Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 76707 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
  • Yer: Çanakkale
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 32
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #840 : Mayıs 01, 2019, 08:58:10 »
Sadece 2ana  arı yüksüğünden eminsek ben olsam ,hem çiftleşmeden dönememe ihtimaline karşı hem de oğul vermemesini garantilemek için(yine de kesin sayılmaz) ilk doğanı alt katta bırakıp diğerini ızgarayla ve uçuş rampası ile üst kata ayırırım.her ikisi de çiftleşirse tercihi arıya bırakırım veya bölme alırım.
Kapalı ana yüksüğü ile bölme yapmak sıkıntılı olabilir. Şöyle ki çıkmış yeni ana uçuştan dönemeyebilir. Daha garantisi ana kutusu ile bölmek. Böyle bir durumda yeni anayı çiftleşmeyi müteakip eski kovana verebiliriz...

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #841 : Mayıs 01, 2019, 09:27:07 »
Bölme yapalım demiyorum.İki analı sistem gibi.

bu mevsimde ana kokularının sıkıntı olacağını düşünmüyorum.geçen yıl ben yaptım ve oldu.bi farkla benim koloni oğula yönelmemişti.ikinci Kattaki ana çiftleşti geldi ve yumurtladı.performansını beğendim ve bi süre sonra eski anayı kovandan aldım.böylece hiç zaman kaybetmeden anayı yenilemiş oldum.

Tam ifade edememiş olabilirim:üst kattaki ana adayı için ızgaranın üstünde bakirenin çiftleşme uçuşuna gidebilmesi için küçük bi uçuş deliği ve önüne uçuş tahtası koyuyoruz.böylece ana adaylarının biri alt kata diğeri üst kata hakim oluyor.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #842 : Mayıs 01, 2019, 09:42:39 »

bu mevsimde ana kokularının sıkıntı olacağını düşünmüyorum.geçen yıl ben yaptım ve oldu.bi farkla benim koloni oğula yönelmemişti.ikinci Kattaki ana çiftleşti geldi ve yumurtladı.performansını beğendim ve bi süre sonra eski anayı kovandan aldım.böylece hiç zaman kaybetmeden anayı yenilemiş oldum.

Tam ifade edememiş olabilirim:üst kattaki ana adayı için ızgaranın üstünde bakirenin çiftleşme uçuşuna gidebilmesi için küçük bi uçuş deliği ve önüne uçuş tahtası koyuyoruz.böylece ana adaylarının biri alt kata diğeri üst kata hakim oluyor.

Başka bir yerde tamda buna benzer bir soru sormuştum. Eski anayı üst kata ızgara ile alta çıkmasına az kalan meme ve Yeni ana yumurtaya başlayınca eskisi devre dışı bırakılsa. 

Halil bilen işçilerin ana memesini bozmaya yetkileri yok demişti ama  deneyen var mı?
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #843 : Mayıs 01, 2019, 11:48:26 »
böylece ana adaylarının biri alt kata diğeri üst kata hakim oluyor.

Ne kadar süreyle bu hakimiyet sürüyor.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #844 : Mayıs 01, 2019, 14:17:42 »

Geçen sene ana ızgarası koyduğum kovanlardan birinde ballıkda ana memesini fark etmemişim.Ana arı memeden çıkmış erkek arıların tahliyesi için açtığım delikden çıkmış çiftleşmiş gelmiş.Hasatta iki çerçevede yumurta gördüm derken ana arıyı buldum.Kuluçkaya baktığımda kuluçkada da anarı olduğunu gördüm.2 ana bir kovanda sorunsuz çalışmışlar.Kovan oğul vermemiş.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #845 : Mayıs 01, 2019, 16:16:53 »
Kovanı actiginda ana arının ciyaklama sesini duyuyorsan.o bir tehtittir abi.diger analar o seni duyunca memeden çıkmazlar

Bugün ilk defa ana ari ciyaklamasini duydum. Ve anayi sesi sayesinde buldum. Neden bagiriyor bu ana ?

Kovanda biraktigim meme doğmamıştı hatta ilave 1 meme daha gördüm.  Her iki çerçeveyi aldim rusete koydum. Oda orada ciftlessin. Diger kovanin anası donemez ise yedek olur diye.

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #846 : Mayıs 01, 2019, 21:59:10 »
Ne kadar süreyle bu hakimiyet sürüyor.

Çok uzun süre beklemedim.yeni ana 3_4 çerçeve yavru basınca eski anayi kovandan aldım çünkü hazirdaki bahar ballarınin içinin yavru alanına donusmesini istemedim.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #847 : Mayıs 01, 2019, 22:27:53 »
Çok uzun süre beklemedim.yeni ana 3_4 çerçeve yavru basınca eski anayi kovandan aldım çünkü hazirdaki bahar ballarınin içinin yavru alanına donusmesini istemedim.

Ana arı gerçek feremon kokusuna ancak kendi yumurtladığı yumurtadan yavru çıkınca ulaşır.

Bu süre yaklaşık 50 gün kadardır.

Bir kovanda birden çok ana arı kokusu istenmez yani arılar kovanda bir tek ana arı kokusu olması isterler.

2 ana arının kokusunun bir birini etkilememesi için yapılan araştırmalarda aralarında 48 cm daha yakın olmamalıymış.

Bu uygulama 2 analı kovanlarda göz önüne alınıp yapılır. 

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #848 : Mayıs 01, 2019, 22:52:31 »
Güneşte MUM eritme aparatını sonunda yaptim bakalım is görecek mi.
5 cm lik straforlari çift tarafli bant ile kutu yaptim
İcine eski bir kasa
Tatli tepsisi
Ve sinek telinden süzme torbası
Çerçeve de sığıyor
Bi eksigim cam onu da buldummu tamamdir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Pupa
« Yanıtla #849 : Mayıs 01, 2019, 23:00:24 »
Hakan bey sinek telinin uzerine koy petekleri altina koyarsan eriyince petekteki propolisler tepsiye yapışır. Bendekinde sineklik teli sabit degil eridikten sonsa posayi telle cikarip bir kenara cirpiyorum ayni sinek telini tekrar tekrar kullaniyorum...
Yarin terslik olmazsa fotasunu cekip atarim.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #850 : Mayıs 02, 2019, 08:29:43 »
Hakan bey sinek telinin uzerine koy petekleri altina koyarsan eriyince petekteki propolisler tepsiye yapışır. Bendekinde sineklik teli sabit degil eridikten sonsa posayi telle cikarip bir kenara cirpiyorum ayni sinek telini tekrar tekrar kullaniyorum...
Yarin terslik olmazsa fotasunu cekip atarim.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tavsiye için teşekkürler,
fotoyu bekliyorum çok sağolun

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #851 : Mayıs 02, 2019, 09:18:55 »
Eline sağlık abi, güzel olmuş maaşallah.
Sinek teli altta olursa tıkanma olmaz, ve temiz bir peteğin olur.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #852 : Mayıs 02, 2019, 10:09:15 »
Eline sağlık abi, güzel olmuş maaşallah.
Sinek teli altta olursa tıkanma olmaz, ve temiz bir peteğin olur.
Çok sağolasın hemşerim, herşeyi deneyeceğiz tüm önerilere ve tavsiyelere açığız :)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #853 : Mayıs 02, 2019, 10:20:51 »
Dün lodos kuvvetliydi arılara çok bakamadım ama kuvvetli giden bir kovandan 2 çerçeve çektim ve ne göreyim ? yalancı ana memesi  dediğimiz gözlere ana arı yumurta atmış.
Tabi hızlı bir moral çöküntüsü :)  bu sahneyi hiç sevmiyorum beynimden kaynar sular dökülüyor... o havada komle kovanı elden geçirip temizlik yaptım. Bu sene ilk iğnemi de yedim :)
Neyse anlaşılan ortada bir sorun var buna neler yapabiliriz ? ona bakalım...

Bu tür durumlarda yapılacak bi kaç yöntem var , (not:Kovan 17-18 çerçevede)

1-Murat Hocam ve Halil hocamın tavsiye ettiği arıları kovan önüne silkme işlemi (bu yöntem uygulanırsa çerçeve düzeni nasıl yapılmalı)

2-Bir iki tane 3-4 çerçevede olan arılarım var onların anası ile bu kovanın anasını yer değiştirsem mesala ? tabi aynı zamanda kovan yerlerini de değiştirerek yani tarlacılar kendi analarının olduğu yere gecek hem boylelikle zayıf kovan da kuvvetlenecek . Bu uygulamaya ne dersiniz ? ve nelere dikkat etmeliyim ?

3-Kovanı ikiye veya üçe bölerek , daha sonra bala yönlerdireceğimiz kovanı destekleme yöntemi

4- 1-2 gün içerisinde doğacak ana memesi olan bir ruşetim var . Oğula meyleden  kovanın anasını 2-3 çerçeve alsam yerine ruşetteki memeyi versem de diyorum . 

bana bi yardımcı olun arkadaşlar hangisi en garanti sistem olur ? 2 ve 3 aklıma yatıyor ve daha sonraki uygulamara refeans olabilir mi ne dersiniz ?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #854 : Mayıs 02, 2019, 11:12:49 »
Dün lodos kuvvetliydi arılara çok bakamadım ama kuvvetli giden bir kovandan 2 çerçeve çektim ve ne göreyim ? yalancı ana memesi  dediğimiz gözlere ana arı yumurta atmış.
Tabi hızlı bir moral çöküntüsü :)  bu sahneyi hiç sevmiyorum beynimden kaynar sular dökülüyor... o havada komle kovanı elden geçirip temizlik yaptım. Bu sene ilk iğnemi de yedim :)
Neyse anlaşılan ortada bir sorun var buna neler yapabiliriz ? ona bakalım...

Bu tür durumlarda yapılacak bi kaç yöntem var , (not:Kovan 17-18 çerçevede)

1-Murat Hocam ve Halil hocamın tavsiye ettiği arıları kovan önüne silkme işlemi (bu yöntem uygulanırsa çerçeve düzeni nasıl yapılmalı)

2-Bir iki tane 3-4 çerçevede olan arılarım var onların anası ile bu kovanın anasını yer değiştirsem mesala ? tabi aynı zamanda kovan yerlerini de değiştirerek yani tarlacılar kendi analarının olduğu yere gecek hem boylelikle zayıf kovan da kuvvetlenecek . Bu uygulamaya ne dersiniz ? ve nelere dikkat etmeliyim ?

3-Kovanı ikiye veya üçe bölerek , daha sonra bala yönlerdireceğimiz kovanı destekleme yöntemi

4- 1-2 gün içerisinde doğacak ana memesi olan bir ruşetim var . Oğula meyleden  kovanın anasını 2-3 çerçeve alsam yerine ruşetteki memeyi versem de diyorum . 

bana bi yardımcı olun arkadaşlar hangisi en garanti sistem olur ? 2 ve 3 aklıma yatıyor ve daha sonraki uygulamara refeans olabilir mi ne dersiniz ?

bugün bu uygulamayı yapacağım için sürekli beyin fırtınası yapıyorum ya da şöyle mi yapsam ? ne dersiniz ?

kovanı yerinden kaldırıp  yerine yeni kovan koyup eski ana arıyı 3 çerçeve arı ile eski yerinde bıraksam. eski kovanın içene bugün yarın doğacak memeyi bıraksam diyorum ,

bu sanki daha mantıklı geldi ne dersiniz ? sonra diğer kovanda yavrulu kapalı çerçeveli destek ile bala yetiştiririm