Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 76790 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #810 : Nisan 22, 2019, 16:45:44 »
Çok güzel duruyorlar Hakan Bey güle güle kullanın. Plastik tabanlar İzmir'den Hüseyin Beyden sanırım.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #811 : Nisan 24, 2019, 11:36:24 »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, gerçekten çok güzel oldu ama bir türlü kurumuyor :)
ürün açıklamasında 20 saatte kurur diye yazmışlar ama ballıklara tek kat sürdüm kuluçkalara iki kat sürdüm
48 saatte tek kat olanlar kurumaya başlamış iki kat sürdüklerim daha yapış yapış
acele kullanmanız gereken kovanlara uygulamayın :) benden tavsiye :)))

bu arada aklıma şöyle bişi geldi uygulamadan önce bezir yağını ısıtsak ondan sonra uygulasak hem emilme hem uygulama konusunda daha iyi olur mu acaba ?
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #812 : Nisan 30, 2019, 08:43:33 »
Günaydın Arkadaşlar,

Dün oğula meyleden kovanı kontrol ettim,
bu kovanın ana arısını 3 çerçeve başka kovana almıştım , üst katta 3 meme bırakmıştım tam kontrol esnasında ana arı doğumu gerçekleşti ve videoya çektim

izlemek isteyenler burdan izleyebilirler,
https://www.facebook.com/vhkayhan/videos/pcb.803497206700796/10158189078933306/?type=3&theater&ifg=1 

ust katta kalan 2 memeden birini bozdum birini bıraktım oda büyük ihtimal bugün doğacaktır. (onuda bozsamıydım ?)

sonra alt katı kontrol ettim orada da 4-5 meme daha yapmışlar onları da temizledim.

1,5 haftadır kovanda yavru faaliyeti yoktu haliyle  sanırım güzel de akım olmuş ve kabarmış çerçeve vermiştim genelde hepsine bal polen koymuşlar dolu dolu değil ama gözlerin yarısı dolu diyebilirim.

alt kata 2 tane ham vermiştim onları henüz kabartmamışlar

ben bu kovanın çerçeve düzenini napayım ? 18 çerçeve arı var 16 çerçeve kabarmış petek içlerinde bal polen var

ana arı yumurta atana kadar bekleyip ondan sonra mı mudahale edeyim ? bu arada dun bıraktığım meme eğer doğmadıysa onu bozayımmı dursun mu ?

hep merak ettiğim bişey var geçen sene de bu soruya tatmin edici bir cevap alamamıştım.
bu benım kovan örneğinde olduğu gibi kovan oğula meyletti memeleri dikti , ana arısını ayırdık 3 meme bıraktık bu üç meme de doğar ise bunlardan 2 si oğul olarak çıkar mı ? yoksa birbirleri ile kavga edip güçlü olan mı devam eder ? çünkü normal oğul sürecinde yanına bir miktar arıyı alan ana arı gidiyor . 
onun için yuklarıda sordum bıraktığım o tek memeyi de bozayımmı diye , çünkü doğan ana gayet güzel gözüküyordu

sabah sabah baya uzun oldu kusura bakmayın tavsiye öneri ve bilgilerinize talibim :)

Çevrimdışı mesutalsan

• İşçi Arı
  • Yer: Karacabey\BURSA
  • tüm arıcı dostlarına selamlar
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 50
« Yanıtla #813 : Nisan 30, 2019, 09:05:36 »
Hakan bey günaydın. Ana memeleri zaman olarak birbirlerine yakında yani çıkma vakti olarak  muhtemelen ilk çikan ana oğula gider.ben olsaydım bir adet ana arı varsa diyer memeleri bozardım  ana memelerinin doğum zaman ları farklıysa lik çıkan ana arı diğerlerini bozuyor. Kolaygelsin
Hayatta ya tozu dumana katarsın yada tozu dumanı yutarsın...                                                                                         Yeniyenice köyü\ BANDIRMA

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
  • Yer: Çanakkale
  • Kovan Sayısı: 32
« Yanıtla #814 : Nisan 30, 2019, 09:08:08 »
Ben yanlış bilmiyorsam (yanlış olabilir) eski ana arı ekibini topluyor, kendini uçacak halde zayıflatıyor ve ekibi kursakları nektar dolu kovandan çıkıyor. Yeni doğmuş diğer analar da bu karmaşadan yararlanarak oğulla beraber çıkıyor. Yoksa onun eski ana yokken ekip toplayıp çıkacağını sanmıyorum...

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #815 : Nisan 30, 2019, 09:14:33 »
Hakan bey günaydın. Ana memeleri zaman olarak birbirlerine yakında yani çıkma vakti olarak  muhtemelen ilk çikan ana oğula gider.ben olsaydım bir adet ana arı varsa diyer memeleri bozardım  ana memelerinin doğum zaman ları farklıysa lik çıkan ana arı diğerlerini bozuyor. Kolaygelsin
O zaman şöyle bir soru sorayım size ekibin eski anasını ayırmak oğul sürecini bozuyor mu bozmuyor mu ?

Ben yanlış bilmiyorsam (yanlış olabilir) eski ana arı ekibini topluyor, kendini uçacak halde zayıflatıyor ve ekibi kursakları nektar dolu kovandan çıkıyor. Yeni doğmuş diğer analar da bu karmaşadan yararlanarak oğulla beraber çıkıyor. Yoksa onun eski ana yokken ekip toplayıp çıkacağını sanmıyorum...

eski anayı bu süreç yaşanmasın diye almıştım , eski ana yeni kovanında gayet güzel yumurlamaya devam ediyor

kalanlarda süreç nasıl işliyor acab bunun net bir cevabı var mı yoksa duruma göre farklı şeyler olabiliyor mu ?

Çevrimdışı mesutalsan

• İşçi Arı
  • Yer: Karacabey\BURSA
  • tüm arıcı dostlarına selamlar
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 50
« Yanıtla #816 : Nisan 30, 2019, 09:16:44 »
Dediğim gibi oğul çıkabilir.ogul süreci devam eder.
Hayatta ya tozu dumana katarsın yada tozu dumanı yutarsın...                                                                                         Yeniyenice köyü\ BANDIRMA

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #817 : Nisan 30, 2019, 09:26:08 »
Dediğim gibi oğul çıkabilir.ogul süreci devam eder.
Peki sürekli anlatılan iktidar ortak kabul etmez durumu bu örnekte gerçekleşmez mi ?
Yani Ana arı diğer memeyi bozması veya kendisinden sonra doğanı öldürmesi durumu bu hangi şartlarda gerçekleşir ?

Çevrimdışı gultekin18

• Larva
  • **
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #818 : Nisan 30, 2019, 09:42:42 »
Bana göre siz anayı almakla ilk oğul sürecini tamamlamışsınız, benim gördüğüm 2. ve sonraki oğullarda birden çok ana olur ve en iyisini seçer, aynı durum sizin kovanda da olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #819 : Nisan 30, 2019, 09:48:02 »
Bana göre siz anayı almakla ilk oğul sürecini tamamlamışsınız, benim gördüğüm 2. ve sonraki oğullarda birden çok ana olur ve en iyisini seçer, aynı durum sizin kovanda da olur diye düşünüyorum.

kovanda şu an 1 tane doğmuş ana var , 1 tane de doğacak ana diğer memelerin hepsi temizlendi , diğer memeden ana doğunca sizce süreç nasıl olacak ?  ilk doğan oğul olarak gidecek mi yoksa iktidar kapışması mı olacak ?

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #820 : Nisan 30, 2019, 09:54:29 »
kovanda şu an 1 tane doğmuş ana var , 1 tane de doğacak ana diğer memelerin hepsi temizlendi , diğer memeden ana doğunca sizce süreç nasıl olacak ?  ilk doğan oğul olarak gidecek mi yoksa iktidar kapışması mı olacak ?
Doğmuş ana arı feromen salgılayarak dolaşacak/dolaşmış ve o ana gözünü bularak imha edecek/etmiştir.

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #821 : Nisan 30, 2019, 10:01:52 »
Abi ilk ana ari ciftlesip gelene kadar arilar dogan ana ariyi garanti olarak tutar.ilk cikan ana ariyi oraya yaklastirmaz.ana ari kovana hakim oldugu an.o ana iptal edilir.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #822 : Nisan 30, 2019, 10:11:08 »
Abi ilk ana ari ciftlesip gelene kadar arilar dogan ana ariyi garanti olarak tutar.ilk cikan ana ariyi oraya yaklastirmaz.ana ari kovana hakim oldugu an.o ana iptal edilir.
İyi de bahsettiginiz süreç biraz uzun sürmez mi? Ana arı çiftleşme uçuşuna çıkıp dönecek demek 5-7 gün. Bu sürede diğer ana %100 çıkmış oluyor???

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #823 : Nisan 30, 2019, 10:12:00 »
Bu arada 3 ? = ??? birşey daha öğrendim :)

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #824 : Nisan 30, 2019, 10:20:20 »

Bence bu durumda net bir şey söylemek zor. İlk ana çiftleşme uçuşundan döndüğünde ikinci ana da çiftleşme uçuşuna çıkmış olabilir. Anlamanın en iyi yolu birini küçükte olsa boyamak.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"