Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 57245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #960 : Mayıs 30, 2019, 23:02:47 »
Gerçekten mi şaşırdım ben sizi marmara bölgesinde sanıyordum,
Belki benim hanım tarafını tanıyorsunuzdur, baya bi geniş aile ERGÜL sülalesi
Asma şimdilik iyi gidiyor bakalım nasıl olacak kayınpederim bu sıralar bizde o göztaşı ve kükürt atmamı tavsiye etti bakalım bulabilirsem yapacam

Hatırladığım kadar bir iki tanıdık var, soyadı Ergül olan.

Asmanız çiçeklendi ise göktaşı (Bakır sülfat) kullanımına çok dikkat etmek lazım. Çiçek gözlerinde yakma yapabilir. Topaz, Kobuz, Marduk gibi gibi külleme ilaçları daha güvenli olabilir. Püskürtme Kükürt de fayda yapar.

Selamlar.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #961 : Haziran 03, 2019, 18:07:21 »
Tabloyu yazıyorum
Kovan 2 kere ogula meyletti memeleri bozdum.
Şu an 17 çerçeve ari var
1. Kata kabarmis boş 7 çerçeve koydum
Ana ariyi oraya hapsettim 5 gün önce
Bugun baktim ana ari hiç yumurtlamamış
Bir tane meme gözü vardi icinde 1 yumurta baska hiç yok
Ana ari iyice zayıflamış oğula gitmeye hazırlanmış ama hic meme birakmadim.
Bu ana tekrar yumurtlamaya başlar mi? Ne dersiniz? Ana 1 yaşında

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #962 : Haziran 03, 2019, 19:41:20 »
Bence bir hafta içinde yeniden başlar yumurtlamaya.
Fakat dışardan bol polen ve nektar geldiği müddetçe en kısa sürede tekrar oğul girişimi olur.
Bizim Manisa'da oğul mevsimi biteli neredeyse 1 ay olacak.
Bizim arılar için oğul verme eğiliminin son bulması, yüksek sıcaklıkların olması ve yeşil otların kurumasıyla oluyor.
Etrafta bahar geçmeye başlayınca, arılar arıcının baskısıyla hiç oğul veremediyse bile oğul isteğinden vazgeçiyor.
Belki şaşıracaksınız ama bu kurala en çok riayet edenler başta bölgesel yerli arılar  ;)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #963 : Haziran 03, 2019, 20:12:32 »

Belki şaşıracaksınız ama bu kurala en çok riayet edenler başta bölgesel yerli arılar  ;)

Olumsuzluk durumunu bildiği için kendini ona göre ayarlamış, genetik özellik sağlamış.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
« Yanıtla #964 : Haziran 03, 2019, 21:33:18 »
bütün kovanlarım 6+9 şeklinde ve tamamında ana ızgarası var.
meme dikenler var her hafta temizliyorum.
2-3-4 kez meme dikenler var.
Gözden kaçırdığım meme oldu bir kovanda.
3 katlı kovan. Dün saat 14 gibi gittim arılığa ortalık karıştı.
Oğul çıktı elma ağacına sardı.
Gittim hemen kovanın önündeki anayı buldum.
Oğulu da aldım kovayla.
Bende ana arıların çoğunun kanadı kesik. Oğul çıksa da bir yere gidemiyor.

Kovanı açtım gözden kaçırdığım memeyi buldum ızgaranın üstünde. yeni anayı da buldum ızgaradan geçmiş aşağı inmiş.
Eski ana zaten yaşlıymış, kovanın üstüne not almıştım. Ben değiştirecektim kendileri değiştirmiş oldular. 2 kovan daha var anası yaşlı olan. Bayramdan sonra değişecek.

Çıkan oğulu tekrar kovana döktüm.
Eski Ana arıyı az bir arıyla çiftleştirme kutusuna aldım. yumurta atınca görevi bitecek.
Kovandaki tüm çerçeveleri tekrar kontrol ettim. Şu an sıkıntı yok.
Yeni ana çiftleşip gelene kadar kestane yarılanır zaten.
Biz alacağımızı alırız.

Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #965 : Haziran 03, 2019, 21:40:33 »
Olumsuzluk durumunu bildiği için kendini ona göre ayarlamış, genetik özellik sağlamış.

Ne onerirsiniz hocam? Bu durumda ne yapmalı?

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #966 : Haziran 08, 2019, 21:14:36 »
Benim de oğula meyletmeyen kovanım yok. Yağmurlardan dolayı pek müdahale edememiştim. Hatta oğul çıkmış ve akrabanın kovana girmiş . Geçen günlerde 2 tanesini böldüm. 2 kovanda da ana arı memesi temizliği yaptım.

Yalnız ilginç bir durumla karşılaştım. Kovanın eski anasını buldum ama başka bir yerden ana arı sesi geliyordu. O yeni kraliceyi de buldum fakat bütün arılar üzerine cullanmış öldürmeye çalışıyordu. Canını kurtarmak için kaçtı gitti. Gördüğüm bütün memeleri bozdum. Eski kraliçeyi de kovanda bıraktım. Oğula gitmek istiyor mu istemiyor mu anlamadım.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #967 : Haziran 10, 2019, 08:52:58 »
Bence bir hafta içinde yeniden başlar yumurtlamaya.

Dünkü kontrolde ana arının yeniden irileştiğini ve yumurtlamaya başladığını gördüm , 1 hafta 10 gün civarı ara verdi , tamda bu sıra vermeyeydi iyiydi ama yapacak bişi yok :)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #968 : Haziran 10, 2019, 14:37:37 »
 ;)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #969 : Haziran 10, 2019, 16:37:17 »
;)

Bu yıl da oğul verdirmedim :) darısı gelecek senelere :)
bu sefer çok uğraştırdılar ama

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #970 : Haziran 11, 2019, 20:30:20 »
Bu yıl da oğul verdirmedim :) darısı gelecek senelere :)
bu sefer çok uğraştırdılar ama

Hakan bey bu sene iki kovan 5 er çıtalı karniyol ırkı arı aldım ilk kez. Hayatımda ilk kez çıplak elle çerçeve tuttum. Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Çocuk gibi oldum.
İtalyan ana arı satın alıp 5 kovanın anasını yeniledim. Yumurta atma konusunda İtalyanın eline kimse su dökemez herhalde. Bendeki karniyolları geçtiler. Sakinliği karniyoldaki kadar değil ama gene de çok sakin. Dumansız açmaya kesinlikle müsaade ediyor ve çerçeve üstlerinden taşma pek yapmıyor. Tek tük 1 veya 2 tarlacı arı, arıcı maskesinin tel ızgarasına sıçrıyor ama birkaç saniye sonra kovanına geri dönüyor.

Sakinlik konusunda Karniyol gibi bir arı hayatımda görmedim. Bu şey bir arı değil, bir kelebek türü müdür bilemedim? Hiç mi sinir olmazsınız? Bu duruma sakinlik, yumuşaklık denmez, pamuk helva denir herhalde ;D ;D ;D

Saçmalıyor muyum bilemedim ama benim yerli arılardan sonra bu iki arı ırkı beni bozdu galiba ???

Oğul verdirmeme konusundaki başarınızı takdirle karşılıyorum. Ben yerli arılarda çok başarı sağlayamadım. Karniyolu bilmem ama İtalyanda fazla zorlanmayacağıma dair bir his var içimde.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #971 : Haziran 11, 2019, 21:16:21 »

Sakinlik konusunda Karniyol gibi bir arı hayatımda görmedim. Bu şey bir arı değil, bir kelebek türü müdür bilemedim? Hiç mi sinir olmazsınız? Bu duruma sakinlik, yumuşaklık denmez, pamuk helva denir herhalde

Bu ifadelerden sonra tüm kovanları karniyol yapasım geldi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #972 : Haziran 11, 2019, 22:02:06 »
Arıcılık yapmakta amacımız arı ürünleri üretmek.

Yalnızca arı sakin olması ile değerlendirme kafeste kanarya beslemeye benzer.

Kışlaması nasıl olacak?

Hastalıklara dayanıklığı nasıl olacak?

Mevsim şartlarına uyumu nasıl olacak?

Çevredeki arılarla melezlenince frenkeştayn çıkmayacağını bilemiyoruz.

Yurt dışından getirirken yüksek bal üretimi için hibrit arı olarak getiriliyor, hibritten üretilince yeni nesil uygun olacak mı?

Çevrimdışı Murat İlhan

• Ana Arı
  • Yer: Karacabey, Bandırma
  • Murat İLHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 100
« Yanıtla #973 : Haziran 12, 2019, 08:25:14 »
Hakan bey bu sene iki kovan 5 er çıtalı karniyol ırkı arı aldım ilk kez. Hayatımda ilk kez çıplak elle çerçeve tuttum. Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Çocuk gibi oldum.
İtalyan ana arı satın alıp 5 kovanın anasını yeniledim. Yumurta atma konusunda İtalyanın eline kimse su dökemez herhalde. Bendeki karniyolları geçtiler. Sakinliği karniyoldaki kadar değil ama gene de çok sakin. Dumansız açmaya kesinlikle müsaade ediyor ve çerçeve üstlerinden taşma pek yapmıyor. Tek tük 1 veya 2 tarlacı arı, arıcı maskesinin tel ızgarasına sıçrıyor ama birkaç saniye sonra kovanına geri dönüyor.

Sakinlik konusunda Karniyol gibi bir arı hayatımda görmedim. Bu şey bir arı değil, bir kelebek türü müdür bilemedim? Hiç mi sinir olmazsınız? Bu duruma sakinlik, yumuşaklık denmez, pamuk helva denir herhalde ;D ;D ;D

Saçmalıyor muyum bilemedim ama benim yerli arılardan sonra bu iki arı ırkı beni bozdu galiba ???

Oğul verdirmeme konusundaki başarınızı takdirle karşılıyorum. Ben yerli arılarda çok başarı sağlayamadım. Karniyolu bilmem ama İtalyanda fazla zorlanmayacağıma dair bir his var içimde.
Karniyol arıları nereden aldınız?
İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #974 : Haziran 12, 2019, 08:46:15 »
Arıcılık yapmakta amacımız arı ürünleri üretmek.

Yalnızca arı sakin olması ile değerlendirme kafeste kanarya beslemeye benzer.

Kışlaması nasıl olacak?

Hastalıklara dayanıklığı nasıl olacak?

Mevsim şartlarına uyumu nasıl olacak?

Çevredeki arılarla melezlenince frenkeştayn çıkmayacağını bilemiyoruz.

Yurt dışından getirirken yüksek bal üretimi için hibrit arı olarak getiriliyor, hibritten üretilince yeni nesil uygun olacak mı?

Merhaba Hocam,
çok haklısınız uyarılarınızda, bir sonraki nesillerinde frenkeştayn çıkma riski en yüksek olan bence buckfast arısı olmalı
Karniyollerde şimdiye kadar böyle bişey yaşamadım şükürler olsun,
Geçen sene ürettiğim f2 ler bu sene resmen harikalar,  oğul eğilimi göstermediler ve gelişim ile bal toplaması şimdiden çok başarılı ,
tabi geçen sene almış olduğum başka 1-2 arı daha vardı onlarda çok hızlı gelişti ama oğul eğiliminden dolayı onların f2 lerini yapmayı düşünmüyorum (bu sene beni çok uğraştırdı 2 kovan) ha birde bu sene kadroya katılan bursanın yerli arısı oda oğuldan vazgeçene kadar baya yordu beni onun devamını asla getirmeyeceğim :)

kışlama konusunda sıkıntı çıkaran pek oldu diyemem , bu kış 2-3 kovanım söndü ama sönme nedenleri daha çok benim hata ve eksiklerimden dolayı oldu .

Welcome to Karniyolland :)

Bu ifadelerden sonra tüm kovanları karniyol yapasım geldi

Neden olmasın :)

Karniyol arıları nereden aldınız?

Murat Bey , bir kaç  yerden alıp deniyorum , Geçtiğimiz senelerde en memnun kaldığım bursadaki Fatih mirili  beyin arısı idi , bu sene İzzet Akçay beyden aldım ondan da umutluyum işinin ehli bir arkadaş olarak görüyorum kendisini, önümüzdeki hafta ise Mustafa Peker İskar abimizden bir f1 gelecek ondan da çok umutluyum , Arılığımda ise bu sene heryönü ile öne çıkmış bir arım var ondan da üretmeyi düşünüyorum . Performanları mümkün olduğunca paylaşmayı düşünüyorum buradan ki arkadaşlar faydalansın diye, Hatta bu sene ali türk den de arı alacaktım onu da deniyeyim diye , ama berbat esnaflığı sayesinde o işten vazgeçtik dünyanın en iyi arısı onda olsa bile ilgimi çekmiyor artık :)

aklıma gelmişken ekliyeyim, geçen sene ürettiğim f2 lerden 1 tanesini ufak starafor çiftleştirme kutularında kışlatmıştım, bu sene öyel güzel gelişti ki normal kovana aktardım, orda da gelişimi mükemmel oldu ve bu hafta o arıya 2.katı attım düşünün strafordaki arıyı toplasanız 1 çerçeve arı anca eder , ve şu an 2. katta hatta onu karakovan usulü çalıştırıyorum peteklerini kendine ördürtüyorum arılığa gittiğimde fotolarını çekip sizinle paylaşmak isterim