Gönderen Konu: Şerbete katılanlar  (Okunma sayısı 4264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sinaninci1

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: YALOVA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: Esadiye
Şerbete katılanlar
« : Nisan 22, 2018, 23:49:17 »
Herkese iyi akşamlar dilerim,yaklaşık 4-5 senedir arılarım var, hep klasikten yanayımdır, şerbeti suyu kaynatır ocaktan alır şekeri ekler veririm, stok için 2+1 teşvik için 1+1 karışım kullanırım, ama son zamanlarda, sıcak suda bekletilen kekik veya defne yaprağı çayı diyelim, süzülerek şerbete eklenerek veriliyormuş, bu konu hakkında bilgisi olan varmı, ne gibi faydası olur diye düşünüyorum, cevap bulamadım

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 240
Ynt: Şerbete katılanlar
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2018, 09:40:06 »
bu bahsettiklerinizi varoa ile mücadele için kullanıyorlar,uygulama dozunu fazla kaçırmanızda arıların sindirim sistemi bozukluklarıyla karşılaşma ihtimali var,arıya zorla kekik yadadefne yaprağı yedirmek gibi,çok az verirseniz zararı olmaz,faydasıda olmaz,risk bence...

Çevrimdışı sinaninci1

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: YALOVA
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: Esadiye
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2018, 20:48:48 »
İsmail bey ilginiz için teşekkürler.

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2018, 11:05:11 »
Acemi bir arıcı olarak sormak istiyorum.

Şuan sıcaklık 20 derecenin uzerinde ama hava yağışlı.  Sürekli yağmur yağıyor. 

Peki bu havada petek kabarttirmak için şerbet vermek doğru olur mu. Arı petek örer mi , arıya zararı olur mu?

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #4 : Mayıs 06, 2018, 22:44:54 »
Bu aylarda şerbet 1 gün durup 1 gün mü verilmeli, yoksa 2 gün durup 1 gün mü verilmeli. Bugün kovanlarıma baktım, şerbeti azda olsa depolamaya başlamışlar. Ana arıya yumurtlama alanı kalmamasından korkuyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 240
« Yanıtla #5 : Mayıs 06, 2018, 23:14:27 »
Bu aylarda şerbet 1 gün durup 1 gün mü verilmeli, yoksa 2 gün durup 1 gün mü verilmeli. Bugün kovanlarıma baktım, şerbeti azda olsa depolamaya başlamışlar. Ana arıya yumurtlama alanı kalmamasından korkuyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
bal sağımı yapacaksanız bu koloniye şerbeti kesmelisiniz,yoksa bal yerine şerbet yersiniz..

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2018, 00:12:22 »
bal sağımı yapacaksanız bu koloniye şerbeti kesmelisiniz,yoksa bal yerine şerbet yersiniz..
Bal akımına daha 40 gün var. Ben sadece nüfusu artırmak istiyorum. Hiç şerbet vermezsem yavru atma hızı düşmez mi? Yeterli popülasyon olmazsa zaten bal alamam.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2018, 08:52:02 »
Bal akımına daha 40 gün var. Ben sadece nüfusu artırmak istiyorum. Hiç şerbet vermezsem yavru atma hızı düşmez mi? Yeterli popülasyon olmazsa zaten bal alamam.

Hocam yanlış anlama ama eğer bal alacaksan çoktan kesmen lazımdı.dışardan gelen zaten fazlası ile yetiyor.

Ben ankaradayim bal akımı haziran 15 gibi başlıyor bizim orada .nisan 1 den sonra hiçbir şekilde bal alacağım kovana katı yada sıvı gıda vermem.

Şuan mayıs 7 si arılarda akasyadan dolayı 2 parmak kalınlığında kemer var.eski değil yeni verdiğim ham petekler dahil.

Bence çoktan kesmen gerekiyor du.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30 küsur.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #8 : Mayıs 07, 2018, 15:48:28 »

Hemşerim artık beslemeyi kessen iyi olur.Birkaç haftadır birşeyler geliyor dışardan.

Sadece gelişememiş zayıf nektarını topayamayan yada yeni oğul kolonin varsa devam edebilirisin.

Nereden geldiğini çözemedim ama son 1 haftadır iyi bir akım olmuş bizim oralarda.

Sen daha şanslısın sizin orada bildiğim kadarıyla akasyada çok var.

Boştan yere şerbetle uğraşma. ;)
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı Musab mehmet eren

• Boş Petek
  • Yer: Konya-Ereğli
  • Rakım: 1.043
« Yanıtla #9 : Mayıs 07, 2018, 20:52:55 »
Bizim burda şerbeten iz yok petekler bom boş hiç bal yok her halde yağıştan ama bir iyi tarafı arılar hiç oğula filan uğraş madan ilk yağmura bala gidecekler galiba

Çevrimdışı Musab mehmet eren

• Boş Petek
  • Yer: Konya-Ereğli
  • Rakım: 1.043
« Yanıtla #10 : Mayıs 07, 2018, 20:56:03 »
Yağış yok

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 07, 2018, 21:03:06 »
Cem şeker bey,

orda, yağış varmı? kaç gündür yok? varsa kaç gündür var olacak? 90 günlük yada 45 günlük hava durumu raporunda peşpeşe 5 gün yağışlı olan durum varmı? kovan nüfusunda kaç çerçeve var ortalama? kaç çerçeve ballı çerçeve var? kaç çerçeve yavru var ortalama?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #12 : Mayıs 07, 2018, 21:42:48 »
Bizim burda şerbeten iz yok petekler bom boş hiç bal yok her halde yağıştan ama bir iyi tarafı arılar hiç oğula filan uğraş madan ilk yağmura bala gidecekler galiba

Yağmurların ardından oğullar olmasın.....

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #13 : Mayıs 07, 2018, 23:12:51 »
Hocam yanlış anlama ama eğer bal alacaksan çoktan kesmen lazımdı.dışardan gelen zaten fazlası ile yetiyor.

Ben ankaradayim bal akımı haziran 15 gibi başlıyor bizim orada .nisan 1 den sonra hiçbir şekilde bal alacağım kovana katı yada sıvı gıda vermem.

Şuan mayıs 7 si arılarda akasyadan dolayı 2 parmak kalınlığında kemer var.eski değil yeni verdiğim ham petekler dahil.

Bence çoktan kesmen gerekiyor du.

Dr. Ali Korkmaz'ın Anlaşılabilir Arıcılık kitabından alıntıdır.
"Teşvik beslemesine yöredeki ana nektar akımından en az 6 hafta önce başlanmalıdır.
Şuruplama, yöredeki nektar akımının başlamasından 7 gün öncesine kadar yapılabilir."

Ben buradaki ifadeye göre beslememi 1 Haziran'a kadar devam ettirmeyi düşünüyordum. Zaten 2 kovanım var, yeni kat attım onlara da. Bal akımına güçlü bir popülasyonla girebileceklerinden de emin değilim. Gerçi 40 günde çok şeyde değişebilir.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30 küsur.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #14 : Mayıs 08, 2018, 11:16:29 »
Dr. Ali Korkmaz'ın Anlaşılabilir Arıcılık kitabından alıntıdır.
"Teşvik beslemesine yöredeki ana nektar akımından en az 6 hafta önce başlanmalıdır.
Şuruplama, yöredeki nektar akımının başlamasından 7 gün öncesine kadar yapılabilir."

Ben buradaki ifadeye göre beslememi 1 Haziran'a kadar devam ettirmeyi düşünüyordum. Zaten 2 kovanım var, yeni kat attım onlara da. Bal akımına güçlü bir popülasyonla girebileceklerinden de emin değilim. Gerçi 40 günde çok şeyde değişebilir.

Hemşerim bu yazılanlara fazla takılma.Bunlar genel bilgiler ama uygulamada bunların yapılması için çok iyi bir gözlemci olmak ve kolonilerin sürekli ve yakından takibi gereklidir.

Bu işte bana göre ana kıstas stok davranışının başlayıp başlamamasıdır.

Dışardan gelen nektar arttığında stok yapılmaya başlanır ve bu sıralarda şerbet verirsen oda debolanır.

Yediğimiz bala şerbet katmış oluruz.

Kolonilerine bak ve duruma göre hareket et.

Konu bu kadar basit.

Ayrıca bizim memlekette ana bal akımı Haziran sonuna doğru Temmuz başlarında olur ancak bu normal yıllar için geçerlidir.

Bu yıl bitkilerin yeşerme ve çiçeklenme zamnlarına bakarak mevsimin 20 gün kadar önde gittiğini söyleyebilirim.

Arıcının takvimi tarih değil floradır ;)
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.