OĞUL > Yapay Oğul

KOVAN ÇOĞALTMA

(1/6) > >>

iucar:
Öncelikle herkese selamlar.
1 yıldır Denizli'de (benim bildiğim kadarıyla) 40 senedir arıcılık yapan bir tanıdıkla beraber arı işlerine koşturduk. Bahar bakımı,bölme,bal süzme,varroa mücadelesi,arı nakliyesi vs vs.
Kendisi bana 2 çerçeveli 1 ruhşet vermişti .Kışı güzel geçirdi şimdi kovana aldık ve 7 çerçeveden devam ediyor.
Bende dayanamayıp kendisinden 1 kovan(1o çıtalı-yavrulu ve üstüne fazladan 2 çerçeve daha arı
silkiverdi) arı aldım. Aynı zamandada 10 tane boş kovan aldım
Şimdi 10 çıtanın anasını alıp aynı yerinde bırakıp kalan kovana 1 yemlik ilave edip 9 çerçeve ile 5 km den fazla uzakta bir yere kaldırdık kovan çoğaltmak için.
12/04 te kapattığım kovanı 17-18/04 tarihinde açıp ana memelerini bozup tekrar kapatacağız. Kısaca durum bu şekilde.Ve ayrıca her gün kenarından kaldırıp şurubu dolduruyorum.
Gelelim sorularıma  :)
1-) Güzel ana üretimi yapabilmek için verebileceğiniz tavsiyeler var mı?
2-) İzlediğimiz yol için başka önerileriniz var mı?
3-)Ayrıca hava şartlarının iyi olmasından ötürü 9 çerçeveyi de inşallah 1 er çerçeve ile bölüp arıları getirdiğimiz yere götürüp orda geliştirmeyi düşünüyorum.
Bütün önerilere açığım :)
Yazı biraz çarpık oldu siz sorun ben söyliyim bari abilerim :)
Bunlarıda koyayım şuraya video çekmiştim .
https://www.youtube.com/watch?v=XNyHwz87SHU
https://www.youtube.com/watch?v=C7KSApYdEAQ

KARABACAK:
Dostum bir çerçeve ana arısız arı bölmek risktir. Hazır ana ile birer çerçeve bölsen daha iyi sonuç alırsın. ben senin yerinde olsam kovanı 3 e böler 3 cerceve olacak şekilde iyi besleme yapar sonra 3

cerceve olan kovan  hazıran temmuz gibi 8 10 cerceve olunca hazır ana ile 3 cerceve tekrar bölerim. Eğer amacın kovan çoğaltmak ise bu sene bal almak gibi bir amacın yoksa bence hemen ana

üretimine başla  çiftleşmiş ana arılar ile arıları 1 -2 cerceve böler gecersin kısıda çıkartır Allahı izniylen ;)

bestofwesd:
Bence şöyle yap,

ana arısını 1 çerçeve başka yere al .
kalanlar meme yapsın 4. veya 5. gün kapananları temizle.
açık memelerin hepsi 10. gün  kapanmış olacak çerçeve başı 2 meme bırakarak bölmeleri yap. böylece memeleri kuvvetli kovana yaptırıp kapattırmış olursun daha sağlıklı olur.
Ben böyle yaptım daha başka fikirler de olabilir.
Forumda Bölmelerle ilgili çok yazı var okuyup faydalanabilirsiniz.

iucar:
Sayın KARABACAK ;
Fikir için teşekkür ederim şuan o fikir için geç sanırım ama dediğin gibi yazın ki bölmede meme yaptıracağım diye uğraşmaktansa senin dediğini yapabilirim . Çok teşekkür ederim :)
Sayın bestofwesd ;
Hocam tam olarakta dediğinizi yapıyoruz şuan. Hatta güçlü olsun,beslesin diye 10 çıtanın üstüne 2 cita daha silktik. Öyle ki gündüz bile kovanın bir yerinde boşluk yok arıdan.
Dediğiniz gibi 2 şer meme ile dağıtıp böleceğiz. Şuan durum öyle gözüküyor. Bölünecek yerde de 100 den fazla kovan var erkek arı sıkıntısıda olmaz diye umuyorum. KARABACAK hocamın dediği gibi de yazın da ordaki analar 3-4 isteyip bölme yaparım tekrardan. Nasılsa bal niyetim yok bu sene

Edit : ayrıca 2 kovan 5-6 şer çerçeve arım var. Bi aksilik çıkmadan da bölünme olur ve ana arılar düzenli olursa bu 2 kovandan yavru takviyeside yapabilirim diye düşünüyorum

KARABACAK:
Ben  1 çercçeve arı ile 3 bölme yatım  hazır ana arı ile olmasına rağmen  iki sefer kapalı yavrulu desdek attım. 1 cerceve arının çevrim alması zor olur alamazsa da ölür  devamlı uğraşmak vede kapalı

yavru takviyesi gerektirir. Ana arı üretip direk çiftleşen ana ile bölme yapilirse direk çevrime girer  yoksa sorun olabilir bir cerceve arı 42 gün yeni nüfuz gelmiyecek tarlacılar ölecek  çıkan yavruda

cercevenin  5 de biri kadar kalacak oda 1500 arı demek inşallah muhaffak olursun fakat 1 cerceve büyük risk hazır anasız bölme ile ;)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git