »

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: ‘Allah içkiye, onu dağıtana, içene, üzümünü sıkana, kendisi için sıktırana, taşıyana, kendisi için taşınana, satana, satın alana ve parasını yiyene lanet etsin.’ Ebu Davud (3189)

Lanet demek Allah'ın Rahmetinden kovulmak, uzaklaştırılmak demek. Allah muhafaza. Tüm kardeşlerimi sakındırıyorum.

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #513 : Temmuz 11, 2018, 14:54:22 »
Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: ‘Allah içkiye, onu dağıtana, içene, üzümünü sıkana, kendisi için sıktırana, taşıyana, kendisi için taşınana, satana, satın alana ve parasını yiyene lanet etsin.’ Ebu Davud (3189)

Lanet demek Allah'ın Rahmetinden kovulmak, uzaklaştırılmak demek. Allah muhafaza. Tüm kardeşlerimi sakındırıyorum.

Turan Bey, Alkol konusunda hassasiyeti olanlar inançları doğrultusunda hareket edebilirler.

Tebliğ yaparken hadisten daha çok ayet kullanırsanız daha sağlıklı olur kanısındayım.
Malum hadis konusu çok sağlıklı değildir, burda amacım alkol yasaktır serbesttir veya dini açıdan şöyledir konusu değil söylemek istediğim.
Keşke içinde lanet olsun kelimesi olan bir sözü paylaşmasaydınız. İyi niyetinizden eminim ama lanet kelimesi baya bi irite edici oldu

ki bu yaşıma kadar yeterince tebliğ duydum ve okudum bolca da araştırma yaptım , ha bide malesef kısa bir dönem imam hatip geçmişim varki hatırlamak bile istemiyorum :)

velhasılı kelam alkole hassasiyeti olanlar benim bu paylaşımımı pas geçebilir , ha grup yönetimi bu tür paylaşımlar yasak derse de başım gözüm üstüne....

Bu arada aklıma geldi devletin en büyük vergi gelirlerinden biri alkolden bu hadise göre vay milletin haline içsenizde içmesenizde herkese baya bi pay düşüyor :)))) hadise göre devlet kaynaklı gelen her kuruş bolca lanetli

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #514 : Temmuz 11, 2018, 14:56:00 »
Teşekkürler Hakan bey biz vişne şurubu içelim hazır satılan vişne sularından iyidir.

Kesinlikle hazır satılanla karşılaştırılamaz bile .
Bu hafta konsantre vişne suyu da yapacağım, Bebelere ve bizlere meşrubat olarak harika olacak...

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Yer: Çankırı-kursunlu
  • Suat FINDIK
« Yanıtla #515 : Temmuz 11, 2018, 15:00:53 »
Turan Bey, Alkol konusunda hassasiyeti olanlar inançları doğrultusunda hareket edebilirler.

Tebliğ yaparken hadisten daha çok ayet kullanırsanız daha sağlıklı olur kanısındayım.
Malum hadis konusu çok sağlıklı değildir, burda amacım alkol yasaktır serbesttir veya dini açıdan şöyledir konusu değil söylemek istediğim.
Keşke içinde lanet olsun kelimesi olan bir sözü paylaşmasaydınız. İyi niyetinizden eminim ama lanet kelimesi baya bi irite edici oldu

ki bu yaşıma kadar yeterince tebliğ duydum ve okudum bolca da araştırma yaptım , ha bide malesef kısa bir dönem imam hatip geçmişim varki hatırlamak bile istemiyorum :)

velhasılı kelam alkole hassasiyeti olanlar benim bu paylaşımımı pas geçebilir , ha grup yönetimi bu tür paylaşımlar yasak derse de başım gözüm üstüne....

Bu arada aklıma geldi devletin en büyük vergi gelirlerinden biri alkolden bu hadise göre vay milletin haline içsenizde içmesenizde herkese baya bi pay düşüyor :)))) hadise göre devlet kaynaklı gelen her kuruş bolca lanetli

+1

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #516 : Temmuz 11, 2018, 15:36:37 »

Maide Suresi, 90. ayet: Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.

Şimdi bazı arkadaşlar bana tepki verecekler herkesin günahı kendine filan diye. Onlara soruyorum birimiz çıkıp domuz eti tarifi yapsa tepki ne olurdu.

Çevrimdışı TuranSaracoglu

• Pupa
  • Yer: Bayburt
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #517 : Temmuz 11, 2018, 15:51:59 »
Tebliğ/uyarı yaparken hikmetli olunması, ortama, kişiye uygun bir yöntem belirlenmesi konusunda daha dikkatli olunabilir.

Ancak hadisler hususunda söylediğiniz söz ne yazık ki isabetli değil. Allah namazı Kur'an'da emretmiştir. Ancak nasıl kılınacağı Kur'an'da detayları ile yer almaz. Bunu sahih hadisler vesilesi ile öğreniriz.  Muhaddisler/hadis alimleri tarafından sahih hadisler, zayıf hadisler ve hatta uydurulmuş sözler bir bir tasnif edilmiş ve ortaya konmuştur. Dikkat edilmesi gereken şey İslam dininin sağlam sahih hadislerden alınması, öğrenilmesidir. Zayıf ve uydurma hadisler hakkında dikkatli olunmalıdır.

Hadis diye nakledilen sözler içerisinde uydurma ve zayıf rivayetler var diye hadislerin tamamı hakkında olumsuz sözler konuşmak pek de hakkaniyetli bir davranış değil.

Son olarak alkol meselesi ile ilgili bir kaç  ayet paylaşmak istiyorum.

"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz." Maide 90

"Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?" Maide 91

Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #518 : Temmuz 11, 2018, 16:39:24 »
Maide Suresi, 90. ayet: Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.

Şimdi bazı arkadaşlar bana tepki verecekler herkesin günahı kendine filan diye. Onlara soruyorum birimiz çıkıp domuz eti tarifi yapsa tepki ne olurdu.

Ruhi bey neden olmasın ?
Bence tepki olmaması lazım , isteyen o tariften alacağını alırdı yanlış gelende pas geçerdi.
Herkesin inancı bir olmak zorunda değil herkes inanmak zorunda da değil, sonuçta bu grup sadece müslamanların ve Yahudilerin (domuz onlarda da yasak ya)  grubu da değil (bence)
Zaten forum arıcılık forumu belki yönetim arıcık konusu dışında bişey paylaşmayın da diyebilir  ama arada sırada mevsimsel yaptığımız ürünleri de paylaşıyoruz.

Tebliğ/uyarı yaparken hikmetli olunması, ortama, kişiye uygun bir yöntem belirlenmesi konusunda daha dikkatli olunabilir.

Ancak hadisler hususunda söylediğiniz söz ne yazık ki isabetli değil. Allah namazı Kur'an'da emretmiştir. Ancak nasıl kılınacağı Kur'an'da detayları ile yer almaz. Bunu sahih hadisler vesilesi ile öğreniriz.  Muhaddisler/hadis alimleri tarafından sahih hadisler, zayıf hadisler ve hatta uydurulmuş sözler bir bir tasnif edilmiş ve ortaya konmuştur. Dikkat edilmesi gereken şey İslam dininin sağlam sahih hadislerden alınması, öğrenilmesidir. Zayıf ve uydurma hadisler hakkında dikkatli olunmalıdır.

Hadis diye nakledilen sözler içerisinde uydurma ve zayıf rivayetler var diye hadislerin tamamı hakkında olumsuz sözler konuşmak pek de hakkaniyetli bir davranış değil.

Son olarak alkol meselesi ile ilgili bir kaç  ayet paylaşmak istiyorum.

"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz." Maide 90

"Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?" Maide 91

Turan bey ,

inançlar konusunda konuyu derinleştirmek istemiyorum ama hadisler konusunda sizinle kesinlikle aynı fikirde olmadığımı yazmak istiyorum.

aslında yazmak istediğim çok şey var ama kesinlikle burası yeri değil bunu biliyorum.

Yukarıda yazdığım gibi herkes isteği şeye inanmak konusunda özgürdür. Sonuçta herkesin inancı kendine,,

ve dediğim gibi yönetim arıcılık konusu hariç başka konu ve paylaşım yapılmamasını söylerse uyarız...

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #519 : Temmuz 11, 2018, 16:58:51 »
Hakan abi hadis çok farklı şeyler okumak lazım bir de okurken hangi kitabı veya kişiyi okuduğun önemli.
O yüzden yorum yazmamak daha iyi olur.
Arkadaşlar seni kırmak için söylememiş, sadece seni sevdiklerinden ve buradaki kişileri bazı inandıkları gerçeklerden dolayı korumak istemişler.
Bu konu burada kapansın uzatmaya gerek yok.
Ayeti de hadisi de tartışacak kapasite de değiliz.
Bence hadisin yanlışı var gerçek olmayabilir demek için bile kendini 20-30 yıl kitaplara adaman lazım.
Rabbim istikametten ve ehli sünnetten ayırmasın.
Bizim de buradaki kardeşlik ortamımızı bozmasın.
O yüzden paylaşımlarımızı birbirimizi kırmamak üzere ve sadece arıcılık üzere yaparsak çokça istifade etmiş oluruz Hemşeri abim ve diğer abilerim.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
« Yanıtla #520 : Temmuz 11, 2018, 17:04:58 »
Hakan abi hadis çok farklı şeyler okumak lazım bir de okurken hangi kitabı veya kişiyi okuduğun önemli.
Arkadaşlar seni kırmak için söylememiş, sadece seni sevdiklerinden ve buradaki kişileri bazı inandıkları gerçeklerden dolayı korumak istemişler.
Bence hadisin yanlışı var gerçek olmayabilir demek için bile kendini 20-30 yıl kitaplara adaman lazım.
O yüzden paylaşımlarımızı birbirimizi kırmamak üzere ve sadece arıcılık üzere yaparsak çokça istifade etmiş oluruz Hemşeri abim ve diğer abilerim.

Yasin Bey kardeşim alkışlama emojisi kullanmak isterdim ama bulamadım. Sözlerine aynen katılıyorum. Allah razı olsun.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #521 : Temmuz 11, 2018, 17:06:32 »

Yasincim senin de yorumlarına katılmıyorum :)
bence de din konusuna hiç girmeyelim , Sadece kutsal kitapda çokça tekrarlanan hiç akletmez misiniz sözünü hatırlatıp konuyu kapatıyorum.
bende Turan beyin  iyi niyetinden şüphe etmedim zaten ,

hemşerime ve arkadaşlarıma saygılar sunuyorum :))))

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #522 : Temmuz 11, 2018, 18:01:54 »
Konuyu tartışırken ki erdeminizden dolayı hepinizi kutluyorum.

Hakan abi sende bir tanesin ;)  Olaya gösterdiğin olğunlukdan dolayı seni kutluyorum.

Allah hepimiz için hayırlısını versin  :)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #523 : Temmuz 11, 2018, 18:30:29 »
Sağolasın Farukcum sende eksik olma

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #524 : Temmuz 11, 2018, 18:33:37 »
Niyetim kesinlikle tartışmak değil. Sadece küçük bir hatırlatma.