Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 55553 defa)

Ruhi EREN ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #975 : Haziran 12, 2019, 11:26:30 »
Arıcılık yapmakta amacımız arı ürünleri üretmek.

Yalnızca arı sakin olması ile değerlendirme kafeste kanarya beslemeye benzer.

Kışlaması nasıl olacak?

Hastalıklara dayanıklığı nasıl olacak?

Mevsim şartlarına uyumu nasıl olacak?

Çevredeki arılarla melezlenince frenkeştayn çıkmayacağını bilemiyoruz.

Yurt dışından getirirken yüksek bal üretimi için hibrit arı olarak getiriliyor, hibritten üretilince yeni nesil uygun olacak mı?

Murat Ustam, bütün söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Fakat benim gibi arıcılığı sadece hobi olarak yapan, belli bir kovan sayısının üstüne çıkmayan, ticari zihniyet gütmeyen insanlar için;

Arıların sakinliği birinci önceliğimdir. Arıların sağı solu rahatsız etmemesi, masum insanlara saldırmaması, hobi arıcının rahat çalışması için en gerekli konu.

Kışlama konusunda karniolda sorun yaşayacağımı pek düşünmüyorum. İtalyan arısı için, iklim olarak zaten tavsiye edilen bir bölgedeyim. İtalyanların yüksek sayılı kadrosu nedeniyle kış stoğuna dikkat edeceğim.

Melezleme konusunda haklısınız, bazı kaynaklarda İtalyan ♀ X Anadolu ♂ ve Karniyol ♀ X Anadolu ♂ melezlemelerinden saldırgan arılar üretildiği yazıyor. Bu konuya dikkat edeceğim. Benim gibi hobi arıcılar için, 2-3 yılda bir ana arı satın alma konusu da sıkıntı değil.

Hastalıklara direnç ve mevsime ayak uydurma konusunda yerli arılar daha iyi olabilir ama ben yıllardır yerli arı baktığım halde, yerli arılardan öyle ahım şahım çok bal almadım. Geçen sene ilk kez farklı bir ırkla çalışma deneyimim olmuştu. 2 kovanımın anasını Buckfast ana ile değiştirmiştim. Dört kovandan alamadığım balı iki kovandan aldım. Her iki arıda ikişer adet ballığı tam doldurdu. Aynı şartlar altındaki yerli arılarımdan aynı sonucu alamadım.

Sonuçta ne oldu diyeceksiniz. Bazı sorunlarım nedeniyle sonbaharda arılarımla hiç ilgilenemedim. Buckfastlar ve bazı yerli kovanlarım söndüler. Geriye kalan 3 kovanım da yerli arıydı. Fakat bu benim hatamdı. Eğer hepsiyle adam gibi ilgilenseydim kolay kolay hiçbiri sönmezdi (Varroa mücadelesi + Kış stoğu tedariği + Kışlatma şartları gibi konular).

Evet söylediğiniz gibi Buckfast bir hibrit. Bundan ana arı üretilmez. F2 leri saldırgan olur ve verimi de düşük olur. O yüzden bu sene hibrit olmayan sakinliği ile tanınmış ırklarla çalışıyorum.

Ama illaki de bir konuyu tartışmaya açmak isterim. Ben buradan sorularımı sorayım cevap vermek isteyenler cevaplasın.

SORU: Türkiye'deki bir devlet kuruluşundan "Islah edilmiş Batı Anadolu arısı" diye ana arı satın alacaksınız. Bu anaların işçileri, tabiri caizse adam yiyecek. Etrafta anarşi ortamı oluşturacak. Bazı insanları hastahaneye zor yetiştireceksiniz. Sonra bu devlet kurumunu arayıp, "Bu arılar aşırı saldırgan siz nasıl damızlık seçimi yapıyorsunuz?" diye soru sorduğunuzda; "Biz bu arıyı ıslah ettik ve anlaşmalı arıcılara dağıttık. Orada onlardan ana arı ürettirip, sizlere dağıtıyoruz" diye cevap alacaksın.

Bu cevabı duymak kadar hüzünlü ve moral bozucu bir şey yoktu. Yani koskoca yılların devlet kurumu, daha ortaya yeni yeni çıkardığı, sağlam temellere oturtması gerekilen bir arıyı çevredeki arıcılara üretsin diye dağıtmış ve bu arıların kızları serbestçe kimliği belirsiz erkek arılarla çiftleşiyor öyle mi? Yorum sizin ben sustum.
(Bendeki bu analar iki farklı tip işçi arı ürettiler. Birisi daha esmer olan nispeten daha az saldırgan, öbürü aşırı saldırgan olan sarımsı işçiler)

SORU: Bizdeki iklime ve ortama tam uyum sağlamış, yavru hastalıklarına dirençli, bal verimi orta düzeyde, oğul eğilimini bastırmanın dert olduğu, saldırgan yerli arılarla mı devam etmek istersiniz?(Üstelik bu arıları bir devlet kurumundan para vererek satın almışsınız)

Yoksa; yavru verimi, kuluçka düzeni çok iyi, kışlama ve hastalıklar konusunda biraz takip isteyen, ama bunun sonucunda çok iyi bal verimi olan, sakin ve uysal olduğu için rahat çalışılan ama hep aynı sonuçları alabilmek için 2 yılda bir, bir kilo bal fiyatına ana almak zorunda olsanız bu arılarla mı devam etmek istersiniz?

Burada saf ırk arılar için F2 lerde melezlenme riski ve Buckfast arısındaki F2 lerde saldırganlık riskinden dolayı iki yılda bir ana değişimini öngördüm. Buckfast konusunda birçok kaygılar var;  evet hibrit arılar tıpkı hibrit tohum gibi doğru haklılar ama sadece aldığım bal bile bende bu arı hakkında olumsuz hiçbir şey bırakmadı.

Bu yazdıklarımdan dolayı eleştiri alacağım biliyorum ama ben bir hobi arıcıyım ve benim için arılarla rahat çalışmanın bal veriminden önce geldiğini özellikle belirtmek isterim.

Ayrıca İbrahim Tatlıses'in " Urfa'da Oxford vardı da biz mi okumadık?" dediği gibi;
"Sakinliği, bal verimi ve diğer birçok özelliği ile ıslah edilmiş Batı Anadolu Arısı vardı da biz mi satın almadık, hainlik ettik?"

Burada maksat üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. O bağcının ürettiği üzümler ekşi ise ben ondan satın almak zorunda değilim. Vicdani olarak ta neden rahatsız olayım. Benim yöremin, bölgemin bağcısı benim istediğim şekilde üzüm yetiştirmiyor ise ben onun üzümünü satın almamakla neden suçlu olayım?

Çevrimiçi Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #976 : Haziran 12, 2019, 16:12:00 »
Önümüzdeki sene karniyolu ben de deneyeceğim, canım çekti .

Anadolu arısı beslememe rağmen bulunduğum köydeki en sakin arılar bende diyebilirim. Lakin oğul eğilimleri beni yordu.

Güya oğul eğilimi olmayanlardan ana arı üretecektim, kovanların hepsi oğula meyletti.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #977 : Haziran 12, 2019, 16:42:15 »
Karniyol arıları nereden aldınız?

Murat bey Karniyol arıları Manisa Salihli'de Tedaş da çalışan ve  arıcılıkla da uğraşan Osman Barış beyden 2 koloni olarak satın aldım.
Kendisi 2 sene önce Almanya'dan saf Karniyol ana arı getirtmiş. Bana verdiği koloniler, Almanya'dan gelenlerin kızları.

Asıl anaçları da gösterdi, akşam saati tarlacıların tamamı kovanda iken dumansız açıp, maskesiz, eldivensiz elleriyle petek üstünde arılarla oynadığı halde hiçbir atak, saldırı görmedi. (Arılar petek üstünde hiç kaynaşmadı)

Bana verdiği koloniler için; "Seninkiler F1 olduğu için bu kadar sakinlik göremeyebilirsin. Hatta hafif bir sertlik olabilir" demişti ama maşallah şu ana kadar çok memnunum.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #978 : Haziran 12, 2019, 16:42:47 »
Önümüzdeki sene karniyolu ben de deneyeceğim, canım çekti .

Anadolu arısı beslememe rağmen bulunduğum köydeki en sakin arılar bende diyebilirim. Lakin oğul eğilimleri beni yordu.

Güya oğul eğilimi olmayanlardan ana arı üretecektim, kovanların hepsi oğula meyletti.

Valla Karniyolu canı çekmicek pek yok :)

Şimdiye kadar genelde perna hattı f1 lerini denemelerim oldu, karniyolun farklı troiseck hattının da f1 ni  deneyeceğim, bakalım nasıl farkı var
ha birde bu sene güzel bir karpat f1 i gelecek en çok da onu merak ediyorum

rengi için birde italyan aldım bakalım yaşatabilecekmiyim geçen sene pek başarılı olmamıştı umarım bu sene gelen iyidir
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #979 : Haziran 12, 2019, 16:50:43 »

Şimdiye kadar genelde perna hattı f1 lerini denemelerim oldu, karniyolun farklı troiseck hattının da f1 ni  deneyeceğim, bakalım nasıl farkı var

rengi için birde italyan aldım bakalım yaşatabilecekmiyim geçen sene pek başarılı olmamıştı umarım bu sene gelen iyidir

Hakan bey, mutlaka tecrübelerimizi paylaşalım. Bu forumun en sevdiğim taraflarından biri de bu zaten.

İtalyanlar bizim buralar için daha uygun herhalde. Bursa iklimi biraz sert galiba. Bizim burada kafkas ve karpat arısının olmadığı gibi, sizin o tarafta italyan uygun değil herhalde.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #980 : Haziran 12, 2019, 16:54:45 »

Okuyunca Birleşmiş Milletler toplantı salonunu sandım.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #981 : Haziran 12, 2019, 16:58:05 »
Hakan bey, mutlaka tecrübelerimizi paylaşalım. Bu forumun en sevdiğim taraflarından biri de bu zaten.

İtalyanlar bizim buralar için daha uygun herhalde. Bursa iklimi biraz sert galiba. Bizim burada kafkas ve karpat arısının olmadığı gibi, sizin o tarafta italyan uygun değil herhalde.
Tabi ki bilgi paylaştıkça çoğalır, sizin araştırmalarınızdan da çok faydalınıyoruz eksik olmayın.

geçen seneki italyanın f2 harika balcı birşey olmuştu aslında ama geçen sene benim arıcılık performansım çok iyi değildi iklimden çok ben kaynaklı oluyor sıkıntılar aslında.

geçen sene hatta bi tane de kafkas almıştım onun da hakkını veremedim , hakkıyla güzel bir kafkas alıp denemek istiyorum önümüzdeki dönemde

kafkas ve karpatı sizin oralarda denemek lazım bence , ben olsam alır denerdim :) f1 i olmasa da f2 si belki iyi olurdu, bu arada bi çok arının f1 i güney bölgelerinde çiftleştiği için direk f1 bile uyum sağlayabilir bence

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #982 : Haziran 12, 2019, 16:59:20 »
Okuyunca Birleşmiş Milletler toplantı salonunu sandım.

Hocam belki yaptığım arıcılık adına doğru  birşey değil ama denemeyi seviyorum,  :)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #983 : Haziran 12, 2019, 17:06:38 »
bu arada yazdıklarıma baktım da türkçeyi resmen katletmişim :)
imla ve ifade bozuklukları için özür dilerim :)
bir daha olmaması dileği ile :)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #984 : Haziran 12, 2019, 17:13:03 »
Hakan bey;

Karpat arısını, karniolları satın aldığım Salihli'deki arıcı da beğeniyor. Yurt dışından bir tane anaç getirtmiş ama bir arkadaşı F1 lere çok fazla talep olduğu için üretmek amacıyla istemiş. Kıramayıp verdiğini ve verdiği anacı alan arkadaşının F1 ana arılardan çok iyi para kazandığını söyledi. Osman bey; "Ben mutlaka karniollar ile melezleme yapacağım" diyor. Kendisiyle görüşüyorum. Sonuçlarını paylaşırım.

Kafkas arısı buralarda bayağı bir denendi. Bahar uyanmasının geç olması nedeniyle erken bahar bal akımını kaçırdığı söyleniyor. Ayrıca melezlerinin çok saldırgan olduğu, arılığa adam sokmadığı da söylenenler arasında. Bir de, bizim buraların çok sıcaklarında dışarı çıkmaya gönülsüz olduğu, çalışmadığı da söyleniyor. Denedim mi? Denemedim.
Ben anlatanların yalancısıyım. Yalnız, olumlu bir geri bildirim hiç duymadım desem yeridir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #985 : Haziran 12, 2019, 22:55:33 »

Kafkas arısı buralarda bayağı bir denendi. Bahar uyanmasının geç olması nedeniyle erken bahar bal akımını kaçırdığı söyleniyor. Ayrıca melezlerinin çok saldırgan olduğu, arılığa adam sokmadığı da söylenenler arasında. Bir de, bizim buraların çok sıcaklarında dışarı çıkmaya gönülsüz olduğu, çalışmadığı da söyleniyor. Denedim mi? Denemedim.
Ben anlatanların yalancısıyım. Yalnız, olumlu bir geri bildirim hiç duymadım desem yeridir.

İşte ben anlatmak istediğin ve şüphelerim bunlar.

Basit bir, iki örnek: kanola bizde martta açar ama Almanya da sonbaharda açıyor. yoğun kanola olan bölgedeki arıların kendini ona göre ayarladığını, aynı Ege arılarının kendini çama göre ayarlaması gibi.
Orman gülü Karadeniz de ki arılara hiç etkisi olmazken dışarıdan gelen arıları kötü yönde etkilemesi.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #986 : Haziran 12, 2019, 23:16:18 »
Ben de bu yüzden minareyi pek kaybetmek istemiyorum.

Batı Ege'de bulunduğum için öncelikli tercihim aslında İtalyan arısıydı. Karniyolları ise bizim bölgede çok kullanan var ve hepsi de olumlu görüş bildirdiği için iki kovan alıp denemek istedim. Çok fazla dallanıp budaklanmanın olumsuzluk yaratacağının ben de farkındayım.

Şu anda Karniyol ve İtalyanlarla keyfim yerinde. İleri de bir olumsuzluk yaşarsam, hiç utanıp sıkılmadan, gönül rahatlığıyla ve açıkça bütün doğruları söyleyeceğimden emin olabilirsiniz.

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #987 : Haziran 13, 2019, 00:02:56 »
https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,9159.msg161909.html#msg161909

ararken sonunda buldum karniyol forumda 6 sene öncede tartışılmıştı...
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
« Yanıtla #988 : Haziran 13, 2019, 21:51:18 »
Sertifikalı ana arı üreticisiyim (ana üretmiyorum bu arada, sadece kendime üretiyorum)
Her yıl damızlık olarak 2-3 ana arı alırım.
Karniyol kafkas yığılca italyan hepsini arılığımda kullandım.

İtalyanların neslini zor kestim. Bir daha da sokmam. Bizim bölgeye uygun değil.
Kestanede bal mal yapmaz. kışın beslemekle doymaz. Ama bir yavru yapar ki. petek yetiştiremezsin.
Karniyol arısının sakinliğine hayran kaldım. 3 yıl önceki damızlıklarım karniyoldu. Ama yönetmek zor. oğul verdirmeden tutmak çok zor.

2 sene önce yığılca aldım. Sert bir arı ama kocaeline en yakın ırk olur kendisi.

Şu an arılarımın tahminen 1/3 ü yığılcadır. Bal üretimi müthiş. Bu seneki ürettiğim anaların yarısı yığılca arısından. Gelişimi kafkasa göre daha iyi.

Geçen sene macael den saf kafkas aldım. 1 tanesi de pospf ekotipi.
Bal yapması güzel. sakinliği on numara ama gel gör ki kestanede kata zor çıkartıyorum. takviye istiyor. En güçlü olduğu dönemde bizde bal mal kalmıyor.

Gene bu sene ürettiğim anaların kalan yarısı bu saf kafkaslardan. Bu hafta da üretmeye devam ediyorum.

Bu ilkbaharda 15 kovan arı sattım. Bugün de arı sattığım arkadaşın arılığına gittik. ilk kovanı açtık. Çok güzel görüntüler.
Arkadaş mutlu oldu. Ben daha çok mutlu oldum.

En iyisi hangisi diye birşey yok. Kimisi yavruyu çok yapıyor kimisi balı.
Yığılca iyi ama iğneye biraz alışman lazım.
vs. vs.
Tercih size kalmış. Ben kendi analarımı üretiyorum. Tek ırka bağlı değilim. Arılarım melez ama arılarımdan memnunum.

Ben bu şekilde çalışmaya devam edeceğim.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #989 : Haziran 13, 2019, 22:10:28 »
Sertifikalı ana arı üreticisiyim (ana üretmiyorum bu arada, sadece kendime üretiyorum)
Her yıl damızlık olarak 2-3 ana arı alırım.
Karniyol kafkas yığılca italyan hepsini arılığımda kullandım.

İtalyanların neslini zor kestim. Bir daha da sokmam. Bizim bölgeye uygun değil.
Kestanede bal mal yapmaz. kışın beslemekle doymaz. Ama bir yavru yapar ki. petek yetiştiremezsin.
Karniyol arısının sakinliğine hayran kaldım. 3 yıl önceki damızlıklarım karniyoldu. Ama yönetmek zor. oğul verdirmeden tutmak çok zor.

2 sene önce yığılca aldım. Sert bir arı ama kocaeline en yakın ırk olur kendisi.

Şu an arılarımın tahminen 1/3 ü yığılcadır. Bal üretimi müthiş. Bu seneki ürettiğim anaların yarısı yığılca arısından. Gelişimi kafkasa göre daha iyi.

Geçen sene macael den saf kafkas aldım. 1 tanesi de pospf ekotipi.
Bal yapması güzel. sakinliği on numara ama gel gör ki kestanede kata zor çıkartıyorum. takviye istiyor. En güçlü olduğu dönemde bizde bal mal kalmıyor.

Gene bu sene ürettiğim anaların kalan yarısı bu saf kafkaslardan. Bu hafta da üretmeye devam ediyorum.

Bu ilkbaharda 15 kovan arı sattım. Bugün de arı sattığım arkadaşın arılığına gittik. ilk kovanı açtık. Çok güzel görüntüler.
Arkadaş mutlu oldu. Ben daha çok mutlu oldum.

En iyisi hangisi diye birşey yok. Kimisi yavruyu çok yapıyor kimisi balı.
Yığılca iyi ama iğneye biraz alışman lazım.
vs. vs.
Tercih size kalmış. Ben kendi analarımı üretiyorum. Tek ırka bağlı değilim. Arılarım melez ama arılarımdan memnunum.

Ben bu şekilde çalışmaya devam edeceğim.
Her arı bölgeye göre verimli oluyor, ben bu sene kovanlarımın yarısinı italyan yaptım, bal sağımindan sonra hepsi italyan olacak...

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi